Súdán - informace o zemi

Súdán je největší zemí afrického kontinentu. V povědomí lidí je v současnosti spojen hlavně s bídou a drastickými událostmi z Darfúru. Tato země ale nabízí mnoho nádherných míst, jejichž dějiny psali faraónové Núbie v době starověké Kúše. Ruiny starověkých pyramid v Meroe nebo třeba po staletí významný přístav Vádí Halfa.

vlajka Súdán

Súdán - základní informace

Rozloha: 2 505 810 km²

Obyvatelstvo: 39,58 milionu obyvatel

Hlavní město: Chartům (Al Khartown)

Jazyk: arabština

Měna: 1 súdánský dinár (SDG) = 100 piastrů

Náboženství: sunnitští muslimové (75 %), animisté (16 %), křesťané (8 %)

Národnostní složení: Arabové (49 %), Dinkové (17 %), Nůbijci

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): +1 hod.

Mezinárodní předvolba: 00249

Důležitá telefonní čísla: V Chartúmu existuje centralizovaný systém záchranné služby, policie a hasičů - telefonní číslo 111.

mapa Súdán

SÚDÁN / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Pro vstup do Súdánu je vyžadován cestovní pas s platným vízem. Pas musí být platný nejméně šest měsíců po ukončení platnosti uděleného víza.

Víza a režim vstupu: Vízum je nutné vyřídit před cestou, vyřizuje se ve Vídni, cena víza je 70 EUR. S sebou 2x vyplněný vstupní formulář, 2x foto, zvací dopis, potvrzení o letence. Doba vyřízení je minimálně 14 dnů. Pro vstup do Súdánu nesmí pas obsahovat izraelská razítka ani víza!

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

SÚDÁN / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 240V, 50Hz, zásuvky našeho typu. Není potřeba adaptér.

Telefon: Pokrytí signálem v navštívených zemích není tak kvalitní jako u nás a signál není všude dostatečně silný nebo není vůbec. Občas dochází k problémům s přijímáním či odesíláním SMS zpráv. Bližší informace žádejte u svého operátora

Internet: Je možné dostupný pouze ve velkých městech.

Očkování: Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

SÚDÁN / STRAVOVÁNÍ

Súdánská kuchyně je poměrně jednoduchá, ale energeticky výživná. Základní suroviny používané na přípravu jídel jsou zejmnéna luštěniny, kukuřice a obilniny, doplněné o různé druhy zeleniny. Hotely v Chartúme a Port Sudane nabízí i speciality různych světových kuchyní. Cestovatel tu může najít i pár samostatných řeckých a středovýchodných restaurací. Alkoholické nápoje jsou zakázané islamským náboženstvím.

SÚDÁN / PODNEBÍ

Vyprahlý Súdán je extrémně horkou zemí s průměrnou teplotou 38 °C. Největší vedra panují na pobřeží Rudého moře a v okolních kopcích. Teploty mírně klesají pouze od listopadu do března. O období dešťů můžeme mluvit pouze v případě jižních regionů, kde ročně spadne průměrně 1200 mm srážek.  

SÚDÁN / KAM SE VYPRAVIT


Chartům

Hlavní město Súdánu leží v místě soutoku Modrého a Bílého Nilu. Spolu se starým hlavním městem Omdurmanem a Severním Khartúmem tvoří městský celek s příznačným názvem „hlavní město tří míst". Určitě nelze vynechat návštěvu omdurmanského velbloudího trhu a arabského bazaru. Nalezneme zde také mezinárodní a etnografické muzeum, křesťanské katedrály i muslimské mešity.

Rudé moře

S křišťálově čistou vodou a pestrým podmořským živočišným světem se řadí k hlavním turistickým lákadlům, které Súdán svým návštěvníkům nabízí. V Rudém moři žije zhruba tisíc druhů ryb, z toho je 20% endemických. Většina fauny a flóry pak pochází ze západní části Indického oceánu.

Jebel Barkal

Je malou horou vysokou jen 98m v severní části Súdánu nacházející se na velkém ohybu řeky Nil asi 2km od města Karima. Zároveň zde nalezneme celou archeologickou oblast s celkem 5 nalezišti: Jebel Barkal, El- Kurru, Nuri, Sanam a Zuma. O významu oblasti svědčí její zápis na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 2003. Oblast je už od starověku spojena s náboženskými tradicemi a zvyky. Dochovalo se zde přes 200 pyramid, 13 chrámů i 3 paláce. Předpokládá se, že výrazný egyptský vliv je důsledkem rozšíření jižní hranice egyptského impéria za vlády faraóna Thutmose III.

Meroe

Meroe je místem, kde na vás dýchne starověk svou majestátnou architekturou a kulturou dávných civilizací. Pyramidy jsou pro mnohé synonymem Egypta, ale jeho vliv přesáhl hranice a nejedna oblast byla jeho kulturou ovlivněna. Město Meroe ležící na východním břehu Nilu bylo hlavním městem království Kuš a může se pochlubit více než 200 pyramidami rozdělenými do 3 skupin. Pyramidy jsou vzhledem k oblasti zvané Núbie nazývány take núbijskými pyramidami.

Kerma

Kerma je jednou z nejčasněji urbanizovaných osad Afriky. Obydlena byla již 2500 - 1500 př.n.l. Stala se politickým i náboženským centrem. Nalezneme zde nekropoli s asi 30 000 hroby spolu se 4 královskými hrobkami. Hrobky jsou unikátní ukázkou núbijské architektury - tzv. deffufy.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Katarina S.

Na zájazdu se mi páčilo absolutne všetko. Bolo to naprosto dokonalé. Navyše sprievodkyňa Radka bola neuveriteĺne skvelá. Myslela som si, že Zdenka Hrubého nikto neprekoná, ale ona to...

Seznamte se s ...

Ing. Lukáš Benešovský

Ekonom s cestovatelskou vášní se toulal po Americe a severských zemích, ale nakonec podlehl kouzlu Jihovýchodní Asie. Zvládá pohyb na horách, ve vyprahlých končinách i pod vodou. Zodpovědný partner je na cestách mimořádně seriózní. Na cestování...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.