Pobřeží Slonoviny - informace o zemi

Pobžeří Slonoviny (Cote d´Ivoire) láká svou rozmanitostí. Můžeme zde navštívit Parc National de Tai s tropickým lesem a především Parc National de la Comoë, který je největší a nejznámější. Země má velmi etnicky pestré obyvatelstvo, podle některých zdrojů zde žije až 64 různých etnik stále dodržující víru v předky. Díky produkci kávy, kakaa a kokosového oleje se Pobřeží Slonoviny stalo jednou z nejvíce prosperujících zemí francouzské západní Afriky.

vlajka Pobřeží Slonoviny

Pobřeží Slonoviny - základní informace

Rozloha: 322.460 km²

Obyvatelstvo: 19.91 milionu obyvatel

Hlavní město: Yamoussoukro a Abidjan

Jazyk: francouzština

Měna: 1 frank (XOF) = 100 centimů

Náboženství: muslimové (39 %), křesťané (21 %), animisté (17 %)

Národnostní složení: Akanové (42 %), Voltové (16 %), Mandingové (16 %), Kruové (15 %)

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): -1 hod.

Mezinárodní předvolba: 00225, (mobilní 0022566, 002250, 0022568, 0022567)

Důležitá telefonní čísla: záchranná služba: 185 , hasiči: 180 , policie : 111 

Láká Vás Pobřeží Slonoviny

Žádný zájezd do destinace Pobřeží Slonoviny není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Pobřeží Slonoviny

POBŘEŽÍ SLONOVINY / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Je požadován platný cestovní pas. Absolutně nezbytné je vybavení každého českého cestovatele platným mezinárodním očkovacím průkazem potvrzujícím platnost očkování proti žluté zimnici, bez níž hrozí poměrně drahé a riskantní očkování přímo na letišti či případné vyhoštění ze země, nechce-li někdo očkování podstoupit.

Víza a režim vstupu: O ivorijské vízum je možno nejblíže požádat na ZÚ Francie v Praze nebo na příslušném Velvyslanectví Pobřeží slonoviny pro ČR v Berlíně.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

POBŘEŽÍ SLONOVINY / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina:  220 V/ 50 Hz

Telefon: Telefonní budky jsou spíše vzácností, ale GSM pokrývá všechny velká města a jejich přilehlé okolí. Na místě je možné zakoupit předplacené SIM-karty. Platnost roamingových smluv ověřte prosím u Vašeho operátora.

Internet: Internetové kavárny jsou k dispozici ve větších městech, hotely mají zpravidla přístup k internetu.

Pošta: Po celé zemi je přes 150 pošt. Pošta funguje poměrně dobře, korespondence dorazí do Evropy do dvou týdnů. V poslední době se začínají objevovat i alternativní globální přepravci coby alternativa běžných poštovních služeb.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

POBŘEŽÍ SLONOVINY / STRAVOVÁNÍ

V Abidjane a jiných větších městech se podávají karibské, francouzské, italské, libanonské a vietnamské jídla a též se zvyšuje počet afrických restaurací. Mezi místní speciality patří Kedjenou (kuře pečené v banánové šupce s různými druhy zeleniny), či N'voufou (kaše z banánů nebo sladkých brambory s palmovým olejem a baklažánovou omáčkou). Velmi oblíbené je palmové víno.

POBŘEŽÍ SLONOVINY / PODNEBÍ

Podnebí v Republice Pobřeží slonoviny je rovníkové tropické, při pobřeží horké a vlhké, ve vnitrozemí horké a suché.

POBŘEŽÍ SLONOVINY / KAM SE VYPRAVIT


Abidjan

Bývalé hlavní město Abidjan­ je největším městem v zemi. Přezdívá se mu také africký New York díky jeho mrakodrapům a krásným plážím. Starší část města (Treichville) je sídlem mnohých barů, restaurací, nočních klubů a samozřejmě také živého, pestrobarevného trhu. Najdete tu i Muzeum Ifon a Národní muzeum, které se pyšní mnohými historickými artefakty, sochami a slonovinou. Moderní předměstí se rozrostly na březích laguny.

Grand Bassam

Na palmami obklopeném pobřeží leží město Grand Bassam. V jeho staré části, která se rozkládá mezi lagunou a pobřežím Atlantiku, najdeme rozpadající se koloniální stavby. V bývalém guvernérském paláci je dnes Museé National du Costume. (Muzeum odívání) Ve městě je plno stánků, na kterých můžete koupit různé originální řemeslné výrobky.

Man

Na severu Pobřeží Slonoviny, v hustě porostlých horách leží město Man - startovací bod pro úžasné výlety k nedalekým vodopádům, výstupy na kopce hory Tonkoui či prohlídku osad Biankouma a Gouessesso (55 km od Manu).

Yamoussoukro

Stalo se hlavním městem Pobřeží Slonoviny v roce 1983. Město má rušný trh a budovy se zajímavou architekturou jako např. prezidentský palác či mešitu. Zvláštní pozornost si zaslouží katedrála Notre-Dame-de-la-Paix, známá obrovskou koncentrací barevných mozaikových oken. Římsko-katolická víra má v této oblasti minoritní zastoupení, a tak je rozlehlá katedrála v hlavním městě jedinečnou raritou. Necelou hodinu jízdy od hlavního města se rozkládá přírodní rezervace Abokouamekro.

Sassandra

Na pobřeží, západně od Abidjanu, leží asi nejkrásnější místo - Sassandra, stará rybářská tradiční vesnice, která je obklopena nádhernými plážemi. Poblíž Sassandry je přírodní park, ve kterém můžete pozorovat hrochy, Parc Naturel de Gaoulou.

Parc National de Tai

Směrem na severovýchod, poblíž liberijských hranic, leží krásný národní park Parc National de Tai. Na rozloze 3 300km2 deštného pralesa zde žijí kromě jiných vzácné druhy zvěře jako pygmejští hroši, šimpanzi a levharti. Oblast byla roku 1978 vyhlášena biosférickou rezervací UNESCO.

Parc National de la Comoë

Na severovýchodě leží největší národní park Parc National de la Comoë, který je také nejznámější. Je zde možné pozorovat lvy, slony i hrochy. Na své si přijdou i milovníci ptáků. Park je otevřen od prosince do května.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Luboš Č.

Přiznám se, že dotazníky nevyplňuji rád a také Váš dotazník k zájezdu jsem nevyplnil, ale přestože absolutně nestíhám a po zájezdu jsem v neskutečném zápřahu, tak musím poděkovat za...

Seznamte se s ...

Jan Drapela

V Austrálii  žije trvale od roku 2008. K práci průvodce ho přivedlo studium cestovního ruchu na univerzitě v Sydney. Jeho entuziasmus, komunikační schopnosti, smysl pro humor a skoro dvoumetrová postava z něj dělají oblíbeného a nepřehlédnutelného...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.