Zimbabwe - informace o zemi

Zimbabwe láká rozmanitostí přírodních krás. Hornatá krajina přechází v buš, vodní živly vytváří jedny z nejkrásnějších vodopádů světa - Viktoriiny vodopády. Zimbabwe je také domovem mnoha druhů divoké zvěře. Ruiny staveb svědčí o jeho pestré minulosti.

vlajka Zimbabwe

Zimbabwe - základní informace

Rozloha: 390.580 km²

Obyvatelstvo: 13,265 milionu obyvatel

Hlavní město: Harare

Jazyk: angličtina

Měna: 1 zimbabwský dolar (ZWD) = 100 centů

Náboženství: animisté (40 %), křesťané (30 %)

Národnostní složení: Mašonové (71 %), Matabelové (16 %), běloši (2 %)

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas) :+1 hod.

Mezinárodní předvolba: 00263

Důležitá telefonní čísla: rychlá záchranná pomoc 994, hasiči 993, policie 995

mapa Zimbabwe

ZIMBABWE / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Platný pas s minimální platností dalších šest měsíců od data vydání víza. Při příjezdu ze země, kde se vyskytuje žlutá zimnice, je nutno se prokázat mezinárodním očkovacím průkazem s platnopu vakcinací proti této nemoci

Víza a režim vstupu: Občané ČR mohou obdržet turistická víza po příletu na mezinárodním letišti či na ambasádě ve Vídni. Poplatek za vízum je 30USD (jeden vstup) nebo 45USD (opakovaný vstup).

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

ZIMBABWE / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220V 50Hz, v Zimbabwe se používají jiné typy zásuvek než v ČR. V praxi to znamená, že pro používání přístrojů od nás potřebujete adaptér, který je k dostání v obchodech s elektronikou. V ČR je rovněž k dostání univerzální adaptér pro celý svět tzv. ježek. Adaptér je možné zakoupit i na místě.

Telefon: V Zimbabwe je mnoho telefonních automatů na karty i na mince. Po volání do zahraničí je nejlepší koupit telefonní kartu na poště. Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou. V Zimbabwe je problém s Vodafonem. Aktuální podrobnější informace žádejte u svého operátora. Pokrytí signálem není všude dostatečně silné.

Internet: Internet je velmi pomalý, ceny se pohybují okolo US$3 až US$4 za půl hodiny.

Pošta: Poštovní služby jsou relativně dobré, zvláště ve větších městech.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

ZIMBABWE / STRAVOVÁNÍ

Nejen v Harare, hlavním městě Zimbabwe, je rozmanitá mezinárodní kuchyně, neboť obsahuje kuchyně ze všech kontinentů. Kuchyně je kombinována s místními plodinami, s cílem získat oblíbené pokrmy s místními příchutěmi - to je např. případ těstovin a vegetariánských jídel, které spojují italskou kuchyni s místní: lasagne s krémovým špenátem, houby, dýně a chřest nebo rollatini se zeleninou, opékané ořechy, mango a šafránová omáčka.

ZIMBABWE / PODNEBÍ

Zimbabwe leží v tropickém pásmu, ale její příjemnější podnebí ovlivňuje nadmořská výška a vnitrozemská poloha. Zimy jsou suché a často chladné, deště přicházejí v teplejších letních měsících. Na severu převládá vliv monzunů, jih je převážně v oblasti pasátů. Tropické podmínky zmírňuje nadmořská výška náhorní plošiny. Průměrná teplota nejteplejšího měsíce října nepřevyšuje většinou 23°C, v nejchladnějším měsíci červnu se průměrná teplota pohybuje mezi 12 až 15°C, Harare 22°C až 14°C. V údolí řeky Limpopo a Zambezi jsou teploty 32 - 38°C. Srážky přicházejí většinou v létě (listopad - březen).

ZIMBABWE / KAM SE VYPRAVIT


Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády, naprostý skvost Zimbabwe - 1688 metrů široká a 108 hluboká trhlina, kterou se v období dešťů valí 550 miliónů litrů vody za minutu. Tato perla Zimbabwe vznikla asi před 150 miliony let působením vulkanických, tektonických a erozivních sil. Eroze působí stále a vodopády se tedy stále mění. Protože vodopády leží přímo na hranici mezi Zambií a Zimbabwe, můžete se rozhodnout, ze které země je navštívíte. Právě ze Zimbabwe se návštěvníkům naskytne široký pohled na celé vodopády.  

Bulawayo

Bulawayo je podobně jako Harare jednou z hlavních turistických zastávek. Město je sídlem Národního muzea s cennými geologickými, botanickými, zoologickými, kulturními a historickými sbírkami.

Hlavní město Harare

Známé taky jako Salisbury, je dnes rozmanitým městem plným parků, zahrad, bulvárů a moderní architektury. V hlavním městě žije přibližně 1,6 mil. obyvatel. Za nákupy můžete navštívit několik nákupních galerii nebo tržiště (Mbare Markets), která jsou pro cestovatele plná překvapení. V období duben až říjen nabízí Harare jako zajímavoé místo k návštěvě trh s tabákem.

Ruiny Velkého Zimbabwe

Zříceniny sídelního komplexu Velké Zimbabwe. Slovo Zimbabwe v překladu znamená "Dům z kamene" a dlouhá století to bylo pojmenování starověkých kamenných ruin. Nachází se na jihovýchodě Zimbabwe asi 30km od města Masvigo. Jedná se o dvě oblasti uzavřené do kamenných zdí. Tyto zdi jsou 6 metrů široké a 12 metrů vysoké a jsou vystavěny bez použití malty. Jedná se o nejvýznamnější památku lidského osídlení na území jižní Afriky. V době největší slávy mělo město 10 000 obyvatel a bylo zde vystavěno z důvodu příznivých klimatických podmínek, které svědčili zemědělství.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Alena K.

Se svoji známou jsme se zúčastnily zájezdu č. 212 do Vietnamu. Chci touto cestou poděkovat vaší CK za perfektně připravený program a za přidělení bezvadného průvodce Pavla Dostála....

Seznamte se s ...

Roman Filipský, M.F.A.

Dlouhá léta žil a studoval v Americe a Oceánii. Zavalený tituly si zamiloval Afriku a zapomenutý ostrov Nová Guinea. Na University of Connecticut přednášel grafiku, malbu a kresbu. Pro americkou universitu v New Yorku se podílel na výzkumu umění jižního...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.