Bolívie - informace o zemi

Bolívie též zvaná „Tibet Ameriky", je nejvýše položená a nejizolovanější ze všech zemí amerického kontinentu. Území dnešní Bolívie bylo ve 30. letech 16. století dobyto Španěly. Více než 50% obyvatelstva je indiánského původu a stále udržují starodávné tradice. Území zasahuje do několika klimatických pásem od zasněžených hor a solných pouští s lagunami a gejzíry po savany a tropickou džungli. Bolívie je nejen zemí nevšedních přírodních krás, ale také tradičního folklóru této oblasti světa.

vlajka Bolívie

Bolívie - základní informace

Rozloha: 1 098 580 km²

Obyvatelstvo: 9,1 milionu obyvatel

Hlavní město: La Paz a Sucre

Jazyk: španělština, kečuánština, aymarština

Měna: 1 boliviano (BOL) = 100 centavů

Náboženství: řím. katolíci (82 %), protestanti (11 %)

Národnostní složení: Indiáni (42 %), mestici (31 %), kreolové a běloši (27 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je - 5 hod.

Mezinárodní předvolba: 00591, mobilní 005917

Důležitá telefonní čísla: důležitá telefonní čísla v La Pazu: první pomoc: rychlá lékařská pomoc 2783509, policie: 2225016

mapa Bolívie

BOLÍVIE / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Čeští občané, kteří cestují do Bolívie musí být držiteli cestovního pasu ČR s platností nejméně 6 měsíců. V případě ztráty, odcizení cestovního dokladu vydává náhradní cestovní doklad zastupitelský úřad ČR v Limě (Peru). Po domluvě se zastupitelským úřadem ČR v Limě je možné obdržet náhradní cestovní doklad na honorárním konzulátu v La Pazu.

Víza a režim vstupu: Bolívie zrušila s účinností ode dne 1.10. 2003 vízovou povinnost pro turistické cesty občanů ČR. Délka pobytu v Bolívii nesmí přesáhnout dobu 90 dnů.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

BOLÍVIE / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220V + 110V; 50Hz, americký typ zásuvky (dva ploché hroty)

Telefon: Kód Bolívie je +591. Volání do Evropy přijde cca za 3 minuty na 12 USD.

Internet: Internetové kavárny jsou téměř na každém rohu. Ceny se pohybují v rozmezí 0,25 - 3 USD/ hod.

Pošta: Pošty jsou i v menších městech. Pošta v Bolívii funguje poměrně spolehlivě a trasu Bolívie - Evropa zdolá zásilka tak za dva týdny

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

BOLÍVIE / STRAVOVÁNÍ

Bolívie je velmi rozmanitá a stejná je i její kuchyně. Je velice pestrá a zpracovává opravdu vše, co zpracovat může. Záleží na tom v jakém regionu a nadmořské výšce se nacházíte. Hodně bolívijských jídel je z hovězího či kuřecího masa nebo ryb. Jako příloha se podává rýže, brambory nebo hlávkový salát. Někdy je celý pokrm ponořený do pálivé omáčky připravené z brambor a z locotos - malých pepřových lusků. Snídaně neboli desayuno se většinou skládá z kávy, chleba nebo jiného druhu pečiva. Oběd je hlavním jídlem dne. Mnoho restaurací nabízí takzvané almuerzo, což znamená jednoduchý oběd. Skládá se většinou z polévky, hlavního chodu a kávy nebo čaje. V některých restauracích se podává salát a dezert. Tento celý chod je obvykle o polovinu levnější než když si vybíráte jednotlivá jídla z jídelního lístku. Večeře la cena je obvykle podobná obědu, není ale už tak rozsáhlá. Důležitou součástí jídelníčku jsou polévky. 

BOLÍVIE / PODNEBÍ

Podnebí Bolívie je různého charakteru, záleží na nadmořské výšce a topografii. Obecně je však chladnější než mnoho turistů očekává. Narazíte zde na klima tropických deštných oblastí ale i na arktické mrazy. Dokonce i v mírných, zalesněných oblastech na severu, nejsou mráz a teploty pod bodem mrazu nemožné, zejména během „surazo", studeného větru z Patogonie a argentinské pampy. Přestože Bolivie leží poblíž rovníku, její vysoká nadmořská výška a nechráněné prostory přispívají k rozdílnému počasí. Letní deštivé období trvá od listopadu do března a zimní období sucha od dubna do října. 

BOLÍVIE / KAM SE VYPRAVIT

Bolívie je země nacházející se v srdci Jižní Ameriky s velkým počtem původního obyvatelstva. Úchvatná bolívijská příroda nabízí cestovatelům celou škálu geografických typů: od zasněžených vrcholků And, přes rozsáhlé neobydlené savany až po nepřístupné deštné pralesy amazonské oblasti. V řadě národních parků a biologických rezervací se můžete zblízka dotknout divoké přírody. Bolívie patří k jedněm z nejbezpečnějších zemí kontinentu, i když zároveň k těm nejchudším. Výjimkou jsou poměrně časté vnitropolitické nepokoje, díky kterým se často na několik dní zastaví chod celé země. Bolívie je rozdrásaná socálními protiklady s nahořklou příchutí koky, jež jedněm přináší pohádkové bohatství a druhým alespoň pomáhá překonávat hlad a únavu.

Jezero Titicaca

Titicaca - jezero v Centrálních Andách. Západní část jezera patří Peru, východní část Bolívii. Je to největší jezero v Jižní Americe a největší vysokohorské jezero a zároveň nejvýše položené splavné jezero na Zemi. Nachází se na Altiplanu, náhorní plošině And. Má rozlohu 8288 km². Je 194 km dlouhé a maximálně 65 km široké. Průměrně je hluboké 140 až 180 m a dosahuje maximální hloubky 304 m (i když někteří domorodci tvrdí, že je bezedné). Leží v nadmořské výšce 3821 m. V jezeře je mnoho velkých a malých ostrovů, na kterých se nachází pozůstatky kultury Inků, např. Isla del Sol. Do jezera ústí více než 25 řek a na jezeře se také nachází 42 umělých ostrovů Islas flotantes indiánů Uros. Teplota povrchové vody uprostřed jezera je stálá (11 až 12 °C). U břehu teplota významně kolísá a dokonce se v létě v noci zálivy a pobřežní části pokrývají ledem.

Altiplano

Altiplano (španělsky vysočina, náhorní rovina) je rozsáhlá náhorní plošina oddělující horské masivy západních a východních And. Po Tibetské plošině je druhým nejrozsáhlejším útvarem tohoto typu na Zemi. Nachází se ve vnitrozemí Jižní Ameriky, převážně na území Bolívie a Peru, částečně zasahuje do Chile a na sever Argentiny. Rozloha náhorní plošiny činí okolo 170 000 km², průměrná nadmořská výška je 3600 m. Západní a východní stranu ohraničuje horský pás And (Cordillera Occidental a Cordillera Central) s mnoha aktivními vulkány, severní jezero Titicaca a na jihu se nachází jedno z nejsušších míst na zeměkouli - poušť Atacama. Samotná oblast Altiplana je řídce osídlená, hustěji zalidněná jsou jen území v okolí jezera Titicaca a hornické oblasti (nacházejí se zde poměrně velká ložiska stříbra, mědi, cínu a zinku). Altiplano je známé též nejvýše položenou železniční tratí na americkém kontinentu, spojující města Cuzco a La Paz. V oblasti leží několik velkých jezer - na severu jezero Titicaca, v centrální části jezero Poopó a Coipasa, v jižní části slané jezero Salar de Uyuni

La Paz

La Paz - je administrativní hlavní město Bolívie. Je to nejvýše položené hlavní město na celém světě. Žije zde přibližně 1 milion obyvatel. La Paz je umístěno v údolí řeky Choqueyapu. Poblíž se nalézá městečko El Alto, kde je umístěno mezinárodní letiště. La Paz je zajímavé především díky svým unikátním obchůdkům, neobvyklou topografií a tradiční kulturou. Městu se často přezdívá „Tibet Ameriky". Nespočet specializovaných tržišť - mimo potravinových a květinových také „trh černý", doktorský či čarodějnický.

Sucre

Sucre, dříve známé jako Charcas, La Plata a Chuquisaca, je oficiální hlavní město Bolívie. Je sídlem Nejvyššího soudního dvora, Ústavního soudu, Soudní rady a Hlavní republikové prokuratury, vláda však sídlí v La Pazu. Město, které má v současnosti asi 230 000 obyvatel, se nachází ve středu jižní části Bolívie v nadmořské výšce 2790 m, což z něj činí jedno z nejvýše položených hlavních měst na světě. V roce 1991 bylo zařazeno do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Isla del Sol

Ostrov slunce. Ostrov, jenž je podle legend místem narození slunce. Tento ostrov je rájem pro pěší turisty, protože tu mimo lodí nenajdete žádné dopravní prostředky. Leží v části jezera Titicaca, která spadá do Bolívie. Ostrov nabízí řadu historických památek: komplex Pilko Kaina a dvoupatrový Inkův palác na jihu ostrova, nebo komplex Escalera del Inca / Fuente del Inca s přírodním pramenem, který byl již v dobách Inků odveden do kamenných kanálů a napájel vodní zahradu a terasy, kostel Iglesia de San Antonio najdete v Tukani. Dalšími zajímavosti jsou komplexy Chincana, Cha´llapampa, Templo del Sol nebo muzeum Marka Pampa.

Copacabana

Copacabana je malebné městečko ležící mezi městy La Paz a Puno. Najdete ho na západě Bolívie, na břehu jezera Titicaca. Každoročně se zde koná řada festivalů a jiných, převážně folklórních slavností. Dominantou města je katedrála postavená v tzv. maurském stylu.

Sajama

Sajama (španělsky Nevado Sajama) je s výškou 6542 m nejvyšší horou Bolívie. Nachází se v jihozápadní části země v departementu Oruro, asi 20 km od hranic s Chile, v národním parku Sajama. Vulkán je tvořený převážně andezitovými horninami a posetý četnými lávovými dómy. Hora má poměrně pravidelný kuželovitý tvar s výrazným vrcholovým ledovcem.

Poopó

Роорó (španělsky Lago Poopó) je slané jezero v Centrálních Andách v jihozápadní části Bolívie. Je pozůstatkem obrovského zaniklého jezera Ballivián. Má rozlohu 2 500 km². Dosahuje maximální hloubky 3 m. Leží v nadmořské výšce 3690 m.

Potosí

Nejvýše položené město světa (4090 metrů) leží na jihu Bolívie. V 18. století to bývalo nejbohatší město světa. Hora, tyčící se nad městem, se po právu nazývala Cerro Rico - Bohatá hora, naleziště stříbrné hory. A dodnes se v dolech těží stejně jako před stoletími a vy můžete být u toho! Doly jsou největší atrakcí Potosí, jinak na bolívijské poměry uspořádaného městečka se spoustou koloniálních budov. Ráno se nafasují gumáky, oblek, helma s čelovkou, na trhu se nakoupí dynamit, doutnáky, 90% alkohol, limonády, coca a vyráží se. Průvodce, bývalý horník, vysvětlí, jak správně žvýkat koku, jak se zapaluje doutnák a popisuje boha podzemí.

Salar de Uyuni 

Je největší solná rovina na světě. Zabírá 10 582 čtverečních kilometrů. Tato solná pláň se nalézá na jihozápadě Bolívie, blízko vrcholků And. Pláň se nachází v nadmořské výšce 3 650 m.n.m. Před 40 000 lety zde bylo velké jezero. Jezero však postupem času vyschlo a zbyli po něm dvě menší jezera - Poopó a Uru Uru a dvě hlavní solné pouště - Salar de Coipasa a větší Uyuni. Odhaduje se, že se zde nachází 10 milionu tun soli.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Jana a Vladimír S.

Děkujeme Vaší cestovní kanceláři za krásnou dovolenou, kterou jsme strávili na ostrovech Mauricius a Réunion. Velký dík patří také Hance Dubois díky které byla naše dovolená naprosto...

Seznamte se s ...

Mgr. Martin Falc

Znalec španělštiny a portugalštiny studoval na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Nadšený milovník dobrodružství a poznávání. Osud ho zavedl na americký kontinent a on tak propadl svodům Střední Ameriky. Nedokázal se nevrátit a podnikl expediční...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.