Svazijsko - informace o zemi

Svazijsko je malým královstvím, které ale dokáže nabídnout mnoho. Safari v národních parcích, nádherné vodopády, možnosti pěší turistiky. Bohatá kultura, historie a tradiční královské festivaly vedle moderního světa kasin a golfových hřišť.

vlajka Svazijsko

Svazijsko - základní informace

Rozloha: 17.363km²

Obyvatelstvo: 1 104 343 obyvatel

Hlavní město: Mbabane

Jazyk: svazijština, angličtina

Měna: 1 lilangeni (SZL) = 100 centů, jako platidlo se používá jihoafrický rand

Náboženství: křesťané (87 %), animisté (21 %)

Národnostní složení: Svazijci (85 %), Zulové (10 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) :+1 hod.

Mezinárodní předvolba: 00268, mobilní 002686

Důležitá telefonní čísla: (v hlavním městě Mbabane): policie 404 2221, hasiči 43 333. Zdravotnická zařízení: Mbabane Clinic Service 404 2423, raleigh Fitkin Hospital 505 2211

mapa Svazijsko

SVAZIJSKO / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas platný po dobu pobytu v zemi. Pro cestování autem je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz.

Víza a režim vstupu: Úřady přestaly vyžadovat pro vstup na území Svazijska víza.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

SVAZIJSKO / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 230V 50Hz. Ve Svazijsku se používají odlišné typy zásuvek než u nás. V praxi to znamená, že pro používání přístrojů od nás potřebujete redukci, která je k dostání v obchodech s elektronikou. V ČR je rovněž k dostání univerzální redukce pro celý svět tzv. ježek. Adaptér pro JAR lze koupit v jihoafrických obchodech za cca 20 Rand.

Telefon: Na většině ve Svazijsku fungují i mobilní telefony s českou SIM kartou, ale signál není všude dostatečně silný. Podrobnější informace žádejte u svého operátora.

Internet: Internet je dostupný v Mbabane a Manzini.

Pošta: Pošta je otevřená od 8 hod. do 16 hod ve všední dny, o sobotách do 11 hod.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

SVAZIJSKO / STRAVOVÁNÍ

Jídlo se pohybuje v cenách od 2,5 USD. Svazijská kuchyně kombinuje tradiční ovoce a zeleninu, neobvyklou zvěř a ryby z oceánu. Mezi Svazijské recepty patří ryby marinované v zázvoru, rajčata a paprika, vařené v arašídovém oleji. Francouzská kuchyně zde měla také vliv, a proto se používají limetová šťáva, nakrájená zeleninu, česnek a marinády. Zvěřina, slavný svazijský humr a rozsáhlý repertoár ryb jsou základem opravdu propracované kuchyně. Nejneobvyklejší jídlo je z místního stromu, baobabu. Semena Baobabu se upravují sušené, nebo drcené, dužina z plodů se používá ve formě prášku k zahušťování omáček.  

SVAZIJSKO / PODNEBÍ

Podnebí je subtropické, poměrně vlhké a teplé. Srážky přicházejí především v létě. Ročně jich spadne mezi 500 až 1 400 mm. Počasí ve Svazijsku je díky mírným zimám a létům příjemné po celý rok. Období dešťů trvá od října do května. Průměrné roční teploty se pohybují okolo 23 ºC avšak na planinách mohou dosahovat až 40 ºC. V hornaté části se od května do srpna mohou vyskytovat mrazíky.

SVAZIJSKO / KAM SE VYPRAVIT

 

Manzini 

Největší město Svazijska. Manzini je typickým, rušným a výfukovými plyny znečištěným městem. Jedinými atrakcemi je obrovský trh a elegantní bílá budova katolické misie.

Mbabane

Hlavní město Svazijska, leží na severním konci údolí Ezulwini, mezi granitovými kopci a dolinami, které tvoří pohoří Dlangeni. Malé městečko je administrativním centrem státu.

Mlilwane Park 

Park ležící v samém srdci údolí Ezulwini, jeho bohaté, trávnaté plochy jsou útočištěm převážně pro stáda sudokopytníků, ale ani krokodýli nejsou v Mlilwane raritou. 

Mbabane

Mbabane je hlavní město afrického státu Swazijsko. Je však pouze sídlem vlády. Sídlo krále a parlamentu je ve městě Lobamba. Mbabane se nachází na západě až severozápadě státu Swazijsko u řek Mbabane a Polinjane v provincii Hhohho. Leží v nadmořské výšce 1200 m. Město s pouhými padesáti tisíci obyvatel vás jistě uchvátí!


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

R. H.

Dobrý den, minulý týden jsme se vrátili ze zájezdu Pohádková Patagonie. Dovolím si říct, že cestujeme poměrně hodně, ale CK Livingstone jsme si vybrali poprvé. Zájezd se opravdu vydařil,...

Seznamte se s ...

Michal Pokorný

Příjemný pohodář i velký vypravěč. Ovládá dva světové jazyky, španělštinu a angličtinu, které pravidelně využívá na svých cestách. Na toulkách po světě se zamiloval do Guatemaly a v poslední době se jeho letním domovem stala Aljaška.  Nejen zde...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.