Súdán - informace o zemi

Súdán je největší zemí afrického kontinentu. V povědomí lidí je v současnosti spojen hlavně s bídou a drastickými událostmi z Darfúru. Tato země ale nabízí mnoho nádherných míst, jejichž dějiny psali faraónové Núbie v době starověké Kúše. Ruiny starověkých pyramid v Meroe nebo třeba po staletí významný přístav Vádí Halfa.

vlajka Súdán

Súdán - základní informace

Rozloha: 2 505 810 km²

Obyvatelstvo: 39,58 milionu obyvatel

Hlavní město: Chartům (Al Khartown)

Jazyk: arabština

Měna: 1 súdánský dinár (SDG) = 100 piastrů

Náboženství: sunnitští muslimové (75 %), animisté (16 %), křesťané (8 %)

Národnostní složení: Arabové (49 %), Dinkové (17 %), Nůbijci

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): +1 hod.

Mezinárodní předvolba: 00249

Důležitá telefonní čísla: V Chartúmu existuje centralizovaný systém záchranné služby, policie a hasičů - telefonní číslo 111.

mapa Súdán

SÚDÁN / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Pro vstup do Súdánu je vyžadován cestovní pas s platným vízem. Pas musí být platný nejméně šest měsíců po ukončení platnosti uděleného víza.

Víza a režim vstupu: Vízum je nutné vyřídit před cestou, vyřizuje se ve Vídni, cena víza je 70 EUR. S sebou 2x vyplněný vstupní formulář, 2x foto, zvací dopis, potvrzení o letence. Doba vyřízení je minimálně 14 dnů. Pro vstup do Súdánu nesmí pas obsahovat izraelská razítka ani víza!

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

SÚDÁN / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 240V, 50Hz, zásuvky našeho typu. Není potřeba adaptér.

Telefon: Pokrytí signálem v navštívených zemích není tak kvalitní jako u nás a signál není všude dostatečně silný nebo není vůbec. Občas dochází k problémům s přijímáním či odesíláním SMS zpráv. Bližší informace žádejte u svého operátora

Internet: Je možné dostupný pouze ve velkých městech.

Očkování: Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

SÚDÁN / STRAVOVÁNÍ

Súdánská kuchyně je poměrně jednoduchá, ale energeticky výživná. Základní suroviny používané na přípravu jídel jsou zejmnéna luštěniny, kukuřice a obilniny, doplněné o různé druhy zeleniny. Hotely v Chartúme a Port Sudane nabízí i speciality různych světových kuchyní. Cestovatel tu může najít i pár samostatných řeckých a středovýchodných restaurací. Alkoholické nápoje jsou zakázané islamským náboženstvím.

SÚDÁN / PODNEBÍ

Vyprahlý Súdán je extrémně horkou zemí s průměrnou teplotou 38 °C. Největší vedra panují na pobřeží Rudého moře a v okolních kopcích. Teploty mírně klesají pouze od listopadu do března. O období dešťů můžeme mluvit pouze v případě jižních regionů, kde ročně spadne průměrně 1200 mm srážek.  

SÚDÁN / KAM SE VYPRAVIT


Chartům

Hlavní město Súdánu leží v místě soutoku Modrého a Bílého Nilu. Spolu se starým hlavním městem Omdurmanem a Severním Khartúmem tvoří městský celek s příznačným názvem „hlavní město tří míst". Určitě nelze vynechat návštěvu omdurmanského velbloudího trhu a arabského bazaru. Nalezneme zde také mezinárodní a etnografické muzeum, křesťanské katedrály i muslimské mešity.

Rudé moře

S křišťálově čistou vodou a pestrým podmořským živočišným světem se řadí k hlavním turistickým lákadlům, které Súdán svým návštěvníkům nabízí. V Rudém moři žije zhruba tisíc druhů ryb, z toho je 20% endemických. Většina fauny a flóry pak pochází ze západní části Indického oceánu.

Jebel Barkal

Je malou horou vysokou jen 98m v severní části Súdánu nacházející se na velkém ohybu řeky Nil asi 2km od města Karima. Zároveň zde nalezneme celou archeologickou oblast s celkem 5 nalezišti: Jebel Barkal, El- Kurru, Nuri, Sanam a Zuma. O významu oblasti svědčí její zápis na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 2003. Oblast je už od starověku spojena s náboženskými tradicemi a zvyky. Dochovalo se zde přes 200 pyramid, 13 chrámů i 3 paláce. Předpokládá se, že výrazný egyptský vliv je důsledkem rozšíření jižní hranice egyptského impéria za vlády faraóna Thutmose III.

Meroe

Meroe je místem, kde na vás dýchne starověk svou majestátnou architekturou a kulturou dávných civilizací. Pyramidy jsou pro mnohé synonymem Egypta, ale jeho vliv přesáhl hranice a nejedna oblast byla jeho kulturou ovlivněna. Město Meroe ležící na východním břehu Nilu bylo hlavním městem království Kuš a může se pochlubit více než 200 pyramidami rozdělenými do 3 skupin. Pyramidy jsou vzhledem k oblasti zvané Núbie nazývány take núbijskými pyramidami.

Kerma

Kerma je jednou z nejčasněji urbanizovaných osad Afriky. Obydlena byla již 2500 - 1500 př.n.l. Stala se politickým i náboženským centrem. Nalezneme zde nekropoli s asi 30 000 hroby spolu se 4 královskými hrobkami. Hrobky jsou unikátní ukázkou núbijské architektury - tzv. deffufy.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Šárka a Katy

Prožily jsme krásné chvíle v Jižní Americe od 25.10. do 22.11.2010, o které se postarala Vaše průvodkyně Hana Duboisová. Chceme jí tímto poděkovat za spoustu informací, nezapomenutelných...

Seznamte se s ...

Jan Drapela

V Austrálii  žije trvale od roku 2008. K práci průvodce ho přivedlo studium cestovního ruchu na univerzitě v Sydney. Jeho entuziasmus, komunikační schopnosti, smysl pro humor a skoro dvoumetrová postava z něj dělají oblíbeného a nepřehlédnutelného...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.