Panama - informace o zemi

Panama zůstává v povědomí turistů zatím trochu odsunuta. O této zemi se víceméně mluví jen v souvislosti s Panamským průplavem. Díky geografické poloze je Panama bezpečným útočištěm pro mnoho druhů divoké zvěže, je zde 14 národních parků a dalších chráněných oblastí.  V blízkosti pobřeží jsou stovky ostrovů a kilometry chráněných korálových útesů. Panama se také může pochlubit nádhernými plážemi, jezery, džunglemi, deštnými lesy, mořskými živočichy. Kosmopolitní město Panama City nabízí návštěvníkům velké množství koloniálních staveb, muzeí a parků.

 

vlajka Panama

Panama - základní informace

Rozloha: 78 200 km²

Obyvatelstvo: 3 309 679 milionu obyvatel

Hlavní město: Ciudad de Panamá

Jazyk: španělština

Měna: Panamská balboa (PAB), Americký dolar (USD)

Náboženství: Obyvatelstvo je římskokatolického a protestantského vyznání.

Časové pásmo: Časový posun: -7 hod. v období letního času, -6 hod. v období zimního času

Mezinárodní předvolba: 507

Důležitá telefonní čísla: záchranná služba 911, hasiči 103, policie 104

mapa Panama

PANAMA / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Ke vstupu do Panamy je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců.

Víza: 15.04. 2004 zrušila Panama vízovou povinnosti pro občany ČR. Turista musí být držitelem cestovního pasu ČR a vztahuje se na pobyt do 90 dnů za účelem turistiky. Při odletu ze země je třeba uhradit letištní poplatek ve výši 20 USD.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

PANAMA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: V Panamě je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.

Telefon: Panama je z ohledu telefonování bez problémů. Místní hovory jsou levné a po celé zemi je vybudovaná síť automatů s telefony na karty, které se prodávají skoro v každé trafice. Z hotelů bývá volání do zahraničí drahé.

Internet: Internetové kavárny jsou ve všech velkých městech a postupně jich stále přibývá. cena je kolem 0,50 USD/hod. Ovšem v některých odlehlých koutech země se cena může dostat až na 2 USD.

Pošta: Pošta v Panamě funguje spolehlivě, ovšem trasu Panama - Evropa zdolá zásilka tak za dva týdny. Nejspolehlivější je ale odeslat pohledy přímo z Panama City. Na poštách mají otevřeno od 07:00-18:00 od po-pá. V sobotu od 07:00-17:00.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

PANAMA / STRAVOVÁNÍ

Panama není vyhlášený ráj gurmánů a její kuchyně není ničím výjimečná. Jídla jsou hutná, sytá a vaří se z fazolí a rýže, kuřete nebo ryby.. Nejlevněji se dá najíst v jídelnách, které fungují jako samoobslužné bufety. V restauracích stojí jídlo kolem 5 USD-10 USD. K jídlo se přiráží 5% daň. Spropitné je zvykem dávat jen v dražších restauracích. V odlehlých oblastech většinou restaurace nejsou, ale je možné se domluvit s někým, kdo vám uvaří. Například v místním obchodu. Všude jsou k dostání stáčené limonády. Pivo si v Panamě získalo velkou oblibu. Z místních značek můžeme jmenovat třeba značku Panama nebo Atlas. 

PANAMA / PODNEBÍ

Panama má klima tropické, čemuž odpovídají i vysoké teploty dosahující po celý rok 25-32 stupňů. Průměrná teplota na vrchovině je kolem 19 stupňů. V Panamě je velká vlhkost.  

PANAMA / KAM SE VYPRAVIT

Panama je známá především Panamským průplavem, 80 kilometrů dlouhým umělým příkopem mezi Atlantikem a Pacifikem. Panama leží ve Střední Americe mezi Tichým oceánem a Karibským mořem. Na západě země jsou poměrně vysoké hory, velkou část území zabírají nížiny. 29% rozlohy země je chráněno. Cestovatelé tvrdí, že potápění a pozorování ptáků je v Panamě jedno z nejlepších na světě. Za vidění stojí Panamský průplav se svým zdymadlem Miraflores. Na vydlabané kanoi se můžete vydat do národního parku Darién, kde vás okouzlí nádherná divočina. Panama nabízí i mlžný horský prales Quetzal trail. Pokud máte rádi historii, můžete se projít po dlážděných uličkách starého koloniálního města San Felipe. Odpočinout si budete moct na bělostných plážích pod krásnými palmami v oblasti San Blas Archipelago.

Ciudad de Panamá (anglicky Panama city)

Je hlavní město Panamy. Leží u pobřeží Panamského zálivu, východně od ústí Panamského průplavu do Pacifiku. Ciudad de Panama je politickým, kulturním, administrativním i ekonomickým centrem země. V městě sídlí i významné státní univerzity. Velký rozvoj města nastal během kalifornské zlaté horečky, kdy přes Panamskou šíji cestovalo mnoho lidí (zhruba 600 000 lidí mezi roky 1848 a 1869). Dalším významným impulzem pro rozvoj města byla stavba Panamského průplavu. Američané podnikli konkrétní kroky pro zlepšení podmínek pro život v okolí budoucího průplavu (např. výstavba vodovodů a kanalizace, vymícení žluté zimnice a malárie). Ciudad de Panama je sídlem mnoho nadnárodních bank, které přinášejí do země zahraniční kapitál. Moderní architektura je v Ciudad de Panama zastoupena např. množstvím mrakodrapů nebo Puente de las Américas.

Jednou z nejimpozantnějších i historicky nejcennějších budov je katedrála s mohutnou věží se zvonem a Biskupský dům. Historickým srdcem dnešního města je tzv. Casco Viejo, také známé jako Koloniální Panama. Je to tichá malebná čtvrť s úzkými uličkami plnými květin. Na samotné špičce čtvrti najdete působivý Francouzský park a v něm památník francouzským stavitelům, kteří začali se stavbou Panamského průplavu, i budovu francouzského velvyslanectví. Při cestě kolem památníku se cestovatelům otevírá zajímavý výhled na siluetu městských mrakodrapů.

Panamský průplav (španělsky Canal del Panamá, anglicky Panama Canal)

Je námořní průplav ve Střední Americe. Vede skrz Panamskou šíji a spojuje Atlantský oceán a Tichý oceán (konkrétněji Karibské moře a Záliv Panama). Průplav je dlouhý 81,6 km a široký 150 až 305 m. Průplav má 6 zdymadel, z toho dvě na tichomořské straně v Pedro Miguel a v Miraflores. Voda je do zdymadel napouštěna z Gatunského jezera, přes které kanál také vede. Budován Francouzi v letech 1880 až 1889 a Američany v letech 1901 až 1914. V současnosti (2009) probíhají práce na rozšíření průplavu, které mj. umožní proplouvání kanálem i lodím s vyšší tonáží; rozšíření průplavu bylo odsouhlaseno referendem z 22. října 2006. Práce mají být ukončeny do roku 2015. První zkušební plavba se konala v říjnu 1913, a zkušební remorkér Gatum tak otestoval funkčnost průplavu. Slavnostní otevření průplavu se konalo 15. srpna 1914 a parník Ankon přejel z Atlantiku do Pacifiku. Do plného provozu byl ovšem průplav uveden až po První světové válce v roce 1920.

Colon

Významný přístav leží na pobřeží Karibiku a je prvním místem, do něhož zamíří lodi při plavbě do Tichého oceánu. Ano, právě tady začíná nebo také končí Panamský průplav. Město bylo založeno v roce 1850 na místě jednoho z konců Panama železnice. Emegre komunita nazývala město Aspinwall, zatímco Hispánská komunita mu říkala "Colón" na počest Kryštofa Kolumba. K rozvoji města došlo v souvislosti s výstavbou Panamského průplavu. Nyní má přibližně 210 tisíc obyvatel a je zónou volného obchodu.

Boquete

Je malebné horské kosmopolitní město mnoha tváří, které chvílemi připomíná Evropu a pak hned zase vesničky latinské Ameriky. Hustá síť stezek provádí cestovatele mezi květinovými loukami, divokými orchidejemi, stovkami pomerančovníků, tisíců kávových keřů a občasným tropických pralesem. Při návštěvě navíc máte možnost spatřit desítky druhů exotických ptáků, zvířat, hmyzu i motýlů.

Soberania 

Asi 30 minut od Panama City vzdálený národní park, jenž chrání vodní systém průplavu (průplav by se zanesl, pokud by byly lesy v jeho okolí vykáceny). Je zde několik značených chodníků, včetně světově proslulé Pipeline road, lesní cesty, která vede 27km krásným primárním deštným pralesem. Na této cestě byl udělán světový rekord v počtu ptačích druhů spatřených za 24 hodin (hodně přes 300). Dále jsou zde kromě fantastické flóry k vidění opice, prasata pekari, lenochodi, aguti, coati (nosálové), motýli a další tropická zvířata.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Marcela a Petr L.

Pozdravujeme našeho průvodce Pepu po mírné rekonvalescenci / žertujeme / z barmského putování. Díky za jeho výborné průvodcování a společnost, které nám skutečně po všech stránkách...

Seznamte se s ...

Jan Košťál

Již od roku 2001 se věnuje průvodcování, a to především Asie, která ho učarovala hned při jeho první cestě na kontinent v roce 1997. Cesta vedla po zemi přes Turecko, Írán a Pákistán do Indie a zpět přes Afghánistán. V následujících třech letech si ji...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.