Kolumbie - informace o zemi

Kolumbije se nachází na severozápadě Jižní Ameriky u pobřeží Karibského moře a Tichého oceánu. Při pobřeží se nacházejí nížiny, ve vnitrozemí vysokohorské Kordillery s náhorními plošinami. Tato exotická země je ideálním  spojením relaxu na karibském pobřeží s poznáváním rozmanité kolumbijské kultury a historických památek.

vlajka Kolumbie

Kolumbie - základní informace

Rozloha:1 142 000 km²

Obyvatelstvo:43 800 000 obyvatel

Hlavní město: Bogota, 8 mil. obyvatel

Jazyk: španělština

Měna: kolumbijské peso (COP) = 100 centávů

Náboženství: římští katolíci 90%, jiní 10%

Národnostní složení: Kolumbijci 97 %, Čibčové 1 %, Aravakové 1 %

Časové pásmo: GMT - 6 až - 7 h (podle letního a zimního času)

Mezinárodní předvolba: 0057

Důležitá telefonní čísla: telefon policie: 112, telefon DAS tísňové volání /bezpečnost/ 153, telefon hasiči: 119,
telefon záchranka 125

mapa Kolumbie

KOLUMBIE / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Pro vstup do Kolumbie je nutný pas s platností nejméně šest měsíců a alespoň třemi volnými stránkami.

Víza a režim vstupu: ČR má bezvízový styk pro turistické účely. Cestovatel při příjezdu musí požádat o povolení ke vstupu, které lze získat v běžných případech maximálně na 180 dní. Pro povolení je třeba zpáteční letenku a dostatek finančních prostředků v závislosti na aktivitách, které máte v úmyslu na území Kolumbie vykonávat.

KOLUMBIE / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 110 V - pro cestu do Kolumbie je nutná redukce

Telefon: Eurotel - Ano,T-Mobile - Ano,Vodafone - Ne. Z Kolumbie lze volat do Evropy i z telefonních stanic, kterých je všude spousta, ale spojení není vždy ideální a kvalitní.

Internet: Ve větších městech není problém najít internetovou kavárnu, většina hotelů a hostelů je připojena.

Pošta: Pošta z Kolumbie jde cca 6 týdnů

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

KOLUMBIE / STRAVOVÁNÍ

Nejlevnější kolumbijský fastfood tvoří stánky prodávající "arepas", placky z kukuřičné mouky plněné vším možným. Je to jakási varianta hamburgeru. Tyto bílé "arepas" jsou velmi syté. Oblíbené jsou také "arepas de choclo con queso", které ve Venezuele znají pod jménem "cachapas". Jsou to žluté placky z nahrubo rozmixovaných zrnek čerstvé kukuřice. Nasládlé placky jsou plněné slaným bílým sýrem a chuťová kombinace je velmi lahodná. Rýže má v Kolumbii silnou tradici a není oblíbená jen kvůli nízké ceně, místním prostě chutná. Turisté, kteří se snaží uniknout před všudypřítomnou kolumbijskou rýží, zamíří do pizzerie, koupí si grilované kuře či hamburger. Kolumbie se samozřejmě chlubí různými místními specialitami. Ve městě Santander vám třeba nabídnou obří pražené mravence - hormigas. V horách tu jedí hovězí jazyk, držky, nebo mozek. I v Kolumbii pak pochopitelně existují restaurace čínské, brazilské, francouzské. Mezi nejoblíbenější tropické ovoce patří maracuya (anglicky passion fruit) - žlutozelený oválný plod výrazně kyselou dužinou uvnitř. Maracuja se nejí čerstvá, ale po smíchání s vodou a cukrem vznikne ten nejlepší a dokonale osvěžující džus "jugo de maracuya". Jídlo má Kolumbie výborné a najíst se zde dá opravdu dobře... Mořské speciality, šťavnaté telecí steaky, kuře na medu, v horách si dáte pstruha...

KOLUMBIE / PODNEBÍ

Počasí má Kolumbie velmi rozdílné. Obecně lze říct, že se Kolumbie dělí na 3 klimatické zóny zvané: "horká země", "mírná země" a "chladná země". Horká - tropická země je podél pobřeží a v rovinách na východě, chladná země v horských pásmech. Nejdeštivější měsíce jsou duben, květen a říjen, listopad. Nejpříjemnější dobou k návštěvě Kolumbie jsou měsíce v suchém období, ale prohlídka zdejších památek je možná i během dešťů.

KOLUMBIE / KAM SE VYPRAVIT

Kolumbie je stát v Jižní Americe a je součástí Karibské Jižní Ameriky. Jako jediná země Jižní Ameriky má pobřeží u obou oceánů. U Atlantského oceánu a Tichého oceánu. Sousedí s Venezuelou, Brazílii, Peru, Ekvádorem a Panamou. V zemi probíhá konflikt mezi vládou a drogovými kartely.

Kolumbie je čtvrtou největší zemí Jižní Ameriky po Brazílii, Argentině a Peru. Dále sedmou největší na celém Americkém kontinentu. Území je rozděleno do čtyř geografických regionů: Andská vysočina (má tři pohoří a údolní nížiny), Karibské nížiny, Pacifické nížiny aIllanos a tropický deštný les na jihu Kolumbie. Dále má Kolumbie několik ostrovů v Pacifiku a Atlantiku.

Bogotá

Je hlavním a největším městem Kolumbie. Město se nachází v pohoří Andy (rozkládají se a tvoří východní hranici města) ve výšce zhruba 2 600 m n. m. V 90. letech bylo známo vysokou mírou zločinnosti, avšak díky investicím do bezpečnosti se situace zlepšila. Jeho centrum tvoří jak historické budovy, tak i moderní kancelářské mrakodrapy a významné mnohaproudové silnice s estakádami. Ze zajímavostí stojí za zmínku Museo del Oro, v němž jsou uloženy početné cenné pozůstatky z historie. Dalším z řady zajímavých muzeí je Museo Nacional s expozicemi mapujícími vývoj umění od historie po současnost. Mezi zajímavé kostely patří Iglesia de Santa Clara s pestrou freskovou výzdobou a Iglesia de San Ignacio s působivými interiéry. Kroky cestovatelů často míří do nejstarší čtvrti města, koloniální La Candelaria a na vrchol Cerro de Monserrate, proslulý mnoha zázraky, které se tu údajně odehrály. Opomenout byste neměli Jardin Botánico José Celestino Mutis, rozlehlou botanickou zahradu nabízející exkursi do tajů a krás zdejší přírody.

Z blízkého okolí města stojí za prohlídku koloniální město Guatavita, které leží zhruba padesát kilometrů severně od Bogoty, a proslulá Laguna de Guativita - obřadní centrum a posvátné indiánské jezero, které jsou kolébkou mýtu o bájném El Dorado.

 

Amazonka 

Řeka pramení v Peru a stéká ze svahů And do peruánské části Amazonské nížiny. Její tok dále tvoří relativně krátkou hranici mezi státy Peru a Kolumbie a nakonec pokračuje do Brazílie (Amazonas, Pará, Amapá), kde napříč jejím územím teče ve směru východ-západ do Atlantiku. Je nejvodnatější, nejdelší a má největší povodí ze všech řek na Zemi. Podstatná část jejího toku protéká Amazonským deštným pralesem.

Amazonský prales

Rovněž Amazonský tropický deštný prales a různé jiné kombinace těchto slov, je rozsáhlý (5 500 000 km2velký) tropický deštný les v Jižní Americe. Leží ve státech Brazílie (více než 60%), Kolumbie, Peru, Venezuela, Ekvádor, Bolívie,Guyana, Surinam, a Francouzská Guyana. Podobný pojem je rovněž Amazonie. Celý Amazonský prales představuje více než polovinu zbývajících tropických deštných lesů na světě. Velmi často se o nich mluví v souvislosti s ubýváním zalesněného území v této oblasti.

Cali 

O tomto městě na západě Kolumbie se říká, že je městem salsy. Žhavá latinskoamerická hudba tu totiž zní na každém kroku. Moderní Cali je plné nočních klubů, barů a hlavně diskoték a žije zejména v noci. Nejznámější a také nejbezpečnější diskotéky najdete v Růžové zóně kolem 6. Avenue. Není tu sice tak levně, jako v ostatních podnicích ve městech, ale zase jsou zdejší diskotéky čisté, příjemné a moderně zařízené. Nic netušícím tančícím cestovatelům může vyrazit dech, že ve dvě hodiny ráno se zavírá. Kvůli neustále rostoucí kriminalitě totiž představitelé města Cali rozhodli o tom, že úderem druhé hodiny ranní musí život v diskotékách uhasnout. Kolumbijcům to však vůbec nevadí, protože hromadně nasedají do aut a míří do sousedního okresu, kde toto omezení neplatí.

Cartagena

Hradbami obehnané historické město s mohutným španělským koloniálním přístavem, je proslulé svou historií i krásou a patří k největším lákadlům Kolumbie. Za vysokými zdmi se totiž ukrývá řada nejrůznějších kostelů, klášterů, náměstí, paláců a noblesních domů. Mezi nejvyhledávanější stavby patří Palacio de la Inquisición, koloniální budova Casa del Morqués a Getsemaní. Okolí města je plné impozantních španělských pevností, mezi něž patří Castillo de San Felipe de Barajas ze 17. století, nepochybně nejmohutnější pevnost, jakou kdy Španělé ve svých koloniích postavili. Islas del Rosario třicet kilometrů jihozápadně od města se pyšní nádhernými korálovými útesy s bohatým podvodním životem. 

Další z mnoha zajímavostí na karibském pobřeží je město Mompós, které je architektonickým skvostem s parádními plážemi v Parque Nacional Tayrona. Vaší pozornosti by neměl ujít ani Sierra Nevada de Santa Marta, nejvyšší pobřežní horský masív světa, či starobylé indiánské město La Ciudad Perdidaskryté v džungli. Je údajně největším archeologickým nalezištěm na území Ameriky. 

Národní park Tayrona

Španělsky Parque Nacional Natural Tayrona, je chráněné území v severní části Kolumbie v departementu Magdalena asi 34 km od jeho hlavního města Santa Marta. Park, který se rozkládá na ploše 225 km2 je jedním z nejkrásnějších národních parků v Kolumbii. Je ukázkou bohatství života v oblasti pohoří Sierra Nevada de Santa Marta, jež se zvedá ze suchých nížinných oblastí do výše 900 m nad mořem. Díky geografické rozmanitosti zde panují značně rozdílné klimatické podmínky. Národní park Tayrona byl založen Kolumbijským institutem pro agrární reformy (INCORA) v roce 1969 k zabezpečení ochrany zdejší oblasti a jejího ekologického bohatství. Asi jednu pětinu plochy parku z celkových 225 km2 zabírá část tvořená vodami Karibského moře.

 

San Augustin 

Město v jihozápadní části Kolumbie je výborným výchozím bodem k návštěvě proslaveného Údolí soch. Nachází se vysoko v horách a do současnosti tu bylo objeveno více než pět set kamenných soch bohů, lidí i zvířat. Sochy jsou rozptýleny v neprostupném údolí řeky Magdaleny, na více než dvaceti místech. První zmínky o Údolí soch pocházejí z konce 18. století, kdy je čirou náhodou objevil mnich Fray Juan de Santa Gertrudis. Podle nejvěrohodnějších údajů byly první sochy postaveny kolem 6. století před Kristem a není známo ani to, která kultura je postavila. V každém případě se tak stalo na kultovním či pohřebním místě, kterým údolí ve své době bezesporu bylo. Pro tuto hypotézu hovoří podoba některých soch, které očividně představují bohy smrti a další symboly pohřbívání. Cestovatelé tu však najdou i sochu žáby, opice nebo orla, a to v impozantních rozměrech. Nejvyšší socha měří přes sedm metrů.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Vlasta H. a Pavel O.

Dobrý den, chtěl bych touto cestou Vám poděkovat za velice zdařilý zájezd do Bhutanu, ze kterého jsme se v sobotu vrátili. Zvláštní poděkování patří Michalu Thomovi za perfektní...

Seznamte se s ...

Ing. Rudolf Švaříček

Jednatel cestovní kanceláře LIVINGSTONE. Vizionář s širokým záběrem aktivit. Hlava i duše festivalu GO KAMERA, motor náročných expedic a výjimečných projektů. Má za sebou mimořádné výkony v průzkumu extrémních oblastí i řadu úspěšných expedic: Polar 89...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.