Ázerbájdžán - informace o zemi

Ázerbájdžán je největším a nezalidněnějším státem v oblasti Kavkazu. Často se vedou spory, zda se jedná o zemi asijskou či evropskou, neboť Ázerbajdžán leží přesně na hranici mezi Evropou a Asií. Na východě je Ázerbajdžán ohraničen Kaspickým mořem, na severu sousedí s ruskou republikou Dagestán, na severozápadě je jeho sousedem Gruzie, na západě Arménie a na jihu Írán. Ázerbájdžán je díky svému ropnému bohatství nejbohatší ze tří zakavkazských zemí.

vlajka Ázerbájdžán

Ázerbájdžán - základní informace

Rozloha: 86 600 km²

Obyvatelstvo: 9, 165 000 mil. obyvatel

Hlavní město: Baku

Jazyk: ázerbájdžánština

Měna: manat (100 gepiků) (AZN)

Náboženství: islám (více než 95 %, z toho šíité 85 % a sunnité 15 %), pravoslavní (2 %), arménské křesťanství (2 %), ostatní (1 %)

Národnostní složení: Ázerbájdžánci (95 %), Arméni (2 %), ostatní (3 %)

Časové pásmo: +4

Mezinárodní předvolba: +994

Láká Vás Ázerbájdžán

Žádný zájezd do destinace Ázerbájdžán není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Ázerbájdžán

ÁZERBAJDŽÁN / STRAVOVÁNÍ

Ázerbájdžán je odpradávna vyhlášený svou národní kuchyní. Ve svých pokrmech využívají místní kuchaři především gastronomické bohatství, které jim jejich země nabízí – od ovoce a zeleniny, přes aromatické byliny až po vynikající místní koření. Zdejší pokrmy jsou natolik specifické, že si je těžko spletete s pokrmy jiných kuchyní. Právě zdravá vydatná strava má spolu s příznivým klimatem za následek, že se Ázerbajdžán může pyšnit populací, dožívající se velmi vysokého věku. V Ázerbajdžánu rovněž platí, že jídlo je opravdovým rituálem. Navštívíte-li některou z místních restaurací, přesvědčíte se, že jednotlivé chody následují jeden za druhým v takovém sledu, že ani nestíháte jíst.

Polévky:  Vyhlášené jsou v Ázerbajdžánu polévky. Ty se připravují ze silného masového vývaru, který je mnohem hustější než běžné polévky a nejrůznější používaná koření, ale také zvláštní způsob přípravy, dodávají těmto polévkám typickou svéráznou chuť.

Plov (Pilaf): Ázerbajdžánským národním jídlem a zároveň jedním z nejpopulárnějších pokrmů v Ázerbájdžánu, je chuťově vynikající a na první pohled lákavý rýžový plof. Ten vám připraví v nejrůznějších masových, rybích, ovocných a dalších obměnách, podle nichž je také takto upravený plof pojmenován - plof tojug (s kuřecím masem), plof širin (se sladkým sušeným ovocem) atd. V Ázerbajdžánu je známo na čtyřicet receptů přípravy tohoto lahodného pokrmu.

Šašlik (Kebab): Dalším jídlem typickým pro Ázerbajdžán je šašlik. Narazit můžete na šašlik-basturma, šašlik z jesetera, tava-kabáb a také nejpopulárnější šašlik, tzv. lulja-kabáb, který se připravuje z mletého skopového masa, k němuž se přidává tuk z kurďuku.

Ryby: Mnoho ázerbajdžánských pokrmů se připravuje z ryb. Mezi nejrozšířenější patří již zmíněný šašlik z jesetera, kutum po ázerbájdžánsku, nadívané ryby, plof balyg, plof s jeseterem atd... K rybám neodmyslitelně patří studená omáčka z granátových jablek zvaná naršarab.

Dolma: Oblíbeným jídlem Ázerbajdžánců je tzv. dolma. Jedná se o oblíbené vinné listy, zelné listy, lilek, papriky či rajčata, která se plní masovou nebo zeleninovou směsí.

Kutaby: Dalším oblíbeným jídlem jsou kutaby. Kutaby jsou tenké placky, které se jednoduše řečeno plní vším možným - např. masem, sýrem, nejrůznějšími natěmi, bylinkami, tykví, ořechy s cukrem apod.

Často se po obědě (a to zejména po plofu, nebo lulja-kabábu) podává tzv. ayran. Je to proto, že správný ayran připravený z bílého jogurtu, vody a někdy i bylin, napomáhá lepšímu strávení jídla. Oběd je vždy zakončen nejoblíbenějším ázerbájdžánským nápojem - ovocným šerbetem nebo aromatickým černým čajem. Černý čaj je ve státě Ázerbajdžán symbolem vřelé pohostinnosti. Čaj se vaří v samovaru a podává se k němu zavařenina z kdoulí, fíků, melounové kůry, meruněk, třešní, višní, malin, jahod, švestek, ostružin, vinných hroznů nebo například z plátků růží.

ÁZERBAJDŽÁN / PODNEBÍ

Ázerbajdžánská krajina má polopouštní charakter, přičemž pouze 13% plochy je pokryto lesy a křovinami. Díky vysokým horám se podnebí v níže položených oblastech blíží podnebí tropickému. Denní teploty v létě dosahují 25-35°C. Zimy jsou v Ázerbajdžánu chladné, avšak mrzne zde jen zřídkakdy. Letní teploty v hornatých oblastech jsou podobné, avšak noci jsou chladnější a v zimě teploty klesají pod bod mrazu.

ÁZERBAJDŽÁN / KAM SE VYPRAVIT

Baku

Baku je hlavním městem státu Ázerbajdžán a současně největším městem celého Kavkazu. Přibližně jedna pětina všech obyvatel Ázerbajdžánu žije v Baku – městě ležícím na pobřeží Kaspického moře a rozkládajícím se kolem velkého přístavu, kde srdcem města je tzv. Ichari Shahar neboli Staré město. Archeologické vykopávky uskutečněné ve městě Baku odhalily pohřební komory pocházející z doby bronzové. Samotné Ichari Shahar je nejstarším obývaným místem na Středním Východě. Je označováno jako „Akropole Baku“ a v labyrintu jeho uliček a slepých zákoutí se člověk snadno ztratí. Za zdmi Starého města se nacházejí nejstarší veřejné lázně zvané Hamam Mehellesi. Pondělky a pátky jsou lázně otevřeny pro ženy a ostatní dny pro muže. Za návštěvu jistě stojí chrám Atashgah a palác Shirvana Shaha. Pokud toužíte vidět komplex ropných vrtů, budete potřebovat povolení od Státní ropné společnosti. Jednotlivé ropné vrty však v Baku a jeho okolí naleznete téměř na každém kroku – ať už na předměstí, v moři, či samostatně se naházející mezi domy na ulici.

Shamakha

Město Shamakha, ležící ve státě Ázerbajdžán, je vzdálené přibližně 130 km západně od hlavního města Baku. Město bylo poznamenáno opětovnými zemětřeseními roku 1902, která zničila jeho velké části, jež pocházely z 2. století. Město Shamakha má ovšem stále co nabídnout. Ať už se jedná o mešitu z 10. století, pevnost, mauzoleum Seven Domes Royal Mausoleum, či dílny, kde se dodnes tradičními metodami vyrábějí koberce.

Sheki

Archeologické nálezy potvrzují, že město Sheki, ležící přibližně 380 km západně od hlavního města Baku, je jedním z nejstarších zřízení celého Kavkazu a jeho staří se odhaduje na 2500 let. Navštívit zde můžete letní palác zbudovaný v 18.století nebo pevnost postavenou místním generálem. Město je dodnes vyhlášené výrobou hedvábí a jeho bazary, trhy, či řemeslné obchody jej povyšují na „ráj suvenýrů“.

Sumgait

Město Sumgait je třetím největším městem státu Ázerbajdžán a nachází se na severní části Apšeronského poloostrova. Sumgait je dokonalým příkladem města, které vyrostlo především díky rychle se rozvíjejícímu průmyslu. V době druhé světové války bylo město Sumgait Stalinovým hlavním centrem chemické a metalurgické výroby, těžící z velkých zásob ropy a zemního plynu. Město je stále výstižným obrázek ponurého, průmyslovou výrobou zničeného sovětského města. Zdejší těžká výroba měla vážný dopad nejen na okolí, ale i na zdraví místních obyvatel. V roce 2000 bylo město navíc postiženo zemětřesením, které způsobilo značné materiální škody.

Atešgah a Ohnivá hora

Chrám věčného ohně na okraji města Baku pochází z přelomu 17. a 18. století. Vybudovali jej uctívači ohně, kteří považovali místo za svaté. Přímo ze země zde totiž uniká plyn, hořící tzv. "věčným ohněm". Místní dervišové věřili v jeho zázračnou duchovní sílu a chrám se proto stal dějištěm četných náboženských rituálů. Někdo však tvrdí, že zdejší vývěr plynu se za desetiletí hoření vyčerpal a nynější plamen pohání plynové potrubí. Jak tomu je ve skutečnosti se dnes můžeme jen domnívat. 

Pokud chcete vidět stoprocentně přírodní vývěr plynu, tak na jiném okraji Baku můžete navštívit tzv. Ohnivou horu. Zde dnem i nocí hoří malá skalka, v jejíž blízkosti se žádný chrám nenachází, není proto pochyb, že jde opravdu o přirozený, čistě přírodní jev.

Bahenní sopky v Gobustánu

Gobustán je dalším z výjimečných míst, která můžete navštívit, rozhodnete-li se pro Ázerbajdžán a jeho krásy. Právě Gobustán se pyšní největší koncentrací bahenních sopek na světě, včetně úplně největší bahenní sopky vůbec. Tou je sopka Taragaj Dagh, která měří 410 metrů a její základna je veliká jeden a půl kilometru. Vrchol sopky, který je značně plochý, připomíná měsíční krajinu. Tomuto dojmu napomáhá všudypřítomné zaschlé šedivé bláto a desítky kráterů, v nichž nepřetržitě bublá řídké bahno.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Daniela D.

Dobrý večer, 16 zážitkami nabitých dní prešlo ako voda, a dnes sme sa s rodinou vrátili z vášho zájazdu "KEŇA - TANZANIE - ZANZIBAR - KOMFORTNĚJI". V prvej rade sa chcem...

Seznamte se s ...

Mgr. Lubica Macedo, PhD.

Slovenka, která dlouhodobě zakotvila v peruánském Cuzcu. Za ta léta, co žije v Peru, nasbírala spoustu zkušeností, historek a místních zvyklostí. Právě tyto zkušenosti a její brilantní španělština vám v Peru, Bolívii, Chile či v Argentině pomůžou pořádně...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.