Madagaskar - informace o zemi

Madagaskar patří k jedinečným místům této planety. Bouřlivá geologická historie i zajímavý způsob osídlení jsou příčinou kouzelné přírody a zajímavého obyvatelstva tohoto ostrova. Endemické druhy rostlin a živočichů, místní obyvatelé dodržující tradiční rituály, úchvatné přírodní parky a rezervace, majestátné baobaby, mnoho druhů lemurů, vůně koření, blankytně modré moře...

vlajka Madagaskar

Madagaskar - základní informace

Rozloha: 587.040 km²

Obyvatelstvo: 16,58 milionu obyvatel

Hlavní město: Antananarivo

Jazyk: malgaština, francouzština

Měna: 1 ariary (MGA)

Náboženství: animisté (47 %), křesťané (47 %)

Národnostní složení: Malgaši (99 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) :+2 hod.

Mezinárodní předvolba: 00261

Důležitá telefonní čísla: policie 17, hasiči 18, záchranná služba 22 200 40

mapa Madagaskar

MADAGASKAR / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 6 měsíců delší než plánovaný pobyt.

Víza a režim vstupu: Vízum je možné získat po příletu na mezinárodní letiště Antananarivo za 30 EUR (pobyt do 30 dní) nebo 60 EUR (pobyt nad 30 dní). K vyřízení víza je potřeba vyplnit formulář a přiložit 2 fotografie a cestovní pas.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

MADAGASKAR / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220V 50Hz / Zásuvky našeho typu.

Telefon: Na Madagaskaru existují telefonní automaty. Jsou na telefonní karty, které koupíte v obchodech. Pokrytí mobilním signálem je poměrně nekvalitní, signál je jen ve velkých městech.

Internet: Internet je zde ve všech větších městech. Tam kde je mobilní signál, je většinou i internet. Na poštách je o 50% levnější, ale také o 50% (či více) pomalejší.

Pošta: Pošta má otevřeno ve všední dny od 7 do 17hod. a v sobotu od 8 do 11hod.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

MADAGASKAR / STRAVOVÁNÍ

V turistických restauracích pořídíte velmi dobré jídlo i s pitím za 90-200 Kč. Hlavní město a například ostrov Svaté Marie jsou spíš dražší, v jiných oblastech je levněji. Pokud byste se chtěli stravovat ve stáncích pro místní, pak vám na celý den postačí i 20 Kč. Ale pozor - naše žaludky a střeva na stravu pro místní nemusí vždy reagovat příznivě! Na Madagaskaru ve městech, větších vesnicích a navštěvovanějších chráněných územích lze koupit balenou pitnou vodu. Z dalších nápojů jsou téměř všude k dostání Coca cola a pivo (mimochodem malgašské pivo nese označení „pilsner", neboť je to opravdu pivo tohoto typu). Kupovaná voda může být buď malgašské nebo francouzské provenience. Ceny nápojů se velmi liší podle oblasti - v Antananarivu stojí 1,5 litru vody 0,3-0,4 eura, průměrná cena je asi 0,4-0,5 eura a ve velmi odlehlých oblastech můžete zaplatit i extrémní 1 euro. V takových místech lze někdy drahé nápoje nahradit levnou variantou. Třeba kokosové ořechy - za stejnou cenu jako litr Coca-coly pořídíte 10 litrů tzv. kokosového mléka. Hodláte-li cestovat do odlehlých a turisticky málo navštěvovaných míst, počítejte s tím, že nic k pití nekoupíte. Místní obyvatelé jsou zvyklí pít převařenou (ještě horkou) vodu. V suchých oblastech západu a hlavně jihozápadu dbejte na to, abyste vždy měli po ruce nějakou menší zásobu tekutin. Není nic neobvyklého, že v krajině nenarazíte na vodu třeba několik dní. 

MADAGASKAR / PODNEBÍ

Podnebí východního a severozápadního pobřeží je ovlivňováno stálými větry z jihovýchodu, které přinášejí vydatné deště v zimě od května do září. Centrální plošina a západní pobřeží je chráněno před těmito větry, ale srážky získávají z monzunových větrů, které foukají během léta od října do dubna. Žádné z nich nedosáhnou na jižní část ostrova, kde je neustále nedostatek srážek, někde i polopoušť. Na centrální plošině je tropické horské klima s různými teplotami. Všeobecně řečeno podnebí na ostrově se liší podle nadmořské výšky, pobřeží je teplejší 21°-26°C a vlhčí a plošina má průměrné teploty 13°-19.4°C. Madagaskar má dvě hlavní sezóny : teplé období dešťů od listopadu do dubna a období sucha od května do října. Období sucha v horách je velmi příjemné a slunečné, i když je někdy chladněji. Západní pobřeží je sušší než východní, jihozápad a jih je polopoušť.

MADAGASKAR / KAM SE VYPRAVIT


Antananarivo

Antananarivo je hlavním městem ostrova Madagaskar a provincie Antananarivo. Užívá se pro něj i francouzský název Tananarive, zkráceně Tana. Antananarivo leží v centrální části ostrova, je největším madagaskarským městem (počet obyvatel asi 1,5 milionu). Sídlo Madagaskarské Univerzity and Collège Rural d'Ambatobe. Ve městě a okolí je více než 50 kostelů (včetně anglikánské a římskokatolické katedrály) a asi stejný počet muslimských mešit.

Antsiranana

Město Antsiranana(neboli Diego Suarez), s asi 60. tisíci obyvateli, je krásný přírodní přístav ležící na malém poloostrově. Nachází se v severním cípu ostrova a je správním městem regionu Diana. Je významným obchodním střediskem, které vzniklo v roce 1885. V blízkém okolí jsou atraktivní pláže, občas lemované bizarními skalními útvary.

Nosy Be

Ostrov Nosy Be je hlavním turistickým letoviskem Madagaskaru zároveň s okolními ostrůvky Nosy Komba, Nosy Tanikely, Nosy Sakatia a Nosy Mitsio. Je oblíbený u lidí hledající typický prázdninový resort s možnostmi koupání a potápění, se spoustou restaurací a rušným nočním životem. Dalšími turistickými atrakcemi na Nosy Be je staré vězení z roku 1855 a Marodoka, ruiny pobřežní pevnosti vybudované piráty, kteří zde ztroskotali. Na ostrově se nachází přírodní rezervace o rozloze 740 ha s původní ostrovní vegetací, kde mají svůj domov např. černí lemuři, chameleóni, hroznýši nebo hadi nosatí.

Národní park Ranomafana

Národní park Ranomafana je deštný prales o rozloze 40 000 ha byl vyhlášený národním parkem v roce 1991. Je protkán sítí potoků a říček, které stékají do divoké řeky Namorona. V lesích žije 12 druhů lemurů včetně vzácného lemura rudobřichého, lemura širokonosého, lemura kata s pruhovaným ocasem nebo miniaturního lemura myšího. Pozorovat můžete i více jak 100 druhů ptáků, z nichž 36 je endemických.

Parc national de Montagne d´AmbrePark

Národní park položený ve výškách 800 - 1600 m.n.mořem je chráněným územím. Park je pokrytý převážně deštným a mlžným pralesem, ve kterém se vyskytuje množství zvířat, mimo jiné lemuři, ksukolové, různí hadi a žáby, chameleoni, ptáci (včetně čápa jabiru). Nejlepším obdobím na návštěvu parku jsou měsíce květen - listopad (spíše období sucha), ale pokud chcete zažít plno vzrušujících zážitků, navštivte park mezi říjnem a dubnem.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Milena A.

Byli jsme velice spokojeni. Dokonalá práce a neskutečná obětavost průvodkyně Jany Wilson. Její velké znalosti země i její historie zájezd a celý pobyt nesmírně obohatily. S takovým...

Seznamte se s ...

Jan Drapela

V Austrálii  žije trvale od roku 2008. K práci průvodce ho přivedlo studium cestovního ruchu na univerzitě v Sydney. Jeho entuziasmus, komunikační schopnosti, smysl pro humor a skoro dvoumetrová postava z něj dělají oblíbeného a nepřehlédnutelného...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.