Bangladéš - informace o zemi

Bangladéš, oficiálním názvem Bangladéšská lidová republika, je stát v Jižní Asii. Jeho sousedy jsou Indie a Myanmar. Hlavním městem je Dháka. Původní název pro toto území je Bengálsko. S počtem obyvatel 162 milionů se tato chudá rozvojová země řadí k nejlidnatějším státům světa.Většinu státu zabírá nížina v soutokové oblasti veletoků Gangy a Brahmaputry, celé území je protkáno řadou vodních kanálů. Na severovýchodě a jihovýchodě země se povrch zvedá směrem k pohořím v okolních zemích. Vegetace je zelená po celý rok, srážkově je tato oblast jednou z nebohatších na světě. Většina obyvatel vyznává Islám.

vlajka Bangladéš

Bangladéš - základní informace

Rozloha: 144 000 km² 
Obyvatelstvo: 162 221 000 obyvatel
Hlavní město: Dhaka
Jazyk: Bengálština, angličtina
Měna: Bangladéšská taka (BDT) = 100 poisha
Náboženství: muslimové, hinduisté
Časové pásmo: Časový posun  - SEČ +6
Mezinárodní předvolba: 00880
Důležitá telefonní čísla: Policie: 999, Hasiči : 199
mapa Bangladéš

BANGLADÉŠ / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Platný cestovní pas ČR, jehož doba platnosti je nejméně 3 měsíce ode dne vstupu do Bangladéše.Při vstupu může být vyžadován mezinárodní očkovací průkaz jako doklad o očkování proti tyfu, paratyfu A a B, choleře, tetanu a obrně.

Víza a režim vstupu: Turistická víza se vyřizují v Berlíně za poplatek 60 EUR. Doba na vyřízení je 1 týden. Je nutné doložit: pas, 2x formulář, 2x foto, rezervaci letenek, itinerář cesty v angličtině, osobní dopis, kopii datové stránky pasu, autorizaci a potvrzení o platbě poplatku.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

BANGLADÉŠ / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Napětí 220V, frekvence 50Hz. Doporučuje přibalit adaptér, v Bangladéši se kromě běžných zásuvek typu C objevují i zásuvky typu D a G. Na mnoha místech Bangladéše nebyla doposud vůbec zavedena elektřina a tam kde je, dochází často k jejím výpadkům.

Telefon: Telefonní budky jsou vzácností, nicméně pokrytí území signálem místních mobilních operátorů je uspokojivé. Na místě je možné zakoupit předplacenou SIM-kartu, se kterou lze telefonovat i do zahraničí. Současný stav roamingových smluv prosím konzultujte se svým mobilním operátorem.

Internet: Ve větších městech není s přístupem k internetu větší problém, cena za jednu hodinu v internetové kavárně se pohybuje kolem 15-20Taka za hodinu. Jejich rychlost a vybavenost ovšem není nijak oslňující.

Pošta: V Bangladéši je velké množství náboženských svátků. Dále je nutno počítat s faktem, že v pátek  je zavřeno, naopak neděle je pracovní den. Úřady mají zavřeno v pátek a částečně i v sobotu.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

BANGLADÉŠ / STRAVOVÁNÍ

Bangladéš je rájem pro milovníky ryb. Národním rybou je hilsa, chutná, ale poněkud kostnatá ryba připravována na nespočet způsobů. Poměrně běžné je i skopové maso.

Velice široká je i nabídka místního čerstvého ovoce a zeleniny. Malý hlad ve velkých městech můžete ukojit jak návštěvou nadnárodních fastfoodů, nebo ochutnat například dhim v některém ze stánků.

BANGLADÉŠ / PODNEBÍ

Tropické, mírné zimy (říjen-březen), horké, vlhké léto (březen-červen), vlhké, teplý deštivý monzun (červen- říjen)

BANGLADÉŠ / KAM SE VYPRAVITDhaka

Dhaka leží v oblasti severně od řeky Burhi Ganga Padma, na jednom z ramen Brahmaputry. Město bylo pravděpodobně založeno v období 1. tisíciletí našeho letopočtu, jeho význam ale kulminoval až v 17. století, tehdy se Dháka stala sídlem mughálských guvernérů bengálské provincie. 

Většina historických památek z muslimského období se zachovala především ve starém městě. Vyjímá se mezi nimi pevnost Lal Bagh s mauzoleem Bibi Pari, karavanseraj Bara Katra, další karavanseraj Chhota Katra, palác Ahsan-Manzil a náboženský památník Husayni Dalal. Ve městě dále stojí více než 700 mešit, nejznámější z nich je Bajt al-Mukarram.

Bagerhat

Starověké město na soutoku řek Gangy a Brahmaputry, původně Khalifatabad, bylo založeno tureckým generálem Ulugh Khan Jahanem v 15. století. Nachází se v něm mimořádné množství raně islámských památek, převážně mešit (většinou cihlových). Bagerhat je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Sonargaon 

Sonargaon byl již od starověku centrem politického, kulturního, obchodního i náboženského dění. Vystřídal se zde buddhismus, hinduismus i islám a každé náboženství po sobě zanechalo stopy. Od 13. do 17. století byl hlavním městem Bengálska, dnešního Bangladéše. Strategickou polohu zajišťovala městu poloha na soutoku tří největších bengálských řek - Meghny, Džamuny a Padmy (bengálský název pro Gangu). Sonargaon vhindštině znamená ‚‚zlaté město‘‘, což bezpochyby bylo, i když dnes už jeho zašlou slávu připomíná jen několik starých mešit a opuštěných chátrajících sídel bohatých obchodníků.

NP Sundarbans

Delta Sundarbans v ústí řeky Gangy je největším mangrovníkovým lesem na světě. Komplex přílivových vodních cest, blátivých mělčin a malých ostrůvků mangrovníkových lesů. Území s bohatou faunou. Dominuje zde bengálský tygr, ale i velké množství ptáků, skvrnitých jelenů, krokodýlů...


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Jarmila a Ondřej P.

Rádi bychom Vašemu týmu Livingstone sdělili svoje dojmy ze zájezdu do Peru a Bolívie, ze kterého jsme se vrátili 13. října. Ne vždycky se stane, že všechno, co se předem nabídne a slíbí,...

Seznamte se s ...

Mgr. Katarina Strihová

Temperamentní sympatická Slovenka. Vystudovala obor historie a estetika na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře a pak ji učarovala španělština a portugalština. Znalost těchto dvou jazyků prohloubila dlouhým pobytem v Jižní Americe. Zamilovala si zejména...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.