JAR - informace o zemi

Jižní Afrika je synonymem neskutečné pestrosti krajiny i obyvatel. Zároveň je zemí s velmi pohnutou minulostí rasových potyček, těžby zlata a diamantů. Příroda zde vytvořila dech beroucí scenérie hor, skalních formací, mořského pobřeží s jednou z nejznámějších dominant - Stolovou horou. Zelené kopce skýtají moře vinic a v národních parcích můžete pozorovat slony, zebry, žirafy, lvy, šakaly, antilopy a mnoho další zvěře. JAR láká také pestrostí etnik, národností a v neposlední řadě úžasnými městy.

vlajka JAR

JAR - základní informace

Rozloha: 1 219 910 km²

Obyvatelstvo: 46,586 milionu obyvatel

Hlavní město: Pretoria a Cape Town

Jazyk: afrikánština, angličtina

Měna: 1 round (ZAR) = 100 centů

Náboženství: křesťané (68 %), animisté (29 %)

Národnostní složení: Zulové (22 %), Xhosové (18 %), Pediové (9 %), Sothové (7 %), běloši 13 %

Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas):+1 hod.

Mezinárodní předvolba: 0027

Důležitá telefonní čísla: policie: 10111, záchranná služba a hasiči: 10177, všeobecné tísňové volání : 112

mapa JAR

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Cestovní pas, jehož platnost přesahuje alespoň o 30 dnů konec zamýšlené doby pobytu v JAR a ve kterém zbývají alespoň dvě volné stránky (vedle sebe) k vylepení vstupního štítku a pro vyznačení vstupního a výstupního razítka.

Víza a režim vstupu: V dubnu 2003 byla zrušena pro občany ČR vízová povinnost vztahující se na držitele všech druhů cestovních dokladů pro pobyt v JAR do 90 dnů za turistickým nebo tranzitním účelem. Pro občany Slovenké republiky byla víza do JAR nově zavedena v roce 2016. Víza se zajišťují na ambasádě ve Vídni.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220V 50Hz, je třeba adaptér na britskou normu.

Telefon: Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou. Aktuální podrobnější informace žádejte u svého operátora. Pokrytí signálem není všude dostatečně silné.

Internet: V JAR jsou internetové kavárny téměř všude, v ostatních zemích pouze ve velkých městech a turistických centrech.

Pošta: JAR má dobré poštovní služby. Většina pošt je otevřena od pondělí do pátku, v sobotu pak jen v dopoledních hodinách.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA / STRAVOVÁNÍ

Kuchyně dnešní JAR tedy těží z vlivů evropské i orientální kuchyně a spojuje je do přepestré mozaiky. Nepostradatelnou přílohou je kukuřičný Pap, na dlouhých cestách chutná sušené maso Biltong, z něhož se vaří i polévka, národním jídlem je Bobotie, dušené jídlo z mletého jehněčího, německé uzeniny připomíná Boerewors, malajsko-indický vliv je patrný v oblíbeném salátu Chakalaka. Populárním se stalo i grilování neboli braai a v žádném menu nechybí ryby - vždyť JAR má téměř 3000 km mořského pobřeží!

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA / PODNEBÍ

Vzhledem k rozloze Jihoafrické republiky je v jednotlivých částech země různé. Obecně se roční teploty v červenci pohybují mezi 10-13°C, v lednu stoupají až k 23°C. Obecně se dá říci, že v průběhu celého roku převládá v Jižní Africe slunečné počasí. Léto trvá od října do března, zima začíná v dubnu a končí v září. Jižní Afrika se ve světě řadí mezi státy s největším počtem slunečných dnů.

JIHOAFRICKÁ REPUBLIKA / KAM SE VYPRAVIT


Stolová hora

Přibližně kilometrová hora, lemovaná strmými srázy Ďáblův vrchol, Signální hora a Lví hlava, se tyčí nad Kapským městem. Je nejen jeho dominantou, ale také jedním z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí JAR. Tvrdí se, že se jedná o nejčastěji zdolávanou horu světa. Stolová hora představuje obrovský blok pískovce dlouhý přes 2 km a starý možná i 500 miliónů let. Na vrchol této hory se můžete dostat celkem pohodlně lanovkou. Z tohoto místa je krásný výhled na Kapské Město a mys Dobré naděje.

Mys dobré naděje

Nazývá se tak západní část Kapského poloostrova a jedná se o ostrý pevninský výběžek v JAR. Mys Dobré naděje je často (a nesprávně) označován jako místo, na kterém se setkávají Atlantský oceán a Indický oceán. Dnes je mys Dobré naděje hlavně cílem turistů.

Kapské město

Kapské město je druhé největší město JAR a zároveň hlavní legislativní město JAR. Díky úžasným přírodním scenériím je Kapské město označováno za jedno z nejkrásnějších měst světa.

St. Lucia, Greater St. Lucia Wetlands

Na hranicích JAR s Mosambikem, se nachází park The Greater St. Lucia Wetlands, rezervace chráněná organizací UNESCO. Obrovské sladkovodní jezero St. Lucia - ve skutečnosti se však jedná o ústí několika řek do Indického oceánu - patří mezi unikátní světové ekosystémy. Jedná se o skutečný skvost JAR.

Blyde River Gorge

Jedná se o třetí největší kaňon na světě. Několik km od kaňonu se dostaneme krásnou krajinou jehličnatých lesů k překrásné vyhlídce - God´s Window - "výhled z božího okna". Což je jedna z nejznámějších vyhlídek v JAR.

Krügerův národní park

Jeden z nejkrásnějších přírodních rezervací jižní Afriky se rozprostírá na severozápadě JAR na hranicích s Mosambikem a umožňuje návštěvníkům pozorovat divoká zvířata nebo obdivovat mohutné stromy baobaby.

Durban

Durban je jedním z největších měst JAR a největší v provincii KwaZulu-Natal. 70% obyvatelstva tvoří černoši.

NP Addo Elephant

Neuvěřitelné spektrum fauny a flóry na území JAR. Park má rozlohu 3600 km2. Kromě pevninských ekosystémů byl rozšířen i na mořské pobřeží, kde pod něj byly zahrnuty některé ostrovy významné pro rozmnožování mořských ptáků. Převládajícím ekosystémem je savana, případně lesnatá savana.

NP Tsitsikamma

Park Tsitsikama na území JAR byl založen v roce 1964 jako první jihoafrická rezervace. Tsitsikamma má dvě hlavní části: De Vasselot na západě a ústí řeky Storms na východě. K oběma částem parku vede klikatá asfaltka.

Hermanus

Toto malebné pobřežní městečko se nachází u zátoky Walker Bay. Návštěvníky do této části JAR přitahují zejména velryby. I přes pokročilý turismus v této oblasti JAR zde stále najdete krásné pláže. Asi 20 km od Hermanusu leží Stanford malá vesnička, která je důležitým řemeslným centrem a v jejímž středu si můžete prohlédnout krásné staré budovy chráněné státem JAR.

Střelkový mys

Nejjižnější místo JAR a zároveň celého afrického kontinentu. Prochází jím poledník, který zároveň představuje pomyslnou hranici mezi Atlantským a Indickým oceánem. Tato nevýrazná skalnatá část pobřeží je vzdušnou čarou vzdálená 170 km jihovýchodně od Kapského Města - hlavního města JAR.

Johannesburg

Africké velkoměsto plné zeleni ale i kontrastu, mezi bohatými severními čtvrtěmi a těmi chudinskými, jež ústí k vysoké kriminalitě a alarmuje návštěvníky tohoto města k velké opatrnosti.

Vinná stezka (Wine Route)

Vede největšími vinicemi jižní Afriky, které se rozprostírají kolem měst Stellenbosch a Ranschhoek.

Garden Route

Oblíbená stezka vedoucí západním Kapskem podél jihovýchodního pobřeží Tichého oceánu nabízí turistům krásné scenérie s pohádkovými plážemi, horami, lesy, ale i údolími s bohatou flórou.

Dračí hory

Přírodní rezervace, které dominuje nejmohutnější pohoří jižní Afriky, skrývá nejen krásnou přírodu ale i jeskynní malby staré 1500 let po křováckém kmeni Sánů.

Pláže Boulders

Pláže plné tučňáků leží ve městě Simonstown nedaleko Kapského města. 


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Eva a Honza

Moc na Tebe, Sandro, vzpomínáme byla jsi skvělá parťačka. Druhý den jsem volala na Livingstone a hned jsem tě pochválila, že můžou být rádi, že mají tak skvělou průvodkyni a aby si...

Seznamte se s ...

Mgr. Adam Bechný

Velký milovník Latinské Ameriky. Právě zde díky práci rodičů strávil celé dětství a dospívání. Cestování má v krvi - vždyť již jako tříměsíční batole překonal poprvé Atlantik a již tam zůstal. Momentálně studuje na Filozofické fakultě Karlovy univerzity....

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.