Peru - informace o zemi

Peru, třetí největší stát jižní Ameriky, je pestrou zemí s mnoha extrémy a zvláštnostmi. Název Peru znamená v kečuánštině dostatek, protože ještě před necelými pěti stoletími představovalo území Peru centrum bohaté a slavné říše Inků, o jejíž zánik se přičinili španělští dobyvatelé. Potomci Inků nadále žijí v Andách tradičním způsobem života a tvoří polovinu peruánské populace. Země leží v tropickém pásu, ale její charakter se mění od pobřežních pouští, přes zasněžené šestitisícové vrcholky And až po pralesy Amazonie. Zachovalo se zde mnoho památek z inckého období, ale i jiných přírodních a kulturních zajímavostí.

vlajka Peru

Peru - základní informace

Rozloha: 1 285 220km²

Obyvatelstvo: 28,674 mil. obyvatel

Hlavní město: Lima

Jazyk: španělština, kečuánština, aymarština

Měna: 1 nové sol (PEN) = 100 centimů

Náboženství: řím. katolíci (93 %), protestanti (5 %)

Národnostní složení: Indiáni (55 %), mestici (30 %), kreolové (11 %), Asiaté

Časové pásmo: časový posun proti České republice je -6 h (zimní čas)

Mezinárodní předvolba: 0051

Důležitá telefonní čísla: První pomoc: rychlá lékař. pomoc: 470-500; Červený kříž: 265-8783; SOS zelený kříž: 475-5787; Policie: 4752995, 2250220, 2250402

mapa Peru

PERU / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Ke vstupu na území Peru je potřebný cestovní pas s platností alespoň 6 měsíců.

Víza a režim vstupu: Držitelé cestovních pasů ČR nepodléhají v případě turistických cest vízové povinnosti. Peruánská republika zrušila vízovou povinnost pro turistické cesty českých občanů s účinností ode dne 9.10.2003. Délka pobytu v Peru nesmí přesáhnout dobu 90 dnů. Při vstupu (buď na hraničním přechodu nebo již na palubě letadla) obdrží každý cizinec tzv. "vstupní lístek" (Tarjeta de Embarque/Desembarque), jehož dvě části je nutno vyplnit. Úředník pasové kontroly obě části orazítkuje a druhou část vrátí cestovateli, kterou tento odevzdá při výjezdu ze země, za ztrátu hrozí pokuta a průtahy. Při odletu z Peru je nutné zaplatit letištní poplatek za použití letiště, který v případě mezinárodních letů činí 30,25 USD a u letů vnitrostátních 6,05 USD. Poplatek lze uhradit v místní měně nebo v USD. Povinná směna valut neexistuje stejně tak jako povinnost prokazovat vlastnictví nezbytných finančních prostředků na dobu pobytu. 

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

PERU / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Soustava 220 V/60 Hz. Někde jsou evropské dvoukolíkové zásuvky, ale běžnější jsou zásuvky na dva ploché hroty. Je lepší, přibalíte-li si na cestu do Peru adaptér.

Telefon: Téměř všude jsou kanceláře společnosti Telefónica del Perú (kde hovor vytočí) a mezinárodní telefonní budky, která fungují na kartu (tarjeta telefonica). Kartu lze koupit v obchodě, lékárně, téměř všude. Telefonní společnosti jsou v Peru dvě konkurenční, Telefónica a Telepoint, a jejich karty nejsou kompatibilní. S konkrétní kartou musíte do konkrétní budky: vytočí se číslo napsané na kartě, operátorce se řekne PIN získaný setřením příslušného políčka a poté lze telefonovat. Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v jižní Americe funkční (mobilní operátoři v Peru fungují na frekvenci 1900 MHz, je třeba mít třípásmový mobil). Hustota pokrytí signálem je v Peru nízká, signál je v podstatě jen ve městech.

Internet: V Peru najdete velké množství veřejných internetových kaváren, internet se dostal opravdu skoro všude. Za hodinu surfování po internetu zaplatíte cca 1,30-3 USD za hodinu. Většina kaváren má otevřeno do noci, ale málokterá je otevřená nonstop.

Pošta: Kvalitních pohlednic v ceně 1 sol je velký výběr. Známka do Evropy stojí 6 solů a nejlepší je koupit je zároveň s pohledy, protože ne všude mají na jejich prodej licenci. Pošty i poštovní schránky v Peru existují, ale pohodlné, rychlé a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce. Do ČR jde pošta obvykle 14 dní. Pošta v Peru je dostatečně kvalitní, zvlášť od doby co je provozována soukromou společností.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

PERU / STRAVOVÁNÍ

Peruánská kuchyně je opravdu rozmanitá a vynikající. Nejdůležitějším jídlem dne je oběd. Snídaně je minimální a večeře se podává pozdě večer. Ke zpracování se používá hovězí, maso lam, kuřecí a ryby (zejména na pobřeží Peru), častí jsou pstruzi. Peruánskou specialitou je pečené morče. Jídla jsou kořeněná a podávají se obvykle s velkým množstvím různě zpracované zeleniny. Vynikající jsou vydatné peruánské polévky, např. z quinoa z merlíku. Oblíbené jsou v Peru bylinkové čaje a samozřejmě čaj z koky, který pomáhá zejména nově příchozím turistům v aklimatizaci a zahání únavu. Populární je místní nápoj Inca cola. Z alkoholických nápojů je oblíbené a chutné pisco - brandy z bílých hroznů. Voda ve vodním řadu je v Peru běžně nepoživatelná. Doporučujeme vždy používat uzavřenou balenou vodu a v restauracích nepít vodu servírovanou v karafách. Balená voda je k dostání všude. 

PERU / PODNEBÍ

V Peru můžete narazit na podnebí dusných tropů až po sněhem pokryté vrcholky hor s řídkým vzduchem. Obecně se dá říci, že nejvhodnější doba pro cestování do pobřežních oblastí je od listopadu do dubna, do hor od dubna do listopadu a do pralesů od června do srpna. Klima v Peru by se dalo rozdělit na dvě období: období sucha a období dešťů, ale závisí to také na geografické oblasti. Střídání ročních období se projevuje spíše různým množstvím srážek než střídáním teploty. Pobřeží a západní svahy And patří k nejsušším oblastem. Studený Humboltův proud zabraňuje proudění teplého vzduchu od oceánu. Průměrná teplota v Limě je 20°C Na náhorních plošinách Altiplána je podnebí mírné se sezónními srážkami. Nejvyšší partie hor patří do chladného sněžného pásma. V tropických pralesech na východě země je podnebí teplé a vlhké s velkým množstvím srážek.  

PERU / KAM SE VYPRAVIT

Peru je stát v Jižní Americe. Jeho sousedy jsou Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie a Ekvádor. Ještě před necelými pěti stoletími představovalo území Peru centrum říše Inků táhnoucí se i dál na jih a sever. Potomci Inků nadále žijí v Andách tradičním způsobem života a tvoří polovinu peruánské populace. Nezaměstnanost, bída a další sociální problémy vyvolaly v posledních letech vlnu politického násilí. To odrazuje zahraniční společnosti od investování do hospodářství Peru, které tak zůstává jedním z nejchudších států Jižní Ameriky. Peru patří ve srovnání s ostatními státy světa spíše k těm menším. I tak je zde ovšem k obrovské množství zajímavých míst

Lima

Hlavní město Peru. Většinu roku visí nad Limou šedá oblaka a vodou nasycené mlhy, tzv. garrua. Počet obyvatel v poslední době rychle vzrostl na 6,5 mil. Limu založil v roce 1535 španělský conquistador Francisco Pizarro. Za pozornost stojí historické památky (Plaza de Armas, katedrála, arcibiskupský palác, klášter San Francisco) a četná muzea, z nichž nejznámější je Museo de Oro se sbírkou zlatých předmětů, spoustou stříbrných artefaktů, mumií, tapisérií, apod.

Machu Picchu (kečuánsky Machu Pikchu - Starý vrch)

Jsou ruiny předkolumbovského inckého kultovního města v peruánských Andách. Nacházejí se na horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2430 m, asi 70 km severozápadně od Cuzca. Předpokládá se, že Machu Picchu nechal postavit Pachacútec Yupanqui v době okolo let 1460-1470. Město nemělo administrativní, vojenskou, ani obchodní důležitost. Proč Inkové město postavili, nikdo neví. Historici se domnívají, že chtěli být blíže svému božstvu - slunci. Ruiny objevil 24. července 1911 americký archeolog z Yaleovy univerzity Hiram Bingham. Samotné město bylo vystavěno v sedle mezi horami Machu Picchu a Huayna Picchu s širokým výhledem dolů do dvojice údolí a s téměř neschůdnými horami v zádech. Město mělo nezávislé zásobování pitnou vodou z pramenů, které se nedaly snadno přehradit a dostatek půdy pro pěstování až čtyřikrát více potravin, než kolik potřebovalo obyvatelstvo města. Na svazích hor byly uměle vybudovány terasy, které zvětšily zemědělsky využivatelnou půdu, ale taktéž fungovaly jako zdi, které by museli případní útočníci překonávat. Terasy taktéž zpomalovaly půdní erozi vlivem dešťů a zamezovaly půdním sesuvům. K městu vedou dvě vysokohorské stezky přes hory do Cuzca. První procházela sluneční bránou a druhá vedla přes provazový most. Obě dvě cesty mohly být snadno zablokovány v případě útoku. Bez ohledu na skutečný význam, město je strategicky umístěno a snadno bránitelné. Oblast 325,92 km² okolo Machu Picchu byla v roce 1971 vyhlášena za historickou památku Peru. Vyjma samotných ruin města spadá pod ochranu také okolí lokality, bohaté na množství rostlinných a živočišných druhů. V roce 1983 byla památka navržena na seznam světového dědictví jako „absolutní odborné architektonické unikátní svědectví Incké civilizace". Město se do 20. století zachovalo v dobrém stavu, k čemuž přispělo přibližně 5 století, kdy bylo město zakryto okolní džunglí. Jediné co se nedochovalo, tak byly původní slaměné střechy. 7. července 2007 bylo Machu Picchu v internetovém hlasování prohlášeno za jeden ze sedmi nových divů světa. Světový památkový fond zařadil v roce 2008 Machu Picchu na seznam 100 nejvíce ohrožených památek na světě, jelikož v jeho okolí dochází k závažnému poškozování prostředí vlivem nárůstu turistů.

Andy

Pás velehor, který se táhne od severu k jihu přes celou Jižní Ameriku. Pohoří tvoří nejdelší soustavu vysokohorských hřebenů na světě. Andy jsou téměř 8000 km dlouhé a až 500 km široké (mezi 18 a 20 stupněm jižní šířky) a jejich průměrná výška činí asi 4000 metrů. Nejvyšší horou je argentinská Aconcagua, 6 959 m. Andy nejsou tak vysoké, jako je pohoří Himaláje v Asii, ale jsou širší a více než dvakrát tak dlouhé. Andy jsou největším a nejvyšším pohořím ležícím mimo Asii. Mezi dalšími významné vrcholy patří např. Ojos del Salado (6 893 m, Chile), Huascarán (6 768 m, Peru), Nevado Sajama (6 542 m, Bolívie), Chimborazo (6 310, Ekvádor) nebo Cotopaxi (5 897 metrů, Ekvádor). Andy zasahují na území těchto států (od severu k jihu): Venezuela, Kolumbie, Ekvádor, Peru, Bolívie, Chile a Argentina.

NP Huascarán

Vznikl 1. července 1975. Na seznam UNESCO byl tento park zařazen roku 1985. Na ploše 3 400 km2 najdete nejen nejvyšší horu v Peru (Huascarán 6768 m), ale také mnoho dalších hor mezi něž patří Alpamayo (5 947) a Pastoruri (5 240).  Cílem parku je chránit a udržovat zdejší rozmanitou floru a faunu, archeologická naleziště, jezera a další klenoty tohoto místa. Naleznete zde 779 druhů květin a stromů. Potkat zde můžete divoké kočky, medvědy, vikuně a mnoho dalších zvířat. Mezi nejoblíbenější místa parku se řadí Chimancocha a Orconconcha a Pastoruri. Mnoho turistů tvrdí, že tento park je jedním z nejmystičtějších míst na Zemi.

Titicaca

Jezero v Centrálních Andách. Západní část jezera patří Peru, východní část Bolívii. Je to největší jezero v Jižní Americe a největší vysokohorské jezero a zároveň nejvýše položené splavné jezero na Zemi. Nachází se na Altiplanu, náhorní plošině And. Má rozlohu 8288 km². Je 194 km dlouhé a maximálně 65 km široké. Průměrně je hluboké 140 až 180 m a dosahuje maximální hloubky 304 m (i když někteří domorodci tvrdí, že je bezedné). Leží v nadmořské výšce 3821 m. V jezeře je mnoho velkých a malých ostrovů, na kterých se nachází pozůstatky kultury Inků, např. Isla del Sol. Na jezeře se také nachází 42 umělých ostrovů Islas flotantes indiánů Uros. Teplota povrchové vody uprostřed jezera je stálá (11 až 12 °C). U břehu teplota významně kolísá a dokonce se v létě v noci zálivy a pobřežní části pokrývají ledem. Nejvýznamnější město a přístav na břehu je Puno.

Puno

Je město na jihovýchodě Peru. Leží u jezera Titicaca a bylo založeno roku 1668 místokrálem Pedrem Antonio Fernández de Castro pod původním jménem San Juan Bautista de Puno. Ve městě se nachází několik kostelů pocházejících z koloniálního období. V Puno je mezinárodní letiště Inca Manco Capac International Airport. Puno je známé jako "folklórní hlavní město Peru" (Capital folklórica del Perú). Vyhlášená je regionální soutěž ve folklórních tancích "Virgen de la Candelaria".

Altiplano (španělsky vysočina, náhorní rovina)

Je rozsáhlá náhorní plošina oddělující horské masivy západních a východních And. Po Tibetské plošině je druhým nejrozsáhlejším útvarem tohoto typu na Zemi. Nachází se ve vnitrozemí Jižní Ameriky, převážně na území Bolívie a Peru, částečně zasahuje do Chile a na sever Argentiny. Rozloha náhorní plošiny činí okolo 170 000 km², průměrná nadmořská výška je 3600 m. Západní a východní stranu ohraničuje horský pás And (Cordillera Occidental a Cordillera Central) s mnoha aktivními vulkány, severní jezero Titicaca a na jihu se nachází jedno z nejsušších míst na zeměkouli - poušť Atacama. Samotná oblast Altiplana je řídce osídlená, hustěji zalidněná jsou jen území v okolí jezera Titicaca a hornické oblasti (nacházejí se zde poměrně velká ložiska stříbra, mědi, cínu a zinku). Altiplano je známé též nejvýše položenou železniční tratí na americkém kontinentu, spojující města Cuzco a La Paz. V oblasti leží několik velkých jezer - na severu jezero Titicaca, v centrální části jezero Poopó a Coipasa, v jižní části slané jezero Salar de Uyuni.

Tiahuanaco 

Toto naleziště se nachází na dnešním území Bolívie. Většina turistů, kteří navštíví Peru však jezdí navštívit i toto naleziště, které má s Peru mnoho společného. Leží ve výšce 3 600 metrů nad mořem. Stavby nevznikly najednou, ale v různých epochách. Některé se zdají nedokončené, jako kdyby civilizace, která je budovala, najednou zanikla. Předpokládá se, že toto středisko sloužilo k uctívání bohů a také jako observatoř a možná bylo pokračovatelem Chavínu de Huántar. Většina budov byla postavena kolem roku 200 n. l. V náboženském areálu jsou kamenné chrámy, zapuštěná náměstí, uzavřené svatyně a brány. Jednou z nejstarších budov komplexu je Akapana, pyramida, kterou tvoří 7 plošin. Na vrcholu pyramidy je nádvoří lemované místnostmi. V severozápadním rohu objektu stojí impozantní Sluneční brána, která váží 10 tun a její horní část je bohatě zdobená vytesanými ozdobami. V areálu byl objeven také jeden z největších monolitů v Andách vysoký 7,6 m a pojmenovaný po svém objeviteli Bennetova stéla.

Cuzco 

Město na jihu peruánských And. V předkolumbovských dobách zde bylo centrum incké říše. V současnosti je Cuzco zařazeno na Seznamu světového dědictví UNESCO. V době Inků bylo Cuzco politickým a náboženským centrem. V době největšího rozkvětu se počet obyvatel tohoto města pohyboval kolem 200 000. Inkové Cuzco přirovnávali k pumě, kterou uctívali jako posvátné zvíře. Město chápali jako tělo zvířete a pevnost Sacsayhuamán na jeho okraji jako hlavu. Příchod španělských dobyvatelů v čele s Franciscem Pizarrem (1533) byl pro Cuzco zkázou. Stalo se obětí nepředstavitelného vandalství.

Sacsayhuamán

Je bývalá incká pevnost, která střežila město a při povstání Manco Cápaca II. proti Španělům v roce 1536, kdy byli conquistadoři málem poraženi, se stala jeho základnou. Pevnost byla pobořena Španěly a domorodému obyvatelstvu sloužila jako zdroj kamene na stavbu domů. Do dnešních dnů se zachovaly tři obrovské obranné klikaté hradby a několik základů různých staveb. O velikosti areálu svědčí i to, že poskytoval zázemí a úkryt pro 5 000 bojovníků. Pevnost najdete ve městě Cuzco na jihu Peru.

Náhorní plošina Nazca

Nazca o rozloze asi 500 km² je dnes pouštní oblastí, ale je zřejmé, že v období přibližně 200 př. n. l. - 800 let n. l. byla zemědělsky intenzivně využívána Indiány kultury Nazca. Naše znalosti této kultury jsou poměrně skrovné, protože se nedochovaly žádné písemné památky a samotný zánik této civilizace není zcela vyjasněn. Z dodnes ne zcela jasných důvodů vytvořili tito Indiáni na ploše více než 300 obrazců, většinou o rozměrech až několik desítek metrů a dlouhé rovné linie o délce až několika kilometrů. Obrazce znázorňují nejčastěji zvířata, hmyz, ryby a ptáky.

Arequipa (asi 1 mil. obyvatel)

Leží na jihu Peru. Má krásné kostely a katedrály vystavěné za Španělů - jsou z bílého kamene, který se těží nedaleko, proto se jí také někdy říká "bílé město". Je v nadmořské výšce 2500 m a má příjemné klima kolem 25°C přes den, v noci výrazně méně). Impozantní jsou okolní sopky. Nejvýznamnější památkou města je Klášter svaté Kateřiny (Santa Catalina).

Kaňon Colca 

Nachází se na řece Colca na jihu Peru. Leží zhruba 160 km severozápadně od města Arequipa. Je více než dvakrát hlubší než Grand Canyon v USA. Stěny kaňonu však nejsou tak kolmé jako u Grand Canyon. V kaňonu žije andský kondor, nejlepším místem pro pozorování kondorů je vyhlídka Cruz de condor.

Islas Ballestas

Kamenité ostůvky, od roku 1996 součást Národní přírodní rezervace Paracas, to je svět sám pro sebe. Ostrovy, jimž se také někdy říká malé Galapágy nebo Galapágy chudých, tvoří několik rozeklaných skal uprostřed oceánu. Ostrovy jsou domovem tisíců mořských ptáků, lachtanů hřivnatých a lachtanů jihoamerických.

Pisac 

Město a jeho pozůstatky jsou považovány za jedny z nejlepších ukázek incké architektury. Udivují svým majestátem a mistrovsky zvládnutými stavebními technikami. Pisac byl postaven ve výšce 3 300 metrů nad mořem a nachází se zde velké množství teras, které se využívaly k zemědělským účelům. Stejně jako v jiných střediscích je zde velké množství budov, které mohly být použity jak k administrativním, tak vojenským účelům. Jednou z nejvýznamnějších zřícenin Pisacu je pevnost Intihuatana, která byla zasvěcena kultu slunce.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Kateřina M.

Dobrý den, před několika málo dny jsem se vrátila z dovolené po Jižní Americe pořádané Vaší cestovní kanceláří. Náplň zájezdu byla úžasná a dechberoucí, ohromný dík patří hlavně Vaší...

Seznamte se s ...

Martina Veselá

Procestovala snad celý svět. Od Austrálie, přes Indonésii, Nepál i Srí Lanku. Pracovala v Japonsku i na Novém Zélandu. Cestuje už přes deset let. Během pobytů ve vzdálených krajích se naučila anglicky, španělsky, portugalsky i srbsky. Prostě žena, která...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.