Keňa - informace o zemi

Tato nádherná země ležící přímo na rovníku se může pochlubit fascinující přírodou. Hlavním lákadlem Keni je safari v národních parcích a rezervacích Masai Mara, Amboseli či Tsavo, které jsou domovem nejen "velké pětky" ale také zeber, žiraf, slonů, antilop a řady jiných druhů divokých zvířat. Každoroční migrace nedozírných stád pakoňů mezi Masai Marou a tanzánským Serengeti patří k největším zázrakům přírody. K zážitkům určitě patří i výstup na Mt. Keňa, jejíž vrcholy pokrývá i na rovníku sníh, jezera Turkana, Nakuru, Bogoria a  Baringo. Keňa je zajímavá také svými etniky.

 

vlajka Keňa

Keňa - základní informace

Rozloha: 582 650km²

Obyvatelstvo: 32,785 milionu obyvatel

Hlavní město: Nairobi

Jazyk: svahilština, angličtina

Měna: 1 keňský šilink (KES) = 100 centů,

Náboženství: křesťané (72 %), animisté (18 %)

Národnostní složení: bantuští černoši (65 %), Niloté (25 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas):+2 hod, letní čas +1 hod

Mezinárodní předvolba: 00254

Důležitá telefonní čísla: telefonní číslo pro nouzové situace (policie, ambulance, hasiči) je 999

Ekonomika - přírodní zdroje, turistika - safari

mapa Keňa

KEŇA / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 6 měsíců delší než plánovaný pobyt.

Víza a režim vstupu: Cestovní režim pro občany ČR - vízový styk pro všechny druhy pasů. Požadavek pro vstup do země - platné vstupní nebo tranzitní vízum. Vízum stojí 50 USD a vyřizuje se po příletu na letišti po vyplnění příslušného formuláře.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

KEŇA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 240V 50Hz. Zásuvka britské normy se třemi zdířkami ve tvaru obdélníku, uspořádanými do rovnostranného trojúhelníku. Je potřeba adaptér, při trošku šikovnosti se dají české zástrčky do zásuvky vsunout.

Telefon: Mezinárodní hovory je nejlépe uskutečnit z pošt a Keňa Telkom kanceláří. Mobilní operátoři mají uzavřeny roamingové služby. Občas bývá problém s odesíláním a přijímáním sms zpráv.

Internet: Internet je dostupný ve všech větších městech a turistických cílech.

Pošta: Známky do Evropy stojí US$ 0,70. Obvykle dorazí pohledy do Evropy do týdne.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.KEŇA / STRAVOVÁNÍ

Keňská kuchyně je velice rozmanitá stejně jako keňské obyvatelstvo. Každý turista si tedy určitě přijde na své a pochutná si na výborných místních specialitách. Jediným místem, kde můžete ochutnat širokou škálu jídel z celého světa včetně africké je pobřeží. Swahilská jídla odrážejí historické spojení s Araby a dalšími obchodníky putujícími přes Indický oceán. Používání kokosu a různých druhů koření přináší vynikající výsledky. Oblíbeným jídlem je nyama choma. Jedná se o opečené maso, převážně skopové nebo hovězí. Toto populární jídlo se připravuje většinou ve speciálních restauracích, kde si dokonce můžete vybrat kus masa, které vám pak bude opečený naservírován. Podává se většinou se zeleninovou směsí, případně s kaší ugali. Ceny tohoto jídla jsou poměrně rozumné. Pravděpodobně nejběžnějším občerstvením jsou sambusas, které mají zřejmě původ v indickém pokrmu samosa. Jsou to smažené trojúhelníčky z listového těsta plněné kořeným sekaným masem. V indických restauracích se podávají i se zeleninovou náplní.Sambusas mají výbornou chuť, když jsou čerstvě upečené.

Výborné jsou také mkate mayai, se kterým se však bohužel nesetkáte příliš často. Původně bylo toto jídlo arabské, ale v současné době si na něm můžete pochutnat v Keni i jinde ve světě. V podstatě je to pšeničné těsto rozválené do tenké placky naplněné sekaným masem a syrovými vajíčky. Pak se zabalí a opeče na plotýnce.

Hlavní jídlo je většinou maso. K němu se podávají přílohy jako brambory, rýže, chapati (nekvašená chlebová placka), matoke (rozmačkané banány) a ugali (kukuřičná kaše krájená na tenké plátky). Obyčejní Keňané žijí spíš z těchto hutných příloh v kombinaci s fazolemi, kukuřicí, případně zeleninovou omáčkou. Dalo by se říci, že národním jídlem je právě ugali s různými přílohami podle finančních možností. Velmi oblíbená jsou také pečená kuřata (kuku choma) a grilované steaky. Obvykle se k nim podává githeri, což je směs fazolí a kukuřice. Ryby, plody moře a exotická zvěřina - to je zvláště pro Evropana lákavá nabídka. V některých vyhlášených restauracích je umějí připravit skutečně skvěle.

Ovoce - v Keni si můžete koupit a pochutnat na vynikajícím tropickém ovoci, jako je mango, papaya, ananas, guáve, vodní melouny, mochyně, granadilla, pomeranče, kokosové ořechy a různé druhy banánů. Pěstují se zde i kešu ořechy, které se prodávají pražené.

Nápoje - Keňa patří mezi největší vývozce čaje a není tedy divu, že čaj (chai) je také národním nápojem. Připravuje se z čajových lístků, mléka, vody a cukru. Vše se nechá projít varem a výsledkem je čaj pro nás velmi nezvyklé chuti. Speciální kořeněný čaj se nazývá chai masala. I když Keňa patří k zemím, kde se káva pěstuje, a je i jejím významným exportérem, tento nápoj si zde nezískal takovou oblibu. Podává se málokdy čerstvá, spíš instantní, a je drahá. Nealkoholické nápoje není problém sehnat kdekoliv. Milovníci piva tu najdou řadu druhů, zakoupit se ale dají ležáky a tmavá piva. Místní pivo (pombe) se kvasí z banánů, prosa, cukru a bylinek. Rozšířené je především jeho vaření po domácku. Toto pivo bývá velmi silné. Z alkoholických nápojů můžete ochutnat víno z papáji, které je levnější nahrážkou dovážených drahých hroznových vín. Existují i jiné druhy ovocných vín, např. z manga atd. Dejte pozor, protože většinou jsou silnější než vína, na která jste zvyklí. Pokud dáváte přednost klasice, prodává se také výborné jihoafrické víno a několik druhů keňských vín. Příznivci tvrdého alkoholu mohou v Keni ochutnat bílý rum Kenya Cane nebo Kenya Gold, což je likér s příchutí kávy.

KEŇA / PODNEBÍ

Během roku se zde vyskytují dvě období dešťů, hlavní od března do května (s maximem srážek v květnu) a mírnější, které panuje v měsících říjnu a listopadu. Pobřežní pás je horký a vlhký celý rok. I když je tato oblast bohatá na vydatné deštové přeháňky, hlavně v jejich období, tak i přesto sever a severovýchod země trpí spíše velkými suchy. Průměrná teplota na pobřeží je 25 °C - 30 °C. V horách kolem 15 °C - 20 °C.

KEŇA / KAM SE VYPRAVIT


Nairobi

Na území dnešního Nairobi, ve státě Keňa, do 19. stol. nebylo zcela nic. Toto místo bylo pouze známé mezi Masaji jako zdroj pitné vody. Když Angličané budovali železnici mezi Mombasou a Kampalou, která měla protínat jejich kolonii, postavili v bažinách svoji základnu Enajrobe, z té se později stalo Nairobi. Na přelomu roku 1900 Nairobi nahradilo Mombasu, co by hlavní město - s počtem obyvatel 1,5 milionu.

Mombasa

Největší přístav, kterým se Keňa může pochlubit. Do dnešní Mombasy je možné se dostat po dálnici nebo trajektem. Srdcem Starého města je pozoruhodná pevnost Fort Jesus, kterou obklopuje 12 metrů hluboký příkop. Hned za pevností začíná spleť náměstí a uliček. Za svůj typický půvab a ráz východoafrického přístavního města vděčí mombaské Staré město arabským vlivům. Dnešní Mombasa je známá jako důležité obchodní centrum státu Keňa.

Národní park Tsavo

Největší park, který Keňa může nabídnout na safari má rozlohu 20 821 km2. Park, známý pro své „červené slony" byl založen roku 1948. Východní část parku je tvořena náhorní rovinou Yatta, kde se střídají louky se stromovými savanami, na kterých rostou akácie, baobaby a pryšce ve tvaru svícnu. Vyskytuje se zde pres 60 druhů savců.

Jezero Naivasha

Toto sladkovodní jezero, leží na území státu Keňa, nedaleko Nairobi. V současnosti je jeho rozloha 170 km2. Naivasha je i název města, které leží na jihozápadním břehu stejnojmenného jezera.

Mt. Keňa

Mt. Keňa je druhá nejvyšší hora Afriky s dvěma hlavními vrcholy (Batian a Nelion) a vedlejším vrcholem Lenanu. Mt. Keňa byla formována vulkanickou činností spojenou s vytvořením Velké příkopové propadliny. První Evropan, který horu Mt. Keňa spatřil, byl v roce 1849 švýcarský misionář Ludwig Krapf. Vegetace hory je rozdělena podle nadmořské výšky. Nejzajímavější pásmo je od 3.300 m, kde se vyskytují endemické rostliny - gigantické starčeky a lobelky. Stáří rostlin se odhaduje nad 200 let.

Národní park Lake Nakuru

Jezero Nakuru je alkalické jezero o rozloze cca 62 km2. Rozloha jezera se mění v závislosti na deštivé či suché sezoně. Jezero je na severní straně ohraničeno kráterem Menengai, na severovýchodě pahorkatinou Bahati Hills, na jihu kráter Eburu a na západě srázem Mau. V NP Lake Nakuru, který patří mezi nejoblíbenější parky na území státu Keňa, žijí jak nosorožci bílí, kteří se rádi popásají na savaně, tak i nosorožci černí, kteří se však raději zdržují ve skrytu husté buše a tak je jejich pozorování je na safari ztíženo. Můžeme zde pozorovat také růžové plameňáky, bílé plameňáky (žije zde okolo 450 druhů růz­ných ptáků), paviány, buvoly, zebry, pakoně, gazely, impaly, žirafy Rotschieldovy, leopardy a další.

Národní park Masai Mara

NP Masai Mara zaujímá rozlohu 1.510 km2 a nachází se v odlehlé jihozápadní části Keni u hranice s Tanzanií ve velké příkopové propadlině Great Rift Valley. Jižní hranici tvoří řeka Mara. V Masai Maře můžete současně spatřit desítky různých druhů živočichů - gazely, zebry, žirafy, buvoly, oryxe, antilopy, pakoně, slony, hyeny, šakaly, pštrosy, gepardy a lvy, čekající na svou příležitost. V srpnu a v září sem migrují obrovská stáda pakoňů, kteří se sem přesouvají za pastvou ze suchých savan. Každoročně jich sem přichází cca 1,5 milónu kusů. Každoroční migrace pakoňů je hlavním důvodem, proč je safari v Masai Mara tak oblíbeno. 

Migrace zvířat

Každý, kdo měl možnost spatřit obrovská stáda pakoňů shromažďujících se před svým pochodem, může potvrdit mimořádnost této podívané. Ve všech ekosystémech jsou vegetace a druh živočichů přebývajících v těsné blízkosti, vzájemně závislí. Pakoně jsou spolehlivým zdrojem potravy afrických predátorů - lvů, hyen, gepardů, psů hyenovitých a krokodýlů. Všechna tato zvířata se mohou spolehnout na přesuny pakoní v rámci národních parků Keni a Tanzánie. Při pouti za čerstvou trávou živenou sezónními dešti se do pohybu dává 1,2 milionu pakoní doprovázených obrovským množstvím zeber a gazel. Nejvyhledávanějším národním parkem za účelem safari a pozorování migrace na území Keni a Tanzánie je národní park Serengeti a Masai Mara.

Zajímavý článek MIGRACE VE VÝCHODNÍ AFRICE doplněný o filmové ukázky

Národní park Aberdare

Je to izolované vulkanické pohoří, které tvoří východní část příkopové propadliny táhnoucí se od severu nejoblíbenější africké země jakou je právě Keňa na jih 100 kilometrů mezi Nairobi a Thompsons Falls. Jsou tu dva hlavní vrcholky Ol Donyo Lesatima (3.999 m) a Kinangop (3.906 m), je tu mnoho potoků a vodopádů a půda je červená. Park je důležitým zdrojem vody. Národní park Aberdare je obklopen původním lesem a leží západně od Mt. Keňa, oblast Nyeri, rozloha 766 km2.

Národní park Amboseli

Leží severně od Mt. Kilimandžára na hranici Keňa/Tanzánie. Rezerevace byla vytvořena v roce 1968, národní park v roce 1974. Leží na ploše 392 km2 a tvoří část většího ekosystému Amboseli (3.000 km2). V době sucha je tu velká koncentrace zvířat. Kolem se nachází šest rančů patřící místním komunitám.

Národní park Hell´s Gate

I tímto oblíbeným parkem se může právem Keňa pyšnit. Leží na ploše 68,25 km2 v blízkosti Lake Naivasha, asi 90 km od Nairobi, má zajímavé geologické útvary. Podnebí teplé a suché, příjezd z Nairobi přes město Naivasha. V parku jsou cesty a vyhlídková místa. Dvě brány Elsa gate a Olkaria gate. Hlavní atrakce - safari a pozorování zvířat, hnízdění dravců, krásná procházka strží, horké prameny, masajská kultura. Hlavní aktivitou jsou vycházky a pozorování ptáků.

Zajímavý článek o životě Masajů z pera Petra Hejtmánka, který byl uvěřejněn v časopise Příroda.

Národní park Mount Elgon

Mt. Elgon je druhá nejvyšší hora v zemi, leží 140 km SV od Lake Victoria a je rozdělana hranicí mezi dvěma státy, Keňa a Uganda. Je to starý erodovaný vulkán s velkým kotlem a na vrcholku je sloup známý jako Koitobos. Další zajímavostí jsou lávové jeskyně, některé až 60 m široké. Hora je důležitým vodním zdrojem pro řeku Nzoia, která teče do jezera Victoria a pro řeku Turkwei, která teče do jezera Turkana.

Národní park Samburu

Národní rezervace Samburu není obvyklým místem pro návštěvníky Keňi. Za siluetou hory Mt. Keňa, v rozlehlé polopouštní krajině ještě najdete divokou zemi. Zde leží duše země - v nekonečných pláních a pahorcích se nachází NP Samburu. Ze všech kmenů severní Keni jsou Samburové nejbarvitější, vzdálení příbuzní Masajů, tento pouštní kmen nomádských bojovníků ještě stále putuje po starých stezkách se svými stády dobytka a koz po prašných cestách. Budete-li mít štěstí, potkáte na safari i levharta, geparda nebo psa hyenovitého, množství ptactva. Hlavně je to však území slonů.

Ol Pejeta

Ol Pejeta je název rezervace nacházející se v centrální Keňo. Ol Pejeta byla postupně vybudována v 80. letech 20. století z původního ranče. Koncem roku 2009 byli do Ol Pejety dopraveni také 4 z 8 dosud žijících nosorožců tuponosých severních ze Zoo ve Dvoře Králové. Právě zde by mělo dojít k poslednímu pokusu o záchranu tohoto v přírodě vymřelého poddruhu.

Zajímavý článek o nosorožcích v Keni z pera Petra Hejtmánka.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Liba a Petr F.

Vážení, touto cestou bychom chtěli s manželem vyjádřit velký dík panu Milanu Regecovi, který nám byl průvodcem na cestě po Jávě a Bali ve dnech 17.10. - 5.11.2016. Dokázal nás...

Seznamte se s ...

Michal Pokorný

Příjemný pohodář i velký vypravěč. Ovládá dva světové jazyky, španělštinu a angličtinu, které pravidelně využívá na svých cestách. Na toulkách po světě se zamiloval do Guatemaly a v poslední době se jeho letním domovem stala Aljaška.  Nejen zde...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.