Nikaragua - informace o zemi

Nikaragua je stále ještě "Popelkou" mezi sousedními státy. Její chudoba a odstrčenost je důsledkem dlouholeté občanské války. Ačkoli skončila již před 20 lety, její následky pro ekonomiku země, navzdory solidnímu rozvoji v posledním desetiletí, jsou stále více než citelné. Ale není to pouze cenová hladina, čím si Nikaragua získává pozornost turistů. Je to i zajímavou krajinou s aktivními sopkami, starými španělskými městy, příjemnými plážemi a především největším sladkovodním jezerem ve Střední Americe. V Lago de Nicaragua, v indiánském jazyce nazývaném Cocibolca (Sladké moře), je na 400 ostrůvků a žije zde i jediný sladkovodní druh žraloka na celém světě.

vlajka Nikaragua

Nikaragua - základní informace

Rozloha: 129 494 km²

Obyvatelstvo: 5 680 000 milionu obyvatel

Hlavní město: Managua

Jazyk: španělština

Měna: Córdoba (NIO) = 100 centavo

Náboženství: Obyvatelstvo je římskokatolického a protestantského vyznání.

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času je - 8 hodin.

Mezinárodní předvolba: 505

Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba 128, hasiči 115, policie 118

mapa Nikaragua

NIKARAGUA / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Ke vstupu do Nikaraguy je vyžadován pas s platností nejméně 6 měsíců.

Víza a režim vstupu:  Dne 6. 5. 2004 byla uzavřena Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Nikaragujské republiky o zrušené vízové povinnosti pro držitele cestovních pasů, která vstoupila v platnost 5. 6. 2004. Dohoda umožňuje držitelům platných českých cestovních pasů vstupovat na území Nikaragujské republiky a přechodně tam pobývat bez víz nejdéle 3 měsíce, není-li účelem pobytu výkon výdělečné činnosti. Celková doba pobytu na území Nikaraguy bez víza nesmí přesáhnout 3 měsíce, je ji však možné prodloužit na imigračním úřadě. Přihlašovací povinnost neexistuje.

Uzavřením bezvízové dohody není nijak dotčena povinnost každého turisty, tedy i občana ČR, uhradit při vstupu do státu Nikaragua poplatek za tzv. turistickou kartu (turistická daň), kterou lze zakoupit na všech mezinárodních hraničních přechodech. Cena turistické karty činí 5,- USD při vstupu do země na mezinárodním letišti v Managui a 7,- USD v případě použití pozemních hraničních přechodů. Při odletu ze země je třeba uhradit letištní poplatek ve výši 32 USD.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

NIKARAGUA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: V Nikaragui je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.

Telefon: Nikaragua nezná automaty na mince, ovšem ve větších městech jsou automaty na kartu Publitel. Karty se dají koupit v Enitelu a v supermarketech. Na telefonování po zemi je karta praktická. Kromě větších měst se dá telefonovat jen ze stanic Enitelu. Pokud budete chtít volat do zahraničí, musíte zajít do Enitelu a vystát si frontu. Operátorovi sdělíte, jak dlouho budete volat a kam a operátor vám řekne přibližnou cenu, potom půjdete do boxu, kde budete čekat, než vás spojí. Otevírací doba Enitelu je 07:00-20:00 po-pá. Hovor Nikaragua - Evropa stojí kolem 5 USD za minutu.

Internet: Nikaragua už má také samozřejmě rozšířený internet. Poslední dobou se budují internetové kavárny, cena je kolem 2 USD na hodinu, v menších vesnicích je cena vyšší.

Pošta: Pošta v Nikaragui funguje rychle a spolehlivě, ovšem trasu Nikaragua - Evropa zdolá zásilka tak za dva týdny. Poštu můžete poslat z jakéhokoli města v Nikaragui. Samozřejmě platí, že jistější je poslat zásilku z větších měst, jako je Managua, León, Granada.

Očkování: Povinné očkování Nikaragua žádné nevyžaduje. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

NIKARAGUA / STRAVOVÁNÍ

Nikaragujská kuchyně je založená na třech surovinách: fazole, rýže, maso. Hodně smaží na tuku. Hodně oblíbený je pokrm Gallo pinto, což jsou fazole smíchané s rýží. Často vám budou pouliční prodavači nabízet celou řadu pochoutek servírovaných na banánovém listě. Ovoce je v Nikaragui velice levné. Je ho všude plno. V Nikaragui existuje celá řada pouličních bufetů, jídlo je dobré a nezávadné. Kromě bufetů je možné navštívit i comedores nebo cafetines, což jsou hospůdky asi s deseti židličkami, kde si můžete objednat výbornou comidu corriente o několika chodech. V Nikaragui se vaří dva druhy piva Vicotria a Toňa. Victoria se prohlašuje za národní pivo. 

NIKARAGUA / PODNEBÍ

V oblasti nížin jsou teploty téměř vždy velice horké, ale vzduch je svěží během období dešťů (od května do prosince). Období sucha má Nikaragua od prosince do dubna a převládá často vítr, který sebou přináší mlhy hnědého prachu. V oblasti pobřeží je horko a vlhko. Prší zde od března do května. Horské oblasti na severu země jsou daleko chladnější. 

NIKARAGUA / KAM SE VYPRAVIT

Středem země prochází pohoří Kordillery s mnoha sopkami. Na jihozápadě se rozkládají jezera Nikaragua (8430km²) a Managua. Směrem k pobřeží Karibského moře se povrch snižuje až k bažinatému pobřeží Moskytů s porosty mangrovů, proto většina území státu leží v úmoří Atlantického oceánu (řeky San Juan, Coco, Río Grande). Jezero Nikaragua bylo kdysi spojené s oceánem. Tektonické procesy vytvořily později nové pohoří, a tak se jezero oddělilo od oceánu. V jezeře dodnes žijí žraloci, kteří si zvykli na nové podmínky sladké vody a vyvinuli se v endemický druh žraloků. Na jezeře je několik vulkanických ostrovů (např. Ometepe).

Ostrov Ometepe

Ometepe je krásný ostrov na jezeře Lago de Nicaragua a určitě stojí za to ho navštívit. Rozloha ostrova je 276 km². Je největším vulkanickým ostrovem, který leží ve sladkovodní vodní ploše. V podstatě to jsou dva vulkány spojené úzkou pevninskou šíjí. Ostrov je přibližně 31 km dlouhý a 5 až 10 km široký. Jeho půdorys připomíná přesýpací hodiny.

Vulkány

Vulkán Concepción se vypíná do nadmořské výšky 1.610 metrů. Nachází se na severovýchodě ostrova. Poloměr kužele v patě sopky je 36 km. Poslední exploze sopečného popela (doprovázena zemětřesením) proběhla v roce 2005, láva z tohoto vulkánu naposledy vytékala v roce 1957.

Vulkán Maderas na jihozápadě ostrova už není aktivní. Poloměr kužele v patě sopky je 24 km, nadmořská výška 1 394 metrů nad mořem. v kráteru se dnes nachází malé jezero (Laguna de Maderas). V okolí vulkánu na ploše 4 100 hektarů je vyhlášena přírodní rezervace, která je velkým turistickým lákadlem ostrova.

Nikaragua má i svá starobylá města:

Granada

Je jedno z nejstarších měst v Latinské Americe a je to i jeden z největších koloniálních klenotů. Granada je krásné historické zachovalé město, plné koloniálních domů, kostelů a náměstíček. V blízkém okolí je několik zajímavých a krásných míst: Las Isletas - ostrůvky (celkem prý 365) v jezeře Nikaragua, kam výlet lodí určitě nevynechejte, sopka Mombacho se soukromou přírodní rezervací na vrcholu s několika kratšími turistickými trasami, Laguna de Apoyo, krásné jezero v sopečném kráteru s parádně čistou a teplou vodou

León

Celým názvem Santiago de los Caballeros de León) je druhé největší město v Nikaragui. Déle než dvě stě let hlavní město Nikaraguy, až do doby, než ho v roce 1851 nahradila Managua. Společně s městem Granada město vždy soupeřilo o status metropole. Leon byl v minulosti centrem země a jeho politickým, vojenským, kulturním i společenským srdcem. Říká se, že jediný důvod, proč byla při výběru metropole nakonec upřednostněna Managua, je to, že leží přesně uprostřed cesty mezi hlavními rivaly, liberálním Leonem a konzervativní Granadou. León je správním centrem stejnojmenného deparntementu León. Rozkládá se na severovýchodě státu Nikaragua, přibližně 18 km od pobřeží Tichého oceánu. Přestože není hlavní ani nejlidnatější město státu, představuje León centrum vzdělanosti celé Nikaraguy. V blízkosti města se nachází sopka Momotombo. Zdejší katedrála je největší a nejstarší v celé střední Americe.

Managua

Je hlavním městem státu Nikaragua. Je nejlidnatějším městem Nikaraguy, žije zde přibližně 1,82 milionu obyvatel. Leží na západě země na břehu jezera Managua. Jméno Managua pochází z výrazu Mana-ahuac indiánského jazyka Nahuatl a lze jej přeložit jako "sousedící s vodou" nebo "obklopená vodou". Město bylo dvakrát zničeno zemětřesením (v letech 1931 a 1972), která poškodila především budovy v centru města. Nové budovy se od té doby stavějí na okrajích původního centra - jeho plocha se využívá nejčastěji jako parkoviště a parky. Na několika místech jsou dodnes jen ruiny způsobené posledním zemětřesením. Přestože ze staré katedrály jsou dnes už jen ruiny, je tato krásná stavba neustále místem, které často vyhledávají turisté. Národní palác je další ze zajímavostí města. Po opravách a rozsáhlých rekonstrukcích je dnes Národním palácem kultury. Obě zmiňované budovy najdete v centrálním parku, kde vytváří zvláštní kontrast supermoderní budově divadla Ruben Darío na břehu jezera. Dalším z míst, které můžeme směle označit za symboly města, je budova Olofa Palmeho. Tato gigantická budova ve švédském stylu s hlavní halou pro 1250 osob je dějištěm mnoha významných společenských i kulturních setkání.

Rivas

Právě tady se odehrály důležité okamžiky státu Nikaragua. První indiánské kmeny, které přišly ze severu, založily svá obydlí v úžině Rivas. Úvodní kontakt mezi indiány a španělskými přistěhovalci se pak odehrál několik kilometrů od Rivasu na cestě do San Jorge (Ometepe).

Další zajímavá místa:

V Nikaragui je také krásný panenský prales nacházející se u řeky San Juan. Určitě se vydejte prozkoumat Corn Islands což jsou kukuřičné ostrovy, je to perla Karibiku a zatím není častým cílem turistů. Nikaragua má plno krásných pláží, ale jedna z nejoblíbenějších je San Juan del Sur. Je častým cílem surfařů.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Anna C., Jana D., Ilona B.

Zdravíme. Zúčastnily jsme se zájezdu Vietnam a Kambodža komfortněji v termínu od 15.11. do 4.12. 2015. Programu lze vytknout jen návštěvy příliš mnoho památek, časově náročných, uvítaly...

Seznamte se s ...

Roman Filipský, M.F.A.

Dlouhá léta žil a studoval v Americe a Oceánii. Zavalený tituly si zamiloval Afriku a zapomenutý ostrov Nová Guinea. Na University of Connecticut přednášel grafiku, malbu a kresbu. Pro americkou universitu v New Yorku se podílel na výzkumu umění jižního...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.