Bhútán - informace o zemi

Bhútán je vnitrozemský stát v jižní Asii. Leží na východním konci himálajských hor. Na jihu, východě a západě sousedí s Indií, na severu s Tibetskou autonomní oblastí. Od nedalekého Nepálu je Bhútán oddělen indickým státem Sikkim. Bhútánu se někdy říká „Země hřmícího draka".

vlajka Bhútán

Bhútán - základní informace

Rozloha: 47 000 km²

Obyvatelstvo: 2,249 milionu obyvatel

Hlavní město: Thimpu

Jazyk: dzonkha (dialekt tibetštiny)

Měna: 1 ngultrum (BTN) = 100 chetrumů

Náboženství: buddhisté (70 %), hinduisté (25 %)

Národnostní složení: Bhutiové (54 %), Gurungové (31 %), Asámci (14 %)

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je +5 hod.

Mezinárodní předvolba: 00975, mobilní 0097517

Důležitá telefonní čísla: telefonní čísla v hl. m. Thimphu: první pomoc: (02) 22596, 22497, 112, policie: (02) 22470, 113, hasiči: (02) 22555, 110

V Bhútánu neexistují kvalitní zdravotnická zařízení. Nedostává se zejména kvalifikovaných lékařů. Značně omezený je i dostatek některých léků. V případě ošetření či hospitalizace v Bhútánu je třeba počítat s úhradou v hotovosti. Na rozdíl od Nepálu v Bhútánu neexistuje možnost rychlé lékařské pomoci vrtulníkem. Za nejlepší nemocnici je považován National Referral Hospital v Thimphu.

V Bhútánu nemá Česká republika přímé zastoupení. Nejbližší zastupitelský úřad je ZÚ ČR v Dillí (viz kapitola Indie).

mapa Bhútán

BHÚTÁN / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas ČR s platností přesahující dobu pobytu v Bhútánu. Od cestujících přijíždějících do Bhútánu z endemických oblastí žluté zimnice (především z Afriky) se vyžaduje mezinárodní očkovací průkaz či jiné potvrzení o očkování proti této nákaze, provedeném nejpozději 6 dní před vstupem do Bhútánu.

Víza a režim vstupu: Turisté musí cestovat pouze ve skupinách po předem připravených a zaplacených trasách s oficiálním turistickým průvodcem. Tedy vše musí být zařizováno přes cestovní kancelář. Nezávislí cestovatelé nejsou do země vpuštěni. Každý návštěvník musí mít vízum. Vízum stojí 40 USD. Minimálně 14 dní před odletem je nutné doložit: barevný scan datové stránky pasu (ve vysokém rozlišení), a 1x foto. Na místě pak pas a schválení vstupu (approval letter).

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

BHÚTÁN / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Elektřina: Napětí je 23-240 voltů, ale často kolísá, frekvence střídavého proudu 50 Hz. V některých venkovských a horských lokalitách elektřina není dosud zavedena. Vyplatí se mít s sebou kapesní svítilnu. Většina používaných zásuvek je britského typu.

Telefon: Telefonické a faxové spojení v Bhútánu je dostupné jen na hlavních turistických trasách. Mezinárodní spojení je možné uskutečnit pouze z těchto měst: Paro, Thimphu, Bumthang, Mongar a Tashigang. Mezinárodní telefonní kód Bhútánu je 975, městské kódy 2 pro oblast Thimphu a Paro, 3 pro oblasti Tongsa, Bumthang a Galeyphu a 4 pro oblasti Mongar, Tashigang a Samdrupjongkar.

Internet: Internet funguje ve větších městech.

Pošta: Poštovní spojení pokrývá většinu země. Zaslání zásilky poštou letecky do ČR trvá asi 3 týdny.

Očkování: Žádné očkování není povinné.

Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

BHÚTÁN / STRAVOVÁNÍ

Strava je značně rozmanitá, důležitými ingrediencemi jsou chili (ema) a sýr (datse), které se vyskytují v každém vegetariánském i nevegetariánském jídle. Základní přílohou je rýže. Doporučuje se pít vodu z originálně uzavřených lahví. Bezpečný je i čaj a jiné převařené nápoje. Lze koupit i alkohol místní výroby.

BHÚTÁN / PODNEBÍ

Nejpříznivějšími měsíci k návštěvě Bhútánu jsou březen - červen a září - listopad. V letních měsících přichází monsun a v zimním období je zejména ve vyšších partiích až extrémní chlad. Na jihu země je podnebí subtropické, směrem na sever se mění na vysokohorské. Nejvyšší vrcholky přesahují 7000 metrů nad mořem a jsou celoročně pokryty sněhem. Bhútán leží na jižních svazích Vysokého Himálaje, jehož mnohé vrcholy na hranicích s Čínou přesahují 7000 metrů nad mořem. Povrch, členěný říčními údolími, se snižuje k jihu do nížiny řeky Brahmaputry. Podnebí je subtropické monzunové, ve velehorách extrémně chladné, vysokohorské. Nejvíce srážek přinášejí letní monzunové deště od července do října. Monzunové lesy přecházejí ve vyšších polohách v horské lesy a alpínské louky, nad sněžnou čarou je území s trvalým sněhovým a ledovcovým pokryvem. 

BHÚTÁN / KAM SE VYPRAVIT


Bumthang 

Bumthang je jedním z nejhezčích míst v Bhútánu. Malé městečko se nachází ve východně centrální části země a je obklopeno nebesky nádhernými háji. Celá krajina se nádherně vlní a je porostlá mnoha ovocnými stromy a posázená četnými chrámy, jmenovitě např. Kuje Lhakhang, pocházejícího z 8.stol., Jampey Lhakhang, jež je spojen s duchovní postavou Rimpocheta, který přinesl tantrický buddhismus do Bhútánu a Tibetu, a Jakar Dzong, který samotný láká turisty na jednonoční zastávku.

Punakha

Bývalé hlavní město Punakha leží v nížinné oblasti, obklopené množstvím chrámů, např. svatyně Machin Lhakhag, kde jsou uložené ostatky sjednotetile Bhutánu - Ngawanga Namgyala.

Thimphu 

Hlavní město Bhútánu je jedním z nejneobvyklejších hlavních měst světa. Žije zde 80 tis. obyvatel a rozkládá se na západě země. Thimphu je moderním městem pouze co se doby týče. Nové budovy se stále zakládají na tradičním designu s důkladně vypracovanými okny ve tvaru trojlístku a dřevěnými rámy bez jediného hřebíku. Mezi největší pamětihodnosti se řadí Tashicho Dzong, což je 350 let stará budova, nyní sídlo vlády a hlavy mnišského řádu. Ve městě se nalézá buddhistický klášter Changgankha a ze 17.stol. pocházející Simtokha Dzong - pevnost, která byla obměněna v univerzitu buddhistických studií. Za návštěvu stojí i Muzeum folklorního dědictví a vedle se nacházející Národní knihovna, která uchovává buddhistické texty., jakožto i Středisko řemesel, jehož součástí jsou obchůdky s ručně vyráběným zbožím.

Paro 

V údolí Paro najdete klášter Taktsang (Tygří hnízdo), kam podle legendy přiletěl na tygrovi Guru Rinpoche, aby v místních jeskyních meditoval po dobu tří měsíců. Paro je také hlavním bodem koncentrace turistů v Bhutánu a nabízí niěkolik restaurací a hotelů, kde se podávají převážně vegetariánská jídla, přibarvená šafránem a obohacená o kravský sýr.

Bhután

Je zemí zaslíbenou pro milovníky trekingu. Snowman trek je jedním z nejkrásnějších a nejnáročnějších treků v celém Himálaji. Trek prochází údolími lemovanými vrcholy s výškou přes 7000m. Překračuje devět sedel s výškou přes 4500m. Vede skrze budhistické vesničky, nedotčené turistickým ruchem a proplétá se rododendronovými a piniovými lesy.  

Tygří hnízdo

Chrám Tygří hnízdo nebo-li Paro Taktsang, je významný buddhistický klášter v pohádkové zemi zvané Bhútán. Tygří hnízdo je postaveno na útesu cca 3120 m nad mořem. První chrám zde vznikl roku 1508 a v roce 1692 zde vyrostly další chrámy. Klášter se nachází v blízkosti proslulé meditační jeskyně Taktsang Senge Samdup, což je jedna ze 13 meditačních jeskyní na území států Bhútán a Tibet. Celkem klášter Tygří hnízdo tvoří 7 aktivních buddhistických chrámů, které jsou vystavěny v tradiční bhútánské architektuře.

Takin

Takin, latinsky Budorcas taxicolor, se řadí do podčeledi koz a ovcí. Tato zvířata obývala v minulosti rozsáhlé oblasti zemí jakou je Čína, Bhútán a severní Barma.  Na takiny můžeme ve volné přírodě narazit i dnes v nadmořských výškách mezi 2 200-4 300 metrů nad mořem. Například takin zlatý je dnes velice vzácný a je ohrožen vyhubením. Samice rodí zpravidla jedno mládě. Takini se zpravidla seskupují do malých stád čítajících přibližně 10 kusů.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Nikola K. a Tomáš P.

Krásný den přejeme.  Před týdnem jsme se vrátili zatím z nejkrásnější dovolené na které jsme kdy byli. Chtěli bychom poděkovat celé CK Livingstone a především nejlepšímu delegátu...

Seznamte se s ...

Ing. Lukáš Benešovský

Ekonom s cestovatelskou vášní se toulal po Americe a severských zemích, ale nakonec podlehl kouzlu Jihovýchodní Asie. Zvládá pohyb na horách, ve vyprahlých končinách i pod vodou. Zodpovědný partner je na cestách mimořádně seriózní. Na cestování...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.