Tanzanie - informace o zemi

Tanzánie na svém území nabízí především krásu nedotčené divočiny v chráněných územích, kam se jezdí na safari. Národní parky východní Afriky jsou stále ještě plné zvěře. Nekonečné pláně Serengeti s nedozírnými stády zeber, pakoňů, žiraf, slonů, buvolů, gazel, kráter Ngorongoro s největší koncentrací zvířat na světě. Zájemce o vysokohorské treky zajisté uspokojí výstup na nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro, milovníci moře dají přednost pobytu na ostrově Zanzibar. Seznámit se můžete i s tradičním životem zajímavých místních etnik jako jsou například Masajové, kteří se navštěvují v rámci safari.

vlajka Tanzanie

Tanzanie - základní informace

Rozloha: 945 087 km²
Obyvatelstvo: 39,33 milionu obyvatel
Hlavní město: Dar es Salaam
Jazyk: svahilština, angličtina
Měna: 1 tanzanský šilink (TZS) = 100 centů, 1 USD = 1 300 TZS
Náboženství: muslimové (35 %), animisté (35 %), křesťané (30 %)
Národnostní složení: bantuští černoši (60 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) :+2 hod.
Mezinárodní předvolba: 00255, mobilní 00257
Důležitá telefonní čísla: telefonní číslo pro nouzové volání (policie, ambulance, hasiči) je 112
Ekonomika - přírodní zdroje (vodní energie, železná ruda), safari.
mapa Tanzanie

TANZÁNIE / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 6 měsíce delší než plánovaný pobyt. Nadále se doporučuje mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici.

Víza a režim vstupu: Vízum do Tanzanie stojí 50 USD a dá se získat na jakémkoliv hraničním přechodu či po příletu na letišti po vyplnění vstupní karty.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

TANZÁNIE / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 230V / 50Hz. České zástrčky se dají použít v některých místech, jinak je potřeba adaptér na britskou normu.

Telefon: Mezinárodní hovory mohou být uskutečněny z kterékoliv telefonní kanceláře ve větších městech. Hovory z pevné linky lze uskutečnit z pošty, telefonní budky (automat na karty) nebo ze soukromé telefonní kanceláře - má podobu malého stánku na ulici a tvoří poměrně hustou siť. Mobilní telefony se v těchto zemích začínají těšit velké oblibě. V každé zemi je hned několik místních operátorů. SIM karty místních operátorů je možné běžně koupit za pár dolarů. Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou všech operátorů (T-Mobile, O2, Vodafone), ale pokrytí není tak kvalitní jako u nás a signál není všude dostatečně silný. Bližší informace žádejte u svého operátora. Někdy bývá problém se zasíláním SMS zpráv.

Internet: Internetové kavárny jsou k dispozici ve všech velkých městech a turistických centrech. Ve většině z nich je také možno zálohovat data z digitálních fotoaparátů vypálením na CD nebo DVD.

Pošta: Známky na pohled stojí US$0,50 a na dopis US$0,60. Obvyklá doba na doručení pohlednic z Tanzanie je týden.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

TANZÁNIE / STRAVOVÁNÍ

Vliv mnoha kultur (britské, perské, arabské, indické, portugalské a africké) se odráží ve skladbě jídel, přičemž základem tanzanské kuchyně je maso s brambory nebo rýží (wali). Specialitou je ugali, hustá kukuřičná kaše, která se rukou namáčí v omáčce. Maso je obvykle hovězí, kozí nebo skopové, dušené společně s brambory a zeleninou, okořeněné hřebíčkem a kardamonem. Oblíbenou pochoutkou je nyama choma, kozí maso na grilu. K oblíbeným jídlům patří biryani (kořeněná rýže), curry a sambudaa (masové nebo zeleninové pastries). Moučníky se připravují z banánů, ananasu nebo manga. Tanzanie je navíc rájem pro milovníky ovoce a zeleniny.

TANZÁNIE / PODNEBÍ

Podnebí je ovlivňováno monzuny. V létě ovlivňuje podnebí severozápadní monzun a v zimě jihovýchodní pasát. Vzhledem k velikosti země je možno vylišit 4 typy chodu počasí. Přesto ve všech hlavní období dešťů připadá na měsíc březen až květen. Denní maxima jsou v našich teplejších oblastech kolem 30°C (Zanzibar), během safari se teploty pohybují v průměru kolem 25 °C, v noci teploty klesnou v průměru na 17°C (na hraně kráteru Ngorongoro ve výšce přes 2 000 m.n.n. může být pokles teploty i výrazně vyšší). Zanzibar je klasickým příkladem tropů, teploty přes den se pohybují kolem 30°C, přes noc výrazněji neklesají. Typická je i vysoká vzdušná vlhkost až kolem 75%.

TANZÁNIE / KAM SE VYDAT

Velká příkopová propadlina

Je na celé zeměkouli jedinečný přírodní jev a pyšní se jí právě Tanzánie. Propadliny se od údolí odlišují tím, že jsou výsledkem pohybů a zlomů v kůře zemské a nikoli výsledkem eroze půdy, způsobené vodními toky nebo ledem. Velká příkopová propadlina probíhající státem Tanzánie je dlouhá téměř 5000 km, začíná v pohoří Taurus v Turecku a odtud vede přes Mrtvé moře, Rudé moře a objevuje se na africkém kontinentu jako Afarská proláklina v severní Etiopii.

NP Lake Manyara

Národní park Lake Manyara je situován v severní části Tanzánie. I když se jedná o jeden z nejmenších parků (325 km2) na safari, obsahuje pestrou škálou vegetačních pásem. Za vstupní branou se tyčí mohutné smokvoně, tamarindy a rauvolfie. Dále na jih navazuje křovinná vegetace s termitišti a palmami porostlá travnatá savana. Cestou spatříme vedle krotonů, porostu pryšcovitých rostlin, také mahagonové stromy a keřovité mangovníky. Ve střední části se střídá hustá buš a akáciové lesy s otevřenou travnatou savanou. Největší pozoruhodností zde je výskyt stromových lvů - rarity této perly Tanzanie.

Národní park Ngorongoro

Ngorongoro je vulkanický kráter, nebo lépe řečeno kaldera, který se zrodil před dvěma miliony lety, 610 metrů hluboká, má průměr zhruba 20 km. Dýmající země v a kolem kráteru je domovem tisíce divokých zvířat mezi nimi 40 000 velkých savců jako jsou sloni, buvoli a velké kočky. Dokonce pro jedno zvíře - nosorožce - je kráter jako Noemova archa. Nikde jinde na světě nemůže člověk z takové blízkosti obdivovat a fotografovat divokou přírodu. Je zde nejkrásnější safari. Kráter je centrem ochranného pásma a zabírá 8 200 km2. K jiné atrakci patří ještě kráter Empakai a ještě sále aktivní Oldoinyo Lengai kráter, který je přibližně jednou za deset let aktivní.

Uprostřed kráteru Ngorongoro se nachází alkalické jezírko Magadi - jedno ze dvou alkalických jezer v oblasti příkopové propadliny. Okolo jezera Magadi je možné uvidět nejvíce zvěře na safari. Velké množství plameňáků, stáda pakoňů bělobradých zeber Bohmových, gazel Thomsonových a Grantových ti všichni postávají zde. V jezírku je možné vidět i hrochy. V hojném prostoru při okrajích dna kráteru je možné potkat i slony.

Do roku 1974 byl kráter součástí nedalekého parku Serengeti. Nyní je samostatnou rezervací. Masajové se díky mnoha omezením, vyplývajícím z chráněného postavení této části země, dnes již odstěhovali.

Zajímavý článek o národním parku Ngorongoro, Páření v národním parku Ngorongoro.

Zajímavý článek o životě Masajů z pera Petra Hejtmánka, který byl uvěřejněn v časopise Příroda.

Národní Park Serengeti

Je s plochou 14 763 km2 největším parkem Tanzánie. Jméno "Serengeti" znamená nekonečné pláně a je odvozené z jazyka Masajů. Nejznámějším znakem Serengeti je obrovská koncentrace divokých zvířat, jaká není k vidění na safari nikde jinde na světě, a každoroční migrace pakoňů. Každý, kdo měl možnost spatřit obrovská stáda pakoňů shromažďujících se před pochodem na sever, může potvrdit mimořádnost této podívané. Ve všech ekosystémech jsou vegetace a druh živočichů přebývajících v těsné blízkosti, vzájemně závislí. Hlavními rysy parku jsou jihovýchodní otevřené pláně s nízkou i vysokou trávou, akátové savany centrální části, kopcovitý a hustěji zalesněný sever, a rozsáhlé lesy a planiny černého jílu, kterým dominuje centrální horský hřeben v západní části.

S těmito různými vegetačními zónami a místy jsou spojené různé druhy zvířat. V parku bylo zaznamenáno téměř 500 druhů různých ptáků.

Zajímavý článek o budoucnosti národního parku Serengeti, Serengeti nesmí zemřít

Zajímavý článek Bernhard Grzimek.

Migrace zvířat

Každý, kdo měl možnost spatřit obrovská stáda pakoňů shromažďujících se před svým pochodem, může potvrdit mimořádnost této podívané. Ve všech ekosystémech jsou vegetace a druh živočichů přebývajících v těsné blízkosti vzájemně závislé. Pakoně jsou spolehlivým zdrojem potravy afrických predátorů - lvů, hyen, gepardů, psů hyenovitých a krokodýlů. Všechna tato zvířata se mohou spolehnout na přesuny pakoní v rámci národních parků Keni a Tanzánie. Při pouti za čerstvou trávou živenou sezónními dešti se do pohybu dává 1,2 milionu pakoní doprovázených obrovským množstvím zeber a gazel. Nejvyhledávanějším národním parkem za účelem pozorování safari a migrace na území Keni a Tanzánie je národní park Serengeti a Masai Mara.

Zajímavý článek MIGRACE VE VÝCHODNÍ AFRICE doplněný o filmové ukázky

Národní park sodného jezera Natron

Jezero Natron patří mezi alkalická jezera ležící na dně Velké příkopové propadliny. Vysoký obsah uhličitanů, dostatek slunečního světla a vysoká teplota na dně propadliny vytvářejí ideální podmínky pro některé rostliny, zejména pro modrozelené řasy. Ty se rychle množí, až přemění sliznaté vody alkalických jezer v hustou, hráškově zelenou polévku. Řasy jsou vynikající potravou pro živočichy, kteří je dovedou z vody vybírat. Žijí z nich milióny plameňáků. Odhaduje se, že na světě je asi šest miliónů plameňáků ve čtyřech, nebo pěti druzích. Nejméně polovina z nich, dobré tři milióny žije ve východoafrické propadlině. Nejpočetnější jsou plameňáci malí a plameňáci růžoví.

Zajímavý článek o národním parku sodného jezera Natron, Hrozba pro plameňáky.

Mt.Kilimandžáro (5895 m)

Tento skvost Tanzánie se skládá ze tří vyhaslých sopečných vrcholů: nejvyšší Kibo (5895 m), Mawenzi (5149 m) a Shira (4005 m). Kibo leží vprostřed masivu a je charakteristický zploštělým vrcholkem. Jeho součástí je Uhuru Peak, nejvyšší bod celého Kilimandžára. Přesto, že leží asi 400km jižně od rovníku - na severním uzemí Tanzánie, blízko hranic s Keňou - pokrývá vrcholovou část Kili horský ledovec. Kilimandžáro je součástí Národního parku Kilimandžáro, který byl založen v roce 1973, oficiálně otevřen v roce 1977. Prvním evropanem, který spatřil tuto dominantu Tanzánie a zároveň celé afriky, byl v roce 1848 křesťanský misionář Johann Rebmann. Po několika neúspěšných pokusech byl vrchol Kilimandžára zdolán v říjnu roku 1889 německým geologem Hansem Meyerem.

Zanzibar, Staré kamenné město

Staré Kamenné Město na ostrově Zanzibar je skvělé místo, kde se můžete procházet a ztratit, i když ne nadlouho. Každý zákrut uzounkých uliček vám ukáže něco zajímavého - školu plnou dětí recitujících verše z Koránu, krásné staré domy s převislými verandami, stinná náměstíčka posetá stoletými stromy, řady malých obchůdků vmáčknutých do stěn.

Zanzibar,Beit-al-Ajaib Zanzibar,Beit-al-Sahal

Je jedna z nejpozoruhodnějších staveb Kamenného města ostrova Zanzibar. Původně to byl sultánský palác a jedna z největších budov, kterou se Zanzibar pyšnil. Elegantní čtyřpatrová budova s verandami na všech stranách byla postavena v roce 1883 sultánem Bargašem (1870-88). Základní kámen tohoto paláce, nacházejícího se hned vedle Beit-al-Ajaib, byl položen roku 1828 sultánem Sejid Sajidem, vládcem Ománu a ostrova Zanzibar. Sloužil jako rezidence Al-Busajdských sultánů v Zanzibaru až do roku 1964, kdy byla dynastie svržena.

Zanzibar,Starý trh s otroky a Katedrála UMCA

Další významná pamětihodnost je anglikánská katedrála. Byla postavena roku 1877 jako první anglikánská katedrála na ostrově Zanzibar a ve Východní Africe vůbec. Stojí na místě Starého Otrockého Trhu.

Zanzibar, Prales Jozani

Tato přírodní rezervace se nachází asi 24 kilometrů jihovýchodně od města Zanzibar, mezi zálivy Chwaka a Uzi.

Rezervace Selous

Je pojmenována podle Federicka Courtney Selouse, je 4x větší než Serengeti a rozkládá se na ploše 54.600 km2, je to největší zvířecí rezervace nejen v destinaci jakou je Tanzánie, ale také i v Africe. V Selous je největší koncentrace slonů - asi 10.000, velké množství bůvolů, hrochů, krokodýlů a psů hyenovitých. Najdeme tu 350 druhů ptáků a 2000 různých druhů rostlin. V roce 1963 byl park Selous na území Tanzánie vyhlášen místem světového dědictví UNESCO.

Mafia

Ostrovy Mafia unikly masové turistice, jsou zde nádherné modré pláže, barevné ryby a korálové útesy. Mafia je Mekou pro potápěče v destinaci jakou je Tanzánie.

Ostrov Pemba

Na území Tanzánie je tajemné, kouzelné a přitažlivé místo s krásnou krajnou a plážemi a nazývá se ostrov Pemba. Je odlehlé, a proto zde není mnoho turistů. Místo je také známá tradičními souboji býků, kouzelnickými řemesly a hřebíčkem.

Národní park Tarangire

Návštěvníky Tanzánie v NP Tarangire nejdříve upoutá velké množství baobabů, zvlněná krajina s velkými stromy. Leží 120 km od Arushi. Pojmenován je podle řeky Tarangire, která tudy protéká. Nabízí stejné pozorování zvířat a safari jako ostatní parky na severu Tanzánie. Dochází zde také ke každoroční migraci zvěře během období sucha za vodou z řeky Tarangire. Během této doby je tu největší koncentrace zvířat v severní části Tanzánie. Nejlepší doba pro safari a návštěvu je od června do října, můžete tu také vidět velké krajty a početná stáda slonů, stěhovavé ptáky.

Národní park Arusha

Leží na rozloze 137 km2 mezi vrcholkem Kilimandžára a Mt Meru ve výšce od 1500 metrů v Momella do 4566 metrů na vrcholku Mt. Meru. Park byl založen v roce 1960 a zahrnoval Ngurdoto Crater a jezera Momella, v roce 1967 byla přidána i hora Meru, druhá největší hora Tanzánie. Fauna a flóra se mění podle topografie od lesů po bažiny. Park leží 25 km od výchozího bodu pro safari, kosmopolitního města Arusha, 58 km od Moshi. V parku žijí různí býložravci, opice, sloni, žirafy, hroši, levharti, hyeny, vodušky a další druhy antilop, nejsou zde lvi. Z vrcholku hory je krásný výhled do kráteru (3000 metrů). Žije zde 400 druhů ptáků.

Národní park Rubondo Island

Je to 10. národní park Tanzánie, leží na jihozápadě Lake Victoria. 240 km2 ostrova nabízí návštěvníkům Tanzánie nezapomenutelné zážitky. Kromě hlavního ostrova je tu i 11 malých ostrůvků. Na ostrově je rozmanitá fauna a flóra, můžete tu vidět malé tlupy šimpanzů, hrochy, vydry, různé druhy antilop, mangusty, ženetky a další. Je to ráj pro pozorovatele ptáků, kterých se zde vyskytuje asi 430 druhů.

Krátery Olmoti a Empakaai

V blízkosti neproslavenější rezervace v destinaci Tanzánie - Ngorongoro jsou další dva krátery méně známé a méně navštěvované. Jsou však velmi zajímavé na pěší safari. Kráter Olmoti je mělký a porostlý trávou, kromě Masajů (nejoblíbenější etnické skupiny Tanzánie) a jejich dobytka zde můžete vidět i bůvoly, antilopy losí a další druhy africké zvěře. Z okraje kráteru Empakaai jsou nádherné výhledy na zelený ráj, kráter je široký asi 6 km a asi jeho polovina je pokryta jezerem, jehož hloubka je až 85 metrů, stěny kráteru jsou až 300 metrů vysoké.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Robert K.

Dobrý den, vrátili jsme se ze skvělého zájezdu 307 - Peru - Bolívie - Argentina - Brazilie. Chci Vám tímto poděkovat za náplň zájezdu a za jeho dobrou organizaci. Fotoreportáž je na...

Seznamte se s ...

Mgr. Eva Vozková

Miluje cestování a poznávání, ráda sportuje. Všemi oblíbená, bez problémů zvládá jakýkoliv úkol. Šikovná, usměvavá a slovíčko "nejde" nezná. Stará se o celkový provoz kanceláře. Vždy rozesmátou pohodářku nerozhodí žádná nečekaná situace....

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.