Belize - informace o zemi

Belize je plná přírodních krás. Většina území je chráněna státem. Vnitrozemí je hustě zalesněné, najdeme zde nejvyšší vodopád ve střední Americe nebo jedinou jaguáří rezervaci na světě. V džunglích žije nepřeberné množství zvířat. Belize jako jedina  z mála středoamerických zemí nemá sopky, nicméně jižní vnitrozemská část je poměrně hornatá. Jejím lákadlem jsou korálové ostrovy s výbornými možnostmi pro porápění a šnorchlování, ale také zříceniny pyramid a dalších starodávných staveb mayské civilizace ukryté v divoké džungli.

vlajka Belize

Belize - základní informace

Rozloha: 22 966 km²

Obyvatelstvo: 301 270 milionu obyvatel

Hlavní město: Belmopan

Jazyk: angličtina(úřední), španělština, kreolština

Měna: Belizský dolar = 100 centů.

Náboženství: Obyvatelstvo je římskokatolického a protestantského vyznání.

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního času je - 8 hodin.

Mezinárodní předvolba: 501

Důležitá telefonní čísla: Červený kříž 273319, Hasiči 911, Policie 911

mapa Belize

BELIZE / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Při vstupu do Belize je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců, zpáteční letenka nebo prokázání se prostředky na zpáteční cestu. Při cestě automobilem nebo jiným motorovým vozidlem jsou vyžadovány řidičský průkaz, doklad o vlastnictví automobilu či motor. vozidla a doklad o pojištění vozidla (může být zakoupen na hraničním přechodu při vstupu do země).

Víza: Občané ČR mohou vstoupit na území Belize bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 30 dnů ode dne vstupu, pokud se nejedná o výdělečnou činnost či studijní pobyt. O prodloužení pobytu nad 30 dnů lze požádat příslušné imigrační úřady přímo v Belize.
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

BELIZE / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: V Belize je elektrické napětí 110 V a zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory.

Telefon: Všude jsou v Belize rozmístěny telefonní automaty na karty. Karty distribuuje společnost BLT a dají se koupit v obchodech, hotelech nebo na benzínkách.

Internet: Internet je v Belize velmi rozšířen. Připojení má většina kaváren a hotelů.

Pošta: Pošta v Belize funguje spolehlivě, zdejší pošta je nejlépe fungující institucí v celé Střední Americe. Trasu Belize - Evropa zdolá zásilka už za osm dní.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

BELIZE / STRAVOVÁNÍ

Kuchyni v Belize tvoří směsice latinsko-americké a karibské kuchyně. Hlavní potravinou je rýže a fazole. Všude jsou k dostání empanadas (plněné taštičky). Belizská kuchyně je velice chutná. Oběd se v Belize podává obvykle mezi polednem a 13:00. V Belize City a ve větších městech je velký výběr restaurací. Jsou tam i stánky s rychlým občerstvením. Všude je plno pouličních prodavačů. Belize je přímořský stát a proto místní kuchyně obsahuje i plno ryb a darů moř. Hlavním pivem je Belikin. V některých vesnicích podávají i vína z lesních plodů a oříšků. Dobrou volbou je rum. Má vynikající chuť. Nealkoholické nápoje nejsou ničím výjimečné. Čerstvé džusy jsou k dostání jen málokde. 

BELIZE / PODNEBÍ

Klima v Belize je tropické pod vlivem severovýchodních pasátů s množstvím srážek (kolem 2500 mm). Průměrné roční teploty se pohybují mezi 23 °C až 28 °C. 

BELIZE / KAM SE VYPRAVIT

Belize, dříve Britský Honduras, je nezávislým státem poměrně krátce. Jako v jedné z mále zemí kontinentu je zde oficiálním jazykem angličtina, i když především na jihu země se bez problémů domluvíte i španělsky. Největším lákadlem jsou zejména kilometry nádherných pláží a korálových útesů, nabízejících návštěvníkům nezapomenutelné zážitky spojené s potápěním či rybařením. V belizské džungli jsou také k vidění mayské památky, zejména zříceniny prehistorických staveb, většinou pyramid. Divoká, leč krásná příroda zase zcela jistě nadchne ty cestovatele, kteří na svých cestách preferují dobrodružství. Formální hlavou státu Belize je královna Alžběta II., ale skutečnou moc má ve svých rukou parlament a vláda v čele s premiérem. Většinu území Belize pokrývá pobřežní nížina, pouze na jihovýchodě se zvedají Maya Mountains, které přesahují 1000 m n.m. Východní pobřeží je lemováno skupinou 130 písečných ostrůvků a korálových útesů, známých pod společným názvem Bariéra Belize (největší korálový útes na západní polokouli, zapsán do světového dědictví UNESCO). Největšími řekami jsou Belize a na hranicích s Mexikem Hondo.

Belize City

Belize City je největším městem státu Belize. Je správním centrem stejnojmeného distriktu Belize. Belize City je významným přístavem a průmyslovým, finančím i dopravním centem celé země. Město leží na pobřeží Honduraského zálivu blízko ústí řeky Belize, zároveň je vstupní branou do belizského mořského národního parku Bariéra Belize (největší korálový útes na západní polokouli).

Belmopan

Belmopan je hlavní město Belize. V roce 2006 zde podle sčítání žilo kolem 15 000 obyvatel. Jméno Belmopan bylo uměle vytvořeno ze slov Belize a Mopan (místní řeka). Město leží v nadmořské výšce 76 metrů. Roku 1971 hurikán Hattie zničil tehdejší hlavní město Belize City. Belizská vláda tak postavila v geografickém středu země nové město Belmopan, kam přestěhoval všechny úřady. Nyní je sídlem i mnoha obchodních organizací.

Národní park Blue Hole

NP leží v pohoří Maya Mountains hned vedle silnice Hummingbird Highway. V džungli je ukryté sladkovodní jezero, ve kterém je velmi příjemné se vykoupat. Zajímavý je také systém podzemních jeskyní, které může zvídavý cestovatel bez většího nebezpečí prozkoumat.

Bariéra Belize

Bariéra Belize je korálový útes, který se nachází při pobřeží Belize. Je téměř 300 km dlouhý a po Velké útesové bariéře, ležící u pobřeží Austrálie, je Bariéra Belize druhým největším korálovým útesem na světě. Je domovem stovek druhů živočichů. Pro svou unikátnost byla bariéra v roce 1996 přiřazena ke světovému dědictví.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Eva a Zdeněk K.

Vážení, dovoluji si, touto cestou, poděkovat vaší cestovní kanceláři, že vyslala na cestu za poznáním po jižní Americe svoji průvodkyni Katarínu Strihovou. Právě tuto neděli jsme se...

Seznamte se s ...

Mgr. Jana Wilson

Osud ji zavál na samý jižní cíp afrického kontinentu. Trvale žije v Kapském městě, vdala se tu a dlouhá léta se věnuje průvodcování po JAR, Zimbabwe, Botswaně a Namibii. Je rozená optimistka a skvělá organizátorka. Z jejích úst uslyšíte stovky příběhů...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.