Chile - informace o zemi

Chile je jedním z nejvyspělejších států jihoamerického kontinentu. Délkou přes 4 000 km se táhne přes polovinu kontinentu. Jsou zde ukryty neskutečně krásné kouty přírody. Na východní hranici státu se táhne velehorské pásmo And tvořené množstvím vyhaslých a činných sopek. Ve střední části se nachází nejlidnatější část s hlavním městem Santiagem de Chile, na sever od něj se rozkládá poušť Atacama. V jižním cípu země leží nejjižněji položené město světa - Punta Arenas.

vlajka Chile

Chile - základní informace

Rozloha: 756 950 km²

Obyvatelstvo: 16,28 mil. obyvatel

Hlavní město: Santiago

Jazyk: španělština

Měna: 1 chilské peso (CLP) = 100 centavů

Náboženství: řím. katolíci (77 %), protestanti (13 %)

Národnostní složení: Chilané (90 % - běloši), Indiáni (9 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je -5 (-4 hod. = letní čas)

Mezinárodní předvolba: 0056, mobilní 00568, 00569

Důležitá telefonní čísla: Uniformovaná státní policie (Carabineros de Chile): 133, záchranná služba: 131, hasiči (Bomberos): 132, velvyslanectví ČR: 2321066, 2311910, fax: 2320707

mapa Chile

CHILE / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Pro návštěvu Chile budete potřebovat platný cestovní pas ČR, platnost pasu se doporučuje minimálně 90 dnů od předpokládaného data vstupu na území Chile, protože dohoda mezi ČR a Chile o bezvízovém styku umožňuje pobyt v Chile za účelem turistiky bez víza v délce až 90 dní. Imigrační služba vyžaduje bezvadný stav cestovních dokladů!!!

Víza a režim vstupu: Vízum k cestám do Chile za účelem turistiky není potřeba, pokud pobyt nepřekročí 90 dnů. Každý cizinec musí při vstupu na území Chilské republiky vyplnit imigrační kartu, její první část je mu imigračními úřady odebrána při vstupu a druhou část (kopii) je návštěvník povinen odevzdat při opuštění chilského území. Kopii této karty pečlivě uschovejte, v případě ztráty se zbytečně vystavujete administrativním průtahům při opuštění země. Vrácení kopie imigrační karty je vyžadováno i v případě pouze krátkého a dočasného opuštění chilského území např. při pěších výstupech na nejvyšší horu Ameriky Aconcaguu, která se nachází na argentinské straně hranice nebo při cestách do nejjižněji položených oblastí Chile, které jsou pozemní cestou přístupné pouze přes Argentinu (Národní park Torres del Paine, Punta Arenas, Puerto Natales apod.) Při vstupu na území Chile povinně každý cestující vyplní formulář chilské Zemědělské a veterinární služby (SAG), v němž deklaruje, že do země nedováží žádné rostliny, čerstvé ovoce a zeleninu, maso a masné výrobky a další potraviny. Je nutné počítat s poměrně důkladnými prohlídkami zavazadel jak po příletu na mezinárodní letiště, tak i na pozemních hraničních přechodech. Restrikce na dovoz potravin nedoporučujeme podceňovat. V Chile platí na převážené předměty při příjezdu a odjezdu celní omezení, která se nijak výrazně neliší od standardu běžného jinde ve světě: bezcelně lze přivézt a vyvézt 2 láhve alkoholu a 200 cigaret, vše ostatní nutno -s výjimkou předmětů osobní potřeby- deklarovat v celním prohlášení a zaplatit clo ve výši 9 procent. Povinná směna valut v Chile neexistuje. 

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

CHILE / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220 V, 50 Hz. Zásuvky mají 2-3 kulaté kolíky a pro naše ploché vidlice není třeba.

Telefon: Prakticky „na každém rohu" jsou tzv. „locutorios", kde vám požadované telefonní číslo vytočí, a poté zaplatíte skutečnou délku hovoru. Pro volání z mobilního telefonu musíte mít samozřejmě aktivovaný u svého operátora roaming. Některé typy telefonů v Jižní Americe nefungují. Informujte se proto před cestou u svého mobilního operátora nebo u prodejce mobilních telefonů, zda váš přístroj bude v Cille fungovat (mobilní operátoři v Americe fungují na frekvenci 1900 MHz, je třeba mít třípásmový mobil). Přestože všichni čeští operátoři mají v Chile smluvního partnera, může být problémem s hustotou pokrytí signálu, která je zejména v horách sporadická nebo žádná.

Internet: Internetové kavárny jsou v Chile naprosto všude, i v těch nejmenších osadách. Cena je zhruba 1 USD/30 min.

Pošta: Kvalitních pohlednic v ceně 300 - 500 CLP je slušný výběr, ale problémem bývá koupě známky, kterou lze získat výhradně na poště. Pohledy tak můžete poslat rovnou z pošty (otvírací doba 9.00 - 18.00, v sobotu 9.00/10.00 - 12.00). Do ČR jde pošta z Chile asi 10 dní a známka do EU stojí 470 CLP.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

CHILE / STRAVOVÁNÍ

Kořeny současné chilské kuchyně sahají až do poloviny 16. století, kdy se Chile stalo součástí španělského místokrálovství Peru. Španělé, Indiáni a kreolové žili tu pak vedle sebe a jejich kuchyně se navzájem ovlivňovaly. Pro kreolskou, tj. venkovskou kuchyni je charakteristické větší množství luštěnin a zeleniny na úkor masa. Tak vznikly mnohé chilské národní pokrmy, jako například fazolová polévka, bezmasé kukuřičné motýlky "humitas", kukuřičný hrnec "pastel de choclo" (zapečená kukuřičná kaše s mletým masem), nebo "čarkikán" (směs fazolí a různé zeleniny s masem). Chilští kovbojové a ledkoví dělníci si brali do práce těstové placky plněné ostrou masovou směsí "empanadas. Obyvatelé sychravých patagonských končin přispěli hovězím a jehněčím, hustými masovými i zeleninovými polévkami nebo hliněným kotlíkem plným hovězího a rybího masa, mušlí, klobás a brambor zvaným kuranto. Ve fjordech studených jižních moří a v prudkých řekách chilských And se loví množství mořských i sladkovodních ryb. Jejich králem je losos, který se podává syrový v marinádě jako ceviche nebo jako carpaccio. Před jídlem málokdo odolá pálence z vylisovaných hroznových slupek "pisko", o jejíž původ a název se pře Chile se sousedním Peru, smíchané s citrónem a trochou cukru. Vyhlášené je chilské víno, obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek a je chloubou chilského zemědělství. Zvláště proslulá je odrůda Cabernet Sauvignon, pro jejíž pěstování jsou v Chile snad nejlepší podmínky na světě. Vinná réva se v Chile začala pěstovat již v 16. století, dvě stě let předtím, než se objevila v Kalifornii. Od sedmdesátých let minulého století se v Chile začíná více uplatňovat také pivo. Od českého piva se však poněkud liší, neboť obsahuje více alkoholu a méně sladu. Asi nejprodávanější je pivo značky Cristal, podobné českému desetistupňovému pivu. 

CHILE / PODNEBÍ

Podnebí severního pobřeží Chile je vlivem studeného Peruánského vzduchu velmi suché, tropické, pouštní. V Americe průměrná teplota nejteplejšího měsíce února je 22 °C, nejstudenějšího srpna 16 °C a průměrný roční úhrn srážek je 0,8mm, což vyplývá, že Arica je jedno z nejsušších měst na světě. Podnebí na jihu přecházející v subtropické, mírné a subarktické, je pod vlivem oceánu s bohatými srážkami. Průměrná lednová teplota v Santiagu je 21 °C, červencová 14 °C, průměrný roční úhrn srážek je 460 mm. V Puerto Aisénu a v Puerto Monttu je průměrná lednová teplota mezi 14 a 15 °C, červencová 4,5 °C v Puerto Aisénu, 8 °C v Puerto Monttu. Průměrný roční úhrn srážek je 3000 mm v Puerto Aisénu, 2050 mm v Puerto Monttu.

CHILE / KAM SE VYPRAVIT

Santiago de Chile

Hlavní město Chile má okolo 5,5 mil. obyvatel. Patří mezi největší města Latinské Ameriky. Nachází se v nadmořské výšce 520m. Panuje zde mírné podnebí - v suchém létě (prosinec - až březen) teploty až kolem 35oC a s vlhčí zimou, kde teploty dosahují max. 15oC. Santiago bylo založeno Pedrem de Valdivia 12.2.1541. Valdivia zvolil polohu města kvůli mírnému podnebí a poloze, aby mohlo být město lehce bráněno. Blízko města Arica se nachází jedinečná krajina Altiplano, na které jsou rozsáhlé vulkány, slané močály i jezera v nadmořské výšce až 3 800 m, kde žijí indiáni Aymara. Můžete tu vidět lamy a alpaky.

Poušť Atakama 

Táhne se na 1 000 km okolo Pacifiku od jižní hranice Peru až do severních oblastí Chile. Místy zasahuje až 100 km do vnitrozemí až na úpatí Západních Kordiller a dosahuje nadmořské výšky 5000 m. Je tvořena směsí soli, písku a částečky lávy pocházející z And. Je to nejsušší místo na celém světě. Poušť je dokonale chráněna před jakoukoliv vlhkostí, neboť je ze všech stran obklopena pohořím. Atacama je typická náhlými teplotními výkyvy, které se v letním období pohybují od 0 °C v noci až po 50 °C přes den. Velký teplotní gradient urychluje intenzivní erozní činnost hornin. Nachází se zde velké množství mědi a jiných minerálů. Atakama je velmi řídce obydlena. Skrz poušť vede Pan-Americká dálnice. Uprostřed pouště se nachází oáza s názvem San Pedro de Atacama, národní rezervace Los Flamencos, Valle de la Luna či gejzír El Tito, který je nejvýše položeným gejzírem na světě. V poušti se nachází Evropská jižní observatoř (ESO), protože tato oblast se těší největšímu počtu bezoblačných dní a je daleko od lidských sídel, takže nic neruší pozorování noční oblohy.

Patagonie

Je to označení pro rozsáhlé území na jihu Jižní Ameriky. Na severozápadě ji ohraničují Andy, na severu řeka Río Colorado. Většina Patagonie náleží Argentině, zbytek Chile. Patagonie byla vždy vytouženým cílem horolezců a vyznavačů prvovýstupů. Odlehlost a nepřístupnost mnoha míst se k tomu přímo nabízí. Úchvatná příroda ještě málo dotčená civilizací a čistá krása okolní přírody okouzlí jistě i vás.

Ohňová země (španělsky: Tierra del Fuego)

Je souostroví u jižního cípu Jižní Ameriky. Nachází se mezi Magalhãesovým průlivem (ten ji odděluje od pevniny) a Drakeovým průlivem. Ohňovou zemi objevil v roce 1520 Fernão de Magalhães a pojmenoval ji podle ohňů, které uviděl v noci na ostrovech. Od roku 1881 je Ohňová země rozdělena mezi Argentinu a Chile.

Torres del Paine

Je chilský národní park, který byl v roce 1978 prohlášen za biosférickou rezervaci UNESCO. Nachází se v nejjižnějším chilském kraji XII Región de Magallanes y de la Antártica Chilena, asi 130 km severně od města Puerto Natales. Z hlavního města Santiago de Chile je vzdálen asi 2500 km vzdušnou čarou. Park je otevřený celoročně, každý rok jej navštíví skoro 100 000 turistů. S rozlohou 242 242 ha se jedná o jeden z největších národních parků Chile, a také údajně o jeden z nejhezčích. Na mnoha desítkách kilometrů cest v nadmořských výškách od 50 do 3000 metrů můžete vidět pštrosy nandu, lamy guanako či majestátní kondory. 17. února 2005 v parku způsobil český turista Jiří Šmiták svou neopatrností a souhrou nešťasných náhod při manipulaci s plynovým vařičem rozsáhlý požár a událost byla značně medializována. Zasaženo bylo skoro 6 % chráněného území, muselo být evakuováno přibližně 100 osob. Na obnově požárem zničené části parku se podílí i Česká republika.

Puntas Arenas

Punta Arenas je nejvýznačnějším městem na pobřeží Magalhãesova průlivu a hlavním městem chilské provincie Magallanes y la Antártica Chilena Region. Punta Arenas je třetí největší město v celé Patagonii, po Neuquénu a Comodoro Rivadavia. V roce 2002 mělo 120 000 obyvatel. Prvním Evropanem v okolí Punta Arenas byl Fernao de Magalhães, který v roce 1520 proplul okolo při své cestě kolem světa. V červenci je průměrná teplota 1,7 °C, zatímco v lednu 10,8 °C. Roční průměr je 6,3 °C. Za rok spadne 397 mm srážek, přičemž v nejdeštivějším měsíci, květnu, je to 43 mm. Město bičují ostré větry, dosahující rychlosti až 130 km/h.

Puerto Montt

Je přístavní město na jihu Chile. Leží v provincii Llanquihue a v jezerním regionu Los Lagos. Město bylo založeno roku 1853. Puerto Montt vzniklo díky financím z Německa jako nové město pro německé imigranty.

Magalhãesův průliv (podle španělského tvaru jména objevitele též Magellanův průliv)

Je průliv, nalézající se na jižním výběžku Jižní Ameriky a spojující Atlantský oceán a Tichý oceán. Průliv odděluje pevninskou část jihoamerického kontinentu od Ohňové země. Je významnou námořní cestou, spojující oba oceány; z důvodu nepříznivého klimatu je plavba průlivem obtížná.

Beagle

Beagle je průliv na jihu Jižní Ameriky. Leží mezi pobřežím Ohňové země a ostrovy Navarino a Hoste. Je pojmenován po anglickém výzkumném trojstěžníku HMS Beagle, který jako první proplul touto spojnicí mezi Atlantským a Tichým oceánem. Lodi tehdy velel známý mořeplavec a hydrograf Robert FitzRoy. Na palubě byl i britský přírodovědec Charles Darwin, který v letech 1831 až 1836 při své cestě kolem světa sbíral materiál pro svou evoluční teorii. Největšími přístavy v průlivu jsou Ushuaia (Argentina) a Puerto Williams (Chile).

Villarrica (španělsky Lago Villarrica nebo Lago Mallolafquén)

Je jezero v regionu La Araucanía ve středním Chile. Nachází se u západního úpatí And u severozápadních svahů stejnojmenné sopky v národním parku Los Paraguas. Má rozlohu 172 km². Leží v nadmořské výšce 230 m.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Julius P.

Líbilo se mi prakticky vše, ale SAFARI byl velký zážitek. Také Masajové. Oba průvodci Petr Hejtmánek i Marek Telička byli výborní, Marek na horách, Petr v parcích.

Seznamte se s ...

Ing. Pavel Dostál

Naprostý pohodář, věčně s úsměvem na tváři. Sportovec tělem i duší. Můžete ho najít na „prkně" v příbojových vlnách světových oceánů, v zimě na snowboardu, přes léto na skalách. Po světě se začal toulat již jako náctiletý. Nepálské hory, dlouhé pobyty...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.