21. 1. 2012  |  aktualizováno 21. 2. 2012  |  Cestovatelské články

Indická móda

Pro indické ženy je typickým oblečením sárí - pruh látky, široký málo přes metr a dlouhý od pěti do devíti metrů (obvykle šest). Správně jej nosit je určitým druhem umění, protože je omotané kolem těla s jemnou grácií bez pomoci knoflíků či špendlíků. V odstínu barvy sárí se nosí těsně obepnutá halenka choli, sahající jen do půli beder. Konec sárí, který se přehazuje přes rameno anebo hlavu, je znám pod názvem pallav. Rovným postavám žen, zvyklým nošení nákladů na hlavě, sárí moc sluší. Rády kombinují zelenou, růžovou, modrou či žlutou a výsledný dojem tvoří hezký, byť pestrý celek.

Dalším rozšířeným ženským oděvem je panjabi dress: kalhoty vypadající jako pyžamo, pevně utažené kolem kotníků a pasu. Přes tyto kalhoty, známé pod názvem salwars, se nosí dlouhá volná tunika kameez. Okolo ramen je přehozena dlouhá šála v jiné barvě, jejíž cípy volně splývají po zádech. Takové oblečení je pohodlné a hodí se i do společnosti.

Mužská móda je velmi rozdílná, na severu Indie se nosí tradiční košile a tesilové kalhoty, byť poněkud staršího střihu. Velmi oblíbeným je oděv, připomínající naše klasické proužkované pyžamo. Na horkém jihu převládá pohodlné a vzdušné lungi - pás látky, omotaný kolem beder. Konce látky jsou jakoby překříženy do jednoduchého uzlu a zastrčeny pod sebe. Takováto suknice sahá svému majiteli do půli lýtek, samozřejmě může být vyhrnuta až po kolena. Dhoti je pouze delší a konec jednoduše prostrčen mezi nohama a zasunut k pasu. Výsledný dojem připomíná dlouhé, přehnaně široké šortky.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Vlasta H. a Pavel O.

Dobrý den, chtěl bych touto cestou Vám poděkovat za velice zdařilý zájezd do Bhutanu, ze kterého jsme se v sobotu vrátili. Zvláštní poděkování patří Michalu Thomovi za perfektní...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.