Svazijsko - informace o zemi

Svazijsko je malým královstvím, které ale dokáže nabídnout mnoho. Safari v národních parcích, nádherné vodopády, možnosti pěší turistiky. Bohatá kultura, historie a tradiční královské festivaly vedle moderního světa kasin a golfových hřišť.

vlajka Svazijsko

Svazijsko - základní informace

Rozloha: 17.363km²

Obyvatelstvo: 1 104 343 obyvatel

Hlavní město: Mbabane

Jazyk: svazijština, angličtina

Měna: 1 lilangeni (SZL) = 100 centů, jako platidlo se používá jihoafrický rand

Náboženství: křesťané (87 %), animisté (21 %)

Národnostní složení: Svazijci (85 %), Zulové (10 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) :+1 hod.

Mezinárodní předvolba: 00268, mobilní 002686

Důležitá telefonní čísla: (v hlavním městě Mbabane): policie 404 2221, hasiči 43 333. Zdravotnická zařízení: Mbabane Clinic Service 404 2423, raleigh Fitkin Hospital 505 2211

mapa Svazijsko

SVAZIJSKO / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas platný po dobu pobytu v zemi. Pro cestování autem je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz.

Víza a režim vstupu: Úřady přestaly vyžadovat pro vstup na území Svazijska víza.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

SVAZIJSKO / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 230V 50Hz. Ve Svazijsku se používají odlišné typy zásuvek než u nás. V praxi to znamená, že pro používání přístrojů od nás potřebujete redukci, která je k dostání v obchodech s elektronikou. V ČR je rovněž k dostání univerzální redukce pro celý svět tzv. ježek. Adaptér pro JAR lze koupit v jihoafrických obchodech za cca 20 Rand.

Telefon: Na většině ve Svazijsku fungují i mobilní telefony s českou SIM kartou, ale signál není všude dostatečně silný. Podrobnější informace žádejte u svého operátora.

Internet: Internet je dostupný v Mbabane a Manzini.

Pošta: Pošta je otevřená od 8 hod. do 16 hod ve všední dny, o sobotách do 11 hod.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

SVAZIJSKO / STRAVOVÁNÍ

Jídlo se pohybuje v cenách od 2,5 USD. Svazijská kuchyně kombinuje tradiční ovoce a zeleninu, neobvyklou zvěř a ryby z oceánu. Mezi Svazijské recepty patří ryby marinované v zázvoru, rajčata a paprika, vařené v arašídovém oleji. Francouzská kuchyně zde měla také vliv, a proto se používají limetová šťáva, nakrájená zeleninu, česnek a marinády. Zvěřina, slavný svazijský humr a rozsáhlý repertoár ryb jsou základem opravdu propracované kuchyně. Nejneobvyklejší jídlo je z místního stromu, baobabu. Semena Baobabu se upravují sušené, nebo drcené, dužina z plodů se používá ve formě prášku k zahušťování omáček.  

SVAZIJSKO / PODNEBÍ

Podnebí je subtropické, poměrně vlhké a teplé. Srážky přicházejí především v létě. Ročně jich spadne mezi 500 až 1 400 mm. Počasí ve Svazijsku je díky mírným zimám a létům příjemné po celý rok. Období dešťů trvá od října do května. Průměrné roční teploty se pohybují okolo 23 ºC avšak na planinách mohou dosahovat až 40 ºC. V hornaté části se od května do srpna mohou vyskytovat mrazíky.

SVAZIJSKO / KAM SE VYPRAVIT

 

Manzini 

Největší město Svazijska. Manzini je typickým, rušným a výfukovými plyny znečištěným městem. Jedinými atrakcemi je obrovský trh a elegantní bílá budova katolické misie.

Mbabane

Hlavní město Svazijska, leží na severním konci údolí Ezulwini, mezi granitovými kopci a dolinami, které tvoří pohoří Dlangeni. Malé městečko je administrativním centrem státu.

Mlilwane Park 

Park ležící v samém srdci údolí Ezulwini, jeho bohaté, trávnaté plochy jsou útočištěm převážně pro stáda sudokopytníků, ale ani krokodýli nejsou v Mlilwane raritou. 

Mbabane

Mbabane je hlavní město afrického státu Swazijsko. Je však pouze sídlem vlády. Sídlo krále a parlamentu je ve městě Lobamba. Mbabane se nachází na západě až severozápadě státu Swazijsko u řek Mbabane a Polinjane v provincii Hhohho. Leží v nadmořské výšce 1200 m. Město s pouhými padesáti tisíci obyvatel vás jistě uchvátí!


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Bob B.

S určitým časovým odstupem třídím fotky a rekapituluji si zájezd do Bhútánu a Nepálu. Zájezd považuji za velmi zdařilý. Atraktivní destinace, příroda, památky, příjemní místní lidé....

Seznamte se s ...

PhDr. Dana Kyndrová

Jako dítě strávila dva roky v Alžírsku. Na Filozofické fakultě UK v Praze vystudovala obor ruština-francouzština a poté dvanáct let tyto jazyky učila na katedře jazyků strojní fakulty ČVUT a AMU. V roce 1992 pedagogickou činnost ukončila a od té doby...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.