13. 7. 2017  |  Cestovatelské články

FESTIVAL DONGA

Etiopie – festival Saginey (Donga)

Tento rituální souboj prožívají muži z kmene Suri za řekou Omo extrémě vážně a připravují se na něj týdny dopředu. Mladí Surmové berou tyto zápasy jako možnost předvést se před potencionálními manželkami a získat prestiž ve své vesnici. Historicky se tímto způsobem, tedy kontrolovaným násilím, vyřizovaly spory mezi vesnicemi nebo jednotlivci. Dnes spolu bojují vždy muži z několika vesnic a počet zápasníků se pohybuje v průměru mezi 30 až 50 z každé vesnice. 

Všichni účastníci dostanou možnost bojovat alespoň s jedním soupeřem ze strany protivníků. Při souboji je vždy přítomen rozhodčí, který dohlíží na dodržování pravidel boje, která jsou jednoduchá: jeden druhého nesmí zabít a vítězí ten, kdo vydrží stát déle na nohou. Bojuje se asi dva metry dlouhými tyčemi donga a vlastní zápas se jmenuje saginey. Systém zápasu se zdá poněkud nepřehledný. Zápasníci se utkávají ve velkém kruhu tvořeném diváky a bojuje spolu zároveň až pět dvojic. Souboje často končí krvavým zraněním a výjimečně i smrtí protivníka. V takovém případě̌ je donga přerušena a rodina zabitého obdrží náhradu ve formě dobytka.

Dongy se pořádají v období po deštích, tedy někdy od června až do října a účastní se jich až několik set lidí, včetně žen a dětí - ty samozřejmě soubojům jen přihlížejí. Na předem vybrané místo se scházejí skupiny bojovníků, nesoucí barevné prapory svých vesnic, vykřikují, zpívají a zdvihají nad hlavy kališnikovy a dongy. Když vyjdete z buše na mýtinu, kde se donga pořádá a uvidíte několik set polonahých a nahých Surmů, je to úžasná, drsně̌ syrová podívaná, která ve vás okamžitě vyvolá silnou emocionální reakci. Muži bojují vždy úplně nazí a jen někteří mají chrániče na loktech, kolenou a hlavě. Tyto mřížkované chrániče jsou zhotoveny z rostlinných vláken omotaných a pospojovaných bavlnou. Zranění na hlavě, která jsou dost častá, se jednoduše buď nechávají bez ošetření, pomažou se bahnem nebo se hlava stáhne pruhem lýka a muž bojuje dál. Staré jizvy jsou cennou dekorací a tichými svědky této, pro nás brutální zábavy. Během obřadu se někteří vydatně posilňují domorodým pivem, vyrobeným ze zkvašeného čiroku či kukuřice. Oslavují zpěvem a tancem v rytmu výstřelů z kališnikovů vždy, když žena ze sousední vesnice přinese nové pivo.

Zažít tento úžasný rituál můžete i vy!  Vydejte se do Etiopie s CK Livingstone.

Expedice v malé skupince cestovatelů na festival DONGA s  Romanem Filipským. Etnicky nejpozoruhodnější a nejpůvodnější země černé Afriky. Rozesmátý svět krásných lidí. Poznáme maximum z nejzajímavějších etnik. Mimořádná cenová nabídka na poslední volná místa!

TIPY NA VÝLETY: 

  • Doporučujeme navštívit výstavu Magický Himálaj, kterou pořádá naše CK v Technickém muzeu v Brně. Magický Himálaj je největší autorská výstava svého druhu ve Střední Evropě. Podává zajímavý přehled o čtyřech zemích: NEPÁL – TIBET – BHÚTÁN – INDIE. Výstava je obrazem 27 let putování cestovatele Rudolfa Švaříčka do oblasti Himálaje. Věnuje nejen nejvyššímu pohoří světa, ale hlavně zajímavému životu pod ledovými vrcholy. 

Více informací o výstavě naleznete na www.magickyhimalaj.cz.

  • Ve Velkém světě techniky v Ostravě Vítkovicích můžete navštívit výstavu Tajemná Indonésie - Tamtamy času.V českých podmínkách jde o zcela výjimečnou záležitost díky rozsahu záběru i zpracování jedinečných materiálů. Expozice odhaluje taje Nové Guineje, Indonésie, Pacifiku i Šalamounových ostrovů. Ve výstavě najdete unikátní etnografické sběry – obrovské rituální totemy bisj, štíty, iniciační masky, oštěpy, luky a šípy, kamenné rituální sekery a kostěné nože, čelenky i zdobení… To vše je umístěno v porostu bujné džungle se zvířaty. Nechybí ani stavby domorodých chýší, projekce filmů.  Osou expozice jsou velkoformátové fotografie.

Více informací o výstavě naleznete na www.tajemnaindonesie.cz.

  • 

Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Karel J.

Všechno bylo prima, hlavně díky Jitce Váchové. Byla skvělá průvodkyně a všechno klaplo, jak mělo. Vlastně byla spíš zkušenější a místních poměrů znalá kamarádka. I to mělo velký vliv...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.