Burundi - informace o zemi

Burundi je ne příliš velký vnitrozemský stát s tropickým podnebím, nacházející se ve střední Africe nedaleko rovníku. Burundi se rozkládá ve výšce 800-2000 m.n.m. Většina území Burundi je hornatá a nejvyšším bodem je hora Heha, dosahující výšky 2670 metrů. Stát Burundi sousedí na severu s Rwandou, na východě s Tanzánii a na jihu a západě se Zaire. Hlavní řeky protékající státem Burundi jsou Akanauru a Kagera, jež oddělují Burundi od Rwandy, přičemž řeka Kagera je považována za pramen Bílého Nilu. Územím Burundi dále protéká řeka Rusizi, která tvoří hranici mezi Burundi a Demokratickou republikou Kongo. Jižní hranici státu Burundi tvoří řeka Malagarazi.

vlajka Burundi

Burundi - základní informace

Rozloha: 27 830 km²
Obyvatelstvo: 6,80 milionu obyvatel
Hlavní město: Bujumbura (0,3 mil. obyvatel)
Jazyk: francouzština, kirundi, svahilština
Měna: burundský frank (Bufr)
Náboženství: křestanství (80 %), tradiční náboženství (15%)
Národnostní složení: Hutuové (85%), Tutsiové (14%), pygmejští Twaové (1%)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je: SEČ +1 hodina
Mezinárodní předvolba: +257
Důležitá telefonní čísla: nejsou k dispozici (telefonní seznam pro Burundi ani zlaté stránky neexistují).
mapa Burundi

BURUNDI / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Víza a režim vstupu: Víza se vyřizují v Berlíně. Je nutné dodat 2x formulář, 2x foto, cestovní pas, rezervaci letenek, rezervaci ubytování, rezervaci od CK. Doba vyřízení je 3-5 dní, poplatek je 65 Eur za jeden vstup nebo 195 Eur za opakovaný vstup.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

BURUNDI / STRAVOVÁNÍ

Více než 90 % obyvatel Burundi pracuje v zemědělství. Nejdůležitější exportní plodinou je káva. Dalšími významnými zemědělskými produkty jsou čaj, banány, maniok, sladké brambory, čirok, kukuřice, hovězí maso, či mléko. Voda z vodovodního řadu je pitná jen po převaření. Stejně tak je nutné převařovat i mléko, které není pasterizované. Restaurací je v Burundi minimálně a výběr jídel je zde velmi omezený. Hotelové restaurace v hlavním městě Burundi Bujumbuře nabízejí přijatelné základní jídlo, ovšem za neúměrně vysokou cenu. Návštěvníci hlavního města proto míří do zdejší francouzské a řecké restaurace. Obě tyto restaurace jsou drahé, ale zdejší jídlo je velmi chutné. Několik skromných restaurací naleznete i ve městě Gitega.

BURUNDI / PODNEBÍ

Burundi není příliš častým cílem turistů a cestovatelů. Klima je zde typicky vysokohorské, ale teploty se v jednotlivých oblastech liší. V centrální části státu Burundi je průměrná roční teplota cca 20° C. v Okolí jezera Tanganika je mírně tepleji, v průměru 23 °C. V hlavním městě Burundi Bujumbuře je většinu roku 25 °C. Nejlepší doba pro návštěvu Burundi je období sucha, které zde vládne od června do srpna a dále také v prosinci a v lednu. Déšť je v Burundi nejčastější od února do května a od září do listopadu. Nejvíce prší na severozápadě Burundi.

BURUNDI / KAM SE V VYPRAVIT

NP Ruvubu

Národní park Ruvubu, jež byl vyhlášen v roce 1984, se nachází v severovýchodní části státu Burundi. Území NP zasahuje do čtyř provincií: Muyinga, Cankuzo, Karuzi a Ruyigi. Díky své rozloze, která činí 50 800 ha je NP Ruvubu největší chráněnou oblastí Burundi. Park se se svým protáhlým tvarem rozprostírá ve směru z jihozápadu na severovýchod a kopíruje oba břehy řeky Ruvubu a to v celkové délce 62 km. Šířka NP Ruvubu je v rozmězí 5-13 km. Vegetaci národního parku Ruvubu tvoří z 98 % savana. Z geologického hlediska jsou dominantou parku Ruvubu břidličnaté skály přerušované pásy křemenců. Mezi savci žícími v této oblasti Burundi jsou zastoupeny především velké a středně velké druhy, jako je buvol kaferský, hroch obojživelný nebo voduška jelenovitá. Už ne tak v hojném množství zde můžete vidět také prase bradavičnaté, hyenu skvrnitou nebo levharta skvrnitého. Ruvubu je domovem i několika druhů primátů. Budete-li mít při návštěvě parku štěstí, můžete zde zahlédnout např. kočkodana zeleného, paviána anubi nebo šimpanze. Vyhlášení národního parku proběhlo v roce 1984 a předcházelo mu vystěhovaní 3000 rodin z jejího území. Relokace těchto obyvatel přišla vládu státu Burundi na 500 000 USD. Národní park Ruvubu byl v květnu 2007 navržen na zařezení do seznamu památek UNESCO.

NP Ruzizi

Národní park Ruzizi je nejpopulárnější a turisty nejvyhledávanější atrakcí v Burundi. NP Ruzizi se nachází severozápadně od Bujumbury – hlavního města Burundi - a je rozdělen na dvě části. Větší z částí leží na východním břehu řeky Ruzizi a menší - západní část - tvoří deltu řeky Ruzizi u jezera Tanganika. Turisté mohou v tomto NP objevovat různé unikátní druhy rostlin a živočichů, stejně jako životního prostředí. Mezi volně žijící živočišné druhy v NP Ruzizi patří hroši, antilopy a opice spolu s mnoha druhy pestrobarevných ptáků. 50% území NP Ruzizi se skládá z lesů, 23% plochy tvoří uměle vytvořené krajiny, 18% zabírají plochy pokryté křovinami a pastviny zaujímají 7% plochy parku.

Tanganika

Tanganika je jezero na hranicích Burundi, Demokratické republiky Kongo, Tanzanie a Zambie. Většina rozlohy jezera patří Demokratické republice Kongo (45 %) a Tanzanii (41 %). Jezero se nachází mezi masivy hor na západní straně Velké příkopové propadliny. Tanganika je nejhlubší jezero v Africe a svou rozlohou je také druhé největší, přičemž obsahuje nejvíce vody ze všech afrických jezer. Rozloha jezera činí 34 000 km². V severojižním směru měří přibližně 650 km a je 40 až 80 km široké. Jezero Tanganika dosahuje maximální hloubky 1470 m, přičemž průměrná hloubka jezera je 570 m. Jezero Tanganika leží v nadmořské výšce 773 m.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Vaingátovi

Chtěla bych poděkovat naši průvodkyni Janě Wilson, která nám jak svými odbornými znalostmi, ale také velmi kamarádským způsobem zpříjemnila celý zájezd. Troufám si řici, že je jedna...

Seznamte se s ...

Josef Porubský

Životní optimista, kterému se stalo cestování osudovým posláním. Majitel živočišně nezdolného svérázného humoru. Svět projezdil od Kanady, přes Island po Asii i Afriku. Do Afriky se nakonec nejvíce zamiloval, cítí se tam jako doma. Je schopný organizátor...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Místo k předání dokumentů. Pro bližší informace k zájezdům, zálohám apod. kontaktujte centrálu.

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.