Burundi - informace o zemi

Burundi je ne příliš velký vnitrozemský stát s tropickým podnebím, nacházející se ve střední Africe nedaleko rovníku. Burundi se rozkládá ve výšce 800-2000 m.n.m. Většina území Burundi je hornatá a nejvyšším bodem je hora Heha, dosahující výšky 2670 metrů. Stát Burundi sousedí na severu s Rwandou, na východě s Tanzánii a na jihu a západě se Zaire. Hlavní řeky protékající státem Burundi jsou Akanauru a Kagera, jež oddělují Burundi od Rwandy, přičemž řeka Kagera je považována za pramen Bílého Nilu. Územím Burundi dále protéká řeka Rusizi, která tvoří hranici mezi Burundi a Demokratickou republikou Kongo. Jižní hranici státu Burundi tvoří řeka Malagarazi.

vlajka Burundi

Burundi - základní informace

Rozloha: 27 830 km²
Obyvatelstvo: 6,80 milionu obyvatel
Hlavní město: Bujumbura (0,3 mil. obyvatel)
Jazyk: francouzština, kirundi, svahilština
Měna: burundský frank (Bufr)
Náboženství: křestanství (80 %), tradiční náboženství (15%)
Národnostní složení: Hutuové (85%), Tutsiové (14%), pygmejští Twaové (1%)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je: SEČ +1 hodina
Mezinárodní předvolba: +257
Důležitá telefonní čísla: nejsou k dispozici (telefonní seznam pro Burundi ani zlaté stránky neexistují).

Láká Vás Burundi

Žádný zájezd do destinace Burundi není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Burundi

BURUNDI / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Víza a režim vstupu: Víza se vyřizují v Berlíně. Je nutné dodat 2x formulář, 2x foto, cestovní pas, rezervaci letenek, rezervaci ubytování, rezervaci od CK. Doba vyřízení je 3-5 dní, poplatek je 65 Eur za jeden vstup nebo 195 Eur za opakovaný vstup.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

BURUNDI / STRAVOVÁNÍ

Více než 90 % obyvatel Burundi pracuje v zemědělství. Nejdůležitější exportní plodinou je káva. Dalšími významnými zemědělskými produkty jsou čaj, banány, maniok, sladké brambory, čirok, kukuřice, hovězí maso, či mléko. Voda z vodovodního řadu je pitná jen po převaření. Stejně tak je nutné převařovat i mléko, které není pasterizované. Restaurací je v Burundi minimálně a výběr jídel je zde velmi omezený. Hotelové restaurace v hlavním městě Burundi Bujumbuře nabízejí přijatelné základní jídlo, ovšem za neúměrně vysokou cenu. Návštěvníci hlavního města proto míří do zdejší francouzské a řecké restaurace. Obě tyto restaurace jsou drahé, ale zdejší jídlo je velmi chutné. Několik skromných restaurací naleznete i ve městě Gitega.

BURUNDI / PODNEBÍ

Burundi není příliš častým cílem turistů a cestovatelů. Klima je zde typicky vysokohorské, ale teploty se v jednotlivých oblastech liší. V centrální části státu Burundi je průměrná roční teplota cca 20° C. v Okolí jezera Tanganika je mírně tepleji, v průměru 23 °C. V hlavním městě Burundi Bujumbuře je většinu roku 25 °C. Nejlepší doba pro návštěvu Burundi je období sucha, které zde vládne od června do srpna a dále také v prosinci a v lednu. Déšť je v Burundi nejčastější od února do května a od září do listopadu. Nejvíce prší na severozápadě Burundi.

BURUNDI / KAM SE V VYPRAVIT

NP Ruvubu

Národní park Ruvubu, jež byl vyhlášen v roce 1984, se nachází v severovýchodní části státu Burundi. Území NP zasahuje do čtyř provincií: Muyinga, Cankuzo, Karuzi a Ruyigi. Díky své rozloze, která činí 50 800 ha je NP Ruvubu největší chráněnou oblastí Burundi. Park se se svým protáhlým tvarem rozprostírá ve směru z jihozápadu na severovýchod a kopíruje oba břehy řeky Ruvubu a to v celkové délce 62 km. Šířka NP Ruvubu je v rozmězí 5-13 km. Vegetaci národního parku Ruvubu tvoří z 98 % savana. Z geologického hlediska jsou dominantou parku Ruvubu břidličnaté skály přerušované pásy křemenců. Mezi savci žícími v této oblasti Burundi jsou zastoupeny především velké a středně velké druhy, jako je buvol kaferský, hroch obojživelný nebo voduška jelenovitá. Už ne tak v hojném množství zde můžete vidět také prase bradavičnaté, hyenu skvrnitou nebo levharta skvrnitého. Ruvubu je domovem i několika druhů primátů. Budete-li mít při návštěvě parku štěstí, můžete zde zahlédnout např. kočkodana zeleného, paviána anubi nebo šimpanze. Vyhlášení národního parku proběhlo v roce 1984 a předcházelo mu vystěhovaní 3000 rodin z jejího území. Relokace těchto obyvatel přišla vládu státu Burundi na 500 000 USD. Národní park Ruvubu byl v květnu 2007 navržen na zařezení do seznamu památek UNESCO.

NP Ruzizi

Národní park Ruzizi je nejpopulárnější a turisty nejvyhledávanější atrakcí v Burundi. NP Ruzizi se nachází severozápadně od Bujumbury – hlavního města Burundi - a je rozdělen na dvě části. Větší z částí leží na východním břehu řeky Ruzizi a menší - západní část - tvoří deltu řeky Ruzizi u jezera Tanganika. Turisté mohou v tomto NP objevovat různé unikátní druhy rostlin a živočichů, stejně jako životního prostředí. Mezi volně žijící živočišné druhy v NP Ruzizi patří hroši, antilopy a opice spolu s mnoha druhy pestrobarevných ptáků. 50% území NP Ruzizi se skládá z lesů, 23% plochy tvoří uměle vytvořené krajiny, 18% zabírají plochy pokryté křovinami a pastviny zaujímají 7% plochy parku.

Tanganika

Tanganika je jezero na hranicích Burundi, Demokratické republiky Kongo, Tanzanie a Zambie. Většina rozlohy jezera patří Demokratické republice Kongo (45 %) a Tanzanii (41 %). Jezero se nachází mezi masivy hor na západní straně Velké příkopové propadliny. Tanganika je nejhlubší jezero v Africe a svou rozlohou je také druhé největší, přičemž obsahuje nejvíce vody ze všech afrických jezer. Rozloha jezera činí 34 000 km². V severojižním směru měří přibližně 650 km a je 40 až 80 km široké. Jezero Tanganika dosahuje maximální hloubky 1470 m, přičemž průměrná hloubka jezera je 570 m. Jezero Tanganika leží v nadmořské výšce 773 m.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Dana a Jindřich

Vážení přátelé, ‪‪vrátili jsme se z výše uvedeného zájezdu a chtěli bychom poděkovat prostřednictvím Vaší CK panu průvodci Josefu Porubskému za krásnou dovolenou, kterou jsme pod jeho...

Seznamte se s ...

Roman Filipský, M.F.A.

Dlouhá léta žil a studoval v Americe a Oceánii. Zavalený tituly si zamiloval Afriku a zapomenutý ostrov Nová Guinea. Na University of Connecticut přednášel grafiku, malbu a kresbu. Pro americkou universitu v New Yorku se podílel na výzkumu umění jižního...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.