Barma - informace o zemi

Barma je prastarou kulturní zemí, ležící na křižovatce velkých civilizací Asie. Dodnes patří mezi nejtajemnější destinace světa. Odedávna patří do sféry indického vlivu. Barma byla přejmenována v roce 1989 na Union Myanmar, název Myanmar užívali původní obyvatelé dávno před tím než ji Britové nazvali Barmou. Je nazývána také Zlatou zemí a to nejen pro zlaté pagody, ale i díky nerostnému bohatství a úrodné půdě. Žijí zde desítky rozmanitých etnických skupin. Naprostá většina obyvatel dosud žije tradičním způsobem života, nepoznamenaným západní civilizací.

vlajka Barma

Barma - základní informace

Rozloha: 676 000 km²

Obyvatelstvo: 47,3 milionu obyvatel

Hlavní město: Rangoon (Yangon)

Jazyk: barmština

Měna: myanmarský kyat (= 100 pyas) (MMK)

Náboženství: buddhismus (89 % obyv.), křesťanství (5 %), islám (4 %)

Národnostní složení: Barmánci (70 %), Šanové (8 %), Karenové (6 %)

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je +5,5 hod.

Mezinárodní předvolba: 0095, mobilní 00959

Důležitá telefonní čísla: záchranka: 192, požárníci: 191, policie: 199,

mapa Barma

BARMA / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA PRO CESTU

Doklady: K vstupu na území Myanmaru je vyžadován cestovní pas. Pas s vízem je běžně kontrolován nádražích, v hotelech apod.

Víza a režim vstupu:  Ke vstupu do země je zapotřebí pas platný nejméně 6 měsíců a vízum.

Od října 2014 je možné získat online eVisa pro turistické cesty s pobytem max. 28 dní.
Předem si cestující vyřídí approval letter, na jehož základě mu vízum bude vlepeno do pasu po příletu do země.

Tento typ víza lze využít pouze pokud cestující vstupuje do země letecky /letiště v Yangon (Rangúnu), Mandalay, Nay Pyi Taw/ a vízum je platné pouze pro 1 vstup.

Platnost: 90 dní od vystavení na pobyt do 28 dní od vstupu.

Poplatek ambasádě: 50 USD  

BARMA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Elektrická síť pokrývá pouze části střední a východní Myanmy, většina elektřiny je dodávána jedinou hydroelektrárnou v Lawpitě. Okrajová místa Myanmy jsou elektrifikována místními generátory či malými hydroelektrárnami.Výpadky proudu jsou běžné. Napětí 230 V, 50 Hz. Zásuvky jsou většinou s třemi zdířkami do trojúhelníku, objevují se i thajské s 2 zdířkami.

Telefon: Mobilní telefony, jinde v Asii běžné, jsou v Myanmě velkou vzácností a dovolit si je mohou jen ti nejbohatší. Mobilní telefon je zde však dobrý akorát jako budík, protože roaming je zablokovaný. Telefonní automaty tu také nejsou, místo toho se zavolá z „pevné" linky místních zprostředkovatelů, jenž mají na stolech několik přístrojů.

Internet: Internetových kaváren v Barmě je poskrovnu, jejich počet však pomalu roste. Přestože vláda přístup na nežádoucí servery omezuje, je to společně se zahraničním rozhlasovým vysíláním v podstatě jediný způsob, jak udržovat kontakt s děním ve světě.

Pošta: Pošta v Myanmaru funguje, ne vždy mají i známky. Ovšem do Evropy se zásilka dostane tak asi za měsíc.

Očkování: Povinná nejsou žádná očkování.  Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

BARMA / STRAVOVÁNÍ

Barmská kuchyně hojně používá maso. Velké jídlo stojí v hospůdce kolem 1 USD, ve stánku na ulici asi 0,3 USD. Jídlo je obecně mnohem levnější, než v sousedním Thajsku, jeho chuť ale prý bohužel s thajskou kuchyní vůbec nemůže soupeřit. Okusit byste měli skvělé pivo Mandalay beer (0,6 l zhruba 1 USD) a domácí palmové víno htayei, za návštěvu stojí typické barmské čajovny.

BARMA / PODNEBÍ

Nejvhodnějším obdobím k návštěvě Barmy je podzim a zima, kdy zde neprší a teploty jsou na snesitelné úrovni. Koncem května přichází deštivý monzun, který je ale stejně jako v sousedním Thajsku poměrně slabý. Pokud vám nevadí občasné odpolední lijáky, můžete se proto do Barmy vypravit i přes léto. Monzun končí v říjnu, kolem Vánoc pak nastává vrchol turistické sezóny. 

BARMA / KAM SE VYPRAVIT

Rangún (Yangoon)

Dnešní hlavní město Barmy nabízí především chrámový komplex Švedagon se stometrovou zlatou pagodou a řadu dalších buddhistických památek. K vidění je i několik muzeí a parků a jezera Kandavgij a Inya. Z Rangúnu můžete podniknout výlet do delty řeky Ayeyarwady (Iravádí).

Bago 

Staré město s několika buddhistickými stúpami, kde je mimo jiné největší pětapadesát metrů dlouhá socha ležícího Buddhy na světě.

Mandalay 

Královské město z 18. století (nazývané také Srdce Barmy), kde kromě mnoha klášterů najdete i pevnost, královský palác a velké barevné tržiště. Kolem Mandalaje je několik menších královských sídelních měst (Amarapura s nejdelším dřevěnným mostem na světě, Sagaing, Ava či Mingun s obrovskou pagodou puklou po zemětřesení).

Pagan (Bagan)

Hlavnímu městu dávné barmské říše z 11. století, které kdysi vyvrátil Kublajchán, se také poeticky říká Město čtyř milionů pagod. Jde o nejvyhlášenější barmskou cestovatelskou atrakci - na ploše několika desítek čtverečních kilometrů se dodnes zachovalo několik tisíc chrámů a stúp, které lze objet na vypůjčeném kole. Blízko Paganu je další historické město Salay a tajemná hora Mt. Popa (1518 m), obydlená duchy předbuddhistického náboženství. Z Mandalaje se do Paganu dostanete zhruba za deset hodin komfortní lodí po řece Iravádí. Místo je jedním z nejzajímavějších míst v BArmě.

Jezero Inle

Poetické místo k odpočinku, plovoucí zahrady, výlety na lodích, možnost treků do vesnic horských kmenů. Na břehu jezera leží několik chrámů.

Amarapura

Amarapura je bývalé hlavní město státu Barma a nyní okres regionu Mandalay, což je duchovní centrum buddhismu v Barmě. Název Amarapura znamená v překladu „město nesmrtelnosti“. Je ohraničeno řekou Irrawaddy na západě, městečkem Chanmyathazi na severu, a starobylým městem Ava na jihu. Městečko je dnes známé především pro své tradičně tkané hedvábí, bavlnu a odlévání bronzu.

Mystická hora Popa

Nad plání za Baganem vystupuje horský hřeben, za jehož západním koncem můžete zahlédnout nejasně se rýsující obrysy přibližně 50 kilometrů vzdáleného vrcholu. Jedná se o horu Popa, tyčící se do výšky 1518 metrů nad okolní planinou. Podle barmské pověry byste cestou na horu neměli na sobě mít červené a černé oblečení, neměli byste klít, mluvit špatně o jiných lidech a rovněž s sebou nosit maso, především vepřové. Na samotném vrcholu skalního výběžku stojí malebný komplex klášterů, stúp a svatyní, ke kterým umožňují přístup klikatá, zastřešená schodiště.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Jitka D.

Jsme velmi spokojeni, především bychom chtěli vyzvednout a velmi pochválit práci průvodkyně Jany Wilson. Nejen naprosto úžasné znalosti, kterými nás intenzivně zásobovala, ale i skvělé...

Seznamte se s ...

Mgr. Štěpánka Jakešová Ma.S.W.

Již v mládí si obula toulavé boty, které ji sluší dodnes. Velká záliba přerostla v profesi a životní styl.  Každá navštívená země pro ni znamená nový svět lidských osudů, legend a přírodních tajemství. Ať už to byl strhující příběh českého...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.