Uganda - informace o zemi

Ne náhodou nazval Winston Churchill Ugandu „perlou Afriky". Rozkládá se v oblasti, kde se setkává východoafrická savana s džunglí západní Afriky. Nalezneme zde místa jako je národní park Bwindy se světovým unikátem - horské gorily, kanál Kazinga - místo s největší koncentrací hrochů na světě. Můžete zde pozorovat šimpanzy v jejich přirozeném prostředí. Safari v afrických národních parcích je snad tím nejzajímavějším, co matka příroda dosud ve světě dokáže nabídnout. Takhle nějak asi vypadala naše planeta před stovkami let.

vlajka Uganda

Uganda - základní informace

Rozloha: 236 040 km²
Obyvatelstvo: 26,885 milionu obyvatel
Hlavní město: Kampala
Jazyk: angličtina
Měna: 1 ugandský šilink (UGX)
Náboženství: křesťané (78 %), muslimové (7 %)
Národnostní složení: bantuští černoši (60 %), Niloti (23 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) :+2 hod.
Mezinárodní předvolba: 00256
Důležitá telefonní čísla: Telefonní číslo pro nouzové případy (policie, ambulance, hasiči) je 999. V Kampale lze doporučit Kampala International Hospital (tel. 340531)
Ekomika - přírodní zdroje (ropa, měď), turistika - safari
mapa Uganda

UGANDA / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 6 měsíce delší než plánovaný pobyt. Nadále se doporučuje mezinárodní očkovací průkaz.

Víza a režim vstupu: Vízum do Ugandy zakoupíte po příletu na mezinárodní letiště. Vízový poplatek činí 50 USD.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

UGANDA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 240V 50Hz. Dobíjení baterek je možné. Zásuvky vyžadují adaptér dle anglické normy.

Telefon: Mezinárodní předvolba: +256. Hovory z pevné linky lze uskutečnit z pošty nebo ze soukromé telefonní kanceláře - má podobu malého stánku na ulici a tvoří poměrně hustou siť. Mobilní telefony se zde začínají těšit velké oblibě. Je zde několik místních operátorů. SIM karty místních operátorů je možné běžně koupit za pár dolarů. Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou všech operátorů (T-Mobile, O2, Vodafone), ale pokrytí není tak kvalitní jako u nás a signál není všude dostatečně silný. Občas dochází k problémům s přijímáním či odesíláním SMS zpráv. Bližší informace žádejte u svého operátora.

Internet: Internetové kavárny jsou k dispozici ve velkých městech a turistických centrech. V některých z nich je také možno zálohovat data z digitálních fotoaparátů vypálením na CD nebo DVD.

Pošta: Známka na dopis i pohled do Evropy je za US$ 0,35/40. obvyklá doba doručení je týden.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

UGANDA / STRAVOVÁNÍ

Ugandská kuchyně se skládá z tradičních receptů s vlivy kuchyně anglické, arabské a asijské (především indické). Hlavní jídla jsou většinou s omáčku nebo dušené s arašídy, fazolemi nebo masem. Tradiční jídlo je z ugali (kukuřičné krupice) nebo matoke (vařená kaše ze zelených banánů) na jihu, nebo vyrobené z ugali - prosa v severních oblastech. Kuřecí maso, ryby (většinou čerstvé, ale je také sušené), hovězí, kozí a skopové se tak běžně nejí.

UGANDA / PODNEBÍ

Uganda leží na rovníku a tudíž má tropické kontinentální podnebí s letním počasím po celý rok. Díky nadmořské výšce zde nejsou na safari nesnesitelná vedra. Nejtepleji je od prosince do února, kdy se denní teploty pohybují kolem 29°C. Ve vyšších polohách je chladněji. V jižní části Ugandy probíhá od března do května a do října do listopadu období dešťů. Přičemž nejvlhčím měsícem je duben. Na severu území je období vlhka od dubna do října. Vrcholky nejvyšších hor jsou dokonce pokryty sněhem.

UGANDA / KAM SE V VYPRAVIT


Kampala

V roce 1906 dostala Kampala status města a v roce 1915 byla dokončena železnice spojující ji s pobřežím. Během povstání po vyhlášení nezávislosti město utrpělo, nejvíce snad vyhoštěním asijské komunity. Později se majetek vracel do rukou původních majitelů a Kampala se postupně vyvíjí v moderní velkoměsto. Nyní je Kampala hlavním městem státu Uganda.

Národní park Murchinson Falls

Návštěva tohoto parku na území státu Uganda se vyplatí hlavně pro jeho rozmanitou scenérii. Čím více na sever cestujete, tím více převažuje savana. Jih parku má zelený bujný porost a nalezneme zde mnoho malých osad, v jejichž okolí jsou pěstovány banány. Hlavní atrakcí není safari, ale vodopády. Je to unikátní a dech beroucí přírodní úkaz, nejmocnější příval vody na světě.

Národní Park Queen Elizabeth

Národní park královny Alžběty a jeho safari je zcela výjimečným skvostem státu Uganda. Tento park pokrývá v západní Ugandě plochu 1978 km2; na severu je ohraničen pohořím Ruwenzori a na západě Edwardovým jezerem. Park leží v oblasti Afriky, kde se střetávají dva typy vegetačních pásem - deštný prales táhnoucí se tisíce kilometrů na západ až k pobřeží Atlantiku a jiho a východoafrická step. Park je proslulý svým velkým množstvím ptactva - asi 540 druhů.

Fort Portal

Je zelené, příjemné a tiché město na severovýchodním konci pohoří Ruwenzori ve státě Uganda. Je centrem oblasti pěstování čaje a zároveň provinciálním centrem oblasti Kabarole.

Narodní Park Semliki

Je jedním z nejmladších ve státě Uganda, vznikl roku 1993. Je to jediný nížinný deštný prales a džungle ve východní Africe a tím i ve státě Uganda, zabírající území 220 km2. Nejzajímavější etnickou skupinou žijící v této oblasti jsou Batwa (Pygmejové), lovci-sběrači, kteří byli a stále jsou závislí na pralese a kteří se na toto území přistěhovali z Konga. Jejich životní styl se nyni mění díky styku s okolními komunitami.

Měsíční pohoří Ruwenzori

Livingstone objevil v roce 1855 Viktoriiny vodopády na řece Zambezi a v letech 186667 usilovně pátral po pramenech Nilu. Spatřit samotné "Mountain of the Moon" - "Měsíční pohoří" se mu však nepodařilo. Sir Stanley se při své dobrodružné pouti k pramenům Nilu v roce 1876 přiblížil k "Modrým horám". O dvanáct let později, v roce 1888 se Stanley stal prvním cizincem, který spatřil na vlastní oči bájné "Měsíční pohoří", které Uganda do té doby úspěšně ukrývala.

Národní park Bwindy a gorily

Leží v jihozápadní části Ugandy na hraně západní větve příkopové propadliny, pokrývá plochu 321 km2. V místním jazyce znamená Bwindy „místo temnoty" a tento název má souvislost s velkou hustotou vegetace (hustý podrost, liány a bujná vegetace). Území se táhne kolem hranice Ugandy a Kongo v oblastech Kabale a Rukungiri, severozápadně od Kisoro a Kabale. Prales Bwindy byl jako lesní rezervace ustaven roku 1932, poté v roce 1961 jako zvířecí rezervace. Od roku 1991 je Bwindy Národním parkem.

V husté vegetaci můžete vidět opice druhu Colobus, skákající z větve na větev a slyšet jejich varovné signály. Šimpanzí rodiny, 20 až 30ti členné, hledají ovoce a jedlé rostliny. Tento prales je jednou z nejvýznamnějších oblastí, kde se vyskytují horské gorily. Uvádí se, že zde žije polovina světové populace těchto nejvzácnějších zvířat. Pozorování horských goril je organizováno v malých skupinách.

Horské gorily

Horskou gorilu poprvé objevil na horských svazích sopky Virunga severně od jezera Kivu 17.10. 1902 německý důstojník a badatel Robert von Beringei, který je podle sebe pojmenoval Gorilla beringei beringei. Od chvíle, kdy byla horská gorila před sto lety objevena, je její existence vážně ohrožena místními obyvateli, kteří kácejí okolní lesy, aby mohli pěstovat zemědělské plodiny a tabák na vývoz. Horské gorily se také zabíjejí - jednak kvůli masu a jednak kvůli tomu, aby se jejich mláďata mohla převézt do zoologických zahrad.

Gorily žijí v malých tlupách. Živí se téměř výlučně rostlinnou stravou, občas hmyzem a hlemýždi. Dožívají se 50 let. Čtvrtinu času věnují jídlu. Spí v noci v doupatech na zemi. Tlupa má velmi přísnou hierarchii, vládne nejstarší samec. Ten také o všem rozhoduje: kdy spát, jakým směrem jít, kdy hledat potravu. Gorily se velmi podobají lidem svou mimikou: krčí čelo, když jsou mrzuté, koušou se do rtů při nejistotě, ráno po probouzení zívají a protahují se. Společenské vztahy mezi příslušníky gorilí tlupy jsou pevné a láskyplné, podobně jako bývají v lidské rodině.

Přestože jsou tito lidoopi nyní přísně chráněni a jejich počet pomalu roste, není příliš co oslavovat. Ve 20. století totiž příslušníků tohoto živočišného druhu drasticky ubylo - ať už kvůli pytlákům nebo ničení jejich přirozeného prostředí. Z velké části se na záchraně goril podílela Dian Fosseyová, která vedla rozsáhlou kampaň proti pytlákům.

Existují jen tři země, ve kterých můžete navštívit horské gorily (Gorilla beringei): Uganda, Rwanda a Demokratická republika Kongo. Na světě je v současné době pouze asi 630 exemplářů gorily horské a asi polovina z nich žije v Ugandě. Většina z nich žije v NP Bwindy, několik exemplářů žije v NP Mgahinga, který je součástí vulkanického pohoří Virunga rozprostírajícího se přes Rwandu, Ugandu a RD Kongo.

Zajímavý článek o horských gorilách

Viktoriino jezero

43% této největší vodní plochy Afriky vlastní právě Uganda. Jedná se o druhé největší sladkovodní jezero na světě. Na jezeře je rozvinutá místní lodní doprava. Ve státě Uganda je hlavním přístavem Entebbe.

Národní park Kibale

Je tropickým deštným pralesem o rozloze 766 km2. Je zde největší koncentrace primátů na světě. NP Kibale patří mezi oblíbená místa v destinaci jakou je Uganda. Stromy dosahují až do výše 55 metrů. V NP Kibale žije 13 druhů primátů, více než 1400 šimpanzů, mnoho druhů hmyzu a ptáků. Kibale navazuje na Queen Elizabeth NP. Je zde bujná vegetace deštného pralesa a jedinečná fauna a flóra.

Národní park Mount Elgon

Je čtrtým největším ugandským parkem a leží asi 100 km severovýchodně od Jezera Victoria na hranici států Uganda a Keňa. Většina parku se nachází nad 2 000 m nad mořem. Tvoří jej travnaté porosty a horské lesy, kde žijí rozmanité druhy ptáků a zvířat. Zahrnuje také největší základnu vyhaslé sopky na světě. Jako nejvyšší bod byl určen Wagagai, který má výšku 4 321 metrů.

Národní park Mgahinga

Park byl založen na svazích pohoří Virunga na jihozápadě státu Uganda a je domovem horských goril. Je tu devět samostatných vyhaslých i aktivních sopek v Mgahinga parku, které se táhnou podél hranic s Rwandou a Demokratickou republikou Kongo. V parku žijí i další primáti, šakalové, dikobrazi, levharti, lesoni, sloni a další savci.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Účastníci zájezdu 115A12

Dovolujeme si Vám tímto poděkovat za zprostředkování zážitků, které jsme načerpali díky účasti na Vašem zájezdě 115-116 Keňa – Uganda. Na hladkém průběhu zájezdu má velkou zásluhu...

Seznamte se s ...

Mgr. Zuzana Pochylá

Vystudovala právnickou fakultu. Učarovaly jí outdoorové sporty, kterým se aktivně věnuje ve volných chvílích. Největší zálibu - canyoning - realizovala řadu let jako průvodce ve slovinských Julských Alpách, kde s tímto netradičním sportem seznamovala...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.