25. 7. 2012  |  Novinky

Gorily v Ugandě!

Winston Churchill Ugandu označil jako „perlu Afriky“ a ta se tímto označením stále hrdě pyšní. K hlavním lákadlům této země se nepochybně řadí návštěva šimpanzů a horských goril. Vydejte se v listopadu do Ugandy s námi!

Zájezd do Ugandy - za gorilami a šimpanzy:

110 - Uganda - komfortněji 17.11.-27.11.2012

Video: Toto se v Ugandě může přihodit i Vám!

Šimpanzí ráj

Uganda patří také k jednomu z nejlepších míst na pozorování šimpanzů. V zemi se nachází několik lokalit, kde se za mírný poplatek můžete vydat se zkušeným rangerem do lesa a hledat šimpanzí rodinky. Šimpanz je člověku nejbližší žijící příbuzný. Ačkoliv společní předci žili na zemi před více jak pěti miliony let, stále můžeme sledovat určité aspekty lidského chování. Žijí společně v tlupách, kde se starají o mláďata, spolupracují při lovu, udržují dlouhotrvající přátelské svazky a jsou schopni se učit po celý svůj život. Získávají tak stále nové a nové dovednosti, umějí používat nástroje a rovněž si dokážou uvědomit sami sebe. Šimpanzi vedou nejsložitější společenský život ze všech lidoopů, nepočítaje v to člověka. Ovládají širokou škálu výrazů tváří, tělesných póz, gest, posunků, signálů a zvuků. Na řešení jednoduchého problému v přírodě i v lidské péči dokážou spolupracovat. Při jejich pozorování v Budonga Forrest jsem měla pocit, že jim fakt rozumím. Byli příjemně rozpustilí a zdálo se, že si z nás dělají tak trochu legraci. Na chvíli se ukázali a když viděli, že si k oku přikládáme hledáček fotoaparátu, okamžitě zmizeli v křoví….

Návštěva u goril

Na zemi zbývá posledních 700 kusů horských goril. Čtyři stovky z nich žijí právě v Ugandě, zbytek se pohybuje na území Rwandy a Demokratické republiky Kongo. Správa národního parku Bwindi v Ugandě umožňuje lidem tyto gorily navštívit a prožít hodinu svého života v jejich bezprostřední blízkosti. Každý den se tak vydávají malé skupinky lidí do hor a je jim umožněno pozorovat gorilí rodiny téměř na dosah ruky. Povolení k návštěvě goril je vzácným zbožím. Musí se zamlouvat i několik měsíců dopředu a jeho cena je velmi vysoká. Poplatky za tuto návštěvu jsou pak použity na jejich ochranu.

Hranice mezi Ugandou a Rwandou jsou oblastí, kde se skupiny goril horských pohybují zcela volně a podle svých potřeb. Komplikují tím ovšem situaci místním lidem, ekonomicky závislým na přílivu turistů, kteří sem přicházejí právě za habituovanými gorilími rodinami.  V terénu působí několik stopařů, kteří neustále monitorují pohyb goril. Stopaři jsou vybaveni i střelnými zbraněmi, aby dokázali odrazit útok případných pytláků. Většinou však pouze kooperují se správou národního parku při každodenním hledání místa působiště jednotlivých rodin.

Brzy ráno se majitelé povolení sejdou se správci národního parku. Dobře vyškolený ranger vysvětlí, za kterou rodinou se daná skupina osob vydá. Zkontroluje, zda není nikdo nachlazený, neboť i ten nejmírnější lidských bacil či virus by mohl nakazit některou z goril. Dále vysvětlí, jak se v přítomnosti těchto primátů máte chovat. Nesmíte se přiblížit na víc než sedm metrů, vyhledávat přímý kontakt a pokud se gorila přiblíží k vám, musíte v klidu vyčkat, až zase odejde. Plni očekávání vyrážíme po úbočí deštným pralesem pokryté sopky strmě vzhůru. Postupujeme po téměř neznatelné blátivé cestičce hustou vegetací. Asi po dvou hodinách pochodu a nastoupaných třista výškových metrech se setkáváme se dvěma stopaři. Ti nás ujišťují, že gorilí rodinka je nedaleko. Musíme odložit všechny batohy a je nám dovoleno ponechat si pouze fotoaparáty a kamery.

S velikým napětím a v naprosté tichosti stoupáme dále vzhůru. Našlapujeme velmi opatrně, abychom zvířata nevyrušili… V jednom okamžiku nás ranger zastavuje a ukazuje k velkému stromu. Asi deset metrů od nás sedí o kmen opřený obrovský samec. Pozoruje nás koutkem očka a dává najevo naprostý nezájem. Závěrky fotoaparátu cvakají. Zůstáváme v oněmělém úžasu. Připadám si v tu chvíli jako velká propagátorka života goril Diane Fossey, když se poprvé mohla přiblížit ke gorilímu mláděti. Od té doby uběhlo přes třicet let a Diane za ochranu goril zaplatila životem. Dnes si gorily na každodenní přítomnost lidí zvykly a například ve Rwandě jsou poplatky za povolení k návštěvě goril jedním z nejdůležitějších příjmů do státní pokladny.

Po chvíli pozorování dominantního samce „silverbacka“ mne jeden ze stopařů chytil za ruku. Ukázal před sebe do houští. Ani přes velké soustředění jsem však nic neviděla. Několika rychlými pohyby prosekal mačetou průzor. Najednou jsem před sebou, téměř na dosah ruky, spatřila kudrnatou hlavu tříměsíčního mláděte. Vypadalo v náručí své matky naprosto spokojeně. Hladově se natahovalo po šťavnatém výhonku zeleného keře a chvíli to vypadalo, že se snad chce přijít pomazlit i za mnou … Bylo zvláštní, že jsem nepociťovala žádné nebezpečí či pocit ohrožení. Při pohledu na osm goril různého stáří, při bližším prostudování jejich mimiky, jsem měla pocit, že přesně vím, co si myslí a co v příštím okamžiku udělají… Některé hodiny se v životě divně vlečou, ale těchto povolených šedesát minut se proměnilo v krátký okamžik. Často se mi vybavují pocity, které jsem tenkrát cítila a přála bych každému, aby měl možnost to zažít na své vlastní kůži. Opravdu zážitek, na který se nezapomíná…


Celý katalog zájezdů


Novinky

8. 9. 2017

Poslední možnost navštívit Magický Himálaj!

Už jen do 30.9. se můžete podívat do regionu Himálaje bez letenky!  Těšíme sena vás v Technickém muzeu, v Brně. Více informací o výstavě na www.magickyhimalaj.cz 

více


10. 8. 2017

Komentované prohlídky výstavy Magický Himálaj

Zveme vás na komentované prohlídky výstavy MAGICKÝ HIMÁLAJ v Technickém muzeu v Brně! Navštivte výstavu ve vybraných termínech:  16.8. v 16:00h, 18.8. v 16:00h,...

více


27. 6. 2017

Tajemná Indonésie v Ostravě

Vstupte do světa, o kterém jste si mysleli, že neexistuje! I bez letenky můžete navštívit exotickou destinaci jako je Indonésie… V prostorách Velkého světa techniky můžete shlédnout...

více

archiv novinek


Novinky e-mailem

více o newsletteru


Proč s námi

Malé skupinky

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, lepší organizaci programu a maximální využití času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás. 

Přátelská atmosféra

Cestování ve skupině může být pro vás něčím novým. Není se čeho obávat. V malé skupině se daří přátelské atmosféře! Společné zážitky sbližují. 

Odborní průvodci

Každý zájezd vede osvědčený průvodce se znalostí místního prostředí. Jezdí s námi opravdoví profesionálové, specialisté pro danou oblast.

Akce na zakázku

Nevybrali jste si z naší bohaté nabídky? Nevyhovuje Vám termín v katalogu? Rádi Vám poradíme a připravíme akci na míru, pro vaši rodinu či přátelé. 


Seznamte se s ...

Ing. Rudolf Švaříček

Jednatel cestovní kanceláře LIVINGSTONE. Vizionář s širokým záběrem aktivit. Hlava i duše festivalu GO KAMERA, motor náročných expedic a výjimečných projektů. Má za sebou mimořádné výkony v průzkumu extrémních oblastí i řadu úspěšných expedic: Polar 89...Kontakt

Centrála Brno

Dominikánské nám. 5, 602 00 Brno

GSM: +420 603 877 182
Tel.: +420 542 214 645
E-mail: info@livingstone.cz

Pobočka Praha

Student Agency s.r.o./Orbix s.r.o.
Revoluční 767/25, 110 00 Praha - Staré město

Tel.: +420 221 592 127
E-mail: praha@livingstone.cz

Slovensko

Kontaktujte prosím centrálu v Brně.