1. 3. 2017  |  Cestovatelské články

Cesta Jižní Amerikou

Přes hlavní peruánské město Limu se dostanete do incké pokladnice památek – Cuzca. Nejkrásnější památky Incké říše se schovávají v zákoutích starého Cuzca, vždyť kde jinde byste uviděli kámen s dvanácti rohy nebo s milimetrovou přesností do sebe zapadající hrany než ve zlatém paláci Coricancha?

Rázovité trhy s indiánkami v kloboučcích nabízející ovoce, zeleninu, tkané originální přehozy i magické byliny jsou pastvou pro objektivy fotoaparátů. Peřejnatá řeka Rio Urubamba rychle spěchá posvátným inckým údolí Valle Sagrado – zde se dařilo bohatým úrodám kukuřice, quinoi, amaranthu i bramborám nejenom na terasovitých políčkách všude v okolních svazích. Pevnost ve vesnici Ollaytaytambo nejenže sloužila k vojenským účelům, ale i náboženským. Jen těch schodů kdyby bylo méně…!  

Když americký badatel Hiram Bingam poprvé spatřil Machu Picchu, určitě netušil, že se stane tím největším magnetem z celého Peru. Procházky rozlehlým areálem spojené s podrobným výkladem patří k nejlepším zážitkům. Kdo zde žil a kam zmizeli původní inkové, schováni před dobyvačnými španěly? Možná Panny slunce……

Před návratem do Cuzca je zajímavé navštívit slaná jezírka – Salinas, kde se od nepaměti těží sůl odpařováním. Stovky malých nádrží v různých fázích krystalizace mění svou barvu od čistě bílé až po růžově hnědou. Poznání Peru by nebylo úplné bez ochutnávky morčat či lamího steaku. Lamy jsou na každém kroku, buď ochočené a pózující pro fotografy nebo ve farmách a volné přírodě, s pasáčky vždy na dosah.

Altipláno – vysokohorská planina, protkaná rovnými silničkami se chlubí nejvýše položeným splavným jezerem světa – Titicaca. V nadmořské výšce skoro čtyři tisíce metrů moc ke koupeli neláká, přesto na něm našli svůj domov indiáni kmen Uros, stavící originální plovoucí ostrovy z rákosu (totory). Jaké to je chodit po plovoucím ostrově? Z jezerní vody vyčnívají i skalnaté ostrovy, z nichž nejvýznamnější je Ostrov slunce – Isla del Sol. Cesta z jednoho konce na druhý a setkávání s místními vnese klid do mysli a ponaučení, jak se zde dříve žilo.

Kontrastem klidnému Titicaca je bouřlivý La Paz, do poslední chvíle se skrývající před všetečnými zraky, uzavřený v horském kaňonu. Na tento pohled se nezapomíná. Tlačenice domů a domků stoupá po prudkých svazích jako povodeň, až se přehoupne přes okraje kaňonu na samotné altipláno. Tady bydlí ti nejchudší z chudých. Kdo chce utéct z města, může si sednout na kolo a odvážně se pustit do dramatického sjezdu až do vesničky Coroico. Zde je už pravá bolívijská džungle!

Za městem Potosí proslaveném těžbou stříbra se skrývá Salar de Uyuní – solná poušť. Jízda džípy po soli, solný hotel, kaktusové ostrovy – všude okolo jen fenomén soli. Oslnivá záplava bílé. A opuštěné dramatické hory. Možná i modrá laguna se najde, možná i zelená, co kdyby se v ní brodil růžový plameňák? Putování „overland“ naprostou pustinou končí v chilském městečku San Pedro de Atacama. Zřejmě nejkrásnější západ slunce je z písečných dun v okolí. Pak již jen pohodlně letecky do Santiago de Chile, prohlídka a možná i koupel v chladném Pacifiku na pobřeží ve Valparaiso. Komu se chce domů?

Vydejte se s námi na cestu do Jižní Ameriky i vy!

Navštivte naši výstavu TAJEMNÁ INDONESIE v Českých Budějovicích.


Celý katalog zájezdů


Řekli o nás

Jiří H.

Dobrý den po návratu z nádherného zájezdu po Jižní Americe. Průvodkyně Štěpánka (ˇJakešová) se ve všech situacích chovala vysoce profesionálně ,mile a nikdy neztrácela tolik důležitý...

Novinky e-mailem

více o newsletteruKontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.