Zimbabwe - informace o zemi

Zimbabwe láká rozmanitostí přírodních krás. Hornatá krajina přechází v buš, vodní živly vytváří jedny z nejkrásnějších vodopádů světa - Viktoriiny vodopády. Zimbabwe je také domovem mnoha druhů divoké zvěře. Ruiny staveb svědčí o jeho pestré minulosti.

vlajka Zimbabwe

Zimbabwe - základní informace

Rozloha: 390.580 km²

Obyvatelstvo: 13,265 milionu obyvatel

Hlavní město: Harare

Jazyk: angličtina

Měna: 1 zimbabwský dolar (ZWD) = 100 centů

Náboženství: animisté (40 %), křesťané (30 %)

Národnostní složení: Mašonové (71 %), Matabelové (16 %), běloši (2 %)

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas) :+1 hod.

Mezinárodní předvolba: 00263

Důležitá telefonní čísla: rychlá záchranná pomoc 994, hasiči 993, policie 995

mapa Zimbabwe

ZIMBABWE / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Platný pas s minimální platností dalších šest měsíců od data vydání víza. Při příjezdu ze země, kde se vyskytuje žlutá zimnice, je nutno se prokázat mezinárodním očkovacím průkazem s platnopu vakcinací proti této nemoci

Víza a režim vstupu: Občané ČR mohou obdržet turistická víza po příletu na mezinárodním letišti či na ambasádě ve Vídni. Poplatek za vízum je 30 USD (jeden vstup) nebo 45 USD (dva vstupy).

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

ZIMBABWE / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220V 50Hz, v Zimbabwe se používají jiné typy zásuvek než v ČR. V praxi to znamená, že pro používání přístrojů od nás potřebujete adaptér, který je k dostání v obchodech s elektronikou. V ČR je rovněž k dostání univerzální adaptér pro celý svět tzv. ježek. Adaptér je možné zakoupit i na místě.

Telefon: V Zimbabwe je mnoho telefonních automatů na karty i na mince. Po volání do zahraničí je nejlepší koupit telefonní kartu na poště. Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou. V Zimbabwe je problém s Vodafonem. Aktuální podrobnější informace žádejte u svého operátora. Pokrytí signálem není všude dostatečně silné.

Internet: Internet je velmi pomalý, ceny se pohybují okolo US$3 až US$4 za půl hodiny.

Pošta: Poštovní služby jsou relativně dobré, zvláště ve větších městech.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

ZIMBABWE / STRAVOVÁNÍ

Nejen v Harare, hlavním městě Zimbabwe, je rozmanitá mezinárodní kuchyně, neboť obsahuje kuchyně ze všech kontinentů. Kuchyně je kombinována s místními plodinami, s cílem získat oblíbené pokrmy s místními příchutěmi - to je např. případ těstovin a vegetariánských jídel, které spojují italskou kuchyni s místní: lasagne s krémovým špenátem, houby, dýně a chřest nebo rollatini se zeleninou, opékané ořechy, mango a šafránová omáčka.

ZIMBABWE / PODNEBÍ

Zimbabwe leží v tropickém pásmu, ale její příjemnější podnebí ovlivňuje nadmořská výška a vnitrozemská poloha. Zimy jsou suché a často chladné, deště přicházejí v teplejších letních měsících. Na severu převládá vliv monzunů, jih je převážně v oblasti pasátů. Tropické podmínky zmírňuje nadmořská výška náhorní plošiny. Průměrná teplota nejteplejšího měsíce října nepřevyšuje většinou 23°C, v nejchladnějším měsíci červnu se průměrná teplota pohybuje mezi 12 až 15°C, Harare 22°C až 14°C. V údolí řeky Limpopo a Zambezi jsou teploty 32 - 38°C. Srážky přicházejí většinou v létě (listopad - březen).

ZIMBABWE / KAM SE VYPRAVIT


Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády, naprostý skvost Zimbabwe - 1688 metrů široká a 108 hluboká trhlina, kterou se v období dešťů valí 550 miliónů litrů vody za minutu. Tato perla Zimbabwe vznikla asi před 150 miliony let působením vulkanických, tektonických a erozivních sil. Eroze působí stále a vodopády se tedy stále mění. Protože vodopády leží přímo na hranici mezi Zambií a Zimbabwe, můžete se rozhodnout, ze které země je navštívíte. Právě ze Zimbabwe se návštěvníkům naskytne široký pohled na celé vodopády.  

Bulawayo

Bulawayo je podobně jako Harare jednou z hlavních turistických zastávek. Město je sídlem Národního muzea s cennými geologickými, botanickými, zoologickými, kulturními a historickými sbírkami.

Hlavní město Harare

Známé taky jako Salisbury, je dnes rozmanitým městem plným parků, zahrad, bulvárů a moderní architektury. V hlavním městě žije přibližně 1,6 mil. obyvatel. Za nákupy můžete navštívit několik nákupních galerii nebo tržiště (Mbare Markets), která jsou pro cestovatele plná překvapení. V období duben až říjen nabízí Harare jako zajímavoé místo k návštěvě trh s tabákem.

Ruiny Velkého Zimbabwe

Zříceniny sídelního komplexu Velké Zimbabwe. Slovo Zimbabwe v překladu znamená "Dům z kamene" a dlouhá století to bylo pojmenování starověkých kamenných ruin. Nachází se na jihovýchodě Zimbabwe asi 30km od města Masvigo. Jedná se o dvě oblasti uzavřené do kamenných zdí. Tyto zdi jsou 6 metrů široké a 12 metrů vysoké a jsou vystavěny bez použití malty. Jedná se o nejvýznamnější památku lidského osídlení na území jižní Afriky. V době největší slávy mělo město 10 000 obyvatel a bylo zde vystavěno z důvodu příznivých klimatických podmínek, které svědčili zemědělství.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

S. Maruška

V Mustangu i v celém Nepálu se nám opravdu líbilo a náš zvláštní dík patří všem zaměstnancům a spolupracovníkům nepálské CK za perfektní servis a podporu během celého pobytu. Chvílemi...

Seznamte se s ...

Ing. Marcel Kubášek

Velký pohodář a příjemný společník. Cestování ho okouzlilo již po první cestě za hranice všednch dnů, do Asie. I když procestoval africký kontinent křížem krážem, učarovala ho právě Jihovýchodní Asie. Destinace nabízející poznání rozmanité  kultury,...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.