Čad - informace o zemi

Čad leží na hranici mezi severní arabskou Afrikou a jižní Černou Afrikou. Je tak mozaikou různých etnických skupin, obzvláště pak v hlavním městě N´Djaméně. Čad je velice proměnlivou zemí. Behěm desetiletí válek byla země hodně zničena, ale v současnosti dochází opět k obnově země. Užívat si zde můžete krásu mnoha odlehlých pouštních království a především pak národního parku Zakouma na jihovýchodě země.

vlajka Čad

Čad - základní informace

Rozloha: 1.284.000 km²

Obyvatelstvo: 9.88 milionu obyvatel

Hlavní město: N Djamena

Jazyk: arabština, francouzština

Měna: 1 frank (XOF) = 100 centimů

Náboženství: muslimové (54 %), řím. katolíci (18 %), protestanti (14 %)

Národnostní složení: Saraové (28 %), súdánští Arabové (18 %), Mayo-Kebbiové (12 %), Kanem-Bornové (9 %)

Časové pásmo: Časový posun proti České republice je 0 hod.

Mezinárodní předvolba: 00235

Důležitá telefonní čísla: hasiči 18, policie: 17

Láká Vás Čad

Žádný zájezd do destinace Čad není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Čad

ČAD / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Platný cestovní pas. Mezinárodní očkovací průkaz s vyznačením očkování proti žluté zimnici.

Víza a režim vstupu: Víza se vyřizují v Berlíně, je potřeba doložit 2x formulář, 2x foto, potvrzení o ubytování, zvací dopis, kopii zpáteční letenky a kopii očkovacího průkazu. Cena je 100EUR

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

ČAD / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 220 V / 50 Hz

Telefon: Stacionárních telefonních linek není mnoho. Pokrytí signálem je nejlepší ve velkých městech, mimo ně může značně kolísat. Mohou nastat problémy s odesíláním SMS zpráv.

Internet: Je nejdostupnější v N Djamena, ovšem jeho rychost a stabilita značně kolísá.

Pošta: Otevírací doba pošt je : po-pá 0700-1130, 1530-1830. Pošta do Evropy putuje circa 10 dnů.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

ČAD / STRAVOVÁNÍ

V N'Djaména je síť restaurací, které servírují převážně francouzské a africké speciality, svojí kvalitou spĺňuje nejvyšší nároky. Pohostinství mimo hlavního mesta jsou levnější, ale často trpí nedostatkem potravin. Při koupi jídla v pouličním stánku, by jste si měli ověřit způsob jeho přípravy. Za národní jídlo by se dala považovat rýže s arašidovou omáčkou. K oblíbeným nápojům patří pivo anebo osvěžující karkanji z květů ibišku. 

ČAD / PODNEBÍ

Podnebí je suché, pouštní tropické s velkými výkyvy teplot, jih pokrývá savana a řídké lesy, sever poušť Sahara.Na severu celoročně suché, na jihu střídavě vlhké, na západě střídaní období dešťů a sucha.  

ČAD / KAM SE VYPRAVIT


Pohoří Tibesti

V severní saharské části se nalézá mimořádně suchá oblast pohoří Tibesti. Spleť nádherných skal a propastí ukrývá jeskyně s pradávnými skalními malbami. Tato blast státu Čad je domovem kmenu Triubou. Nejvyšší hora Emi Koussi (3 415 m) je současně nejvyšším bodem Sahary. Oblast při hranici s Libyí je momentálně  považována za nebezpečnou vzhledem k přítomnosti nevybuchlých min.

Jezero Čad

Jezero Čad bylo v minulosti jedním z největších sladkovodních jezer na světě a je zároveň poslední velkou oblastí s vodou na Sahaře. Dnes čím dál rychleji vysychá, během nevídaného sucha v 80. letech dokonce načas zmizelo úplně.  Lidé kmene Buduna  obývající břehy jezera stále ještě vyrábí kanoe z papyru, jak to dělali ve starém Egyptě.

Abéché

Město Abéché, ve východní části země si dodnes zachovalo svůj orientální nádech. Kdysi bylo hlavním městem sultanátu Ouadaï. Tuto dynastii dodnes připomínají okouzlující mešity, úzké uličky a staré trhy. Obchodovalo se zde hlavně s otroky, protože místo leželo na tradiční obchodní stezce do Egypta, Súdánu a k Indickému oceánu. V okolí města jsou ruiny starověkého města Ouara.  

N´Djamena

Metropole státu Čad se pyšní velmi dlouhou historií, která byla překvapivě mírová. Neustále rostoucí město nabízí celou řadu zajímavostí. Fascinující je především historická čtvrť, ve které se nachází ohromné Grand Marché - pestrobarevné denní tržiště. Je nejlepším místem ke koupi typických čadských pokrývek a šperků. Cestovatelé, kteří Čad navštíví, často míří i do Národního muzea se skvělou sbírkou vzácných kulturních předmětů. Milovníkům sportu je zase určeno precizně udržované golfové hřiště vzdálené čtyři kilometry východně od města. N´Djamena je rozdělena na dvě části - arabskou a africkou. Rozeznáte je velmi snadno, zejména v noci. Po setmění totiž arabská čtvrť upadá do tvrdého spánku. Všude vládne tma a ticho, které ruší pouze kroky nočních živočichů. Zato africká čtvrť je tou dobou velmi živá.

NP Zakouma

Jeden z nejkrásnějších středoafrických národních parků Zakouma se rozkládá na rozlehlé planině na jihovýchodě Čadu. Oblastí protéká řeka Bahr Salamat s přítoky. Naleznete zde různé druhy ptáků, antilopy, opice, lvi, žirafy i sloni. Čadská vláda ve spolupráci s Evropskou unií mají zásluhu na obnově rezervace po proběhlé občanské válce. Vybírá se vstupné za osoby i auta. Jsou zde postaveny i bungalovy a zřízen kemp. Naskýtá se možnost si najmout placeného průvodce.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Marta B. a Oldřich K.

 Byli jsem s Vámi na zájezdě v Mexicu s p.Vítem Sojkou. Patří mu velký dík za příjemný poznávací zájezd a také zazo, jak se o nás staral. Je moc příjemný průvodce.

Seznamte se s ...

Ing. Martina Černá

Již během studií ekonomie propadla kouzlu cestování a životu s batohem na zádech. Zamilovala si především pestrobarevnou Latinskou Ameriku kam se každoročně vrací. Studovala v Mexiku, učila angličtinu v Peru, pracovala v hostelu v Kolumbii, farmařila...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.