Mexiko - informace o zemi

Mexiko je krásnou zemí s monumentálními památkami mayské a aztécké kultury, krásným písčitým pobřežím a teplým mořem. Pobřeží Mexika jsou nížinná, někde s lagunami. Tyrkysové vody Karibiku a sytě modré Cortézovo moře lemují bílé písečné pláže. Většinu země však zaujímají vysoké Kordillery. Severní pouště a polopouště směrem k jihu přecházejí v savany a tropické lesy. Nejjižněji položený, tropický poloostrov Yuacatan je tvořen vápencovou plošinou s krasovými tvary. Tato přírodní rozmanitost spolu s kombinací španělských a indiánských prvků dělá z Mexika stále oblíbenější cestovatelskou destinaci.

vlajka Mexiko

Mexiko - základní informace

Rozloha: 1 964 375 km²

Obyvatelstvo: 106 202 903 milionu obyvatel

Hlavní město: Ciudad de Mexico

Jazyk: španělština

Měna: Mexické peso. Jedna setina dolaru se jmenuje centavo.

Náboženství: Obyvatelstvo je katolického a protestantského vyznání.

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času je - 8 hodin.

Mezinárodní předvolba: 52

Důležitá telefonní čísla: Policie tel. 060, první pomoc tel. 065 nebo 066, hasiči tel. 068

mapa Mexiko

MEXIKO / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas ČR s platností minimálně příštích 6 měsíců. Zpáteční letenka, nebo finanční obnos na zakoupení zpáteční letenky.

Víza: Občan ČR, držitel platného cestovního pasu či cestovního průkazu, může navštívit Mexiko bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost. V případě potřeby doby pobytu nad 90 dnů lze požádat Národní migrační institut o prodloužení maximálně na 180 dnů. Občané ČR, kteří hodlají pobývat na území Spojených států mexických po dobu delší než 90 dnů nebo tam vstupují za účelem výdělečné činnosti či řádného denního studia, si musí předem opatřit odpovídající povolení a víza na velvyslanectví Mexika v Praze. Při vstupu na území státu Mexiko je nutno předložit cestovní pas ČR a vyplněnou hraniční průvodku FMT distribuovanou v letadle nebo poskytnutou přímo na příslušném hraničním přechodu. Druhý díl průvodky se odevzdává při opuštění země, kdy také migrační orgány kontrolují zda nebyla od data vstupu do data odjezdu překročena doba pobytu vízem určená. Dojde-li k tomu, je požadována pokuta ve výši 45,- USD až 500,- USD (dle překročené doby pobytu určené v hraniční původce) a s dotyčným je sepisován protokol. Bez úhrady stanovené pokuty není povolen odjezd z Mexika.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

MEXIKO / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Celé Mexiko má elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.

Telefon: Mexiko má velmi drahé mezinárodní hovory. Nejlevnější je používat telefonní kartu. Další možnost je využití casetas de teléfono, což jsou telefonní kanceláře, kde za vás navážou telefonní spojení. Jedna minuta hovoru do Evropy stojí asi 4 USD. Místní hovory jsou velmi levné a některé hotely vám dokonce umožní telefonovat zadarmo. Meziměstské hovory je nejlépe realizovat pomocí telefonní karty.

Internet: Mexiko je vyspělou internetovou zemí a internet je zde velmi rozšířen. V žádném větším městě nebudete mít problém najít internetovou kavárnu a úroveň služeb je obvykle vynikající. Ceny začínají zhruba na 1 USD. Ovšem v turistických oblastech mohou být ceny vysoké.

Pošta: Pošta v Mexiku funguje poměrně spolehlivě a trasu Mexiko - Evropa zdolá zásilka tak do dvou týdnů. Mexická pošta je poměrně spolehlivá. Pošty jsou otevřeny obvykle od pondělí do pátku 9:00-18:00 a v sobotu 9:00-12:00.

Očkování: Povinné očkování: Mexiko nevyžaduje žádné povinné očkování. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

MEXIKO / STRAVOVÁNÍ

Běžně se jídla podávají v restauracích, ovšem snídani nebo lehký oběd je možno si objednat i v kavárnách. Všude na ulici je plno rychlého občerstvení, kde vám mohou nabídnout sendviče, tacos nebo tortas (plněné zapečené housky). Mezi základní mexická jídla patří grilované kuře a hranolky. skoro na každém tržišti je část, která je uzpůsobena jako restaurace, kde se dá velmi chutně a levně najíst. Základem mexické kuchyně je kukuřice, fazole a čili papričky. Ke každému jídlo dostanete mnoho druhů různých omáček salsa, které jsou velmi ostré. Mexiko je známé svým pálivým jídlem. K jídlu se běžně pije voda nebo pivo. Velmi dobré pivo je například Sol nebo Corona nebo Dos Equis. V Mexiku se prodává celá řada čerstvých džusů jugos. Nejběžnější jsou džusy z pomeranče nebo mrkve. 

MEXIKO / PODNEBÍ

V Mexiku je tropické klima. Celoročně je zde velmi příznivé počasí. Průměrné teploty jsou kolem 28 stupňů. Mexiko je velká země a je těžké jednoznačně říct, jaké bude kde a kdy počasí. Turisté můžou navštívit Mexiko celoročně. 

MEXIKO / KAM SE VYPRAVIT


Ciudad de México (známo též pod anglickým názvem Mexico City)

Je hlavní město státu Mexiko. Leží ve vnitrozemí, vysoko v horách (2000 m n. m.) a je největším městem v zemi. V roce 1990 zde žilo 15 milionů obyvatel, v roce 2005 odhad činil 19,3 milionů. V současnosti se odhad pohybuje mezi 25-28 miliony obyvateli, a to jak v samém městě, tak ve velmi zalidněných příměstských oblastech. Ciudad de México patří mezi města s největšími sociálními rozdíly mezi obyvateli jednotlivých čtvrtí. Ve východní části města se lidé potýkají s chudobou, nezaměstnaností a nedostatkem jídla a pitné vody. Mezi největší chudinské čtvrtě patří například Nezahualcóyotl (1,5 mil. obyv.). Západní část je rájem boháčů, oplývající blahobytem. Široké bulváry lemují řady stromů. Centrem města je náměstí Zócalo a náměstí Tří kultur. Ciudad de México jako jedno z největších měst na světě trpí stejnými problémy jako jiná světová velkoměsta. Hlavním problémem je znečištění vzduchu a vody, nedostatek pitné vody, chudoba.

Katedrála Metropolitana na severní straně náměstí byla postavena Španěly v roce 1520 na místě aztéckého Tzompantli. Jen několik kroků východně od katedrály leží Templo Mayor, teprve nedávno odkrytý důležitý aztécký chrám a muzeum vystavující vzácné artefakty historie.

Alameda, dříve jedno z aztéckých tržišť je dnes krásným zelenavým parkem. V ulicích, které se linou v jeho okolí, najdete velké honosné koloniální domy, mrakodrapy, milé kavárny, restaurace, obchody a tržiště.

Tenochtitlán

Byl údajně založen v r. 1325, aztéckými kočovníky ze severu a k jeho budování se váže legenda o putování Aztéků z pravlasti Aztlanu pod vedením boha Huitzilopochtliho. Město bylo vystavěno na ostrově uprostřed slaného jezera a s pevninou bylo spojeno náspem. Později spojovaly ostrov s pevninou další dlouhé hráze a akvadukty, které vedly z okolních hor pitnou vodu. Plocha města byla rozšiřována díky umělým ostrůvkům, které obyvatelé vytvářeli otepemi rákosí a navršené hlíny. Do takto vybudovaných miniostrůvků byly sázeny stromy, které svými kořeny prorůstaly na dno mělkého jezera a tak je kotvily. Jezero bylo díky usilovnému budování hrází a ostrůvků protkáno celou sítí spletitých kanálů, po nichž se na loďkách dopravovalo vše, lidé i náklad. Ve své době se jednalo o jedno z největších měst světa, v době příchodu prvních Evropanů byla odhadovaná populace jistě vyšší než 100 tisíc lidí. Uprostřed Tenochtitlánu byla dvojice pyramid s chrámy zasvěcenými bohům Tlalocovi a Huitzilopochtlimu a paláce panovníků. Město mělo čtyři čtvrtě zvané „calpulli" a každá měla svého božského patrona. Na základech Tenochtitlánu dnes najdete hlavní město státu Mexiko (Ciudad de México) a na základech hlavního chrámu byla ihned po dobytí města Španěly vystavěna katedrála.

Popocatépetl (zkráceně El Popo)

Je sopka v centrální části Mexika, leží zhruba 72 km severovýchodně od Ciudad de México. Je určitě nejznámějším, a po Pico de Orizaba (5610 m) druhým nejvyšším vrcholem, které Mexiko nabízí. V současné době je aktivní, takže na ni není možné vystoupit. Jméno Popocatépetl pochází z původního indiánského jazyka Nahuatl, konkrétně ze spojení slov popōca „kouřit" a tepētl „hora", tedy kouřová hora. Popocatépetl je spojen 3000 metrů vysokým sedlem Paso de Cortéz s druhým vulkánem Iztaccíhuatl (5230 m).

Pico de Orizaba (Citlaltépetl )

Je s 5 636 m nejvyšší horou Mexika a třetím nejvyšším vrcholem Severní Ameriky. Nachází se 120 km na západ od města Veracruz ve východní části země.

Mexiko má tři neustále zasněžené vrcholy - Citlaltépetlu je jeden z nich, ostatní jsou Popocatépetl a Iztaccíhuatl.

Cancún

Je pobřežní město na poloostrově Yucatan, je jedním z vyhledávaných turistických komplexů, kterými Mexiko láká turisty. Vynikající poloha, celoročně příznivé klima, nádherné bílé písečné pláže omývané Karibským mořem, místo ideální pro všechny druhy vodních sportů. V oblasti se nachází nejvýznamnější mayské archeologické lokality - Chichen Itza, Uxmal, Palenque a Coba.

Acapulco

Je město a důležitý přístav na pobřeží Tichého oceánu v mexickém státě Guerrero. Leží 300 km jihozápadně od Ciudad de Mexico. Město se rozkládá okolo velkého polokruhového zálivu. Acapulco je známo především jako turistické letovisko. V současnosti ve městě žije více jak 630 000 obyvatel. Je to jedno z nejnavštěvovanějších mexických měst. Pokud ale neberete Mexiko jen jako místo k odpočinku na pláží, pak rozhodně není ideálním místem pro zábavu. Na východ od Acapulca leží Monte Alban, velký komplex obřadních budov na stejnojmenné hoře. Je starý téměř tři tisíce let a archeologům dodnes motá hlavu. Velmi zvláštně postavené chrámy totiž nemají žádnou ze stran stejnou, stejně je tomu i s jednotlivými úhly. Stěny jsou navíc hustě popsané hieroglyfy, které se dodnes nepodařilo rozluštit.

San Cristóbal de las Casas

Je kouzelné koloniální město ležící v pohoří Chiapas v nadmořské výšce 2100 m. Bývalé hlavní město státu Chiapas charakteristické všudypřítomnými Indiány v dlouhých vlněných tunikách a slaměných kloboucích. V centru města se nachází jedno z nejbarvitějších tržišť v Mexiku, kde Indiáni nabízejí své typické výrobky.

Chichén Itzá

Zřícenina mayského města na mexickém poloostrově Yucatán na území stejnojmenného spolkového státu Yucatán. V červenci roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu sedmi divů světa.

Taxco

Je staré, koloniální mexické město ve státě Guerrero známé pro svou těžbu a zpracování stříbra. Město se nachází 200 km jihovýchodně od Ciudad de Mexico na staré cestě do Acapulca. Nadmořská výška města, které se nachází v pohoří Sierra Madre je 1800 m n. m. Již od koloniálních dob se v Taxcu těžilo stříbro. V dnešní době se však těžba komerčně nevyplácí a město je známé především díky výrobkům ze stříbra, které se ve městě prodávají v mnoha obchodech a stáncích. Město je postaveno na úpatí hory a strmé uličky s krásnými koloniálními domy jsou jednou z mnoha turistických atrakcí.

Palenque

Palengue je mayská archeologická lokalita, nalézající se v blízkosti řeky Usumacinta v mexickém státě Chiapas. Dominantou je Chrám Nápisů, impozantní devítistupňová pyramida, která svým půvabem směle soupeří se skvosty starého Egypta. V jejích útrobách se nachází pohřební krypta vládce Pacala, který z Palenque v 7. století vládl mocné mayské říši. Dalšími významnými stavbami Palenque jsou Chrám slunce, Chrám kříže a Chrám listového kříže. Každý z nich má vlastní svatyni s hieroglyfy, maskami a sochami. Žádná z nich ovšem není tak impozantní, jako Chrám nápisů.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Alena K.

Se svoji známou jsme se zúčastnily zájezdu č. 212 do Vietnamu. Chci touto cestou poděkovat vaší CK za perfektně připravený program a za přidělení bezvadného průvodce Pavla Dostála....

Seznamte se s ...

Mgr. Kateřina Rojková

Absolventka religionistiky a etnologie se vášnivě zamilovala do indické kultury.  Barevná Indie jí učarovala, její vybroušená znalost jazyka hindi zaskočila i kníraté vezíry a fešáky Síkhů, obdivovatele nachází i v Nepálu a Tibetu....

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.