Alžírsko - informace o zemi

Alžír je druhou největší zemí Afriky, přičemž asi čtyři pětiny země jsou pokryty saharskou pouští. Tato oblast Sahary patří díky písečným dunám a skalním formacím mezi nejkrásnější. Vegetaci zde nalezneme jen v několika oázách. Pouštní oblast odedávna patřila tajemným, hrdým a neústupným obchodníkům a válečníkům - Tuaregům. Alžír skrývá ale i archeologické poklady z římské historie. Téměř dvacet let stál stranou zájmu kvůli občanské válce, ale dnes se opět pomalu otvírá návštěvníkům.

vlajka Alžírsko

Alžírsko - základní informace

Rozloha: 2.381.740 km²
Obyvatelstvo: 33.3 milionu obyvatel
Hlavní město: Alžír
Jazyk: arabština
Měna: 1 alžírský dinár (DZD) = 100 centimů
Náboženství: sunnitští muslimové (99,4 %)
Národnostní složení: Arabové (79 %), Berbeři (21 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): 0 (+1 hod. = letní čas)
Mezinárodní předvolba: 00213
Důležitá telefonní čísla: 17 - policie, 14 - hasiči - civilní obrana (první pomoc), 19 - informace o telefonních číslech, soukromá přeprava nemocných (bez lékařského servisu) Exppress - 021736969

Láká Vás Alžírsko

Žádný zájezd do destinace Alžírsko není momentálně evidován.


další zájezdy na tento kontinent

mapa Alžírsko

ALŽÍRSKO / CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

Doklady: Platný cestovní pas. Před vstupem a výstupem ze země je nutno vyplnit (bílou a zelenou) registrační kartu, která se předkládá v rámci celní a pasové kontroly. Při cestě motorovým vozidlem je nutno vyplnit (oranžovou) registrační kartu pro vůz a žádost o vystavení turistické karty pro vozidlo s platností na tři měsíce. V Alžírsku neplatí tzv. zelená karta, a proto je nutno okamžitě v přístavu nebo na celnici uzavřít pojistku s minimální platností na 1 měsíc. Bez tohoto pojištění není vozidlo propuštěno z prostoru přístavu nebo celnice. Není - li řidičem majitel vozidla, je na celnici vyžadována plná moc majitele vozidla znějící na řidiče k užívání vozu. Pro provoz vozidla stačí běžný technický průkaz. Doporučuje se mezinárodní řidičský průkaz.

Víza a režim vstupu: Vízum nutné u všech druhů cestovních dokladů, možno o něj požádat na Velvyslanectví v Praze. Cena víza je 1800 Kč (do 90 dní pobytu) nebo 3000 Kč (nad 90 dní). Je nutné doložit 2x formulář, 2x foto, cestovní pas s min. 2 čistými stránkami, rezervaci ubytování, rezervaci letenky, cestovní pojištění, potvrzení od alžírského partnera. Vyřízení víza trvá minimálně 14 dní.

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

ALŽÍRSKO / PRAKTICKÉ INFORMACE NA CESTU

Elektřina: 230 V, 50 Hz.

Telefon: Veřejné telefony jsou dostupné především na turistickém severu země. Roaming funguje většinou v okolí větších  měst. Aktuální informace o roamingu konzultujte se svým operátorem.

Internet: Úroveň internetového spojení postupně roste. Internetové kavárny, obzvláště ve městech na pobřeží fungují spolehlivě, stejně jako připojení v hotelech vyšší třídy.

Pošta: Pošta je součástí každého většího města. Pošta v hlavní městě funguje non-stop, většina pošt je otevřena po-so od 8 do 17 hodin. Pošta do Evropy doputuje většinou do jednoho týdne.

Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

ALŽÍRSKO / STRAVOVÁNÍ

Tradiční alžírská kuchyně vychádzí z arabského, tureckého a francouzského základu. Může být mírně až velmi pikantní, přičem použití orientálních koření je nevyhnutností. V pouličních stánkcích se najčasteji prodávají brochettes (kebaby) vo francouzském chlebě, bohatě polité pálivou omáčkou. Žízeň se zapíjí zlatavým mátovým čajem anebo silnou oslazenou kávou. Prodej alkoholu je v zemi zakázaný! Alkohol sa smí podávat jen ve vybraných hotelích.

ALŽÍRSKO / PODNEBÍ

Podnebí na severu Alžírska při pobřeží Středozemního moře je subtropické středomořské. Zima tu bývá mírná s průměrnou teplotou 13°C, léto horké a vlhké s teplotami kolem 30 stupňů. V létě na pobřeží vane nepříjemný pouštní vítr sirocco, který s sebou přináší jemný písek ze Sahary. Pobřeží je od Sahary odděleno pohořím Atlas. Tam je klima typicky kontinentální se studenými zimami a horkými léty. Na jihu země se rozkládá již zmíněná Sahara, pro niž jsou charakteristické velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Přes den tu mohou teploty vystoupat až k 50 stupňům a v noci klesnout i několik stupňů pod nulu. To jsou ale extrémní případy. Obvyklý rozdíl teplot mezi dnem a nocí je asi 40 stupňů. Déšť je tu poměrně vzácný, v některých oblastech pouště neprší i několik let po sobě. Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Alžírska jsou zimní měsíce, kdy jsou na Sahaře teploty příjemné, kolem 23 stupňů, a na severu u moře se pohybují kolem 18°C.

ALŽÍRSKO / KAM SE VYPRAVIT

Pohoří Hoggar

Na jihu Sahary se rozkládá sopečné pohoří Hoggar,známé také jako Ahaggar, táhnoucí se až ze sousední Lybie. V srdci Hoggaru leží Tamanrasset - centrum tajemných a hrdých Tuaregů. Je důležitým obchodním uzlem pro cesty dále na západ. Z Alžíru se sem dá dopravit i letecky.Turisté využívaji „Tamu" jako základnu pro trekingové túry. V tomto divokém pohoří, připomínajícím měsíční krajinu, se tyčí nejvyšší hora Alžírska Tahat vysoký 3003m. Dalším známým vrcholem je Assekrem (2 800m), odkud jsou velkolepé výhledy do krajiny.

Hlavní město země Alžír (Al-Jazaïr)

Alžír je díky poloze na středomořském pobřeží důležitým přístavem již od dob Římské říše. V současnosti má více než 2 mil. obyvatel. Dodnes se zachovaly pozůstatky mnohých tehdejších staveb. V historické části města, tzv. Médině, se " ztratíte" ve spleti uliček a opevnění  z 16. století. Široké bulváry s domy v koloniálním stylu pocházejí z poloviny 19. století, období francouzské kolonizace. Kromě mnoha muzeí zde naleznete katedrálu Notre Dame d'Afrique, divadla, restaurace, univerzitu, krásná turecká obydlí a paláce. Za návštěvu stojí palác v osmanském stylu Dar Hassan Pacha. Mezi nejlepší muzea severní Afriky se řadí místní Národní muzeum Bardo a Etnografické muzeum. Výraznou stavbou je Památník mučedníků, který byl postaven na oslavu 20. výročí nezávislosti.

Ghardaia a Beni-Isguen

Perly údolí Oued M'Zab (UNESCO). V údolí leží také Melika, Bou Noura a El-Ateuf. Města této oblasti zaujmou elegantní architekturou středověku, tradičním muslimským hřbitovem, ale i dodnes funkčním systémem zavlažování palmových hájů.  Ghardia je domovem hluboce věřících muslimů, Mozabitů, kteří se před devíti sty lety oddělili od hlavního proudu islámu. Svaté město Beni Isguen je náboženským centrem údolí. Vstoupit  můžete jen s průvodcem a  je nutné dodržovat striktní pravidla. 

NP Tassili-n-Adjjer

Náhorní plošina s kaňony a bizarními skalními útvary, ukrývající jedinečnou přírodní galerii s 15 000 skvěle zachovanými prehistorickými malbami a rytinami. I díky této raritě je Alžírsko tolik navštěvovanou zemí. Oblast národního parku je výborným místem pro treky.

Djemila

Poměrně dobře zachované ruiny římského města založeného v 1. století našeho letopočtu jsou zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město se postupně stalo obchodním centrem a kromě jiného zde bylo postaveno velké fórum, bazilika, baptisterium, divadlo, ulice, domy a další stavby. V 5. - 6. století našeho letopočtu, kdy se rozpadla Svatá říše římská, bylo město opuštěno.

Sahara

Magie a podmanivá krása Sahary láká odedávna. Nejlepší vstupní branou je roklina Kherrata jižně od Constantinu.  Sahara je tvořena  dvěmi  nekonečnými "moři písku" se zelenými oázami ukrytými v dunách pouště. Západní poušť se nazývá Grand Erg Occidental, východní Grand Erg Oriental. V západní části ohromí bohatou vegetací město El Goléa či  Beni Abbés obklopené vysokými písečnými dunami. V nekonečných písečných dunách Velkého východního Ergu okouzlí El Oued. Město bílých kopulí a umělých palmových kráterů s živým tržištěm. Starobylé saharské oázy s hrobkami místních králů i posvátná jezera, to vše a ještě mnohem víc ukrývá Sahara ve svých dunách. Jedním z nejfotogeničtějších míst jsou obrovské písečné duny Erg Admer.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Miroslava N.

Nejvíce se mi líbil přístup našeho průvodce Lukáše Benešovského, který pro nás udělal a zajistit vše, co jsme potřebovali a neustále se nám věnoval. Moc ho chválím.

Seznamte se s ...

PhDr. Dana Kyndrová

Jako dítě strávila dva roky v Alžírsku. Na Filozofické fakultě UK v Praze vystudovala obor ruština-francouzština a poté dvanáct let tyto jazyky učila na katedře jazyků strojní fakulty ČVUT a AMU. V roce 1992 pedagogickou činnost ukončila a od té doby...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.