Aljaška - informace o zemi

Mezi 50. a 75. rovnoběžkou severní polokoule leží jedna z nejméně obydlených oblastí Severní Ameriky - poloostrov Aljaška a Aleutský oblouk. Kordillery právě zde vrcholí nejvyšším štítem kontinentu Mount McKinley (6l93 m). Celá oblast zaujímá plochu téměř 2 mil km2, (25% leží za polárním kruhem, za 62 rovnoběžkou, kde byla naměřena nejnižší teplota -64o C) a jejím dominantním přírodním znakem je velehorský reliéf Kordiller.

vlajka Aljaška

Aljaška - základní informace

Rozloha: 9 629 090km²

Obyvatelstvo: 301,1 milionu obyvatel

Hlavní město: Washington

Jazyk: angličtina

Měna: 1 americký dolar (USD) = 100 centů

Náboženství: protestanti (58 %), řím. katolíci (21 %), židé

Národnostní složení: běloši (73 %), černoši (12 %), latinoameričané (11 %), Asiaté, Indiáni, Inuité

Časové pásmo: časový posun proti České republice je:

Centrální část: -7 hod.(letní čas = -6hod.)

Aljaška: -10 hod.(letní čas = -9 hod.)

Mezinárodní předvolba: 001, Aljaška 001907

Důležitá telefonní čísla: policie, záchraná služba, požárníci: 911 (na celém území USA) Informace o telefonních číslech v USA: 1+888+555-1212 nebo 411

mapa Aljaška

ALJAŠKA / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Platný cestovní pas ČR opatřený platným vízem USA. Doba platnosti cestovního pasu musí přesahovat povolenou dobu pobytu o 6 měsíců.

Víza a režim vstupu: S účinností od 17. listopadu 2008 je Česká republika zařazena do bezvízového programu Spojených států amerických (Visa Waiver Program, zkráceně „VWP"). Od tohoto data mohou občané ČR přijet do USA buď bez víza nebo mohou jako doposud cestovat za dosavadních podmínek a použít platné vízum. Bezvízový program se vztahuje pouze na krátkodobé turistické nebo obchodní cesty do 90 dnů pobytu. Pro cestování do USA bez víza musí každý cestující, včetně nezletilých dětí, vyplnit registrační formulář ESTA (https://esta.cbp.dhs.gov) a mít vlastní platný ePas (cestovní pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji, v ČR vydáván od 1.9.2006).

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

ALJAŠKA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: Napětí a frekvence je 120V, 60Hz. Americké hranaté zásuvky - musíte si zakoupit adaptér.

Telefon: S mobilním telefonem z Evropy pochodíme spíše ve větších městech. Mobilní telefon z České republiky vám na Aljašce fungovat nebude, i kdybyste měli telefon se čtyřmi pásmy. Z telefonního automatu stojí místní hovor cca $0,35, hovor do ČR cca $1,32/min. Při telefonování do ČR točíme nejdříve předvolbu 011. Značné částky uspoříme používáním telefonních karet (calling, prepaid card). Jsou k dostání na pumpách, v supermarketech atd. a voláme s nimi po USA i do zahraničí a stojí mezi $10-150. Sazby jsou mnohem nižší než při volání s mincemi ($0,05-0,10/min po USA, $0,25-0,80 do ČR).

Internet: Internet je v USA naprosto běžný. Přístup k internetu a elektronické poště je zcela zdarma ve veřejných knihovnách - Public Library. Najdeme je ve všech městech, někdy i v těch nejmenších.

Pošta: Poštovní úřady USA - Post Office - jsou ve všední dny otevřeny od 9 do 17 hodin. V sobotu zavírají v pravé poledne. Ceny poštovních známek: pohlednice a dopis v rámci USA $0.34, do Evropy - pohlednice $0.70, dopis $0.80.

Očkování: Žádné povinné očkování při cestě do USA není. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

ALJAŠKA / STRAVOVÁNÍ

Lovné zvěře, ryb a mořských plodů má Aljaška ještě stále velkou zásobu. Aljaška začala být osidlována počátkem 19. století. Pak přišli zlatokopové a první bílí osídlenci, kteří pocházeli především z Holandska, Německa a Skandinávie. Přivezli s sebou své zvyky a ústně tradované recepty, mimo jiné "tajný" předpis na chlebový kvásek. Vlivy ze severní Evropy jsou tedy v kuchyni dnešní Aljašky nejsilnější. K tomu si připočtěme něco čínské kuchyně, pocházející z dob, kdy se importovaly laciné pracovní síly z Číny. Důležitou roli hrají v aljašské kuchyni dostupné ingredience. Sem patří už zmíněná lovná zvěř, nesmírné bohatství ryb a plodů moře v přímořské části a konečně borůvky, brusinky a maliny. Hlavním zdrojem potravy je a vždycky byl - losos.

ALJAŠKA / PODNEBÍ

Aljaška má podnebí, v porovnání s ostatními 49 státy USA, chladné. Klima se ale také v rámci státu, kvůli jeho velikosti, značně liší. Sníh se přirozeně vyskytuje na celém území Aljašky. Podnebí v hlavním městě Juneau na jihovýchodním výběžku lze asi nejlépe popsat jako chladnější verze Seattlu. Nejvyšší i nejnižší zaznamenané teploty na Aljašce byly naměřeny v oblasti vnitrozemí. Aljaška má na severu podmínky, které přesně odpovídá představám o klimatu za polárním kruhem. Jedná se o arktické tundrové pásmo s dlouhými velmi studenými zimami a krátkými chladnými léty. V městě Barrow je také v červenci nejnižší průměrná teplota jen těsně nad nulou: 2 °C. Srážková činnost je v této části Aljašky jen mírná, mnoho míst nemá více než 250 mm srážek ročně, a to zejména ve formě sněhu, který se udrží téměř po celý rok.  

ALJAŠKA / KAM SE VYPRAVIT

Aljaška je největší stát USA a leží nejseverněji v Severní Americe. Jeho rozloha je 1 717 854 km², na nichž žije asi 627 000 obyvatel. Hlavním městem je Juneau, největším Anchorage. Na jaře 1867 byla Aljaška koupena Spojenými státy od Ruska 7,2 mil. dolarů (5 centů za hektar), což činí přibližně 90 000 000 v roce 2003. Důvody pro koupi byly různé, od faktu, že ruská carská pokladna zela prázdnotou, po skutečnost že si ruské vedení uvědomovalo, že je Aljaška dlouhodobě neudržitelná kvůli vzdálenosti a blízkosti Britského domia Kanady. Dále byl nemalým důvodem krach projektu výstavby telegrafní soustavy, která vedla z Kalifornie do kontinentální severní Ameriky, přes Beringovu úžinu do Moskvy, kde se napojovala na celoevropskou síť. USA investovala do projektu přes 3 miliony dolarů (v té době), ruská strana podstatně menší částku. Všechna tato pro i proti se nasčítala, až došlo 30. března 1867 tehdejším ministrem zahraničí Williamem H. Sewardem k uspořádání koupě od Ruského impéria. Tato koupě se později ukázala pro USA velice výhodnou z hospodářského i strategického hlediska. Otevřel se přístup k obrovskému přírodnímu bohatství, které Aljaška nabízí - nerostné bohatství, možnosti rybolovu, rozsáhlé lesy, kožešiny. Na Aljašce byla objevena velká naleziště zlata, převážně okolo řek Yukon a Klondike. Na sever začaly během zlaté horečky přicházet desítky tisíc kopáčů v naději, že narazí na bohaté naleziště. Aljaška se za posledních 10 let zalidnila a populace se téměř zdvojnásobila. Významným pro obchod se stal lov lososů a velryb. S objevy nalezišť ropy se rozvíjel průmysl. Aljaška získala status legitimního státu USA 3. ledna 1959. Za působení prezidenta USA Eisenhowera byla Aljaška přijata za stát USA, jako první stát, který přímo nesousedí s ostatními americkými státy. 3. ledna 1959 se tedy Aljaška stala 49. státem USA.

Anchorage

Anchorage je s počtem obyvatel 272 687 (2004) největším městem Aljašky. Město bylo založeno roku 1914, když k němu dorazila Aljašská železnice. V Anchorage žijí více než dvě pětiny obyvatel Aljašky.

Juneau

Juneau je hlavní město amerického státu Aljaška. Město dostalo název podle prospektora Joa Juneaua, který ve městě hledal zlato. Před tímto se městu říkalo Rockwell nebo Harrisburg. Město bylo založeno přibližně 18. října roku 1880, kdy byla oblast města vyznačena dvěma muži, kteří zde založili důlní stanoviště. Po roce se z dočasného tábora stalo první město založené poté, co byla Aljaška koupena Američany od Rusů. Hlavním městem je od roku 1906.

NP Denali 

Národní park pod Mt. McKinley. Protože je park poměrně vysoko, je tu jen málo stromů. Na planinách mezi nimi se pasou a bojují mezi sebou sobi, toulají se baribalové i grizzliové a na skalách se pasou horské kozy. Navíc jsou zde úžasné výhledy na zasněžené kopce.

Mount McKinley nebo Denali na Aljašce je nejvyšší hora v Severní Americe, s výškou 6194 metrů. Hora leží v centru národního parku Denali. Hora se nachází v centrální části pohoří Alaska Range, které vyplňuje jižní část centrální Aljašky. Našli byste ho přibližně 210 km severozápadně od Anchorage a 250 km jihozápadně od Fairbanks. Vrchol leží přibližně 56 km od nejbližší silnice.

Lesotundra 

Lesy se spoustou jezírek a jezer ledovcového původu. Na západě Kenaiského poloostrova, a v centrální části mezi Alaska Range a Chugach Mts.

Daší zajímavá místa

Angel Rocks (sev. od Fairbanks), Fairbanks a muzeum zlaté horečky, Chena hot springs. Cook Inlet (záliv u Anchorage) kde jsou často viět velryby. Alaska Range (pusté nádherné hory, pokračování Denali na východ).


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Magda P.

Vážení cesovatelé Livingstonu, nedávno jsem se vrátila z dovolené na Mauriciu a tímto bych chtěla poděkovat za výborné průvodcovské služby paní Gavlasové, která byla vždy ochotna...

Seznamte se s ...

Ing. Jitka Popelková

Spoluzakladatelka a jednatelka CK LIVINGSTONE. Cestování se pro ni stalo velkou vášní. Prožila a přežila značnou část dlouhých asijských expedic MARCO POLO i HEDVÁBNOU STEZKU. Společně s Rudolfem Švaříčkem procestovala Africký kontinent. Podílela se na...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.