Kuba - informace o zemi

Kuba jedna z posledních bašt komunismu - země známá svými doutníky, koktejly z kubánského rumu (cuba libre a mojito), které můžete ochutnat ve vyhlášených barech s karibskou hudbou a v neposlední řadě krásou svých žen. Lány cukrové třtiny podtrhují šťavnatou zeleň ostrova. Ostrov nabízí i pohádkové karibské pláže. Podaří se stihnout ještě pitoreskní svět, ranní pochody pionýrů a spoustu starých amerických aut s motory z Volhy?

vlajka Kuba

Kuba - základní informace

Rozloha: 110 860 km²

Obyvatelstvo: 11,385 mil. obyvatel

Hlavní město: Havana (La Habana)

Jazyk: španělština

Měna: 1 kubánské peso (CUP) = 100 centavů

Náboženství: řím. katolíci (41 %), protestanti (5 %)

Národnostní složení: mulati a mestici (51 %), kreolové (36 %), černoši

Časové pásmo: časový posun proti České republice -6 h (-5 h = letní čas)

Mezinárodní předvolba: 0053, 00539

Důležitá telefonní čísla: první pomoc 55-1185,55-1584,55-1585, policie 867 7777, hasiči 867-5555, panataxi 55 5555

mapa Kuba

KUBA / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Pro cestu do země vyžaduje Kuba platný cestovní pas se vstupním vízem. Doba platnosti pasu musí být minimálně půl roku po návratu. Při vstupu do země cestující vyplňuje malý vstupní formulář; kopii, která mu zůstává, musí bezpodmínečně předložit při opuštění země, formulář je na hranici přísně vyžadován. Při odletu ze země musí každý cestující povinně zaplatit letištní poplatek (25,- USD za osobu). Kubánské úřady neuznávají argumentaci, že byly letištní poplatky zahrnuty v ceně letenky.

Víza a režim vstupu: Čeští turisté potřebují k cestě na Kubu víza. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje Kuba prostřednictvím konzulátu v Praze za poplatek 750 Kč. Lhůta pro vyřízení je 1 týden. Je nutné předložit pas a cestovní pojištění.

Platí přísný zákaz dovozu potravin, potraviny lze dovézt pouze v průmyslově vyrobených a hermeticky uzavřených konzervách. Kuba nevyžaduje povinnou výměnu valut a prokazování zajištění finančních prostředků pro pobyt a vycestování ze země. 

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

KUBA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Kuba je trochu komplikovaná z hlediska měny. Existují tam v současné době dvě měny - peso konvertibilní CUC (nahrazuje USD) a peso národní CUP (národní měna). Pro cizince je povinná směna cizí měny za konvertibilní peso CUC (1CUC=cca 0,8 USD; 1,10 EUR; 24 CUP). Na Kubu cestujte s eury.

Elektřina: Napětí v kubánské elektrické síti je většinou 110 V / 60 Hz, stejné jako v severní Americe. Novější hotely ale již operují na 220 V, zásuvky jsou ploché, a proto je ve většině případů nutný adaptér.

Telefon: Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů na Kubě nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude na Kubě funkční. Kuba nedisponuje příliš dobrým pokrytím pro volání z mobilních telefonů. Ve městech je sice spojení dobré, na venkově je ale pokrytí slabé nebo žádné. Voláte-li z hotelového pokoje, je to velmi drahé. Telefonní karty do pouličních automatů se prodávají např. na poště, autobusových nádražích a v hotelích.

Internet: Kuba a internet je věc docela komplikovaná. Abyste mohli využít e-mail, je třeba zakoupit e-mailovou kartu, s ní potom můžete komunikovat z internetových kaváren, veřejných mailových center, pošt, nebo hotelů po dobu 60 minut, v některých hotelích pouze 30 minut. Internetové kavárny by se daly spočítat na prstech, na Kubě se totiž soukromé osoby nesmějí trvale připojit na internet bez zvláštního povolení.

Pošta: Známky (timbres, sellos) lze koupit buď na poště, společně s pohlednicemi (tarjetas postales) v obchodě, ve veřejných telefonních ústřednách Etecsa nebo v hotelu. Známka na pohled do ČR stojí v přepočtu cca 10 Kč. Pohlednice dojdou na místo určení až za 2 až 3 týdny. Pošty (correos) jsou v každém městě i vesnici, otevřené ve všední dny 9.00 - 17.00, o sobotách 9.00 - 15.00.

Očkování: Kuba nevyžaduje pro vstup do země žádné očkování. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

KUBA / STRAVOVÁNÍ

Přestože je Kuba ostrovní stát, nejtypičtějším jídlem překvapivě nejsou ryby (i ty samozřejmě do jídelníčku patří), ale vepřové maso. Pokud se setkáme se zeleninou, jde většinou o rajčata, papriky nebo česnek. Speciální přílohu má Kuba v podobě boniatos - místní sladké brambory. Dále se setkáme s bílou rýží, fazolemi či další specialitou - malangou. Její hlízy jsou také podobné bramborám, dokonce z nich Kubánci připravují placky podobné bramborákům. Další přílohou je avokádo. Za pozoruhodné lze pokládat i to, že kubánská kuchyně nezná smetanu, zahuštěné omáčky, ale ani ohnivě pálivá jídla. Banány jsou všudypřítomné a podávají se upravené na všemožné způsoby, a to jak slané, tak sladké. Nejčastější úpravou je smažení. Kuba je vyhlášená kubánským rumem. Rum většinou vévodí koktejlům jako např. u nás dobře známé mojito, ale i daiquirí, pina colada, a cuba libre). Dalším oblíbeným alkoholickým nápojem je pivo.  

KUBA / PODNEBÍ

Kuba má příjemné subtropické klima, které je silně ovlivňováno prouděním mírného severovýchodního větru. Ten se v průběhu léta otáčí více k jihu. Kuba má protáhlý ostrovní tvar a vzhledem k tomu jsou některé lokality zcela ochuzeny o proudění mořského větru, a proto jsou zde naprosto minimální teplotní výkyvy. Dešťové období vám Kuba nabídne od května do října (nejdeštivější měsíce jsou září a říjen) a suché zimní období je pak od listopadu do dubna. Leden a duben jsou nejslunečnější měsíce v roce. Průměrná teplota v nejteplejších měsících (červenec a srpen) dosahuje 27,4°C, v nejchladnějších měsících (únor) 22,2 °C. Krom horských planin je obecně východní Kuba teplejší než západní. Průměrná roční teplota je 25,5°C. Vlhkost je mezi 81 % v létě a 79 % zimě. Sezóna hurikánů je od června do listopadu s nejhoršími bouřkami v září a říjnu.  

KUBA / KAM SE VYPRAVIT

Kuba je ostrovní stát v Severní Americe respektive v Karibiku. Je nazývána perlou Karibiku. Kuba je jednou z mála existujících zemí, která je ovládána komunistickou stranou a existuje zde ještě socialismus (zde ovšem velice specifický). Na východě Kuby se nachází vojenská základna Spojených států amerických zátoka Guantánamo, kterou Kuba v roce 1901 pronajala USA. Spojené státy americké jsou také (spolu s Mexikem) bezprostředním sousedem Kuby geograficky, americká Florida je od Kuby vzdálena něco málo přes 150 km severním směrem. Kubu a Mexiko odděluje mohutný Mexický záliv. Ostatní ostrovní státy (Bahamy, Haiti, Jamajka) se nacházejí severovýchodním až jihovýchodním směrem.

Havana

Je hlavním městem Kubánské republiky. Město je zároveň jednou ze 14 provincií na Kubě - City of Havana. Ve městě žije přes 2,3 mil. obyvatel. Je to největší město jak v Kubánské republice, tak v celé oblasti Karibiku. Havana leží na severozápadním pobřeží ostrova Kuba. Hlavní město Kuby nabízí několik pěkných míst, například promenádu Malécon, řadu zachovalých koloniálních staveb ve staré Havaně. Ve městě stojí za to navštívit třeba budovu kapitolu Capitolio Nacional, ne nepodobnou Bílému domu v americkém Washingtonu. Do roku 1959 sloužila jako sídlo Kubánského kongresu, dnes je tu úřad Kubánské akademie věd a Národní vědecko-technická knihovna. Dále pak monument José Martí, Plaza de la Revolución, museum Revoluce, staré uličky, pobřeží i nedalekou pevnost. Hlavní město Kuby neutrpělo přes bouřlivou historii ostrova žádné škody, a proto zůstává téměř stejné po více než sto let. Desítky muzeí, společně s působivými kostely, skvostnými paláci, zámky, revolučními pomníky i tržišti, ulice s velkými americkými automobily z 50. a 60. let. To vše určitě nadchne snad každého cestovatele. Město má samozřejmě i moderní stavby a žije bouřlivým nočním životem v mnoha nočních a hudebních klubech, kinech a divadlech. Největší událostí je zde každoroční karneval, který se koná na konci února a na začátku března. Zajímavým místem v okolí je Museo del Ministerio de Interior dokumentující období Studené války mezi Kubou a USA. V expozicích najdete i takové kuriozity, jakými jsou vybuchující doutníky a mýdla, které prý byly určeny k zavraždění Fidela Castra. Hustě obydlená část města je Hemingwayovo přístaviště. Velké oblibě se těší tradiční Mezinárodní rybářský turnaj pojmenovaný po slavném spisovateli. V části města San Francisco de Paula, pouhých patnáct kilometrů jihovýchodně od centra Havany, najdete vilu, ve které žil Ernest Hemingway dlouhých dvacet let.

Santiago de Cuba

Druhé největší město ostrova Kuba, často označované za město hudby a tance, o čemž se nejlépe přesvědčíte v kulturním centru Casa de las Tradiciones. Ve městě se nachází také mezinárodní letiště Antonio Maceo (SCU). Park Baconao v Santiagu byl roku 1987 zapsán do UNESCO. Dále zde najdete nejstarší kubánské paláce (například Casa de Diego Velázquez) i originální muzea (Museo Municipal Bacardí). Přehlédnout nelze ani Bahía de Santiago de Cuba a řadu pozoruhodných domů s železnými balkóny, okázalými okny i úzkými vnějšími schodišti.

Varadero

Malý poloostrov je jedním z největších letovisek, které Kuba nabízí a zároveň je to nejvýznamnější rekreační oblast Kuby. Rozprostírá se na poloostrově nedaleko hlavního města Havany. První historické zmínky o poloostrově sahají do roku 1555. V této době zde byl španělský přístav. Dnešní letovisko bylo vystavěno jako sídlo bohatých ve 20. letech minulého století. Po druhé světové válce zde byla postavena kasina a hotely. Varadero je v současnosti oblíbené turistické středisko a nabízí pohádkové písečné pláže lemované palmami a pěknou řadu hotelů a restaurací. Trochu jiná Kuba, než je v ostatní části ostrova

Trinidad 

Město plné krásných koloniálních staveb je skvěle zachovalé a skýtá krásný pohled na okolní hory Sierra del Escambray. Je zapsáno do seznamu UNESCO. Pyšní se mnoha přezdívkami - Město ticha noci, Žluté město, Perla Karibiku či Tropická kolonáda. Historie Trinidadu, třetího nejstaršího města ostrova Kuba, se začala psát už v prvních letech 16. století. Trinidad si uchovává svou atmosféru, možná i díky tomu, že sem zatím nedošel turistický boom. Je plné koloniálních staveb, nenápadně rozesetých v křivolakých uličkách.

Na cukrovarnickou minulost dnes upozorňuje především nedaleké údolí Valle de los Ingenios, právem zapsané do seznamu UNESCO. Jeho centrem je vesnička Manaca Iznaga, ve které stále stojí téměř padesátimetrová věž. Právě odsud střežili nelítostní otrokáři trýzněné otroky, kteří tu sbírali cukrovou třtinu. V okolí tohoto města na jihu ostrova se nachází několik krásných pláží, za návštěvu stojí keramická dílna, kde se používají tradiční techniky a Historické muzeum.

Údolí Viňales (Valle de Viňales) 

Kuba, to je tabák a doutníky a tady roste ten nejlepší tabák na světě a vyrábějí se z něj jedinečné kubánské doutníky. Zdejší krajina je velmi zajímavá i díky hrbolatým vápencovým skalám (tzv. mogoty) uprostřed rovných tabákových polí. K této krasové oblasti se nachází mnoho jeskyní, jednou z nejdelších je jeskyně Santo Tomas. Tento Národní park leží asi 200 kilometrů od Havany.

Bayamo 

Tady s 2. prosince roku 1956 vylodil z lodi Granma Fidel Castro s dalšími vzbouřenci. V Bayamu vládne příjemná, míruplná atmosféra, která láká desítky tisíc cestovatelů ročně. Centrum města je soustředěno kolem Parque Céspedes, stinného parku s dlouhými mramorovými lavičkami a sochami Carlose Manuela de Céspedes a Perucha Figueredo, autora kubánské hymny.

Santa Clara 

Nachází se ve střední části ostrova Kuba, asi tři hodiny jízdy od Havany. Město bylo založeno v roce 1689. V Santa Claře žije více než čtvrt milionu lidí. Je to příjemné univerzitní město a významné centrum obchodu s nerosty a cukrovou třtinou. V Santa Claře se nachází mauzoleum s ostatky Che Guevary a jeho šestnácti spolubojovníků a muzeum věnované životu Che Guevary. Ve městě je i zrekonstruovaná scéna vykolejení obrněného vlaku během bitvy o Santa Claru v roce 1958, poslední bitvy Kubánské revoluce.

Poloostrov Zapata

Leží jihovýchodně od hlavního města Kuby - Havany. Je největší bažinnou oblastí v Karibiku. Zabírá plochu čtyř tisíc kilometrů čtverečních a podle biologů žije v močálech přes dvě stě druhů ptáků a sto deset druhů plazů a savců. Poloostrov je rovinatý a pokrývají ho mangrovové močály a pastviny. Byl pojmenován po legendárním mexickém revolucionáři Emiliano Zapatovi z let 1910 až 1919. V historii ostrova Kuba sehrál tento poloostrov důležitou roli. V roce 1961 se zde v zátoce Sviní pokusili vycvičení kubánští emigranti o svržení Castrova režimu. Jejich pokus však skončil fiaskem.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Irena Č.

Děkuji za zážitek. Průvodce Lukáš Benešovský byl organizační No.1. Skvělá byla plavba po řekách, Laos a Zlatý trojúhelník, sloní show i návštěva „long neck“.

Seznamte se s ...

Mgr. Adam Bechný

Velký milovník Latinské Ameriky. Právě zde díky práci rodičů strávil celé dětství a dospívání. Cestování má v krvi - vždyť již jako tříměsíční batole překonal poprvé Atlantik a již tam zůstal. Momentálně studuje na Filozofické fakultě Karlovy univerzity....

Novinky e-mailem

více o newsletteru



Kontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.