Mali - informace o zemi

Mali patří mezi státy Sahelu. Sahara zde již téměř dosáhla bran hlavního města. Pouštní krajinu zpestřují tyčící se stolové hory a údolí jedné z největších afrických řek - Nigeru. Díky své jedinečnosti kultury a architektury je Mali turistickým klenotem. Tajemný svět kmene Dogonů, fascinující život Tuaregů a jiných zajímavých etnik. Pozornost poutající města Djenné, Timbuktu nebo přístav Mopti.

vlajka Mali

Mali - základní informace

Rozloha: 1 240 000 km²

Obyvatelstvo: 13,2 milionu obyvatel

Hlavní město: Bamako

Jazyk: francouzština

Měna: 1 frank (XOF) = 100 centimů

Náboženství: sunnitští muslimové (80 %), animisté (17 %)

Národnostní složení: Bambarové, Malinkové, Dolové (celkem 50 %), Fulbové (14 %), Senufové, Tuaregové

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas):-1

Mezinárodní předvolba: 00223

Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba:18 , hasiči:17 , policie:15

Láká Vás Mali

Žádný zájezd do destinace Mali není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Mali

MALI / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Ke vstupu do Mali je vyžadován platný cestovní pas a vízum, je povinné očkování proti žluté zimnici.

Víza a režim vstupu: O vízum je možno požádat na Velvyslanectví v Berlíně. Je nutné dodat 2x formulář, 2x foto, cestovní pas, rezervaci letenek. Vyřízení trvá 2 dny a poplatek je 34 Eur.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

MALI / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220V, 50Hz, elektrické zásuvky odpovídají evropským normám.

Telefon: Na místě lze zakoupit předplacenou kartu jednoho ze dvou operátorů. Pokrytí signálem v oblasti lidských sídel je dobré, se vzdáleností od vesnic či měst však rychle klesá. Aktuální stav roamingových smluv ověřte u svého operátora.

Internet: Internetové připojení je k dispozici ve větších městech.

Pošta: Mezinárodní pošta se dá odeslat pouze z pošt z větších měst. Pošta do Evropy putuje přibližne dva týdny.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

MALI / STRAVOVÁNÍ

Několik hotelů disponuje restauracemi a bary mezinárodního standardu, které servírují mezinárodní kuchyni. V městech najdete množství menších pohostinství, kde můžete ochutnat lokální a severoafrické jídla. Malijskou národní specialitou je La Capitaine Sangha (druh nílské ryby, podávané s pikantní chilli omáčkou, rýží a smaženým banánem). Alkohol se podává najčastěji jen v hotelových barech, většina obyvatelstva Mali je muslimského vyznání a dává prednost čerstvým ovocným šťávám.  

MALI / PODNEBÍ

Krajina Mali je monotónně plochá, tvoří ji údolní roviny, pískovcové plošiny a nevysoké vrchy. Jediný horský masiv leží při hranici s Burkinou Faso. Rozsáhlá severní část země i s plošinou Iforas u hranic s Alžírskem je součástí Sahary s horkým kontinentálním podnebím téměř beze srážek a chladnými nocemi. Také veškerá zemědělská půda se nachází na jihu. Území zde pokrývá travnatá savana s výskytem mahagonu, kapoku a baobabu. K severu je střídají různé druhy palem a křovinné formace. Zvířenu reprezentují typické africké druhy jako lvi, levharti, antilopy, hyeny, šakalové, řada hlodavců a vodní ptactvo. 

MALI / KAM SE VYPRAVIT


Země Dogonů

Útes Falaise de Bandiagara je domovem zajímavého etnika Dogonům, jejichž vesnice doslova visí na kraji útesů.Dogoni, kteří jsou zemědělci, dřevořezbáři, tkalci a barviči látek, mají máloco společného s moderním světem. Ještě nedávno zde neznali peníze a jako platidlo jim sloužily oříšky kola, ceněné pro své lehce omamné a únavu odstraňující účinky. Život se zde řídí vlastními pravidly. Velmi zajímavé jsou také místní obřady. Poznání zdejšího života je možné jen prostřednictvím několikadenního treku.

Mopti

Město ležící na soutoku Nigeru a Bani, na třech propojených ostrovech. Ve zdejším přístavu se setkáme s velkými vydlabanými kanoemi - pinasami. Slouží nejen k transportu obyvatel, ale také dobytka a vybavení.

Djenné

Město založené na vnitřní deltě Nigeru bylo v minulosti důležitým tranzitním saharským městem v obchodu se zlatem, otroky a solí. Kromě svého hospodářského významu Djenné bylo a je známé jako středisko islámských studií a jako poutní místo, vábící žáky a učence z celé západní a střední Afriky. Místní Velká mešita je největší stavbou na světě postavenou z nepálených cihel. Je to město marabutů znalých různých kouzel, kteří sice oficiálně vyučují korán, ale současně provozují i velice neislámské obchody s magickými amulety. Město bylo zapsáno na seznam UNESCO.

Timbuktu

Timbuktu bylo založeno jako sezónní kemp Tuaregy kolem roku 1100. Ve 14 století se pak stává sem přichází první muslimové. V současné době tvoří obyvatelstvo města hlavně domorodé západoafrické kmeny. Kromě obchodu s otroky, zlatem, slonovinou, solí a dalším zbožím se město také stalo významným centrem západoafrické vzdělanosti.

Ségou

Hlavní město kmene Bambara leží blízko ruin starobylého města Mbelba. Ségou, plné stromů je protikladem prašného Bamaka a nabízí představu časů francouzské západní Afriky. Také lze podniknout výlet do "maliských Benátek" města Niono, plné kanálů a akvaduktů.

Řeka Niger

Cesty po Nigeru patří mezi nezapomenutelné zážitky. Lodě jezdí po životadárné řece od srpna do listopadu. Městečko Mopti patří k nejživějším přístavům na Nigeru s pěkným trhem. Před Mopti leží město San, které je klidnější a udržuje si stále tradiční ráz. Gao je posledním místem, než se Niger zakroutí, aby si to namířil zpátky k Atlantiku.

Bamako

Při jeho návštěvě se určitě nebudete nudit. Nachází se zde totiž spousta míst, která stojí za návštěvu. Mezi nejvýznamnější památky ve městě patří mešita Bamako Grand Mosque a katedrála Bamako. Dále například národní knihovna, národní muzeum, muzeum Muso Kunda a regionální muzeum. Pro milovníky přírody je zde zoologická a botanická zahrada. Bamako se nachází na jihozápadě Mali a leží na řece Niger. Kromě toho, že je významným říčním přístavem, je Bamako také finančním a průmyslovým centrem Mali.

Hrobka Askia

Sedmnáct metrů vysoká pyramidová hrobka Askia leží ve východní části Mali, nedaleko města Gao. Horbka byla postavena Mohamedem Askiou, vládcem říše, která se v 15. a 16. století rozkládala na území dnešního Mali. Je zde také velký muslimský hřbitov, pohřebiště významných osobností kdysi mocné říše Askiů. Hrobka Askia je od roku 2004 zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Hombori

Vesnice Hombori leží asi 600 kilometrů východně od hlavního města Bamako, konkrétně na hlavní silnici spojující hlavní město a město Gao. U vesnice Hombori se z monotónní polopouštní roviny Mali zvedají pískovcové "stolové" hory.

Mali Tondo

Mali Tondo nebo také Hombori Tondo, v blízkosti vesnice Hombori, je nejvyšší hora země jakou je právě Mali  s výškou 1155 metrů. Hora je významným archeologickým nalezištěm a poukazuje na známky osídlení staré až 2000 let. Vrchol hory Mali Tondo je pro zdejší obyvatele posvátným místem.

Bandiagara

Celá oblast Bandiagara je výjimečnou krajinou s útesy, písečnými plošinami a nádhernou architekturou s domy, sýpkami, svatyněmi a oltáři. V oblasti na území pohádkové země jakou je Mali se dodnes udržují pradávné tradice jako jsou slavnosti a rituály, zhotovování masek a uctívání předků.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Mojmír B.

Byl jsem v minulých dnech s Vaší cestovní kanceláří Livingstone na zájezdu v Jižní Americe. S Vaší CK jsem byl vlastně prvně a dovolte, abych velmi pozitivně ocenil...

Seznamte se s ...

Mgr. Michal Thoma

Fotograf a publicista, absolvent kulturologie na FF UK. Zaměřuje se na oblast Jihovýchodní Asie, zejména Nepál, Bhútán, Indii a Srí Lanku, historii i současnost. Spoluautor publikací Pod hradbou Himálaje a Příběh čaje a autor článků v českých médiích...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.