Honduras - informace o zemi

Honduras nepatří mezi turisticky nejvyhledávanější země oblasti. O Hondurasu se víceméně mluví jen v souvislosti s ruinami mayského města Copánu, které však na druhou stranu patří mezi nejkrásnější a nejzajímavější příklady vyspělosti této tajemné předkolumbovské indiánské civilizace. Ačkoli zdejší různorodost a pestrost krajinných typů není tak výrazná jako v okolních zemích (Honduras například postrádá ve Střední Americe jinak všudypřítomné sopky), přesto má návštěvníkům mnohé co nabídnout. Ať již překrásné pláže a korálové útesy na pobřeží Karibiku či stará koloniální hornická města v okolí metropole Tegucigalpy.

vlajka Honduras

Honduras - základní informace

Rozloha: 112 090 km²

Obyvatelstvo: 6 975 204 milionu obyvatel

Hlavní město: Tegucigalpa

Jazyk: španělština

Měna: Honduraská lempira (HNL) = 100 centavo

Náboženství: Obyvatelstvo je římskokatolického a protestantského vyznání.

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času je - 8 hodin.

Mezinárodní předvolba: 504

Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba 128, hasiči 115, policie 118

mapa Honduras

HONDURAS / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Ke vstupu do Hondurasu je vyžadován pas s platností nejméně 6 měsíců.Po příjezdu do země je každý turista povinen předložit potvrzení o očkování.

Víza a režim vstupu: Mezi ČR a Honduraskou republikou platí dohoda o zrušení vízové povinnosti, která byla uzavřena dne 12. ledna 2004 v Tegucigalpě. Dohoda vstoupila v platnost dne 12. 2. 2004.

Na základě této dohody mohou držitelé platných českých cestovních, diplomatických nebo služebních pasů vstupovat bez víz na území Honduraské republiky za účelem pobytu, který nebude trvat déle než 3 měsíce a nebude sloužit k výdělečné činnosti.

Pro cesty do Hondurasu je povinné očkování proti spalničkám a zarděnkám. Očkování je nezbytné provést minimálně 10 dní před příjezdem do země. Po příjezdu do země je každý turista povinen předložit potvrzení o očkování. Tato povinnost se vztahuje pouze na ty občany, kteří již předtím cestovali do Španělska.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

HONDURAS / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: V Hondurasu je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.

Telefon: Honduras má státní firmu Hondutel a jeho Stanice jsou v hlavním městě otevřeny nonstop, na ostatních místech jsou tyto telefonní stanice otevřeny od 7:00 do 21:00. Výhodnější volání zprostředkovávají internetové kavárny, kde je možné spojení přes internet. Další možností jsou telefonní karty od místních společností. Ve větších městech jsou telefonní automaty na mince v hodnotě 20 a 50 centavos. Některé fungují i na telefonní karty Hondutelu.

Internet: Honduras postupně buduje svoje připojení k internetu. Internetových kaváren v posledních letech přibývá. Sazby jsou různé od 0.55 USD-1.35 USD za hodinu.

Pošta: Hlavní pošta je v Tegucigalpě a San Pedro Sula, kde je otevřeno od pondělí do pátku od 8:00 - 19:00 a v sobotu do 13:00, na menších poštách je otevírací doba 8:00 - 17:00. Pošta v Hondurasu funguje spolehlivě, ovšem trasu Honduras - Evropa zdolá zásilka tak za 14 dnů.

Očkování: Pro cesty do Hondurasu je povinné očkování proti spalničkám a zarděnkám. Očkování je nezbytné provést minimálně 10 dní před příjezdem do země. Po příjezdu do země je každý turista povinen předložit potvrzení o očkování. Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

HONDURAS / STRAVOVÁNÍ

Ve velkých městech je velká nabídka restaurací a jídelen. V menších městech se stravovací služby omezují většinou na jídelny, kde vaří klasická jídla jako jsou fazole, rýže, tortilly a maso. Honduras nabízí i speciality v podobě anafre, což je jídlo na způsob fondue a tapado, což je hutná zeleninová omáčka, často s rybím nebo jiným masem. Existuje zde i pouliční prodej potravin. V Hondurasu se vaří pět značek piva, například Imperial nebo Polar. Vynikající jsou ovocné džusy z exotického ovoce licuados a batidos, což jsou koktejly s mlékem.

HONDURAS / KAM SE VYPRAVIT


Tequcigalpa

Tegucigalpa je hlavním městem Honduraské republiky (República de Honduras). Jméno Tegucigalpa vychází ze dvou indiánských slov: teguz, což znamená hora, a galpa, což znamená stříbro. Tegucigalpa byla totiž svého času stříbrným dolem. Město se tak jmenuje už od jeho založení na konci 16. století, kdy tu Španělé odstartovali tradici významného důlního centra. Tato metropole státu Honduras je pulsujícím městem se svěžím klimatem v rozlehlém údolí na řece Rio Choluteca. Město leží téměř tisíc metrů nad mořskou hladinou. Tegucigalpa se stala hlavním městem země v roce 1880. Srdcem města je kopulovitá katedrála z 18. století, v jejíž barokních interiérech můžete spatřit vzácná umělecká díla. Centrální park před katedrálou je pomyslným rozcestníkem města. Město se pyšní mnoha dalšími památkami - budovou staré university, dnes Muzeem umění Antiguo Paraninfo Universitaria, moderním Palacio Legislativo postaveném na kůlech, budovou Casa Presidencial, či kostelem Iglesia de San Francisco z 16. století.

San Pedro Sula

Je druhé největší státu Honduras, známé též jako Capital industrial (hlavní průmyslové město). Je urbanistickým centrem významné honduraské aglomerace Metropolitní oblast Valle de Sula, kde žije přibližně 1 600 000 lidí a kde se vyprodukuje zhruba 63% veškerého honduraského HDP. Město se nachází na severozápadě státu, zhruba 70 km jižně od pobřeží Karibiku. V blízkosti města se rozkládá jediné přírodní honduraské jezero Yojoa a ruiny mayského města Copán. Město San Pedro Sula bylo založeno roku 1536 dobyvatelem Donem Pedrem de Alvarado, který mu dal jméno "Villa de San Pedro de Puerto Caballos". Za pět let již bylo místo známo jako San Pedro Sula. Sula v místním nářečí připomíná Usula, což znamená „údolí ptáků". Za návštěvu stojí místní muzea - antropologie a historie San Pedro Sula, muzeum přírody nebo muzeum pro děti. V Centro Cultural Sampedrano je knihovna, kde se koná mnoho kulturních akcí. Pýchou města jsou i universita a divadlo Francisco Saybe. Ostražitosti při pohybu městem není nikdy dost, zejména ve části Cabaňas.

Cópa Ruinas

Je místo připomínající slavnou dobu mayské civilizace. Je to nejjižněji položené významnější naleziště Mayské civilizace. Jeden kilometr od věhlasných ruin je vesnice Copan. Archeologická místa při ruinách jsou přístupná denně. Můžete si zde prohlédnout Stelae of the Great Plaza s portréty panovníků Copanu z roku 613, kulaté náměstí, schodiště s hieroglyfy a Akropolis, kde se nacházejí vzácné řezbářské tváře zobrazující šestnáct vládců Copanu, dále si pak můžete prohlédnout unikátní, 800 m dlouhý, tunel. Pro mayské naleziště je charakteristická pyramida.

Copán

Město bylo po městech Dzibilchaltún a Tikal třetím největším městem v klasickém období mayské civilizace. Nachází se na břehu stejnojmenné řeky. Těsně po roku 800 zde žilo přibližně 18 000 - 12 000 lidí. Copán byl střediskem vědy, především astronomie a matematiky. Copánští astonomové vypočítali nejpřesněji ze všech Mayů délku slunečního roku, objevili novou metodu výpočtu lunárních měsíců. Copán je jedna z nejdéle a nejpodrobněji prozkoumaných mayských lokalit.

Tigra National Park

Hodně navštěvovaným místem státu Honduras je Tigra National Park. Deštný prales o rozloze 8000 hektarů se nachází ve výšce 2000 km a je domovem ocelotů, pum a několika druhů opic.

Další zajímavá místa

Asi hodinu cesty z Tequcigalpy leží krásná podhorská vesnice Santa Lucía a Valle de Ángeles, kde se prodávají regionální řemeslné předměty. V Hondurasu najdete i národní park La Muralla a Sierra de Agalta. Agalta je největší panenský mlžný horský prales ve Střední Americe.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Zdeněk Z., Plzeň

Vážení přátelé, včera jsem se vrátil ze zájezdu č.220 - Jáva-Bali a chci poděkovat za báječnou dovolenou. Obrovské poděkování z mé strany a jsem si jist, že i ze strany ostatních účastníků,...

Seznamte se s ...

Mgr. Adam Bechný

Velký milovník Latinské Ameriky. Právě zde díky práci rodičů strávil celé dětství a dospívání. Cestování má v krvi - vždyť již jako tříměsíční batole překonal poprvé Atlantik a již tam zůstal. Momentálně studuje na Filozofické fakultě Karlovy univerzity....

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.