Kongo - informace o zemi

Demokratická republika Kongo se nachází ve střední Africe a sousedí se státy Angola, Burundi, Středoafrická republika, Konžská republika, Rwanda a od července 2011 také Jižní Súdán, Tanzanie, Uganda a Zambie. Demokratickou republikou Kongo probíhá na severu státu rovník a díky krátkému úseku pobřeží v západním výběžku svého území má Demokratická republika Kongo přístup k moři.

vlajka Kongo

Kongo - základní informace

Rozloha: 2, 345 410 mil. km²
Obyvatelstvo: 68, 692 542 milionu obyvatel
Hlavní město: Kinshasa
Jazyk: francouzština, lingala, kingwana, kikongo, tshiluba
Měna: konžský frank (CDF)
Náboženství: římští katolíci (50%), protestanti (20%), kimbangisté (10%), muslimové (10%), jiní křesťané a domorodá náboženství (10%)
Národnostní složení: Lubové (18%), Kongové (16%), Mongové (13%), Rwandové (10%), Zandové (6%), Pygmejové
Časové pásmo: UTC+1, UTC+2
Mezinárodní předvolba: 243

Láká Vás Kongo

Žádný zájezd do destinace Kongo není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Kongo

KONGO / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Víza a režim vstupu: Víza se vyřizují v Praze. Je nutné dodat 2x formulář, 2x foto, cestovní pas, zvací dopis, rezervaci letenek. Doba vyřízení je 14 dní, poplatek je 3000Kč pro jeden vstup a 5000Kč pro dva vstupy.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

KONGO / STRAVOVÁNÍ

Trhy s jídlem, kterými je Demokratická republika Kongo proslulá, by se daly nazvat také trhy farmářskými. Místní prodejci zde kolemjdoucím nabízejí vše, co sami vypěstovali či ulovili, sesbírali či uvařili. V nabídce trhovců naleznete základní suroviny konžské kuchyně: maniok, banány, arašídy, avokádo, slepice, chilli papričky, smažené housenky, pražený hmyz, lesní med či třeba sušené opice - polévka z nich tady patří k největším pochoutkám. Sušení masa patří v Demokratické republice Kongo mezi nejčastější formy konzervace masa. Konžská kuchyně má však i jiné, ještě lepší speciality - patří k nim například ryba uvařená v arašídové omáčce nebo omáčce z palmových ořechů. Dále si návštěvníci mohou pochutnat na smažených banánech, grilovaném kozím mase či malých smažených rybičkách zvaných ndakala. Dominantou konžské kuchyně je ovšem kasava neboli maniok. Jídla z jejích listů a kořenů se v Kongu jedí ke snídani, k obědu i k večeři. Pokud bychom však měli jmenovat nejčastější a hlavní jídlo obyvatel Demokratické republiky Kongo, bude to tzv. fufu -knedlík vařený, který se vaří z maniokové mouky a který sám o sobě nemá žádnou chuť. Proto se většinou namáčí do některé z omáček. K fufu-knedlíku se občas jedí červené vařené fazole nebo takzvané sombe, což jsou vařené listy kasavy, které svým vzhledem a chutí připomínají špenát. Z maniokové mouky se zde vaří také šišky, které se pak balí do banánových listů, mají typickou nakyslou chuť a říká se jim chikwanga. Pro ty, kteří rádi experimentují v jídle budou určitě lákadlem smažené housenky bilulu, které mají údajně sladkou chuť podobnou ořechům. Pravé konžské jídlo musí být samozřejmě přiměřeně ochuceno chilli papričkami, kterými se sype například nezralé mango či vařená vejce. A právě vařená vejce, pražené arašídy a banány patří mezi jídla, která seženete i v nejzapadlejší vesničce v srdci státu Demokratická republika Kongo.

 KONGO / PODNEBÍ

Demokratická republika Kongo má klima tropické, horké a vlhké v rovníkové části, chladnější a sušší na jihu. V části na sever od rovníku panuje období dešťů od dubna do října a období sucha od prosince do února, v části na jih od rovníku trvá období dešťů od listopadu do března a období sucha od dubna do října.

NP Kahuzi-Biega

Kahuzi-Biega je národní park ve východní části státu Demokratická republika Kongo, který se nachází 50 km západně od města Bukavu v regionu Kivu, v blízkosti západní strany jezera Kivu a nedaleko rwandské hranice.
Park je jedním z posledních útočišť vzácného druhu goril, kterých tu zůstalo jen asi 600 kusů. V důsledku zbývající gorilí populace byl park v roce 1980 zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Je velmi pravděpodobné, že za jejich úbytek mohla velkou měrou nedávná válka v regionu.

 Nyiragongo

Nyiragongo je sopka nacházející se v pohoří Virunga ve státě Konžská demokratická republika, jen pár kilometrů od hranic se státem Rwanda. Tato sopka se tyčí se do výšky 3470 metrů a na hlavním kráteru Nyiragongo se nacházejí další dva krátery: ze severu Baruta (3100 m) a z jihu Shaheru (2800 m). Hlavní kráter sopky má průměr cca 1200 metrů, kráter Shaheru má cca 700 metrů a kráter Baruta cca 1100 metrů. Kráter Nyiragongo dosahuje hloubky 170 metrů, Shaheru 80 metrů a Baruta 300 metrů. Celý masiv sopky má plochu 350 km². Boční krátery jsou dnes již vyhaslé, zato hlavní kráter je jedním z nejaktivnějších kráterů na světě. Uvnitř kráteru se nachází obrovské lávové jezero, které je neustále v pohybu. Zdejší láva dosahuje teploty 800 až 950 °C. Poslední mohutná erupce, ke které došlo roku 2002, zničila část města Goma, které je od vulkánu vzdáleno deset kilometrů.

Goma

Goma je město na východě státu Konžská demokratická republika. Nachází se na severním břehu jezera Kivu, kousek od rwandského města Gisenyi. Centrum města je jen 1 km od rwandských hranic. Goma leží přibližně 10 km jižně od kráteru aktivní sopky Nyiragongo. Nedávná historie města Goma byla ovlivněna aktivitou této sopky a genocidou ve Rwandě roku 1994. Mnoho silnic ve městě Goma bylo poškozeno nedávnými sopečnými katastrofami a tokem lávových proudů. Většina těchto silnic je od roku 2011 přestavována. Goma je hlavní město provincie Severní Kivu, které je etnicky a geograficky podobné Jižnímu Kivu. Severně od města se nachází národní park Virunga, který je domovem ohrožených horských goril.

NP Virunga

Virunga je národní park ve státě Konžská demokratická republika, rozkládající se mezi pohořími Ruwenzori a Virunga. NP Virunga sousedí s národními parky Volcanoes ve Rwandě a Ruwenzori v Ugandě. NP Virunga je nejstarší národní park v Africe a počátek jeho založení sahá až do roku 1925. Roku 1979 byl park zařazen na seznam světového dědictví UNESCO a od roku 1994 se nachází také na seznamu světového dědictví v ohrožení z důvodu ohrožení následkem válečných konfliktů a vzrůstajícího počtu obyvatel žijících v okolí, kteří kácí lesy a loví zvěř. 2. ledna 2010 došlo k rozsáhlému výbuchu zdejší sopky Mount Nyamulagira. V parku žije kolem 200 goril horských, avšak tato ohrožená zvířata se vyskytují mimo hlavní proudy lávy a nejsou proto vystavena nebezpečí. Konžská demokratická republika tak nepřišla o jeden ze svých nejcennějších pokladů.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Helena K., Opava

Také já jsem se vrátila v polovině ledna z cesty po Vietnamu a chtěla bych poděkovat naší průvodkyni (průvodkyni roku !!) Tereze Malkrabové, a to nejen za její obětavost, s jakou se...

Seznamte se s ...

Linda Rumlová

Tělem i duší sportovkyně. Aktivně chodí po horách, lyžuje a jezdí na kole. Propadla kouzlu Afrického kontinentu, kam se velmi ráda vrací. Miluje zvířata, místní lidi a jejich kulturu. Výborná organizátorka, která splní snad všechny vaše přání... S ní...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.