Uruguay - informace o zemi

Uruguay je lákadlem pro turisty hlavně kvůli krásným plážím a lagunám. Svou architekturou láká také hlavní město Montevideo.

vlajka Uruguay

Uruguay - základní informace

Rozloha: 176 220 km²

Obyvatelstvo: 3,46 mil. obyvatel

Hlavní město: Montevideo

Jazyk: španělština

Měna: 1 uruguayské peso (UYU) = 100 centesimů

Náboženství: řím. katolíci (66 %), protestanti

Národnostní složení: běloši (86 %), mestici (8 %), černoši, mulati

Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas):-4

Mezinárodní předvolba: 00598, mobilní: 005989

Důležitá telefonní čísla: policie 911, hasiči 104, zdravotní služba 159, pohotovost 147, informace o telefonech 122

mapa Uruguay

URUGUAY / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Uruguay požaduje pro vstup občanů ČR do své země pouze platný cestovní pas.

Víza a režim vstupu: Občané ČR vízum k turistickému pobytu do 90 dnů nepotřebují od roku 1999. Návštěvníci země pouze na hraničním přechodu vyplňují vstupní/výstupní formulář. 

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

URUGUAY / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Napětí a frekvence je 220V, 50Hz adaptér není potřeba.

Telefon: Některé veřejné automaty jsou na mince, telefonní karty se prodávají v hodnotách 50, 100, 200 a 300 pesos. Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v Jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v Jižní Americe funkční (mobilní operátoři v Americe fungují na frekvenci 1900 MHz, je třeba mít třípásmový mobil).

Internet: Uruguay má dobré pokrytí internetem hlavně ve větších městech, kde najdete i internetové kavárny.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

URUGUAY / STRAVOVÁNÍ

Uruguay je známá chovem krav ve velkém, proto je hovězí v Uruguayi nejlevnějším masem (75URG$/1 kg), zatímco vepřové není téměř k dostání. Oblíbený způsob úpravy je parilla nebo barbeque. Koření se do země dováží a je proto docela drahé. Zajímavostí je pití maté. Obyvatelé Uruguaye stále s sebou nosí termosku s horkou vodou a vyřezanou mističku s mátou a slánkou. Silný nálev dolévají vodou z termosky a dodávají si energii. 

URUGUAY / PODNEBÍ

Uruguay patří do subtropického klima. Změny počasí během roku jsou výrazné. V zimních měsících (červen až srpen) se průměrné teploty pohybují mezi 6-15oC. V letních měsících zde panuje velmi příjemné počasí s denními průměrnými teplotami okolo 28oC. Srážky jsou rozprostřeny do průběhu celého roku a nejsou nijak výrazné. 

URUGUAY / KAM SE VYPRAVIT

V rámci Latinské Ameriky lze Uruguay považovat za relativně bezpečnou zemi a jeden z nejvyspělejších států s velmi nízkou negramotností a dobrou dopravní sítí. Většinu území tvoří nížiny a pahorkatiny, pobřeží je nízké, lagunovité, občas s močály. Podnebí je subtropické, vegetace stepní. Uruguay, nese název podle stejnojmenné řeky. Oficiální název República Oriental del Uruguay, což doslova přeloženo znamená Republika nacházející se východně od (řeky) Uruguay. Jedná se o druhou nejmenší jihoamerickou zemi a nejmenší zemi, v níž je oficiálním jazykem španělština.

Montevideo

Je hlavní město republiky Uruguay a leží na pobřeží Atlantského oceánu u ústí řek Uruguay a Paraná, asi 220 km východně od argentinské metropole Buenos Aires. Ve městě, které je významným přístavem, žije zhruba 1,4 milionu lidí, tedy 40 % celkového počtu obyvatelstva, které Uruguay má. Město bylo založeno Španěly v roce 1726 a brzy se stalo důležitým přístavem. Zejména počátkem 20. století se zde usídlilo mnoho přistěhovalců ze Španělska a Itálie. Nyní Montevideo nabízí množství památek - náměstí Plaza Independencia, socha Mausoleo de Artigas, palác Palacio Estévez z 18. století, nejvyšší budova palác Palacio Salvo, divadlo Teatro Solís, náměstí Plaza Constitución s katedrálou Iglesia Matriz. atd.

Colonia

Plným jménem Colonia del Sacramento,. Město bylo založeno Portugalci v roce 1680 a jeho historické jádro je ukázkou velmi zdařilého působení portugalských, španělských a post-koloniálních architektonických prvků. Na seznam UNESCO bylo zapsáno roku 1995. V místní námořním muzeu je vystaven vrak Graf Spee, německého válečného křižníku, který byl na počátku druhé světové války potopen v zálivu La Plata.

Záliv La Plata

Byl dějištěm jedné z námořních bitev druhé světové války v Atlantiku mezi německým a spojeneckým námořnictvem. Odehrála se 13. prosince 1939 u ústí řeky Rio de la Plata.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Liba a Petr F.

Vážení, touto cestou bychom chtěli s manželem vyjádřit velký dík panu Milanu Regecovi, který nám byl průvodcem na cestě po Jávě a Bali ve dnech 17.10. - 5.11.2016. Dokázal nás...

Seznamte se s ...

PhDr. Dana Kyndrová

Jako dítě strávila dva roky v Alžírsku. Na Filozofické fakultě UK v Praze vystudovala obor ruština-francouzština a poté dvanáct let tyto jazyky učila na katedře jazyků strojní fakulty ČVUT a AMU. V roce 1992 pedagogickou činnost ukončila a od té doby...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.