Botswana - informace o zemi

Botswana patří k nejstabilnějším státům Afriky a je příkladem „povedené" demokracie tohoto kontinentu. Turisty však zaujme především svými přírodními scenériemi delty řeky Okavango mizící v písku pouště Kalahari či národním parkem Chobe s obrovskou koncentrací slonů.

vlajka Botswana

Botswana - základní informace

Rozloha: 600.370km²

Obyvatelstvo: 1,8 milionu obyvatel

Hlavní město: Gaborone

Jazyk: angličtina, tswana

Měna: 1 pula (BWP) = 100 thebe

Náboženství: animisté (49 %), protestanti (29 %), křesťané (21 %)

Národnostní složení: Bečuánci (76 %), Mašonové (12 %), Křováci (3 %), Hotentoti (3 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) :+1 hod.

Mezinárodní předvolba: 00267, mobilní 002677

Důležitá telefonní čísla: Policie 499 nebo 999, záchranná služba 997, hasiči 998

mapa Botswana

BOTSWANA / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Platný cestovní pas, jemuž nevyprší platnost dříve něž 12 měsíců po opuštění země, a platné vízum. Při vstupu a výstupu ze země je třeba vyplnit hraniční průvodky. Pro řízení automobilu je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz.

Víza a režim vstupu: K cestě do Botswany nejsou potřeba víza.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

BOTSWANA / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 231V 50Hz. V Botswaně se používají jiné typy zásuvek než v ČR. V praxi to znamená, že pro používání přístrojů od nás potřebujete adaptér, který je k dostání v obchodech s elektronikou. V ČR je rovněž k dostání univerzální adaptér pro celý svět tzv. ježek. Adaptér je možné zakoupit i na místě.

Telefon: Telefonní automaty jsou v blízkosti pošt ve všech větších městech. Gaborone a Francistown má telefonní kanceláře pro mezinárodní hovory. Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou, v Botswaně je problém s Vodafonem. Aktuální podrobnější informace žádejte u svého operátora. Pokrytí signálem není všude dostatečně silné.

Internet: Internet je dostupný ve větších městech.

Pošta: Pošta nepatří k těm nejspolehlivějším institucím a zásilkám obvykle trvá velmi dlouho, než jsou doručeny.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

BOTSWANA / STRAVOVÁNÍ

Národní kuchyně v Botswaně neexistuje, vše záleží na tom, kde žijete a k jaké etnické skupině patříte. V Kalahari a Okavangu, kde je málo zemědělství, tak převažuje sběr a rybolov, doplňovaný lovem. V mírnějších částech Kalahari, kde je dostatek srážek, je hlavní obilninou asi čirok, ten se vaří s vodou nebo kyselým mlékem, vytvoří se kaše bogobe. Ta se pak jí jak ráno, tak v poledne i večer, doplňuje se rajčaty nebo sušenou rybou. Tyto kaše lze ochutnat i v safari kempech.

BOTSWANA / PODNEBÍ

Podnebí představuje přechod od pouštního k subtropickému. Téměř 85 % Botswany je pokryto pouští Kalahari, klima v zemi se dá obecně označit jako polopouštní s minimem srážek. Od května do srpna v Botswaně téměř neprší a průměrná teplota se pohybuje od 15 °C do 25 °C podle regionu. Je to nejlepší doba pro návštěvu rezervací, Botswaně, protože divoká zvířata se stahují ke zbytkům vody. V období listopad - březen je sezóna dešťů a teploty jsou vysoké, mohou dosahovat i přes 40 °C.

BOTSWANA / KAM SE VYPRAVIT


NP CHOBE

Národní park Chobe na severu státu Botswana je oblast s největší koncentrací slonů na světě. Volně jich zde neustále migruje kolem sto tisíc a Botswana si je této rarity velice dobře vědoma. NP Chobe leží na povodí stejnojmenné řeky - jednoho z přítoků Zambezi a oplývá velkým množstvím zvěře, která se zdržuje převážně na jejím břehu a početných ostrůvcích. Krajina je velice proměnlivá, bohatá na různé biotopy. Travnaté pláně, menší jezírka a řeky, které se mění v mopanové a lužní lesy s bažinami a močály. Skvělá příležitost k pozorování zvířat je i lodní safari, při kterém spatříte nejen vodní živočichy, ale i velké savce chodící se k řece napít.

DELTA OKAWANGO

Jedna z posledních velkých divočin světa byla kdysi součástí jezera Makgadikgadi.  Dnes je krajinou tisíců ostrovů a  říčních ramen zrozených z touhy velké řeky dosáhnout mořského pobřeží. Řeka však neústí do žádného moře, voda je pohlcena pískem žhnoucí pouště Kalahari. Konec toku je deltou o rozloze 16 000 km2 - přírodní ráj tvořený řekami, lagunami, ostrovy a lesy. Delta poskytuje sezónní biotop četným druhům živočichů. Patří k nim slon africký, buvol africký, hroch, lechwe, antilopa topi, pakůň hřivnatý, žirafa, krokodýl nilský, lev, gepard, leopard, hyena, divocí psi, kudu velký, antilopa sable, černý i bílý nosorožec, varan, zebry, prase bradavičnaté či pavián chacma. Delta rovněž poskytuje útočiště více než 400 druhům ptáků. Oblast Okavanga skýtá přes tisíc rostlinných druhů, mnohem více než jiná srovnatelně velká území v Africe. Z nejblíže položeného města Maun lze absolvovat letecké safari nad deltou Okavango.

Rezervace  Central Kalahari na území státu Botswana je známá díky velice suchému podnebí se značným  množstvím zvířat. Z býložravců se zde vyskytují různé druhy antilop, pakoně, žirafy, přímorožce a další. Z šelem můžeme pozorovat gepardy, levharty, lvy, šakaly, ale také vzácné psy hyenové, karakaly a hyenu čabrakovou (hnědou). Skvělé možnosti pro pozorování plazů.

Národní park Khutse bývá často zařazen mezi vyhledávaná místa turisty, kteří se rozhodli poznat africkou destinaci jakou je Botswana. Rezervace vyniká spoustou velmi vzácných zvířat, mezi které patří hyena čabraková (hnědá), karakal a pes hyenový. Z šelem zde najdeme také tmavohřívé lvy, gepardy a hyeny skvrnité. Z antilop bežně uvidíme antilopu losí, pakoně, přímorožce a další. Svůj domov zde našli taképrasata savanová, hrabáč kapský, pštrosi, dropi, dravci a jiné druhy ptáků a plazů.


Národní park Makgadikgadi leží na území státu Botswana. Kde jinde vyhlížet migraci zvířat ve státě Botswana než právě v NP Makgadikgadi.  Do parku se v období dešťů stahují velké počty migrujících zeber a pakoní. V parku žije spousta druhů zvířat, jako jsou přímorožci, lesoni, antilopy skákavé, losí a další. Kde jsou býložravci, nechybí samozřejmě ani predátoři jako jsou lvi, hyeny, gepardi, levharti a také vzácní psi hyenoví. Svůj domov zde našli  velké kolonie plameňáků a různých druhů vodních a dravých ptáků.


Národní park Nxai Pan se nachází ve státě Botswana. V parku žije spousta druhů zvířat, jako je slon, zebra, buvol, pakůň, velké množství různých druhů antilop. Velice zajímavá jsou stáda žiraf, která můžou mít až 30 jedinců. Z šelem jsou často vidět lvi, gepardi. Při troše štěstí můžeme spatřit šakaly, levharty a hyeny. Park je výborný pro pozorování různých druhů ptáků. V období dešťů se park stává opravdovým rájem pro šelmy.


Vyberte si z našich zájezdů do této země


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Dana a Petr M.

Zájezd 307 - průvodkyně Martina Veselá. Organizace zájezdu výborná. Zájezd předčil naše očekávání. Na výše uvedeném se výrazně podílela průvodkyně Martina Veselá. Velice fundovaná,...

Seznamte se s ...

Ing. Petr Hejtmánek

Než se dostal do vysněných afrických savan, „marnil" čas v ZOO, pročítal stohy knih, lezl po skalách a podnikal výjimečné akce na kole...Všechny předchozí záliby se ideálně spojily v Africe. Rychle se z něj stal vášnivý fotograf, dnes úspěšně vydává horolezecké...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.