Galapágy - informace o zemi

Souostroví Galapágy je jednou z největších perel Ekvádoru. Izolovaný přírodní ráj, kdysi ostrovy pirátů a velrybářů se staly ostrovy turistů a přírodovědců, kteří obdivují bohatství unikátní a nenarušené fauny. Charles Darwin zde studoval odlišnosti živočišných druhů na jednotlivých ostrovech a došel k závěru, že jejich příčinou je přizpůsobování odlišnému prostředí. Galapágy jsou přírodní laboratoří a nezastupitelným kouskem planety pro obhajobu Darwinovy teorie. Množství tuleňů, želv, vodních i suchozemských leguánů, hnízdiště albatrosů, heronů, volavek, fregatek, terejů a dalšího ptactva. Skýtají možnost koupat se s delfíny a žraloky.

vlajka Galapágy

Galapágy - základní informace

Rozloha: 283 560 km²

Obyvatelstvo: 13,755 mil. obyvatel

Hlavní město: Quito

Jazyk: španělština

Měna: 1 americký dolar (USD) = 100 centů

Náboženství: řím. katolíci (93 %), protestanti, animisté

Národnostní složení: Indiáni (40 %), mestici a mulati (41 %), běloši a kreolové (14 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je - 6h

Mezinárodní předvolba: 00593, mobilní: 005939, 005938

Důležitá telefonní čísla: ambulance 131, hasiči 102, policie 101

mapa Galapágy

EKVÁDOR / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Ekvádor vyžaduje cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců, vízum do 90ti dnů pobytu není zapotřebí. Při vstupu do země se vyplňuje statistický lístek, který je nutno při odjezdu odevzdat.

Víza a režim vstupu: bezvízový styk.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

EKVÁDOR / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 110 V, 60 Hz střídavého proudu, americký typ zásuvek, je třeba redukce.

Telefon: Internetový telefon: dostupný stejně jako internet a volání na pevnou linku v ČR za velmi dobré ceny. Mobil: Ekvádor je z hlediska použití našich běžných mobilů problematický, běžné triální mobily v Ekvadoru nefungují, neboť síť zde většinou pracuje na frekvenci 850 MHz (triband telefon umí jen frekvence 900, 1800 a 1900 MHz). Z našich operátorů je Ekvádor pokrytý pouze roamingem O2. Pokrytí signálem je ale jen v městech. Kdo nemůže být bez mobilu, může si na místě koupit přístroj s dobíjecí kartou v ceně kolem 45 USD. Místní telefon: Lze zakoupit předplacené karty a z většiny telefonů lze volat i do ČR. Veřejné telefony jsou i v nejmenších městech a často i na vesnicích.

Internet: Ekvádor má dobré pokrytí internetem a internetové kavárny naleznete skoro v každém velké městě a v turisticky známých lokalitách. Hodina připojení na internet stojí od 1 USD v menších městech, do 4 USD ve větších městech.

Pošta: Známky jsou k dostání na poštách a v některých turistických obchodech. Pošta v Ekvádoru funguje spolehlivě, ovšem trasu Ekvádor - Evropa zdolá zásilka tak za dva týdny

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

EKVÁDOR / STRAVOVÁNÍ

Ekvádor je proslavený svým výborným ovocem, rybí kuchyní a nespočetným množstvím druhů andských brambor. Můžete vyzkoušet např. guy - tradiční jídlo, jehož kořeny sahají do dob Inků. Chutná jako něco mezi králíkem a kuřetem. Hlavní chod - rýže, brambory a maso jsou doplňovány ekvádorskou specialitou aji - horká omáčka. Každá restaurace má většinou svůj vlastní recept. Specialitou jsou pro Ekvádor také polévky: lorco - je vyrobená z avokáda, brambor a sýra, chupe de pescado - je ze zeleniny a ryb, yaguarlocro, vyrobenou z brambor a krve, caldo de pata - což je masový vývar s kousky kravských kopyt. Místní tuto polévku milují a zejména muži věří, že jim navrátí jejich sílu. Mezi další pokrmy, které můžete běžně najít v restauracích, patří - seco de pollo - dušené kuře s rýží a plátky avokáda, arroz con pollo - rýže smíchaná s kuřecím masem, pollo a la brasa - pečené kuře podávané s hranolky, lomo salteado - vepřový steak s cibulí a bramborem, seco de chiwo - dušené kozí maso s rýží, churrasco - výživný pokrm z pečeného vepřového,vajec, zeleniny, rajčat, brambor a avokáda, parrilladas - směs vepřového, hovězího a kuřecího grilovaného masa. Ekvádor je přímořský stát a velmi populární jsou po celé zemi pokrmy z ryb a možských plodů. Zejména v Quitu a ve velkých městech najdete nespočet restaurací s mezinárodní kuchyní. Tradičním nápojem vyráběným ve všech andských zemích je chicha. Vyrábí se kvašením kukuřice, rýže nebo juky.

EKVÁDOR / PODNEBÍ

Klima je velmi často ovlivňováno mořskými proudy. Studené větry od června do prosince přinášejí časté mlhy zvané garúa a způsobují, že je poměrně chladno a sucho. V prosinci začínají studené větry slábnout a oceán se otepluje. Klima je ovlivňováno teplým Panamským proudem ze severu. Tyto proudy přinášejí teplá a slunečná rána s pozdějšími mlhami a dešťovými přeháňkami odpoledne.

EKVÁDOR / KAM SE VYPRAVIT


Galapágy

Galapágy - španělsky Islas Galápagos, je název ekvádorského souostroví 19 sopečných ostrovů ve východní části Tichého oceánu asi 1000 km západně od státu Ekvádor. Jsou známé zvláštními druhy zvířat, které na ostrovech žijí, např. prehistoricky vyhlížejícími ještěry a obřími suchozemskými želvami. Galapágy se nacházejí po obou stranách rovníku. Ten přetíná severní část největšího ostrova Isabela. Souostroví má rozlohu 7 844 km², žije zde asi 13 000 obyvatel. Galapágy jsou ekvádorskou provincií. Hlavní město je Puerto Baquerizo Moreno na ostrově San Cristóbal. Nejznámější jsou ostrovy Isabela, San Cristóbal, San Salvador, Santa María a Santa Cruz. Souostroví je tvořené z kuželů mladých sopek. Některé jsou činné dodnes. Většinou jsou ostrovy suché. Mají černý povrch z lávových skal. Částečně zalesněné jsou pouze vrcholy sopek.

Galapágy objevili Španělé 10. března 1535. V té době nebyly ostrovy neobydlené. V 17. a 18. století používaly ostrovy pouze piráti a různí cestovatelé k doplňování vody. Do roku 1832 nepatřily ostrovy nikomu. Pak je anektoval Ekvádor. V roce 1835 na ostrovech přistál s výzkumnou lodí HMS Beagle britský přírodovědec Charles Darwin. Strávil zde 6 týdnů pozorováním živočichů. Výsledkem tohoto pozorování byla práce O původu druhů - slavná evoluční teorie. Ostrovy jsou pro svou jedinečnou faunu od roku 1934 jedním velkým národním parkem a v roce 1978 byly Galapágy zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Karel J.

Všechno bylo prima, hlavně díky Jitce Váchové. Byla skvělá průvodkyně a všechno klaplo, jak mělo. Vlastně byla spíš zkušenější a místních poměrů znalá kamarádka. I to mělo velký vliv...

Seznamte se s ...

Mgr. Katarina Strihová

Temperamentní sympatická Slovenka. Vystudovala obor historie a estetika na Univerzitě Konštantína Filozofa v Nitře a pak ji učarovala španělština a portugalština. Znalost těchto dvou jazyků prohloubila dlouhým pobytem v Jižní Americe. Zamilovala si zejména...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.