Ekvádor - informace o zemi

Ekvádor je druhým nejmenším státem jižní Ameriky. Přesto málo kde na světě naleznete tak obrovskou přírodní diverzitu na malém území. Během jednoho dne jízdy se z Amazonské džungle ocitnete v zasněžených Andách a v zápětí stanete na pláži pacifického pobřeží. Dech beroucí přírodní krásy náhorní plošiny Altiplano a mnoha národních parků jsou vyváženy i bohatými kulturními zážitky z památek UNESCO. Jednou z největších perel Ekvádoru je souostroví Galapágy.

vlajka Ekvádor

Ekvádor - základní informace

Rozloha: 283 560 km²

Obyvatelstvo: 13,755 mil. obyvatel

Hlavní město: Quito

Jazyk: španělština

Měna: 1 americký dolar (USD) = 100 centů

Náboženství: řím. katolíci (93 %), protestanti, animisté

Národnostní složení: Indiáni (40 %), mestici a mulati (41 %), běloši a kreolové (14 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je - 6h

Mezinárodní předvolba: 00593, mobilní: 005939, 005938

Důležitá telefonní čísla: ambulance 131, hasiči 102, policie 101

mapa Ekvádor

EKVÁDOR / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Ekvádor vyžaduje cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců, vízum do 90ti dnů pobytu není zapotřebí. Při vstupu do země se vyplňuje statistický lístek, který je nutno při odjezdu odevzdat.

Víza a režim vstupu: Bezvízový styk

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

EKVÁDOR / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 110 V, 60 Hz střídavého proudu, americký typ zásuvek, je třeba redukce.

Telefon: Internetový telefon je dostupný stejně jako internet a volání na pevnou linku v ČR za velmi dobré ceny. Ekvádor je z hlediska použití našich běžných mobilů problematický, běžné triální mobily v Ekvadoru nefungují, neboť síť zde většinou pracuje na frekvenci 850 MHz (triband telefon umí jen frekvence 900, 1800 a 1900 MHz). Z našich operátorů je Ekvádor pokrytý pouze roamingem O2. Pokrytí signálem je ale jen v městech. Kdo nemůže být bez mobilu, může si na místě koupit přístroj s dobíjecí kartou v ceně kolem 45 USD. Místní telefon: Lze zakoupit předplacené karty a z většiny telefonů lze volat i do ČR. Veřejné telefony jsou i v nejmenších městech a často i na vesnicích.

Internet: Ekvádor má dobré pokrytí internetem a internetové kavárny naleznete skoro v každém velké městě a v turisticky známých lokalitách. Hodina připojení na internet stojí od 1 USD v menších městech, do 4 USD ve větších městech.

Pošta: Známky jsou k dostání na poštách a v některých turistických obchodech. Pošta v Ekvádoru funguje spolehlivě, ovšem trasu Ekvádor - Evropa zdolá zásilka tak za dva týdny

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

EKVÁDOR / STRAVOVÁNÍ

Ekvádor je proslavený svým výborným ovocem, rybí kuchyní a nespočetným množstvím druhů andských brambor. Můžete vyzkoušet např. guy - tradiční jídlo, jehož kořeny sahají do dob Inků. Chutná jako něco mezi králíkem a kuřetem. Hlavní chod - rýže, brambory a maso jsou doplňovány ekvádorskou specialitou aji - horká omáčka. Každá restaurace má většinou svůj vlastní recept. Specialitou jsou pro Ekvádor také polévky: lorco - je vyrobená z avokáda, brambor a sýra, chupe de pescado - je ze zeleniny a ryb, yaguarlocro, vyrobenou z brambor a krve, caldo de pata - což je masový vývar s kousky kravských kopyt. Místní tuto polévku milují a zejména muži věří, že jim navrátí jejich sílu. Mezi další pokrmy, které můžete běžně najít v restauracích, patří - seco de pollo - dušené kuře s rýží a plátky avokáda, arroz con pollo - rýže smíchaná s kuřecím masem, pollo a la brasa - pečené kuře podávané s hranolky, lomo salteado - vepřový steak s cibulí a bramborem, seco de chiwo - dušené kozí maso s rýží, churrasco - výživný pokrm z pečeného vepřového,vajec, zeleniny, rajčat, brambor a avokáda, parrilladas - směs vepřového, hovězího a kuřecího grilovaného masa. Ekvádor je přímořský stát a velmi populární jsou po celé zemi pokrmy z ryb a možských plodů. Zejména v Quitu a ve velkých městech najdete nespočet restaurací s mezinárodní kuchyní. Tradičním nápojem vyráběným ve všech andských zemích je chicha. Vyrábí se kvašením kukuřice, rýže nebo juky.

EKVÁDOR / PODNEBÍ

Pro Ekvádor rozlišujeme dvě období. Období dešťů a období sucha. Počasí také velmi závisí na tom v jaké oblasti se pohybujete. Je velice nejisté a nikdy se nedá s jistotou říci, jaké můžete očekávat počasí. Tropicky žhavé pobřeží, kde průměrná teplota dosahuje 26°C (v období dešťů je ještě mnohem vyšší), se směrem na jih mění. Na jihu mnohem méně prší, počasí zde ovlivňuje Humboltův proud. Náhorní roviny jsou na srážky také poměrně chudé. Mírné horské klima je po celý rok poměrně konstantní (Quito 2 875m, průměrná teplota 15°C), rozdíly mezi denní a noční teplotou jsou však značné. V oblastech okolo rovníku jsou teploty mnohem nižší než si většina lidí představuje. Vlhká východní rovina Oriente je pokryta stále zeleným deštným lesem, teploty jsou zde poměrně vysoké a srážky časté. Průměrné zdejší teploty jsou mezi 26-28°C.

EKVÁDOR / KAM SE VYPRAVIT

 

Quito

Quito je hlavní město země ležící v jižní části státu Ekvádor v pánvi řeky Guayllabamba poblíž And. Quito leží v nadmořské výšce 2 850m a je to druhé nejvýše položené hlavní město na světě. Město leží na východním svahu aktivního stratovulkánu Pichincha (4794 m). Najdeme zde krásné historické centrum, Prezidentský palác, muzea, parky a mnoho dalších míst, které stojí za to navštívit. V samém centru města se nachází Náměstí nezávislosti (španělsky Plaza de la Independencia) na kterém stojí např. Prezidentský palác (španělsky Palacio del Gobierno), katedrála nebo Arcibiskupský palác (španělsky Palacio Arzobispal). Nedaleko náměstí naleznete Klášter sv. Augustína,ve kterém je pohřbeno mnoho hrdinů padlých v bojích o ekvádorskou nezávislost a byla zde také podepsána deklarace nezávislosti (10. srpna 1809). Dominantou Quita je malý kopec Panecillo v jižní části města, na jehož vrcholku stojí mohutná socha anděla.

Mitad del Mundo (španělský název pro střed světa)

Rovník se nachází v Ekvádoru, asi 20 km severně od Quita. Je to místo, kde rovník protíná důležitou ekvádorskou silnici - Panamericanu. Rovník je zde označen žlutou čárou. Čára vede přesně prostředkem památníku, ve kterém je umístěno etnografické muzeum. Z každé strany památníku je značka s písmenem světové strany na které se zrovna člověk nachází. Nahoře na památníku je umístěna zeměkoule.

Guayaquil

Guayaquil je největším a nejlidnatějším městem Ekvádoru. Město leží na severním kraji řeky Guayas. Město leží 250 km jihojihovýchodně od hlavního města Quito. Žije zde přibližně 2,91 mil. obyvatel.

Amazonská nížina

El Oriente - je výraz, kterým se označuje Amazonská nížina, pokrývající východ země. Oblast je porostlá věčně zeleným pralesem, exotickými rostlinami a představuje přirozené útočiště pro některé primitivní kmeny. Ekvádorský prezident vydal v roce 1999 nařízení, které zakazuje na území národních parků, jako je NP Cuyabueno, budoucí průzkumy, osídlování a těžbu ropy.

Cotopaxi

Cotopaxi (5897 m) je nejznámější a nejvíce navštěvovanou sopkou, kterou Ekvádor nabízí. Vulkán se nachází v národním parku Parque Nacional Cotopaxi, zhruba 70 kilometrů od hlavního města Quita. Vstup do národního parku je ve výšce 3100 metrů nad mořem. Od roku 1738 bylo zaznamenáno zhruba 50 erupcí, během nichž bylo třikrát zničeno nedaleké město Latacunga, které bylo vždy obnoveno. Poslední sopečná erupce, včetně malého zemětřesení, byla dokumentována v roce 1975. Na Cotopaxi poprvé vystoupil v roce 1872 německý geolog Wilhelm Reiss společně s Kolumbijcem Angelem Escobarem. Na dně kráteru stanuli jako první dne 2. září 1972 členové česko-polské expedice Cotopaxi 72 Bedřich Mlčoch a Jezry Dobrzyński. Výchozím místem při výstupu na vrchol Cotopaxi je chata José Ribas (4880 m). Silnice vede téměř až k chatě samotné, pěší výstup k chatě od brány národního parku trvá zhruba 2 dny. Pro výstup je potřeba mít základní vybavení (cepín, mačky, čelovka, případně lano). Pro výstup je nutná aklimatizace. Cesta na vrchol od chaty trvá průměrně 6 - 8 hodin, cesta zpět zhruba 3 hodiny.

Chimborazo

Chimborazo je s 6310 metry nejvyšší horou, kterou na území Ekvádoru najdete (vyhaslý čtvrtohorní stratovulkán). Leží mezi pásmy Východní a Západní Kordillery asi 150 km od hlavního města Quita a 30 km severozápadně od města Riobamba. Při dobré viditelnosti lze Chimborazo zahlédnout až z pobreží, z města Guayaquil. Sopka je součástí rezervace Reserva de Produccion Faunistica Chimborazo. Sopku Chimborazo má Ekvádor ve státním znaku. Chimborazo má pět vrcholů - Whymper (6310 m), Veintimilla (6267 m), Severní vrchol (6200 m), Centrální vrchol (6000 m) a Východní vrchol (5500 m). První zdařilý výstup provedl švýcarský horolezec Edward Whymper v roce 1880. První česká výprava stanula na vrcholu v roce 1972 v rámci expedice Cotopaxi 72.

Andská vysočina

La Sierra (Andská vysočina) je nejnavštěvovanější oblastí v zemi. Typickým znakem oblasti jsou kondoři, zasněžené vulkány, barevné indiánské trhy, lesy, horská jezera, horké prameny, památky z dob Inků a oblast paramo - vysokohorská křovinatá a travnatá oblast. Horský masív And je páteří země a rozděluje Ekvádor na dvě části - západní pobřežní část a východní amazonskou oblast. V tomto centrálním údolí žije skoro polovina populace státu Ekvádor a leží tu i hlavní město Quito.

Národní park Sangay

Národní park v Ekvádoru v provinciích Morona-Santiago, Chimborazo a Tungurahua. V parku se nachází dvě aktivní sopky, fauna a flóra je velmi rozmanitá, jelikož zde nachází jak deštné lesy, tak ledovce. Roku 1983 byl park pro své přírodní bohatství přijat mezi přírodní památky UNESCO.

Galapágy

Galapágy - španělsky Islas Galápagos, je název ekvádorského souostroví 19 sopečných ostrovů ve východní části Tichého oceánu asi 1000 km západně od státu Ekvádor. Jsou známé zvláštními druhy zvířat, které na ostrovech žijí, např. prehistoricky vyhlížejícími ještěry a obřími suchozemskými želvami. Galapágy se nacházejí po obou stranách rovníku. Ten přetíná severní část největšího ostrova Isabela. Souostroví má rozlohu 7 844 km², žije zde asi 13 000 obyvatel. Galapágy jsou ekvádorskou provincií. Hlavní město je Puerto Baquerizo Moreno na ostrově San Cristóbal. Nejznámější jsou ostrovy Isabela, San Cristóbal, San Salvador, Santa María a Santa Cruz. Souostroví je tvořené z kuželů mladých sopek. Některé jsou činné dodnes. Většinou jsou ostrovy suché. Mají černý povrch z lávových skal. Částečně zalesněné jsou pouze vrcholy sopek.

Galapágy objevili Španělé 10. března 1535. V té době nebyly ostrovy neobydlené. V 17. a 18. století používaly ostrovy pouze piráti a různí cestovatelé k doplňování vody. Do roku 1832 nepatřily ostrovy nikomu. Pak je anektoval Ekvádor. V roce 1835 na ostrovech přistál s výzkumnou lodí HMS Beagle britský přírodovědec Charles Darwin. Strávil zde 6 týdnů pozorováním živočichů. Výsledkem tohoto pozorování byla práce O původu druhů - slavná evoluční teorie. Ostrovy jsou pro svou jedinečnou faunu od roku 1934 jedním velkým národním parkem a v roce 1978 byly Galapágy zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Jarmila O.

Dobrý deň, V sobotu 24.7. som sa vrátila zo zájazdu č. 309 Peru a bolívijská džungľa. Chcem sa poďakovať CK Livingstone za úžasný program počas zájazdu a našej sprievodkyni p. Ľubici...

Seznamte se s ...

Mgr. Adam Bechný

Velký milovník Latinské Ameriky. Právě zde díky práci rodičů strávil celé dětství a dospívání. Cestování má v krvi - vždyť již jako tříměsíční batole překonal poprvé Atlantik a již tam zůstal. Momentálně studuje na Filozofické fakultě Karlovy univerzity....

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.