Venezuela - informace o zemi

Venezuela je země známá hlavně těžbou ropy a prezidentem Hugo Chávezem. Je ale také zemí  impozantních přírodních krás. Zasněžené vrcholky And, amazonské pralesy, řeka Orinoko, nejvyšší vodopád světa Salto Angel, stolová hora Roraima. Bílé pláže karibského pobřeží lemují kokosové palmy. Můžete zde také porovnat kontrast původních indiánských vesniček a pulsující metropole Caracasu.

vlajka Venezuela

Venezuela - základní informace

Rozloha: 912 050 km²

Obyvatelstvo: 25,8 mil. obyvatel

Hlavní město: Caracas

Jazyk: španělština

Měna: 1 bolívar (VEB) = 100 centimů

Náboženství: řím. katolíci (91 %), protestanti (5 %), muslimové

Národnostní složení: mestici a mulati (68 %), běloši (21 %), černoši (10 %), Indiáni

Časové pásmo: časový posun proti České republice je -5 h (zimní čas)

Mezinárodní předvolba: 0058, mobilní 005842, 005841

Důležitá telefonní čísla: 171

Láká Vás Venezuela

Žádný zájezd do destinace Venezuela není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Venezuela

VENEZUELA / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Platný cestovní pas, zpáteční letenka nebo doklad prokazující pokračování cesty z Venezuely.

Víza a režim vstupu: Bezvízový styk.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

VENEZUELA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Napětí a frekvence: 120V, 60Hz, zásuvky mají 2 ploché kolíky, je nutný adaptér.

Telefon: Telefonní budky označené nápisem "Acceso internacional" fungují výhradně na telefonní karty. Pro hovor do ČR je třeba koupit mezinárodní telefonní kartu CANTV v ceně od 5000 VEB, které lze koupit téměř všude. Volat lze i z veřejných telefonních hovoren (comunicaciones publicos). Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v Jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v Jižní Americe funkční (mobilní operátoři v Americe fungují na frekvenci 1900 MHz, je třeba mít třípásmový mobil). Venezuela má dobré pokrytí signálem v Caracasu a ve významných turistických oblastí, většina území má však pokrytí slabší nebo žádné.

Internet: Venezuela postupně buduje svoje připojení k internetu. Internetových kaváren stále přibývá, zejména v turistických lokalitách (s výjimkou vrcholů stolových hor). Půl hodiny stojí přibližně 2000 až 4000 VEB, ceny se mohou lišit dle konkrétní destinace.

Pošta: Pohledy stojí přibližně 1000 VEB, známka se dá koupit většinou jen na poště. Pošta v Venezuele funguje spolehlivě, ovšem trasu Venezuela - ČR zdolá zásilka obvykle tak za 14 dní.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

VENEZUELA / STRAVOVÁNÍ

Venezuela čerpá z kuchyně španělské a je obohacená o prvky arabské, africké a indiánské kuchyně. Základní suroviny jsou kukuřice, juka, banány, hovězí i vepřové maso, rovněž ryby a plody moře. Venezuelská kuchyně je kořeněná, na žádném stole nechybí pikantní dresink z pepře, cibule a sezónního koření. Venezuela má i svoje národní jídlo, kterým je pabellón criollo, sestávající z vařeného, na kousky nasekaného hovězího masa, dušených černých fazolí, vařené bílé rýže, sýra a pečených banánů. Arepas, kukuřičné bochánky se snídají pomazané máslem a marmeládou a přikusují jako příloha k obědu i k večeři, plní se také masem, šunkou aj. Stejně oblíbené a rozšířené jsou empanadas, smažené kukuřičné placky s různou náplní. Typickou polévkou je sancocho, vývar z kuřecího, rybího či hovězího masa, zahuštěný hlízami juky, kukuřičnými klasy nebo dýní. Hervido je polévka ze šunky, kuřete a ryby. Nealkoholické nápoje v plechovkách i lahvích se obecně označují „refrescos". Na ulici se prodává chicha (čiča), mírně alkoholický nápoj z rýže, vaječných bílků a mléka, a jugo de caňa, šťáva z vylisované cukrové třtiny. Venezuela není pivní velmoc, ale jejich pivo Polar neurazí. U vín aplatí to stejné.  

VENEZUELA / PODNEBÍ

Venezuela má podnebí převážně tropické. Teploty jsou vzhledem k téměř rovníkové poloze poměrně stálé. Případné rozdíly v teplotách způsobuje pouze nadmořská výška. Se stoupající nadmořskou výškou teplota výrazně klesá, a to až o 6 °C na 1 000 m. Průměrné teploty se pohybují v rozmezí 20- 30 °C. Intenzivní horko a sucho se týká především nížin, oblast pobřeží ochlazuje vlhký vzduch od moře. Období sucha zažívá Venezuela přibližně od prosince do dubna, poté nastává období dešťů. Nejvyššího srážkového úhrnu dosahuje Amazonie s celoročně velmi vlhkým a dusným. Období sucha, které je v ostatních oblastech Venezuely považováno za ideální dobu pro cestování a turistiku, tady prakticky vůbec neexistuje. Venezuela se tedy obvykle navštěvuje v období leden až duben, kdy je zde obvykle velmi příjemné slunečné počasí.

VENEZUELA / KAM SE VYPRAVIT


Caracas

Hlavní město Venezuely zaujímá plochu 78 km2, žije zde 4,6 milionu obyvatel. Jedná se o největší město v zemi, které je situováno mezi několik údolí, které se nalézají ve výškách okolo 900 metrů nad mořem. Caracas má všechny vymoženosti. Je ukázkovým příkladem moderní architektury chlubící se na každém rohu sochami, mozaikami a freskami. Díky své výhodné poloze na karibském pobřeží je vstupní branou do And a Amazonie. Caracas se táhne 20 km dlouhým a úzkým pobřežním údolím. Toto údolí je na severu lemováno zeleným a neobydleným národním parkem El Ávila. Jih je naopak zastavěn moderními předměstími a také pochybnými městečky z chatrčí ležícími na úpatí kopců. Venezuela není vhodná k návštěvě v období dešťů, které je od června do října. Caracasu se to ale příliš nedotýká a lze jej navštívit v kterékoliv roční době. Teploty jsou příjemné a stálé, celoroční průměr se pohybuje kolem 25°C.

Roraima 

Venezuela je známá scenérií stolových hor, které leží mezi nížinami Orinoka a Amazonky, v krajině Guayanské (též Cayenské) vysočiny. Usazené horniny vytvářejí skalní útvary podobné našim severočeským skalním městům, skalní věže jsou ale podstatně větší. Místní indiáni tyto skalní útvary nazvali tepui. Společnou vlastností tepuí byla a odedávna je jejich komplikovaná přístupnost. Na vrcholové plató Roraimy (je nejvyšší tepui - 2900m) se podařilo vystoupit až roku 1884 Everardu Im Thurnovi a Harrymu Perkinsovi. Přednášky těchto badatelů v Londýně nejspíše inspirovaly spisovatele Arthura Conana Doyla k napsání sci-fi románu Ztracený svět (1912). Kniha a její filmová zpracování Roraimu zpopularizovaly víc než všechny předchozí i následující vědecké práce.

Santa Elena de Uairén

Je poslední město na spojnici Venezuela - Brazílie. Santa Elena je přirozené centrum Gran Sabany, oblasti zatravněné savany, je nejvýznamnějším výchozím místem k turistice i badatelské činnosti věnované tepuím.

Salto Angel 

Venezuela se může pyšnit nejvyšším vodopád na světě (16x vyšší než Niagara). Byl objeven z letadla roku 1933. Je vysoký 979 metrů a voda v něm absolvuje nepřerušený volný pád dlouhý 807 metrů. Pojmenování svádí k překladu andělský vodopád, ale vodopád dostal jméno po pilotovi-objeviteli Jimmym Angelovi. Tři vodopády odvádějí srážkovou vodu z temene tepue. Prakticky každodenní déšť zde padá na vodou prostupné křemence a pískovce, je ale tak vydatný, že většina vody odtéká po povrchu a z nečekaně malého povodí padá do kilometr hlubokého údolí. Venezuela je vyhlášená tímto přírodním úkazem a neměl by chybět na vaší cestě.

NP Canaima 

Národní park Canaima (Parque Nacional Canaima, od roku 1962) má rozlohu 30 000 km2. Leží v jihovýchodní části státu Venezuela, na hranicích s Brazílií. Pro tuto oblast je charakteristické vlhké klima (3000 mm) s obdobím dešťů od června do listopadu, ale park je otevřen pro turisty celoročně. Území parku se stalo slavné díky pověstem o obrovských nalezištích zlata a diamantů. Součástí parku jsou tepuí, např. Roraima a vodopád Salto Angel. Národní park je domovem asi 4000 druhů orchidejí.

Orinoko

Orinoko a Venezuela patří k sobě (španělsky Río Orinoco, v jazyce místních indiánů- Tamanaků Orinuku znamená řeka). Je to jedna z nejdelších a nejvodnatějších řek v Jižní Americe. Mohutný tok o délce 2 310 km protéká státem Venezuela a částečně tvoří jeho hranici s Kolumbií. Své povodí má v oblasti nazývané Orinoquia jejíž rozloha činí 880 000 km², 23,7% této oblasti je v Kolumbii, zbytek ve Venezuele, pramen je na hranicích s Brazílií. Orinoko pramení na západních svazích Serra Parima v jihozápadní části Guyanské vysočiny. Protéká Guyanskou nížinou a ústí do Atlantského oceánu, přičemž vytváří deltu. Celý tok opisuje velký eliptický oblouk, nejprve směřuje od jihu k severu a na středním toku se stáčí téměř k východu.

Delta - u města Barrancasa ve vzdálenosti 200 km od moře začíná rozsáhlá (22 500 km²) bažinatá delta, která zabírá na mořském pobřeží délku přibližně 370 km. Řeka se zde rozděluje na 36 ramen a množství průtoků. Hlavními rameny jsou Manamo (úplně vlevo), Macareo (používaný pro vodní dopravu), Araguao, Merejana, Boca Grande (úplně vpravo a největší, šířka 10 až 20 km). Delta ústí do Zálivu Paría a Atlantského oceánu. V deltě roste 41 000 km² bažinatých lesů. V období deštů řeka dosahuje šířky 22 km a hloubky až 100 m.

Isla Margarita 

Markétin ostrov leží v Karibském moři na sever od Venezuely, pod kterou územně spadá. Venezuela má tedy i svůj ostrov a na poměrně malém území zde najdete dlouhé písečné pláže, národní parky plné mangrovníkových porostů a typická městečka. Havním městem a kulturním centrem ostrova je město Porlamar. Nachází se zde spousta obchodů, obrovské nákupní centrum Sambil, mezinárodní letiště a spousta krásných zákoutí, která Vás okouzlí svou atmosférou. Město je poměrně blízko od všech známých pláží

Cueva del Guacharo 

Jeden z nejkomplexnějších jeskynních ekosystémů světa. Největší a nejdelší jeskyně, kterou Venezuela nabízí - více než 10 km dlouhá. Jeskyní protéká ponorná řeka. Žijí zde také noční ptáci - Guácharové a setkání s tímto nočním ptákem vám může nabídnout pouze Venezuela a v největším počtu právě tato jeskyně. Na noc vyrážejí za potravou a jejich nejoblíbenější je palmové ovoce. Neváhají pro něj každou noc létat až 35km. Pro místní indiány Chaima byla jeskyně známa ještě dlouho před příchodem Evropanů.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Jirka a Simča

Děkuju za moc krásné zážitky jak našemu perfektním průvodci Ing.Lukášovi B.,tak i skvělé partě lidiček na které budeme dlouho vzpomínat. Snad se ještě někdy setkáme....třeba zas na...

Seznamte se s ...

Jan Drapela

V Austrálii  žije trvale od roku 2008. K práci průvodce ho přivedlo studium cestovního ruchu na univerzitě v Sydney. Jeho entuziasmus, komunikační schopnosti, smysl pro humor a skoro dvoumetrová postava z něj dělají oblíbeného a nepřehlédnutelného...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.