Brunej - informace o zemi

Maličká země ležící v severní části ostrova Borneo, prosperující díky zásobám ropy a plynu. Návštěva jednoho z nejbohatších států světa Bruneje, země zlatých paláců a pompézních fontán je  kontrastem k životnímu stylu okolních malajských provincií. Obdivovat můžete nejen kulturní památky.

 

 

vlajka Brunej

Brunej - základní informace

Rozloha: 5 770 km²

Obyvatelstvo: 374 577 obyvatel

Hlavní město: Bandar Seri Begawan

Jazyk: malajština

Měna: 1 brunejský dolar (BND) = 100 centů

Náboženství: muslimové (67 %), buddhisté (13 %), křesťané (10 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je +7 hod

Mezinárodní předvolba: 00673

Důležitá telefonní čísla: policie 423901, hasiči 380402, 380303, lékařská záchranná služba - nutno volat konkrétní nemocnici

 

mapa Brunej

BRUNEJ / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Základní podmínkou pro vstup na území Sultanátu Brunej je cestovní pas platný minimálně 6 měsíců ode dne vstupu.

Víza a režim vstupu: Počínaje dnem 1. října 2006 mohou občané České republiky vstoupit na území Bruneje a pobývat tam po dobu 30 dní bez víz.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

BRUNEJ / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Napětí 230 V, 50 Hz. Britské standardní zásuvky.

Telefon: Veřejné telefony jsou k nalezení na poštách a v obchodních střediscích. Pokrytí signálem je dobré, na místě lze koupit předplacenou SIM-kartu, roaming funguje bez problémů.

Internet: Internetové kavárny jsou běžné ve všech větších městech a hotelech. Rychlost i stabilita připojení je dobrá.

Pošta: Každé větší město má svou poštu, která má tevřeno kromě pátku a neděle od 07:45-16:30. Pošta do Evropy putuje přibližne dva týdny.

Očkování: Žádná očkování Brunej nevyžaduje, ale může být vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici, pokud cestovatel přijíždí z rizikových oblastí výskytu. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

BRUNEJ / STRAVOVÁNÍ

Jídlo je přibližně stejně drahé jako v ČR. Doporučuje se používat balenou vodu, horký čaj nebo kafe, případně balené nealkoholické nápoje mezinárodních výrobců a stravovat se tepelně upravenými pokrmy a ovoce vlastnoručně oloupané.

BRUNEJ / PODNEBÍ

Sultanát Brunej má rovníkové klima a je zde horko a vlhko, teploty se pohybují mezi 24 - 31 °C a celoroční vydatné srážky vrcholí od září do ledna obdobím dešťů. Rovníkové klima je charakteristické vysokými teplotami a velkými srážkami. Průměrné srážkové úhrny zde představují u pobřeží 2500 mm a ve vnitrozemí až 7500 mm. Brunej není vhodný k návštěvě v měsících prosince až dubna, kdy nastává deštivé období monsunů. Vhodnou dobou se tak jeví jaro a podzim, kdy teploty nedosahují extrémních hodnot.

BRUNEJ / KAM SE VYPRAVIT

Sultanát Brunej, nebo krátce Brunej, jedna z bohatých ropných zemí se rozkládá na ostrově Borneo, v jihovýchodní Asii. Kromě pobřeží Jihočínského moře sousedí pouze s Malajsií. Brunej je jedním z členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Podle sultánova nařízení se ve státě nemusejí platit daně a obyvatelé mají zdarma zdravotnictví a školství. Zásoby ropy dosahovaly v roce 1994 asi 180 milionů tun, které při stále nižší těžbě vystačí asi do roku 2015. Jeden z nejbohatších států světa. Kontrasty zlatých paláců a pompézních fontán.

Bandar Seri Begawan

Hlavní město sultanátu leží na řece Brunej. Současný Bandar je čisté moderní město s pravidelnými širokými bulváry a výstavními veřejnými budovami. Působivou dominantou brunejské metropole je dvojice nákupních center Yayasan Sultan Haji a Hassanal Bolkiah ve čtvrti Gadong, která je taký nejrušnějším místem města v podvečer (centrum se vyprázdní kolem 17h). Největší památkou však je gigantická mešita Omara Aliho, největší v jihovýchodní Asii. Je pojmenována po 28.sultánovi, který je označován za architekta moderní Bruneje. Bohatě zdobený interiér s italským mramorem, šanghajskou žulou a anglickým křišťálem je doplněn luxusními koberci z Belgie a Saudské Arábie. Poblíž mešity se nachází nový královský palác, známý jako Istana Nurul Iman, největší obývaný palác na světě. Palác je pro veřejnost otevřen pouze na konci Ramadánu. Kromě Národního muzea je zajímavé také Museum of Malay Technology, slavný stadión na pólo a velké konírny, které se nacházejí několik kilometrů západně od města na trase do Tutongu.

Jerudonský park

Na cestě z Banduru do Tutongu se nachází největší turistická komerční atrakce - Jerudonský park. Velký komplex tohoto parku zahrnuje pólový stadion, stáje, golfová a kriketová hřiště. Bohužel do těchto se lze dostat jen na pozvání. Návštěvníkům je otevřen zábavní park s horskými drahami mnoha typů. Mnoho lidí jej navštěvuje převážně v noci, kdy opadne vlna veder a navíc lze obdivovat nádherně osvětlený komplex. Za parkem se nachází Jerudonská pláž a komplex s restauracemi, které mají otevřeno i v nočních hodinách.

Kampong Ayer 

Polovina obyvatel hlavního města státu Brunej - Bandaru žije ve vodní vesnici Kampung Ayer, což je několik set let stará sestava 28 vodních vesnic, stojících na palisádách v řece Brunej a nejnavštěvovanější místo v zemi. Nad vodou se tyčí malé domky na uzoučkých a zdánlivě křehkých kůlech. Pohybovat se zde je možno lodí nebo po spleti dřevěných mostů a ochozů. Místní obyvatelé mají vše potřebné k životu, včetně škol, mešit, klinik či policejních stanic. Brunejská vláda se snažila vodní obyvatele přestěhovat do moderních domů, ale zatím bezúspěšně. Tradice je silnější než pohodlí. Plavající osada kousek od hlavního města, je považována za největší, na kůlech stojící dědinou na světě. Návštěvníci se můžou volně procházet po dřevěných chodnících (mostech) mezi jednotlivými domy, jejichž seskupení je směsí tradiční brunejské architektury a moderních výdobytků jako například připojení na internet.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Hana Č.

Včera jsem se vrátila ze zájezdu a chci moc a moc poděkovat za nádherný zájezd. Michal Thoma byl úžasný průvodce, celá skupina byla skvělá. Počasí, kterému jsme všichni vydatně pomáhali...

Seznamte se s ...

Mgr. Štěpánka Jakešová Ma.S.W.

Již v mládí si obula toulavé boty, které ji sluší dodnes. Velká záliba přerostla v profesi a životní styl.  Každá navštívená země pro ni znamená nový svět lidských osudů, legend a přírodních tajemství. Ať už to byl strhující příběh českého...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.