Borneo - informace o zemi

Ostrov Borneo (Kalimantan) je třetím největším ostrovem světa. Jeho plochu si dělí 3 státy - Indonésie, Malajsie, Brunej. Provincie Sarawak je známá díky svým jedinečným národním parkům s fascinující faunou a flórou. NP Gunung Mulu, největší národní park v Sarawaku, je zároveň nejoblíbenějším místem Bornea.  Pestrá krajina s džunglí, s pohádkovými skalními útvary, hlubokými roklemi s čistými řekami zanechá v milovnících přírody nezapomenutelný zážitek. Provincie Sabah se pyšní nejvyšší horou jihovýchodní Asie - Mt. Kinabalu. Výstup na Mt. Kinabalu patří mezi nezapomenutelné zážitky. Horská džungle, masožravé láčkovky, orchideje. Relax u termálních pramenů Poring s léčivou vodou. Borneo skrývá ještě mnoho dalších exotických míst jako třeba NP Pulau Tiga.

vlajka Borneo

Borneo - základní informace

Rozloha:  743 330 km²

Obyvatelstvo: 16 milionu obyvatel

Členění: Malaysia - státy: Sabah, Sarawak, Brunei - districts: Belait, Brunei and Muara, Temburong, Tutong, Indonesia - provincie: West Kalimantan, Central Kalimantan, South Kalimantan, East Kalimantan

MALAJSKÁ ČÁST:

Hlavní město: Kuala Lumpur

Jazyk: malajština

Měna: 1 malajský ringgit (MYR) = 100 senů

Náboženství: muslimové (53 %), buddhisté (17 %), hinduisté (7 %), křesťané (6 %)

Národnostní složení: Malajci (60 %), Číňané (30 čč), Indové (9 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je +7 hod.

Mezinárodní předvolba: 0060, mobilní 00601

Důležitá telefonní čísla: policie 999, ambulance 999, hasiči 994

BRUNEJ:

Hlavní město: Bandar Seri Begawan

Jazyk: malajština

Měna: 1 brunejský dolar (BND) = 100 centů

Náboženství: muslimové (67 %), buddhisté (13 %), křesťané (10 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je +7 hod.

Mezinárodní předvolba: 00673

Důležitá telefonní čísla: policie 423901, hasiči 380402, 380303, lékařská záchranná služba - nutno volat konkrétní nemocnici

INDONÉSKÁ ČÁST:

Hlavní město: Jakarta

Jazyk: indonéština

Měna: 1 indonéská rupie (IDR) = 100 senů

Náboženství: muslimové (87 %), křesťané (10 %)

Národnostní složení: malajští indonésané (98 %, cca 150 nár. skupin, z toho 40 % Jávanci)

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je +7 hod. (centrální část: +7 hod., západní část: +6 hod., východní část: +8 hod.)

Mezinárodní předvolba: 0062, mobilní 00628

Důležitá telefonní čísla: policie 110, hasiči 113, lékařská záchranná služba 118, 119

mapa Borneo

BORNEO / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Pro vstup na Malajskou část ostrova:

Doklady: Vzhledem k dohodě o bezvízovém styku (3 měsíce), potřebuje občan ČR ke vstupu na území Malajsie pouze platný cestovní pas. Při vstupu na území Malajsie je požadována platnost pasu minimálně 6 měsíců. V Malajsii není zavedena přihlašovací povinnost.

Víza a režim vstupu: Občané ČR nepotřebují ke vstupu do Malajsie turistická víza, délka pobytu však nesmí přesáhnout 90 dnů. Imigrační úředník udělí do cestovního pasu vstupní razítko opravňující cestovatele k pobytu v Malajsii po dobu 3 měsíců.

Pro vstup do státu Brunej:

Doklady: Základní podmínkou pro vstup do státu Brunej je cestovní pas platný minimálně 6 měsíců ode dne vstupu.

Víza a režim vstupu: Od 1. října 2006 mohou občané České republiky vstoupit na území Bruneje a pobývat tam po dobu 30 dní bez víz.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

Pro vstup na Indonéskou část ostrova:

Doklady: Platný cestovní pas s vyznačeným vízem.

Víza a režim vstupu: S účinností od 28. května 2007 mohou držitelé platných cestovních dokladů České republiky obdržet na některých vybraných mezinárodních hraničních přechodech Indonéské republiky tzv. vízum při příjezdu - „on arrival". Tranzitní vízum na 7 dnů (za 10 USD), nebo pobytové vízum na 30 dnů (za 25USD).

BORNEO / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Zásuvka - trojice obdélníkových kolíků se šestihranným pouzdrem. Na Borneo budete určitě potřebovat adapter.

Telefon: Volat se dá z ostrova Borneo z veřejných telefonů pouze za pomocí telefonních karet. Telefony na mince jsou většinou jen pro místní hovory.

Internet: Ostrov Borneo je pokryt internetem v turistických centrech. Nejlepší způsob je zeptat se přímo na místě, např. v informacích pro turisty.

Pošta: Pošty jsou v každém větším městě.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

BORNEO / STRAVOVÁNÍ

Borneo se vyznačuje multikulturním složením obyvatelstva a místní kuchyně je tím také ovlivněna. Rozmanité etnické skupiny mají své vlastní pokrmy, ale mnoho jídel je přejatých od okolních národů. Klima umožňuje celoroční pěstování ovoce. Většina zdejších druhů tropického ovoce na trhu je pěstována přímo v zemi nebo dovážena ze sousedních zemí. Poptávka po ovoci je obecně velmi vysoká. K pozoruhodným místním plodům patří např. durian (tento „král ovoce" je charakteristický nepříjemným zápachem a pozoruhodnou chutí, kterou buď budete milovat nebo nenávidět), rambutan, mangostana (známá jako „královna ovoce") nebo longan (překládán jako „dračí oko").  

BORNEO / PODNEBÍ

Borneo je od listopadu do února bičován lijáky a silným větrem. Způsobuje to severovýchodní monzun. Vůbec nejvydatnější srážky (až 700mm) jsou na západní části ostrova Borneo. V ostatních měsících se často vyskytují krátké přeháňky. V centrální části má Borneo počasí poměrně stabilní s častými přeháňkami. Ve vyšších polohách je mírnější klima kolem 22°C. Nejčastější srážky jsou tady v dubnu a květnu a od září do listopadu.

BORNEO / KAM SE VYPRAVIT


Východní ostrovní Malajsie

Východní ostrovní Malajsie zahrnuje dvě provincie, které se nacházejí v severní části ostrova Borneo. Provincie Sabah o rozloze 73 711 km2 se nachází v severovýchodním cípu Bornea a na severozápadě ostrova se rozkládá největší malajsijská provincie Sarawak s rozlohou 124 499 km2. Obě provincie sousedí s indonéskou částí ostrova Borneo. Sarawak obklopuje ještě malou samostatnou enklávu - Brunejský sultanát. Hora Mt. Kinabalu tyčící se do výšky 4095 m v provincii Sabah je jedním z nejvyšších vrcholů jihovýchodní Asie. Sarawak i Sabah jsou pokryty neproniknutelnou džunglí a mají rozsáhlý říční systém.

Kuching

Kuching je hlavním a nejlidnatějším městem východního státu Sarawak, největším městem Bornea a čtvrtým největším městem Malajsie. Status města získal Kuching 1. srpna 1988 a jelikož „Kuchinng" znamená malajsky „kočka", přezdívá se mu „Město koček". Kuching je 4. největší městská oblast v Malasii hned po Kuala Lumpur - Klang Valley, Ipoh a johor Bahru. Město je považováno ze jedno z nejčistších v Malajsii a jako jedno z nejzdravějších měst světa bylo uznáno organizací spojených národů (OSN), Sětovou zdravotnickou organizací (WHO) i Alianci pro zdravá města (AFHC). Dle sčítání lidu z roku 2006 má město 579 000 obyvatel, z čehož 220 400 Číňanů, 207 000 Malajců, 58 100 Ibánců a zbytek tvoří Indové a další etnické skupiny.

Vesnice Sarawak

Kulturní vesnice Sarawak se nachází 45 minut cesty autem od Kuchingu. Toto živé muzeum je domovem tradičních kmenů (Ibans, Melanau, Bidayuh), které zde žijí a pracují v původních „dlouhých domech".

Sabah

Sabah je malajský stát nacházející se na severní části ostrova Borneo. Je druhým největším státem hned po Sarawaku, který je jeho jiho-západním sousedem. Na jihu rovněž sdílí hranici s indonéským Východním Kalimantanem. Přes svůj status malajského státu, zůstává Sabah sporným územím, jelikož si nárokuje část území na Filipínách.

Kota Kinabalu

Kota Kinabalu, dříve známé jako Jesselton, je hlavním městem malajského státu Sabah, které leží na severozápadním pobřeží ostrova Borneo u Jihočínského moře. Sabah je znám jako „Sabah, Negeri di bawah bayu", což znamená „Sabah, země pod větry", díky své polozne jižně od oblasti kolem Filipín, která je náchylná na tajfuny. Město jako takové, má řádově 543 765 obyvatel, zatímco celá městská část 700 000 obyvatel. Město, často nazývané pouze KK, je významným turistickým cílem a branou pro turisty navštěvující Borneo a Sabah. Západní část Sabahu je hornatá a nacházejí se zde tři nejvyšší hory v Malajsii. Nejvýznamnějším pohořím je Crocker Range s vysokými horami od 1000 do 4000 m. Nejvyší horou ostrova Borneo je Mt. Kinabalu (4095 m), která je čtvrtou nejvyšší horou jihovýchodní Asie za barmskou Hkakabo Razi (5881 m) a indonéskými horami Puncak Jaya (4884 m) a Puncak Trikora (4750 m). Mt. Kinabalu leží asi 90 km od města, v národním parku Kinabalu.

Sandakan 

Sandakan je druhým největším přístavem Sabahu hned po Kota Kinabalu díky vývozu palmověhé oleje, tabáku, kakaa, manilského konopí a sága. Sandakan je také jedním z nejvýznamnějších měst Východní Malajsie, ovšem kdysi dominantní dřevařský průmysl je dnes již velmi malý, a proto pro budoucnost města je stále důležitější rozvíjející se turistika. Od roku 2003 probíhají ve městě rozsáhlé rekonstrukce pro oživení centra města, probíhají výstavby nákupních center a hotelů, tento projekt probíhá ve třech fázích, které mají být dokončeny do roku 2010.

Národní park Bako

Krásný hustý deštný prales a ohromující pláže tohoto parku jsou domovem pro mnoho živočichů a rostlin, včetně vzácných nosatých opic (Kahau obecný). V parku je 16 vyznačených stezek, které nabízejí vhodná místa pro pozorování divokých zvířat. Je zde možnost přenocovat v chatkách.

Národní park Gunung Mulu

Národní park Gunung Mulu Park, pojmenován po hoře Mount Mulu (2376), je znám pro své nadzemní i podzemní krasové jevy. Nachází se zde největší jeskynní systém Sarawak Chamber (12 milionů kubických metrů), který je stále ve fázi mapování. Jedna z jeskyní, Clearwater, je se svými 151 km 10. nejdelší jeskyní na světě.

Brunej

Sultanát Brunej, nebo krátce Brunej, jedna z bohatých ropných zemí se rozkládá na ostrově Borneo, v jihovýchodní Asii. Kromě pobřeží Jihočínského moře sousedí pouze s Malajsií. Brunej je jedním z členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN). Podle sultánova nařízení se ve státě nemusejí platit daně a obyvatelé mají zdarma zdravotnictví a školství. Zásoby ropy dosahovaly v roce 1994 asi 180 milionů tun, které při stále nižší těžbě vystačí asi do roku 2015. Jeden z nejbohatších států světa. Kontrasty zlatých paláců a pompézních fontán.

Bandar Seri Begawan

Hlavní město sultanátu leží na řece Brunej. Současný Bandar je čisté moderní město s pravidelnými širokými bulváry a výstavními veřejnými budovami. Působivou dominantou brunejské metropole je dvojice nákupních center Yayasan Sultan Haji a Hassanal Bolkiah ve čtvrti Gadong, která je taký nejrušnějším místem města v podvečer (centrum se vyprázdní kolem 17h). Největší památkou však je gigantická mešita Omara Aliho, největší v jihovýchodní Asii. Je pojmenována po 28.sultánovi, který je označován za architekta moderní Bruneje. Bohatě zdobený interiér s italským mramorem, šanghajskou žulou a anglickým křišťálem je doplněn luxusními koberci z Belgie a Saudské Arábie. Poblíž mešity se nachází nový královský palác, známý jako Istana Nurul Iman, největší obývaný palác na světě. Palác je pro veřejnost otevřen pouze na konci Ramadánu. Polovina obyvatel Bandaru žije ve vodní vesnici Kampung Ayer, což je několik set let stará sestava 28 vodních vesnic, stojících na palisádách v řece Brunej a nejnavštěvovanější místo v zemi. Nad vodou se tyčí malé domky na uzoučkých a zdánlivě křehkých kůlech. Pohybovat se zde je možno lodí nebo po spleti dřevěných mostů a ochozů. Místní obyvatelé mají vše potřebné k životu, včetně škol, mešit, klinik či policejních stanic. Brunejská vláda se snažila vodní obyvatele přestěhovat do moderních domů, ale zatím bezúspěšně. Tradice je silnější než pohodlí. Jedinou stavbou na pevné půdě je tady sultánův palác. Kromě Národního muzea je zajímavé také Museum of Malay Technology, slavný stadión na pólo a velké konírny, které se nacházejí několik kilometrů západně od města na trase do Tutongu.

Jerudonský park

Na cestě z Banduru do Tutongu se nachází největší turistická komerční atrakce - Jerudonský park. Velký komplex tohoto parku zahrnuje pólový stadion, stáje, golfová a kriketová hřiště. Bohužel do těchto se lze dostat jen na pozvání. Návštěvníkům je otevřen zábavní park s horskými drahami mnoha typů. Mnoho lidí jej navštěvuje převážně v noci, kdy opadne vlna veder a navíc lze obdivovat nádherně osvětlený komplex. Za parkem se nachází Jerudonská pláž a komplex s restauracemi, které mají otevřeno i v nočních hodinách.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Jana H.

Na zájezdě se mi líbilo všechno! Obzvláště vědomosti a informace průvodce Zdeňka Hrubého.

Seznamte se s ...

David Švejnoha

Cestováním a fotografováním doslova žije. I když navštívil řadu zemí v Jižní Americe a Asii, jeho srdeční záležitostí se stala AFRIKA. V rámci svých cest se soustřeďuje na mapování přírodních národů napříč celým světem, věnuje se autentickému kmenovému...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.