Mauritius - informace o zemi

Podle Marka Twaina prý Bůh stvořil Ráj jako obraz ostrova Mauritius. Nepřeháněl. Nekonečné bílé pláže, palmy, průzračné vody oceánu zelenomodré barvy, nádherné vodopády. Mauritius je obklopen korálovými ostrovy s ideálními podmínkami k potápění. Kolorit ostrova podtrhuje etnická pestrost. Pravou tropickou exotiku dokresluje nejen bohatá fauna a flóra (mnoho druhů palem, divoké orchideje), ale i plantáže vanilky, která vystřídala cukrovou třtinu. Vynikající místní kuchyně a úsměv zdejších obyvatel budou důvodem, že se s jejich ostrovním kouzlem budete těžko loučit.

vlajka Mauritius

Mauritius - základní informace

Rozloha: 1 860 km²

Obyvatelstvo: 1,2 milionu obyvatel

Hlavní město: Port Louis

Jazyk: angličtina

Měna: 1 mauricijská rupie (MUR) = 100 centů

Náboženství: hinduisté (51 %) řím. katolíci (27 %), muslimové (16 %)

Národnostní složení: Indové, Pákistánci (68 %), Kreolové (27 %), Číňané

Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) :+3 hod.

Mezinárodní předvolba: 00230

Důležitá telefonní čísla: policie 999, hasiči: 995, ambulance: 112

mapa Mauritius

MAURICIUS / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas platný ještě nejméně 6 měsíců po datu předpokládaného odjezdu ze země, nutnost prokázat se zpáteční letenkou

Víza a režim vstupu: S platností od 1.11.2004 byla jednostranně zrušena vízová povinnosti pro české občany za podmínek že, pobyt v Mauricijské republice nepřekročí 6 měsíců.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

MAURICIUS / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220V 50Hz. Zásuvky jsou anglického typu, dvoukolíkové s hranatými zdířkami.

Telefon: Na většině míst fungují i mobilní telefony s naší SIM kartou. Lze zakoupit také místní předplacené SIM karty. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty.

Internet: Internetové kavárny naleznete ve velkých městech a turistických centrech.Přístup na internet nabízejí také některé hotely.

Pošta: Pošty jsou ve všech větších městech, otevírací doba je obvykle ve všední dny 08.00 - 11.1508.00 - 11.15 FREE, 12.00 - 16.00, v sobotu 08.00 - 11.4508.00 - 11.45 FREE, v neděli zavřeno. Známky se kupují na poště, někdy je dostanete i ve větších hotelích. Pohodlné a spolehlivé je odeslání pohledů prostřednictvím hotelové recepce. Do ČR jde pošta asi dva týdny.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

MAURICIUS / STRAVOVÁNÍ

Imigranti, kteří na ostrov přijížděli z různých koutů světa, s sebou přinesli nejen svou kulturu, náboženství, způsob života, ale i jejich tradiční kuchyni. Mnoho těchto tradičních pokrmů se přizpůsobilo zdejším možnostem. Kuchyně je plná ryb a mořských živočichů, koření a exotických pokrmů vytvořených z tropických surovin. V místní kuchyni naleznete asijské, africké, evropské, čínské nebo indické prvky. Základní surovinou používanou ve zdejší kuchyni jsou místní rajčata zvaná Pommes d´amour, která dávají jídlu barvu, česnek a cibule přidá chuť a zázvor exotickou příchuť. Typické omáčky Rougaille a Vingaye dostaly své jméno z francouzského slova označující česnek - ail. Vingaye je zkomolenina francouzského slova Vin d´ail. Rougaille, jejíž základ tvoří rajčata se podává teplá a Vingaye naopak studená s hořčičnými semínky a vinným octem. Indická kuchyně se zde rozšířila nejvíce okolo roku 1800, kdy nastal nejvyšší přísun indických imigrantů. Výborné pokrmy dokáží kuchařští mistři vytvořit z ovoce zvaného tamarind a nebo ze sladkých rajčat. Nesporně nejoblíbenějším kořením je chilli, které roste po celém ostrově, jak divoce, tak kultivovaně. Salát z palmových srdíček, kterému se také přezdívá Milionářský salát, je jednou z vyhledávaných specialit a palmová srdíčka se vyvážejí do celého světa. Klasického uzeného lososa zde úspěšně nahradili uzeným merlinem. Pochutnat si můžete také na výborných ústřicích. Oblíbenou zdejší pochoutkou je také divočák nebo srna. Nejlepší kari na ostrově se připravuje na hladkém kameni zvaném Roche Carri, který má každá hospodyně. Ochutnat můžete samozřejmě i obrovské množství ovoce - liči, mango, vodní meloun, ananas, karambolu, jack fruit, avokádo, papayu, corasol nebo zat. Servírování pokrmů je také nádhernou přehlídkou všech kultur. Vždyť, kde jinde Vám budou servírovat indické zálivky v čínském porcelánu spolu s tradičním kreolským kari.

MAURICIUS / PODNEBÍ

Ostrov Mauritius má tropické klima. Přesto, že je ostrov relativně malý, počasí v jeho jednotlivých částech může být rozdílné. Charakteristické jsou zde dvě hlavní období. Horké a vlhké léto od listopadu do května a suchá chladnější zima od května do listopadu. Průměrné roční teploty na pobřeží se pohybují od 22 °C v zimě po 34°C v létě, ve vnitrozemí jsou nižší, od 19 °C v srpnu do přibližně 26 °C v únoru. Dešťové srážky nebo bouřka mohou přijít kdykoliv, podle statistik spadne nejméně srážek od září do listopadu. Od listopadu do března se mohou vyskytnout tropické cyklóny doprovázené poryvy větru až vichřicí a vydatnými srážkami. Koupat se lze po celý rok.

MAURICIUS / KAM SE VYPRAVIT


Le Souffleur a La Roche qui Pleure

Dva nejznámější čedičové útvary ostrova Mauritius, neodmyslitelně patří k charakteristickým rysům této části pobřeží.

Souillac

V polovině 18. století Francouzi pojmenovali ústí řeky, kde Souillac leží, Bras de Mer de la Savanne. Osada byla pojmenována na počest Vikomta Souillaca, guvernéra ostrova v letech 1779 - 1787, který vyzval obyvatelstvo, aby začalo osídlovat i jižní část ostrova. Osada se rozrostla v největší centrum na jihu ostrova Mauritius.

Zahrady Telfair

Byly pojmenovány v 19. století po majiteli plantáží Charlesu Telfairovi, jednom z mála Britů, kteří se usadili na ostrově Mauritius po britském dobytí území v roce 1810. Byl vášnivým botanikem a zakladatelem Královské společnosti pro vědu a umění na Mauritiu. Zahrady jsou osázeny nádhernými indickými mandlovníky a banánovníky, které vrhají tolik příjemný stín.

Útes Gris Gris

Nejjižnější místo ostrova Mauritius. Je mnoho dohadů o tom, podle čeho bylo toto místo pojmenováno. Jeden z nich hovoří o Abbé de la Caille, autorovi první mapy ostrova Mauritius v roce 1753, který byl vášnivým milovníkem zvířat. Když jeho milovaná fenka Gris Gris zemřela, rozhodl se útes pojmenovat na její památku. Jiná z bájí tvrdí, že jméno vzniklo podle zvuku vodní tříště, která stříká vždy, když vlny narážejí na útes.

Mauritius, Le Morne Brabant

Impozantní skála zakončená plošinou. Mezi místními lidmi se povídá, že v 18. a 19. století se uprchnuvší otroci ukrývali mezi skalisky na úpatí hory, aby se vyhnuli případnému zajetí a trestu. Nicméně když se Mauritius dočkal v roce 1873 zrušení otroctví a úředníci byli vysláni zvěstovat otrokům tuto novinku, uprchlíci jim nevěřili a než by se nechali chytit, raději volili dobrovolnou smrt skokem z útesu.

Chamarel

Jedna z nejlákavějších turistických atrakcí ostrova Mauritius. Ačkoliv tudy proudí zástupy turistů, zůstala obec poměrně nerozvinutá a zachovala si tak svůj původní ráz. Nedaleko obce se nachází místo známé pod názvem Coloured Earth (Barevná zem). Všichni zde mohou obdivovat písečné duny, které mění neustále díky větru a působení erozních vlivů svou barvu. Kombinace měnící se fialové, růžové, červené, modré, žluté a oranžové přitahuje pozornost mnoha geologů, kteří se na Mauritius každoročně vracejí.

Vodopády Chamarel

Ostrov Mauritius se může pyšnit 90 metrů vysokými vodopády vytvořenými na řece St. Denis. Nedaleko od vodopádů byla také zřízena rezervace pro jeleny. Uvnitř rezervace se nachází továrnička na zpracování kávy.

Black River Gorges National Park

Tento národní park pokrývá 3,5 % celkové plochy ostrova Mauritius, je prvním a jediným svého druhu na ostrově a byl vyhlášen v červnu 1994. Národní park má na svém území poslední stopy po původním tropickém zalesnění - odhaduje se 80 až 90 % lesního porostu celého ostrova Mauritius.

Trou aux Cerfs

Kráter měřící v průměru 200 metrů, jež je výsledkem vulkanické činnosti odehrávající se před milióny let na ostrově Mauritius. Jeho břehy jsou porostlé bujnou vegetací a jeho střed, kdysi dávno shromaždiště vody pro vysokou zvěř, je do velké míry pokryt nánosy bahna. Pravděpodobně daleko zajímavější než kráter po vyhaslé sopce, je pohled z tohoto vysoce položeného místa na ostrov Mauritius.

Curepipe

Jméno města je odvozeno již z dob, kdy východní a západní břeh ostrova Mauritius nespojovala silnice a jediným způsobem jak se vnitrozemím dostat na druhou stranu ostrova byl pěší pochod. Vojáci, když podnikali tuto cestu, se zastavovali na místě dnešního Curepipe a čistili a znovu nacpávali své dýmky. Curepipe leží ve výšce 550 metrů a je nejvýše položeným městem ve vnitrozemí ostrova Mauritius.

Svaté jezero Grand Bassin

Necelé dva kilometry východně od Le Petrinu se rozprostírá jezero, které vzniklo zatopením kráteru vyhaslé sopky. Mezi hinduistickými obyvateli ostrova Mauritius je toto místo známé pod názvem Ganga Talao. Když zahraniční dělníci začali přijíždět ve třicátých letech 19. století z Indie za prací, nejvíce ze všeho postrádali svatou řeku Gangu. A protože pro dělníky nebylo možné vracet se do Indie a vykonávat poutě ke Ganze, přivezli si Gangu na Mauritius. V roce 1897, Shri Jhummon Giri Gosagne, hinduistický kněz na ostrově Mauritius, zvěstoval, že voda v jezeře Grand Bassin pochází z Gangy. Každý rok vykoná pouť k jezeru na 250 000 věřících.

Bois Cheri

Továrna na zpracování čaje. Východně od jezera se silnice svažuje a protíná rozlehlé čajové plantáže. Často jsou zde k vidění ženy, které do košů sbírají vrchní lístky čajovníků. Hned u silnice stojí velká brána označující vjezd do Bois Cheri. V továrně jsou organizovány veřejné prohlídky provozu. Továrna vyrábí dva druhy čaje - přírodní a vanilkový - Mauritius je dovozcem této pochoutky do Jižní Afriky, Francie a Velké Británie.

Port Louis

Port Louis je hlavní město ostrovního státu Mauritius. V roce 2003 zde žilo 147 688 obyvatel. Leží na severozápadním pobřeží ostrova u Indického oceánu. Bylo založeno Francouzi v roce 1735 a pojmenováno po králi Ludvíku XV.

Ostrůvky Ile aux Cerfs

Tento atraktivní písečný ostrůvek náleží hotelu Le Touessrok Sun Hotel. Je spojen s menším ostrůvkem Ile de l´Est zvláštním písečným pásem, který můžete lehce přejít při odlivu, a navštívit tak druhý ostrůvek. Největší atrakcí je zde „pláž stíněná přesličníky", která se táhne podél pobřeží mezi těmito dvěma ostrůvky. Jedná se o jedno z nejvyhledávanějších míst na ostrově Mauritius.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Jaroslav Č.

Dobrý den, potřetí jsme s manželkou byli s vaší CK v Africe a potřetí musím vymýšlet slova chvály na našeho (vašeho) průvodce. Roman Filipský je jednoduše dokonalý parťák na cesty v...

Seznamte se s ...

David Švejnoha

Cestováním a fotografováním doslova žije. I když navštívil řadu zemí v Jižní Americe a Asii, jeho srdeční záležitostí se stala AFRIKA. V rámci svých cest se soustřeďuje na mapování přírodních národů napříč celým světem, věnuje se autentickému kmenovému...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.