Kamerun - informace o zemi

Kamerun vznikl spojením francouzské a britské kolonie. Leží v rovníkové Africe na pobřeží Guinejského zálivu. Rozmanitá a etnicky pestrá země. Stále zde nalezneme původní deštné pralesy s pestrou biodiverzitou, zajímavá zvířata jako jsou šimpanzi, nížinné gorily, pralesní sloni. V džungli také žijí jedni z původních afrických obyvatel - Pygmejové.

vlajka Kamerun

Kamerun - základní informace

Rozloha: 475.440 km²

Obyvatelstvo: 18 milionu obyvatel

Hlavní město: Yaounde

Jazyk: francouzština, angličtina

Měna: 1 frank (XAF) = 100 centimů

Náboženství: křesťané (40 %), animisté (40 %), muslimové (20 %)

Národnostní složení: bantuští černoši 45 %, sůdánští černoši 24 %

Časové pásmo: časový posun proti České republice je 0 hodin

Mezinárodní předvolba: 00237

Důležitá telefonní čísla: rychlá zdravotnická pomoc - 3421414, 3421515, Hospital general - 3430252-5
letiště v Yaoundé - 3424949

Láká Vás Kamerun

Žádný zájezd do destinace Kamerun není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Kamerun

KAMERUN / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas, jehož platnost musí přesahovat předpokládanou délku pobytu podle vydaného víza. Očkovací průkaz se záznamem o očkování proti žluté zimnici.

Víza a režim vstupu: Víza se vyřizují v Berlíně. Je nutné dodat 2x formulář, 2x foto, cestovní pas, rezevaci ubytování, zvací dopis, rezervaci letenek, kopii očkovacího průkazu. Doba vyřízení je 1 den, poplatek je 82 Eur na 1 měsíc nebo 162 Eur na 6 měsíců.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

KAMERUN / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220V 50Hz Zásuvky našeho typu

Telefon: Telefonovat se dá nejčastěji z pošty nebo také restaurací. Na ulicích větších měst naleznete telefonní automaty na kartu. Signál pro mobilní telefony má velmi malé pokrytí.

Internet: Počet internetových kaváren narůstá ve velkých městech. Internetové připojení je ale často pomalé.

Pošta: Centrální pošta je v Yaoundé a Douala. Známky stojí lze zakoupit jen na poště. Pošta do Evropy bývá doručena asi za týden.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

KAMERUN / STRAVOVÁNÍ

Kamerun má díky své poloze jednu z nejpestřejších kuchyní v centrální Africe. Je také silně ovlivněna Francií, což je pozůstatek z dob koloniální éry. Strava se v jednotlivých oblastech Kamerunu liší také podle klimatu a na něm závislých plodinách. Obecně se dá zdejší strava charakterizovat jako pokrm z na škrob bohatých plodin v kombinaci s velmi ostrou kořeněnou omáčkou, maso napíchnuté na špejli, smažené ryby, kari či ostré polévky. Národním jídlem je ndolé - dušená směs oříšků, rybího nebo kozího masa a hořkých listů. Hlavními ingrediencemi zdejších pokrmů jsou casavy, rýže, brambory, kukuřice, fazole a proso. Z masa pak hlavně ryby. Kuřecí i hovězí maso je poměrně drahé a proto jsou spíše brány jako delikatesy. Půda je zde velmi úrodná, a proto je zde pěstována široká škála plodin. Z ovoce se pěstují manga, papáje, pomeranče, banány, ananasy, kokosové ořechy, grepy či limetky. Ve velkých městech (Douala, Yaounde) má mnoho restaurací na jídelním lístku také pokrmy „západní" , čínské nebo indické kuchyně. Nalezneme zde také restaurace nabízející fast food amerického stylu - burgery.

KAMERUN / PODNEBÍ

Jižní část země je horká a velmi suchá (listopad - únor). Hlavní období dešťů přichází od července do října. V severní části Kamerunu se podnebí liší podle oblastí.Savany v centrální části země jsou mnohem chladnější než pobřežní oblasti s pravidelnými dešti. Nejlepší období pro návštěvu je leden - duben. Průměrné roční teploty se pohybují na jihozápadě kolem 22,5°C (v červenci) až 28,4°C (v březnu). Úhrn srážek je na jihozápadě při pobřeží Guinejského zálivu 4 440 mm, v oblasti hlavního města 1 410 mm; k moři přivrácené svahy Kamerunských hor mají více než 10 000 mm srážek. Je to nejdeštivější místo v Africe.

KAMERUN / KAM SE VYPRAVIT


Mt. Cameroon

Nejvyšší horu západní Afriky (4 095 m) je možné zdolat za cca 3 dny. Výchozím místem výstupu je město Buea. Pro výstup je nejvhodnějším obdobím polovina prosince - polovina května. Vždy v lednu nebo únoru se koná závod z Buea na vrchol a zpět (37 km). Závod přitahuje soutěžící z celého světa a samozřejmě i spoustu přihlížejících. Místní organizace Mt. Cameroon Ecotourism Project v Buea vydává povolení k výstupu na vrchol.

Yaoundé

Hlavní město Kamerunu má pěknou polohu na zelených kopcích ve vnitrozemí. Podnebí je zde relativně chladnější a vzhledem k poměrně častým dešťům vlhké. Má přes 1 milion obyvatel. Město je tvořeno směsicí moderních budov a chudinských chatrčí. Je známé svou nedělní dopolední mší pod otevřeným nebem, která se koná se ve čtvrti Melen. Pozoruhodně se zde mísí africká a západní kultura.

Bamenda

Město ležící na západě Kamerunu v mírném klimatu Bamendské vysočiny. Je centrem anglofonní části země. V okolí nevynechejte Bamenda Highlands. Naleznete zde nádherné horské scenérie s kráterovými jezírky a vodopády. Vynikající jsou možnosti trekingu.

Kribi

Malé přístavní městečko jihozápadně od Yaoundé, vyhlášené svými krásnými plážemi. Naleznete zde pravděpodobně nejhezčí pláž v celém Kamerunu - Londji Beach, která je též startovacím bodem pro výlety do městských osad rezervace Campo. 8 km jižně od Kribi je zajímavé místo Chutes de la Lobé - řeka Lobé zde spadá v kaskádách do moře.

Hory Mandora

Hory Mandara na severovýchodě Kamerunu jsou oblíbenou destinací. Pestrý etnický mix, zajímavé horské vesničky, úžasné scenérie jsou jen ta největší lákadla.

Maroua

Je považováno za jedno z nejpříjemnějších měst v zemi. Celá oblast je bohatá nejen na ukázky původní kmenové kultury a na přírodní krásy. Za návštěvu stojí především okolí města - skalnaté Mandara Mountains, s výbornými možnosti trekingu. Oblast je protkána horskými vesničkami se zajímavou architekturou. Nejzajímavější jsou vesnice Maga, Koza, Mabas, Rhumsiki, Oudjilla.

Douala

Je největší město Kamerunu, hlavní město provincie Littoral a obchodní středisko celého státu. Je také největším přístavem v zemi a sídlí zde nejdůležitější kamerunské mezinárodní letiště. Díky těmto skutečnostem se z ní stalo hlavní středisko vývozu. Počet obyvatel přesahuje 2 miliony.

Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Kateřina L.

Ráda bych se podělila o své poznatky ze zájezdu "Bhútán Nepál komfortněji", kde jsem byla v dubnu. Nechtěla jsem psát své dojmy bezprostředně po návratu, protože jsem se cítila naprosto...

Seznamte se s ...

Vilma Bohunická

Vystudovaná arabistka, mluvící pěti jazyky, pracovně pobývala v Iráku, studijně v Jordánsku, procestovala Egypt, Jemen, Sýrii, Uzbekistan, Kazachstán, Pakistán ... Do Číny se poprvé dostala v roce 1993 jako redaktorka tehdejšího Československého...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.