Namibie - informace o zemi

Namibie je zemí kontrastů. Nabízí atraktivní přírodní scenérie, bohatou historii, divočinu obývanou zajímavými etniky i moderní města. Národní parky v africké divočině skýtají velké množství divoké zvěře, včetně dnes ohrožených druhů jakými jsou třeba nosorožci černí. Stále se zde můžete setkat s německým vlivem z dob koloniální éry.

vlajka Namibie

Namibie - základní informace

Rozloha: 825.418km²

Obyvatelstvo: 2,055 milionu obyvatel

Hlavní město: Windhoek

Jazyk: angličtina

Měna: 1 namibijský dolar (NAD) = 100 centů

Náboženství: luteráni (50 %), řím. katolíci (20 %), protestanti (11 %)

Národnostní složení: Ovambové (48 %), Hererové a Damarové (15 %), Kvangové (8 %), běloši (6 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) :0 (+1 hod. = letní čas)

Mezinárodní předvolba: 00264

Důležitá telefonní čísla: záchranná služba a ambulance ve Windhoeku: (061) 211111, Policie 10111

mapa Namibie

NAMIBIE / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas s platností přesahující dobu pobytu v Namibii nejméně o 6 měsíců, platné namibijské vízum a zajištěná doprava z Namibie. Při vstupu a výjezdu ze země je nutno vyplnit hraniční průvodky. Pro řízení automobilu se vyžaduje mezinárodní řidičský průkaz.

Víza a režim vstupu: Víza se vyřizují ve Vídni. Je třeba dodat 1x formulář, 2x foto, cestovní pas, itinerář cesty v angličtině, rezervaci letenek. Cena za vyřízení je 45Eur (jeden vstup) nebo 65Eur (dva vstupy), lze vyřídit i opakovaný vstup. Vyřízení víz trvá týden. Za příplatek 20Eur je možné víza vyřídit na počkání. 

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

NAMIBIE / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU DO NAMÍBIE

Elektřina: 220V / 50Hz. Zásuvka typu D. Zásuvka se třemi kulatými zdířkami uspořádané do rovnostranného trojúhelníku. Setkáte se s nimi především v některých afrických zemích. Budete potřebovat adaptér.

Telefon: Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou. Aktuální podrobnější informace žádejte u svého operátora. Pokrytí signálem není všude dostatečně silné.

Internet: Internet je dostupný v internetových kavárnách, turistických kancelářích, v hotelech a větších městech.

Pošta: Mezinárodní poštovní služby jsou mnohdy rychlejší než ty domácí.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

NAMIBIE / STRAVOVÁNÍ

Namibijská kuchyně je velice rozmanitá a zajímavá. Je to dáno tím, že každá etnická skupina v Namibii má vlastní paletu oblíbených pokrmů. Místními kulinářskými specialitami vyhledávanými turisty jsou ústřice z Lüderitzu, chřest z Swakopmundu nebo houba omajowa, která vyrůstá na termitištích po období dešťů. Výborné jsou také sýry z kozího mléka. Tradiční úpravu masa, ať již hovězího, kuřecího, rybího atd., představuje opékání na otevřeném ohni. Německý vliv zůstal zachován především v tradičních sladkostech, jako je jablečný závin nebo schwarzwäldský třešňový dort. VNamibii většina ovoce dozrává v období zimy, zhruba od května do září. V ostatních měsících musí být ovoce a zelenina importována z JAR a je poměrně drahá. Většinou dostanete jídlo bez přílohy, či je příloha z plechovky nebo rozmražená.

NAMIBIE / PODNEBÍ

Nejsevernější oblasti jsou tropické, hlavně v oblasti řeky Kunene a v části Caprivi Strip, s typickou vegetací a klimatem. Všeobecně však horká a suchá země, jsou zde však i místní extrémy. Studené pobřeží Atlantiku je vlhké a mlhavé v létě, v zimě vanou horké a suché větry z vnitrozemí. V horských oblastech je chladněji, s většími srážkami. Hraniční oblasti s Angolou a Zambií jsou tropické - horké a vlhké. Většina vnitrozemí je pouštního nebo polopouštního charakteru. Od května do září je zde nejchladněji s teplotami do 25º C a neprší. V ostatních měsících se teploty zvyšují až na 30º C, ani pak však srážky nejsou příliš časté.

NAMIBIE / KAM SE VYPRAVIT


Fish River Canyon

Opravdový skvost Namibie - po Grand Canyon druhý největší kaňon na světě. Jedná se o přírodní útvar protínajcí pouštní krajinu jižní Namibie. Na délku má 160 kilometrů, hluboký je přes půl kilometru a široký na některých místech až třicet kilometrů. Jedná se o jedno z nejtišších a nejklidnějších míst na území Namibie a Afriky vůbec.

Kolmanskop

Tajuplné město duchů. Pozůstatky osídlení vybudovaného v roce 1908 na území Namibie. V tomto období se Namibie stala velkým těžištěm diamantů. Nachází se v poušti Namib, cca 10 km od přístavního města Lüderitz ve státě Namibie.

Namib Naukluft

Jeden z největších parků Afriky a jeho "majitelkou" je právě Namibie. Můžeme zde narazit na nejvyšší písečné duny na světě dosahující výšky až 300 metrů. Součástí parku je pánev Sossusvlei. Toto obrovské jílovité napajedlo na území Namibie je vyhlášené díky svým obrovským červeným písečným dunám.

Swakopmundu

Tato část Namibie je ideální na dobrodružné adrenalinové sporty jako jízda na dunách, windsurfing nebo třeba jízda na čtyřkolkách.

Cape Cross

Africká rarita. Jeden z největších zážitků v Africe! UčarujeVám pohled na obrovské množství lachtanů, ale také je na vlastní kůži ucítíte. Nejproslulejší lachtaní kolonie na pobřeží Namibie. Na Cape Cross žije asi 100 000 kusů lachtanů.

Kaokoland

Kaukoland je jednou z nejzajímavějších částí Namibie. Řeka Kunene zde vytvořila naprosto fascinující podívanou - vodopády Epupa.

Opuwo

Opuwo je hlavním městem Kaokolandu. V jazyce Hererů znamená Opuwo „konec cesty". Toto město na území Namibie určitě stojí za návštěvu!

Ruacana Falls

Ruacana Falls jsou jedny z největších vodopádů v Africe, leží na řece Kunene. Na jih odtud jsou fantastické skalní útvary včetně Messum Crater, kde se vyskytuje vzácný welwitschia mirabilis - druh stromu, který přizpůsobil svůj tvar místním drsným podmínkám, které vládnou na území Namibie.

NP Etosha

V překladu znamená místo přeludů. V období sucha a horka se tisíce zvířat z Namibie soustřeďují kolem napajedel. Můžeme zde najít vyspělou populaci lvů, gepardů, levhartů, slonů, žiraf a zeber, nosorožců bílých i černých a více než 300 druhů ptáků. Namibie má být na co pyšná!

Windhoek

Hlavní město Namibie je rušné africké město s různorodou populací a kulturami, město bohaté na architekturu, historii i zábavu. Leží na náhorní plošině a tato výhodná poloha ho předurčuje k množství výletů a safari. Windhoek je znám jako čisté město s rozvinutou infrastrukturou. Zajímavým rysem Windhoeku je jeho koloniální i moderní architektura v německého stylu.

Oblast Bushmanland

Díky zvýšenému zajmu světa o tradiční kultury Kalahari, východní části regionu Otjozondjupa - známého jako Bushmanland - se tato oblast otevírá a má rozhodně co nabídnout. Je to nádhrená, tajuplná ale pustá zem, která je od nepaměti domovem lidí San a nebo, jak jsou spíše známí, domovem Křováků.

Oblast Caprivi

Leží na severovýchodě země v úzkém pruhu mezi Angolou, Botswanou a Zambií, se liší od zbytku Namibie geograficky. Je to poměrně dobře zavlažovaná nížinná oblast úrodnější než zbytek země. S tradicemi a kulturou zdejších etnik se můžete seznámit například v Katima Mulilo, které má výrazně africký charakter. Můžete zde i nakoupit pěkné domorodé výrobky, řezby, košíky, misky, tradiční zbraně.

Pobřeží koster

Skeleton Coast je lemováno vraky lodí. I po letech jsou vraky vidět pod záplavou písku. Tato oblast je civilizací nedotčena. Na severu, v místě kde se vlévá do moře řeka Kunene, kladou želvy vejce do písku.

Sossus Vlei

Jedná se o asi nejznámější místo Namíbie. Sossusvlei je ohromná mělká pánev, ležící uprostřed nádherně červených písečných dun, které se zvedají až 200 m nad okolím. Je to nejnavštěvovanější místo celého písečného "oceánu" v kterém najdete všechna ta nej..nejvyšší, nejstarší a zřejmě i nejmalebnější duny na světě.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Michal K.

Touto cestou by som sa chcel dodatočne v krátkosti veľmi pekne poďakovať za všetko. Zájazd bol fantastický. Keby som vyplňoval dotazník, bol by v ňom len samý superlatív. Nedá mi nespomenúť...

Seznamte se s ...

Linda Rumlová

Tělem i duší sportovkyně. Aktivně chodí po horách, lyžuje a jezdí na kole. Propadla kouzlu Afrického kontinentu, kam se velmi ráda vrací. Miluje zvířata, místní lidi a jejich kulturu. Výborná organizátorka, která splní snad všechny vaše přání... S ní...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.